Atlétikai Eb: Deák Nagy Marcell ezüstérmes 400 méteren

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2012.06.29. 20:27
Deák Nagy Marcell éppen egy tizeddel maradt el országos csúcsától (Fotó: Reuters)
Deák Nagy Marcell ezüstérmes lett a helsinki atlétikai Európa-bajnokság 400 méteres síkfutásának döntőjében. Súlylökésben a nők között Márton Anita 7., a férfiaknál Kürthy Lajos 9. lett. Hétpróbában Farkas Gyöngyi a szombati folytatás előtt a 16. helyen áll. A délelőtti selejtezőkből a diszkoszvető Kővágó Zoltán a 2., a kalapácsvető Orbán Éva a 8. helyen jutott a szombati fináléba.

A gödöllői universiade-győztes, junior Európa-bajnok Deák Nagy Marcell – aki az egész mezőny második legjobb eredményével került be a pénteki döntőbe – 45.52 másodperces eredményt ért el. A 20 éves atlétának ez a szezonbeli legjobb eredménye volt, tavaly a tallinni junior Eb-n képes volt 45.42-es eredményre is, az jelenleg az országos csúcs.

A győzelmet Pavel Maslák szerezte meg 45.24-gyel – a cseh 2012 előtti legjobb eredménye 46.89 volt, az idei az első igazán sikeres éve.

Deák Nagy a hármas pályán futva a négyesen robogó Maslák mögött másodikként fordult be a célegyenesbe, és a három lépésnyi távolságot a célig megtartva magabiztosan zárt a 21 esztendős riválisa mögött.

A 20 éves és 153 napos futó ezzel minden idők legfiatalabb magyar éremszerzője lett a szabadtéri atlétikai Európa-bajnokságok történetében. A titulus eddig Zsivótzky Gyulát illette, ő 1958-ban 21 évesen és 25 naposan állhatott fel a dobogó harmadik fokára kalapácsvetésben.

A tavaly junior vb-második és Universiade-győztes futó a magyar atlétika 64. Eb-medálját gyűjtötte be, a férfiak között ez volt az 52. érem. Korábban 400 méteren mindössze egyszer sikerült magyar futónak dobogóra kerülnie, 1954-ben Adamik Zoltán harmadik lett ezen a távon.

„Nagyon elfáradtam, kellett tíz perc, hogy magamhoz térjek – nyilatkozta Deák Nagy Marcell, aki a finálé legfiatalabb futója volt. – Az első 200 méteren a cseh fiú belekezdett, tőle tartottam egyedül, de én tartottam magam a saját ritmusomhoz. A végén éreztem, hogy a többieket megverem. De előzetesen nem gondoltam arra, hogy dobogóra állhatok az Eb-n."

Dornbach Ildikó szakmai igazgató úgy vélekedett: az elődöntő után már látható volt, hogy Deák Nagy Marcell érmes lehet.

„Rendkívüli adottságai vannak erre a számra, nagyon könnyedén tud futni, és remekül osztja be az erejét. És van egy mestere, Benkő Ákos, aki ezeket nagyszerűen belesulykolja. Remekül meglovagolta az Eb-n a lehetőséget, hogy érmes lehet. Ilyen tudással az olimpián is elődöntőbe kerülhet" – mondta Dornbach.

Kürthy Lajos a 9. helyen végzett súlylökésben. A döntőbe 19.48 méteres eredményével 12.-ként bejutó 25 éves mohácsi nehézatléta hét centimétert javított a fináléban, így három sorozat után a 9. helyen zárt, s nem folytathatta a döntőt.

„Kicsit csalódott vagyok, hogy nem sikerült a nyolc közé kerülnöm – mondta a fedett Eb-ötödik, olimpiai szintes Kürthy. – Mindenképpen döntőbe akartam kerülni, ez sikerült, összességében eddig ez a legjobb szabadtéri Eb-eredményem."

