Hiábavaló Pool-fordítás, a Manchester City a bajnok!

2014.05.11. 15:56
A csapatkapitány, Kompany emelet magasba a PL-serleget (Fotó: Action Images)
Az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 38. fordulójában a Manchester City hazai pályán 2–0-ra legyőzte a West Ham Unitedet, így aranyérmesként zárt. Manuel Pellegrini lett az első nem európai menedzser, aki megnyerte a Premier League-et, a Tottenhamé lett az utolsó El-indulást érő hely, a Norwich pedig elbúcsúzott az élvonaltól. A gólkirály az ezüstérmesként záró Liverpool uruguayi támadója, Luis Suárez lett 31 találattal.

CSATA A BAJNOKI CÍMÉRT

MANCHESTER CITY–WEST HAM UNITED

A Manchester City a szurkolók kedvenc talizmánjával, a 2011–2012-es bajnoki versenyfutást eldöntő Sergio Agüeróval soraiban és azzal a tudattal léphetett pályára a kieséstől már korábban megmenekülő West Ham ellen, hogy ha nem szenved vereséget, a liverpooli Anfield Road eseményeitől függetlenül biztosan bajnok lesz.

Olivier Giroud (Arsenal) 16

A mérkőzés a várakozásoknak és a szezon korábbi City–WHU találkozóinak megfelelően kezdődött: a City nyomasztó labdabirtoklási fölény (70%) mellett próbálta feltörni a vendégek zárt védekezését. Támadásait legfőképp a jobb oldalon vezette Pellegrini együttese, Nasri, Touré, David Silva és az akciókhoz lelkesen csatlakozó Zabaleta próbálta minél többször helyzetbe hozni a két gólvadászt, Dzekót és Agüerót.

A Newcastle Liverpoolban szerzett vezető gólja kissé megnyugtatta a City-játékosait, de a jeget azért még a szünet előtt sikerült megtörni: Yaya Touré passza után Samir Nasri – mivel senki sem támadta – 17 méterről szánta el lövésre magát, a jobb alsó sarokba tartó löketébe Adrián csak beleérni tudott. 1–0. Touré sorozatban negyedik PL-meccsén jegyzett gólpasszt.

Samir Nasri góljával került előnybe a Manchester City (Fotó: Action Images)

A második félidőben jóval kevesebbet, csak négy percet kellett várni az újabb gólra: Nasri ezúttal az előkészítésben vállalt szerepet, a francia szögletét követően Dzeko tette le a labdát Vincent Kompanynak, a belga csapatkapitány közvetlen közelről bombázott a kapu közepébe. 2–0. A Newcastle ekkor még mindig őrizte előnyét Liverpoolban, így minden lényegi kérdés eldőlni látszott a bajnoki cím szempontjából.

A folytatásban már nem is történt drámai változás. Igaz, a Liverpool fordítani tudott a Newcastle ellen, de a Manchester City sima győzelme azt jelentette, hogy a „kékek” 86 ponttal és 102 szerzett góllal (mindössze 15 élen töltött nappal) három éven belül második – történetük során a negyedik – bajnoki címüket is elhódították. A West Ham vereségével a 13. helyen végzett a 2013–2014-es szezonban.

Manuel Pellegrini így már első évében bajnoki címet ünnepelhet a Manchester Cityvel, ráadásul a Premier League történetében első nem európai menedzserként ért fel a csúcsra – ráadásul először lett európai csapattal bajnok a „Mérnök” becenévre hallgató chilei mester.

Agger látványos góljával egyenlített a Pool (Fotó: Action Images)

LIVERPOOL–NEWCASTLE UNITED

Abban a tudatban fogadta a Newcastle United a Liverpool, hogy csak akkor lehet bajnok, ha győz és a Manchester City kikap hazai pályán a West Hamtől. Ennek szellemében a „vörösök” jó iramban kezdték a találkozót, jól járatták a labdát, de igazán nagy helyzetig nem jutottak el a mérkőzés elején – Suárez gólját pedig nem adta meg a játékvezető.

Ennek ellenére egy ártatlan szituációból a Newcastle United szerezte meg a vezetést szinte a semmiből: a 20. percben Gouffran kanyarított középre a bal oldalról, a menteni igyekvő Martin Skrtel szerencsétlen mozdulattal a saját kapujába juttatta a labdát sípcsonttal, Simon Mignolet tehetetlen volt. 0–1

Skrtel már a 4. öngólját szerezte meg a szezonban, ez PL-rekord. Ez a találat egyben egyben a csapat 50. elszenvedett gólja volt, ilyen sokat pedig az 1914–1915-ös szezon óta nem kaptak a „vörösök” a 38 fordulós élvonalban.

