Rooney sokáig eltűnt, majd szenzációs ollózással derbit döntött

2011.02.12. 13:32
Wayne Rooney szenzációs mozdulattal döntötte el a derbit (Fotó: Action Images)
A Manchester City David Silva vezérletével többet támadott, és több helyzetet is kialakított a Manchester United elleni városi derbin, de kevesebb gólt szerzett... A „vörös ördögök" két klasszis megoldásnak – Nani kiugrásának és Rooney fantasztikus ollózásának – köszönhetően 2–1-re győztek.

Egy Manchester United–Manchester City meccs mindig rangadó, akkor meg főleg az, ha a „vörös ördögök" vezetik a bajnokságot, a „kékek" pedig ötpontos hátrányból követik őket a harmadik helyen.

A két csapat ma délutáni derbije előtt a City menedzsere, Roberto Mancini kijelentette: „Szeretek az Old Traffordon játszani." A szakember lelkesedése pedig az első félidőben sokáig a csapatára is átragadt.

Elsősorban a spanyol szélsőre, a nyáron szerződtetett David Silvára, akinek ez volt a második bajnoki meccse (az őszi 0–0-s találkozót végigjátszotta) a Manchester United ellen, az Old Traffordon meg az első, és rögtön bevéshette volna magát a hazai szurkolók rossz emlékeibe.

A spanyol középpályás már a 4. percben megszerezhette volna a vezetést a Citynek Carlos Tévez passzából, de jobb szélről leadott lövése a hosszú sarok mellett hagyta el a játékteret. Nem ez volt az egyetlen villanása Silvának az első félidőben: egy ízben Yaya Tourét indította remek ütemben (az elefántcsontparti beadásánál Nemanja Vidics mentett), majd volt egy lövése is, amelyet Patrice Evra blokkolt. Silván kívül az Old Traffordon szintén első meccsét játszó Alekszandar Kolarovnak is volt egy veszélyes kísérlete.

Ami a Citynek és spanyol szélsőjének több próbálkozásból sem jött össze, az a Manchester Unitednek elsőre sikerült a félidő hajrájában: Ryan Giggs kiugratásával Nani kilépett, és Joe Hart mellett higgadtan a bal alsóba gurított. 1–0

NANI GÓLJA

Ez a gól nagyot dobhatott a hazaiak önbizalmán, a Premier League-korszakban (1992 óta) ugyanis az MU még sosem veszített el derbit úgy, hogy vezetéshez jutott.

Mancini azonban már az elején megmondta, hogy szeret az Old Traffordon játszani, és a második félidő elején megmutatta, hogy nem azért ül a kispadon mert nincs jobb dolga – Shaun Wright-Phillips és Edin Dzeko pályára küldésével belenyúlt a meccsbe, éspedig tökéletesen!

A 65. percben Wright-Phillips beadásából Dzeko lőtt kapura, a labda pedig (ki máson?) Silván megpattanva a kapuban kötött ki. 1–1

SILVA A HÁTÁVAL EGYENLÍT

A Manchester United nem rogyott meg, legfeljebb elhúzta a mézesmadzagot a többet támadó City előtt. Nani jobb oldali beadásából ugyanis az addig nem sokat mutató Wayne Rooney 11 méterről, magasra elrugaszkodva a kapunak háttal, jobb lábbal a bal felsőbe ollózott a 78. percben. 2–1

ROONEY ZSENIÁLIS TALÁLATA

A gól eldöntötte a három pont sorsát, mi több, a Man. United győzelmével már nyolc ponttal előzi meg a tabellán városi riválisát. Ezek után – főleg, ha Rooney élményszámba menő találatára gondol – már nem biztos, hogy annyira szívesen megy az Old Trafforda Roberto Mancini edző...

ROONEY: A LEGSZEBB GÓLOM
 „Azt hiszem, életem legszebb gólját lőttem. Láttam, hogy magasan jön a beadás, és azt gondoltam, miért ne próbáljam meg. Fantasztikus érzés volt, mikor láttam, hogy bemegy, főleg, hogy ezzel szereztük meg a három pontot. Tízből kilencszer a lelátóra megy egy ilyen kísérlet, profi karrierem alatt ez volt az első ollózós gólom" – nyilatkozta a mérkőzés után Wayne Rooney.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a United indította útjára a labdát, és rögtön hazai szöglet következhetett, amiből azonban nem lett nagy helyzet.

4. perc: Könnyen megszerezhette volna a vezetést a City! Carlos Tévez passzolt gyönyörűen David Silvához a tizenhatoson belül, aki azonban elgurította a jobb alsó mellett a labdát. Óriási helyzet maradt ki.