A nők súlylökőszámában Márton Anita folyamatosan javuló teljesítményével, 17.93 méteres lökésével a hetedik helyen végzett. A fedett Eb-n ötödik magyar versenyző 17.19 méterrel kezdett a döntőben, másodikra 17.39-re javított, ezzel éppen befért a legjobb nyolc közé – a harmadik sorozat után az utolsó négy versenyző búcsúzik. Harmadikra 17.31 következett, majd ismét messzebbre lökte a súlygolyót: 17.48 után jött a 17.93, amivel a hetedik helyre lépett előre. Utolsóra 17.52 méter jelent meg a neve mellett.

„Sokkal nyugodtabb voltam, mint a selejtezőben, s ez látszott is az eredményemen, szinte dobásról dobásra sikerült javítanom – mondta a 23 éves atléta. – Bár a nyolc közé kerülés kissé necces volt, elég szoros volt a mezőny. Végül is nem sokkal maradtam el a legjobbamtól (18.48 m), a felnőttek között szabadtéren ez a legjobb eredményem. Ami az olimpiai esélyeket illeti, most az oroszok közül nem volt itt mindenki, továbbá Londonban még ott lesznek a kínaiak, az új-zélandi lány, így szerintem 18.5 méter körüli teljesítmény kell majd a fináléhoz."

A hétpróbázó Farkas Györgyi a 16. helyen áll az első nap után. A magyar versenyző a pénteki utolsó számban, 200 méteren 25.74 másodperccel ért célba, ezzel 820 pontot gyűjtött, négy szám után 3446 ponttal áll.

„Nem vagyok elégedett – értékelte teljesítményét az olimpiára készülő Farkas Györgyi. – Kezdésnek, 100 m gáton, egyedül a mi csoportunknak volt ellenszele, magasban sem tudtam úgy teljesíteni, ahogy terveztem. Súlylökésben a bemelegítésnél 13 méter fölött dobtam, nem is értem, hogy élesben ez miért nem sikerült. A betegségem után még nem nyertem vissza a formámat, de az olimpia előtt mindenképpen indulni akartam az Eb-n, hogy megméressem magam."

Az élen az ukrán Ljudmila Joszipe áll 3785 ponttal.

Farkas Györgyinek jó esélye van, hogy szombaton előrébb lépjen a 16. helyről, mivel a távolugrás és a gerelyhajítás erősebb számai közé tartozik.

A délelőtti selejtezők során Kővágó Zoltán az esélyeknek megfelelően bejutott a férfi diszkoszvetés döntőjébe. A 2004-es athéni játékokon ezüstérmes magyar dobó a második csoportban volt érdekelt, s ott nagyon biztatóan, 63.62 méteres eredménnyel kezdett. Ekkor ugyan még jócskán elmaradt a 66 méteres selejtezőszinttől, ám mint később kiderült, ezzel a dobásával is biztosan bekerült volna a legjobb 12 közé.

Az idén remek formában lévő, a New York-i Gyémánt Liga-versenyen győztes Kővágó másodikra kilépett, utolsóra azonban nagyon szépen „beletalált" a dobásba, s a diszkosz 65.99 méternél ért földet, így összességében a második legjobb eredménnyel biztosította a helyét a szombati fináléban.

Orbán Éva a negyedik helyen zárt selejtezőcsoportjában, és összesítésben a nyolcadik eredménnyel bejutott a kalapácsvetés szombati döntőjébe.

Az A-csoportban Orbán 67.72 méterrel kezdett, majd a rontott második dobása után utolsóra 67.89-re javított – az Eb honlapja szerint. A B-csoportban később négyen dobtak nagyobbat nála, így biztosan került be a 12 versenyzőt felvonultató fináléba.

A selejtező legnagyobb meglepetését a világcsúcstartó (79.42 m) Betty Heidler kiesése jelentette. A német sportoló csupán 65.06 méterre volt képes.

A 200 méteres női síkfutásban induló Kaptur Éva számára az esti elődöntő jelentette a végállomást. A 100 és 200 méter idei országos bajnoka a délelőtti előfutamban 23.97 mp-es idővel, utolsó továbbjutóként került a legjobb 24 közé.

A gödöllői sprinter az elődöntőben nem tudott javítani délelőtti idején, futamában 24.44 másodperccel csak a nyolcadik lett, összesítésben pedig a 22. helyen végzett.