A 27. percben tovább növelhette volna előnyét a Newcastle, de Gouffran 14 méterről ziccerben belelőtte Mignolet-be a labdát. A 34. percben Luis Suárez nagy szólója után középről gyengén, laposan lőtt, Tim Krul védett. A 41. percben jött a meccs addigi legnagyobb helyzete: Jordan Henderson adott középre, Daniel Sturridge üresen fejelhetett az ötösnél, de nem tudott kaput találni, így a szünetben a Newcastle vezetett.

A fordulás után három perc alatt fordított a Liverpool. A 63. minutumban Steven Gerrard tökéletesen középre lőtt szabadrúgását Daniel Agger az alapvonalról kotorta a hálóba, majd két perccel később ismét egy Gerrard-szabadrúgás okozta a Newcastle vesztét, ezúttal Daniel Sturridge csapott le a labdára és pofozta a hálóba. 2–1

A két kapott gól után jött az újabb sokk a Newcastle-nek: Shola Ameobi a középkezdésnél sárgát kapott reklamálásért, majd nem hagyta abba a szövegelést, így villant a piros. A Newcastle sorsa ezzel megpecsételődött, sőt, a 87. percben a nem sokkal korábban beálló Paul Dummett is pirosat kapott, így a „szarkák” kilenc emberrel fejezték be a találkozót.

A Liverpool hiába fordította meg a mérkőzést, a Manchester City győzelmével bajnok lett, a Pool ezüstérmes.

Liverpool–Newcastle 2–1

HARC EURÓPÁÉRT ÉS AZ ÉLVONALBAN MARADÁSÉRT

A bajnoki cím mellett az utolsó, még Európa-liga indulást érő jog, illetve a harmadik kieső kiléte is kérdéses volt a 38. fordulóban – bár mindkettő inkább csak papíron.

Ugyanis a Tottenham és a Manchester United, valamint a West Bromwich Albion és a Norwich City között három pont volt a differencia, utóbbi összevetésben pedig a Norwichnak még 17 gólos hátrányát is le kellett volna dolgoznia.

A Norwich pedig hiába tartotta jól magát az Arsenal ellen, az „ágyúsok” a második félidő elején szerzett két találattal eldöntötték a találkozót (0–2). A sérült Gera Zoltán nélkül felálló West Bromnak így az is belefért, hogy a hajrában kapott góllal kikapjon a Stoke-tól (1–2).

Norwich–Arsenal 0–2

A Tottenham nem akarta a véletlenre bízni, alaposan bekezdett a rekordot jelentő szezonbeli 22. vasárnapi bajnokiján az Aston Villa ellen, és már a 38. percre háromgólos előnyre tett szert, lezárva ezzel minden vitás kérdést (3–0). Ráadásul a Manchester United a Southampton otthonában az első fél óra végéhez érve hátrányba került, és bár a fordulást követően Mata egyenlített, végül csak egy pontot szerzett (1–1).

Southampton–Manchester United 1–1

Bár két csapat is eljutott 100 gólig a bajnokságban (ilyenre pedig az 1960–1961-es szezon óta nem volt példa), a 2008–2009-es idény óta nem volt ilyen kevés találat (1052, akkor 942 volt). A PL-rekordot továbbra is a Chelsea tartja egy bajnokság során szerzett 103 góllal.

Cardiff–Chelsea 1–2

ANGLIA, PREMIER LEAGUE
38. (UTOLSÓ) FORDULÓ
Cardiff City–Chelsea 1–2 (Bellamy 15., ill. Schürrle 73., Torres 76.)
Fulham–Crystal Palace 2–2 (Woodrow 61., David 94., ill. Gayle 28., 84.)
Hull City–Everton 0–2 (McCarthy 9., Lukaku 46.)
Liverpool–Newcastle United 2–1 (Agger 63., Sturridge 65., ill. Skrtel 20. – öngól)
Manchester City–West Ham United 2–0 (Nasri 39., Kompany 49.)
Norwich City–Arsenal 0–2 (Ramsey 53., Jenkinson 62.)
Southampton–Manchester United 1–1 (Lambert 28., ill. Mata 54.)
Sunderland–Swansea City 1–3 (Borini 50., ill. Dyer 7., Emnes 14., Bony 54.)
Tottenham Hotspur–Aston Villa 3–0 (Paulinho 14., Baker 35. – öngól, Adebayor 38. – 11-esből)
West Bromwich Albion–Stoke City 1–2 (Sessegnon 56., ill. McAuley 22. – öngól, Adam 87.)

20. Cardiff 38 7 9 22 32–74 –42 30

A bajnok Manchester City, a 2. Liverpool és a 3. Chelsea a BL csoportkörébe kvalifikálta magát. A 4. Arsenal a BL-selejtező rájátszáskörében kezd. Az Everton, a Tottenham és az FA-kupa döntőjében még érdekelt Hull City pedig az Európa-ligában indulhat. Kiesett a Norwich, a Fulham és a Cardiff.