Hitchcocki hajrában lett bajnok a Manchester City

2012.05.13. 15:45
Őrült hajrá után bajnok a City (Fotó: Reuters)
A Manchester City nyerte meg a 2011–2012-es angol labdarúgó-bajnokságot! A vasárnap délutáni utolsó fordulóban a Man. United nyert idegenben a Sunderland ellen, ám ez nem ért aranyérmet, mivel az utolsó fordulót az élen kezdő városi vetélytársa, a City a 90. perc után szerzett két góllal fordított, és legyőzte 3–2-re a QPR-t!

Sokáig úgy tűnt, megvédi bajnoki címét a Manchester United, nem bírja a nyomást a City.

A Sunderlandben vendégeskedő „vörös ördögök" hozták ugyanis a kötelező kűrt, a 20. percben vezetést szereztek az egy méterről a kapuba fejelő Wayne Rooney találatával (Phil Jones volt a feladó), miközben a nagy rivális, a forduló előtt éllovas Manchester City ugyanekkor gól nélküli döntetlenre állt a QPR-ral. Támadott, támadott Roberto Mancini legénysége, barcelonai szintű, 80 százalékos labdabirtoklási mutatóval, majd a 40. percben megszerezte a vezetést is. A találat jelzésértékű volt: nem valamelyik nagy csinnadrattával megszerzett középpályás adta a gólpasszt, hanem az elképesztően hasznosan futballozó Yaya Touré, és nem valamelyik csatárcsillag lőtte a labdát a hálóba, hanem a szélső hátvéd, Pablo Zabaleta, aki még 2008-ban érkezett a klubhoz.

Igaz, a találatban benne volt a hazaiak közönségkedvenc kapusa, Paddy Kenny is, aki a közeli lövést nem tudta kiütni.

Már kezdtük írni a City bajnokságáról szóló cikket, amikor váratlanul egyenlített a QPR: Joleon Lescott nagy hibáját kihasználva Djibril Cissé meglépett, és 14 méterről kilőtte a bal alsót. Ekkor újra az MU érezhette magát nyeregben, de kiállították a QPR keményfiúját, Joey Bartont – ám nem sokkal később a csereként beálló Armand Traoré elviharzott a bal szélen, beadása teljesen üresen találta középen Jamie Mackie-t, aki a hálóba fejelt.

1–2, és mivel az United továbbra is vezetett, ez azt jelentette, hogy a hazaiaknak két gólt kellett rúgniuk (vagy fejelniük). Mancini beküldte Edin Dzekót és a szeleburdi Mario Balotellit is, és már a hosszabbításban jártunk, lefújták az MU mérkőzését is (ott nem változott az állás), amikor előbb Edin Dzeko fejelt David Silva szöglete után a kapuba, majd Sergio Agüero talált be közelről, higgadtan egy tömegjelent után. Naná, hogy a gólpasszt Balotelli kaparta elé...

3–2, a ráadás negyedik percében kiharcolta a bajnoki címet a City!

Elképesztő, hitchcocki finálé, „ha filmen látom el, sem hiszem, kiröhögöm..." A végén nyerés manchesteri szokás?

Bár kikapott a QPR, mégsem esett ki, a nagy rivális Bolton ugyanis nem tudott nyerni a Stoke otthonában. Sokáig úgy tűnt, az Arsenal is elbukik az utolsó lépcsőfokban, hiszen a Bajnokok Ligája főtábláért és a bronzéremért zajló harcban legnagyobb ellenfele, a Tottenham már a második percben kinyilvánította, hogy könnyedén megveri otthon a Fulhamet, míg az „ágyúsok" az első negyedóra végére hátrányba kerültek a West Bromwich Albion otthonában.

A BBC szerint azonban a magyar kapus, Fülöp Márton rémálma teljesült ezen a bajnokin, mert háromszor is góllal ajándékozta meg az Arsenalt. Josszi Benajun, André Santos és Laurent Koscielny pedig köszönte szépen, majd a végére már nem hagyta kiénekelni a szájából a sajtot, azaz a BL-t az Arsenal. Fülöp a mértékadó Sky Sportstól 2-es osztályzatot kapott...

Hamar kiszállt a BL-harcból a Newcastle, hiszen korán kapott gólokkal vereséget szenvedett az Evertontól idegenben, így a Tottenhamé a BL-selejtező, míg a „szarkák" csak az Európa-ligában indulhatnak.

Csúnyán zárta idényét a Liverpool, amely kikapott a Swansea-tól, a Chelsea tartalékosan is legyűrte a már kiesett Blackburnt, sikerével ugrott pár helyet a Norwich – de mindez már eltörpült az élen történtekhez képest.

Csodálatos, varázslatos (a többi, szintén elcsépelt jelzőt megtalálják fórumainkon) végjátékkal dőlt el az angol élvonalbeli bajnokság, amely a ráadások legutolsó másodpercéig körömrágósan izgalmas volt, mind az aranyérem, mind a kupaindulás, mind a kiesés kérdéseiben.

Már csak egy kérdésünk maradt: hogyan lehet mindezt fokozni a következő idényben?