6. perc: Az első néhány percben nem fogják vissza magukat a csapatok, nagy iramban zajlik a találkozó.
8. perc:
Ismét lehetőség a vendégek előtt. Ezúttal David Silva indította Tévezt, akinek beadása nem sikerült túl jóra, így Edwin van der Sar következhetett kirúgással.
11. perc:
Nani befelé cselezgetett a jobb oldalról, majd ballal lövésre szánta el magát, a labda a léc fölött hagyta el a játékteret.

A két csapat őszi összecsapása nem hozott túl sok izgalmat, a végeredmény 0–0 lett.

16. perc:
Silva ismét remek labdát tálalt, ezúttal Yaya Touré elé a tizenhatoson belülre, az elefántcsontparti beadását Chris Smalling szögletre mentette.
19. perc:
Megvan a mérkőzés első sárga lapja: Vincent Kompany a kelleténél durvábban lépett oda Wayne Rooney-nak, így a játékvezető felmutatta a belga védőnek a sárga kártyát.
23. perc:
Az angol statisztikák alapján eddig a United birtokolta többet a labdát, bár ez a helyzetek számában egyáltalán nem mutatkozik meg.
27. perc:
Nani egyre aktívabb a jobb oldalon: előbb egy szép csel után ívelt be középre, ám beadása kissé magasra sikeredett, majd befele indult meg, és Anderson elé passzolt, de a City védői tisztázni tudtak a brazil elől.

A Manchester City igen veszélyes vendégként a Premier League mostani szezonjában. A világoskékek már 22 pontot gyűjtöttek be saját otthonuktól távol, ebben a tekintetben mindössze az Arsenal (25 pont) jobb Manciniéknél.

31. perc:
Alekszandar Kolarov próbálkozott átlövéssel, de nem jelentett veszélyt Van der Sar kapujára.
34. perc:
Ryan Giggs ívelte be balról a labdát, amelyre Darren Fletcher érkezett a legjobb ütemben, Joe Hart azonban magabiztosan fogta a skót próbálkozását.

36. perc: Nani ezúttal a bal oldalról próbálta feltörni a City védelmét: a tizenhatos vonaláról leadott lövését Hart könnyedén hárította.

38. perc: Ismét lehetőség David Silva előtt, a spanyol ballábas lövésébe Patrice Evra állt bele. A vendégek kezezést reklamáltak, ám a játékvezető nem ítélt büntetőt.

41. perc: Vezet a Manchester United! A felívelt labdát Rooney Giggshez csúsztatta, aki azonnal indította a középen kiugró Nanit. A portugál könnyedén lefutotta Pablo Zabaletát, majd Hart mellett a bal alsóba gurított. 1–0

42. perc: James Milnert is sárga lapos figyelmeztetésben részesíti a játékvezető.

45. perc: Anderson készítette le Giggsnek lövésre a labdát, a veterán balszélső nem találta el a kaput.

45+2. perc: Véget ért az első félidő. Hiába játszott helyenként jobban a vendégcsapat, Nani góljával mégis a United vezet.

46. perc: Elkezdődött a második félidő, a City kezdte a játékot.

A United sorozatban negyedszer nyerhet városi riválisa ellen hazai pályán.

49. perc: Jobban kezdi a Manchester City a második játékrészt, a United egyelőre nem tud kijönni saját térfeléről.

52. perc:  Cserél Roberto Mancini: a balhátvéd Kolarov helyén Shaun Wright-Phillips a folytatásban.

56. perc: David Silva küldött el egy csellel több védőt is a tizenhatos vonalán, majd ballal Van der Sar kezébe lőtte a labdát.

57. perc: Rooney kapott remek indítást, ám Kompany beérte és szerelni tudta az angol válogatott támadót a tizenhatoson belül.

61. perc:  Újabb csere a vendégeknél: Milner helyére Edin Dzeko állt be.

63. perc: Tévez és David Silva játszott össze, majd előbbi lőtt ballal kapura, a kipattanóra nem érkezett azonban kék mezes.

65. perc: Egyenlít a City! Wright-Phillips adta be jobbról laposan középre a labdát, amelyet Dzeko tett kapura. A bosnyák lövése megpattant Silván, így került Van der Sar hálójába a labda. 1–1

66. perc: Paul Scholes kap sárga lapot.

67. perc: Azonnal cserél Sir Alex Ferguson: Anderson helyén Dimitar Berbatov a pályán.

67. perc: Silva jobb oldali szabadrúgását Tévez csúsztatta kapura, Van der Sar bravúrral védett, de a játékvezető les miatt már lefújta az akciót.

69. perc: Továbbra is támadásban a City, ismét Tévez próbálkozott, de lövése gyengére sikeredett.

A vendégek legutóbb 2008-ban nyertek az Old Traffordon, akkor Darius Vassel és Benjani Mwaruwari góljára csak Michael Carrick tudott válaszolni.

74. perc: Nani indult meg saját térfeléről középen, majd néhány csel után ballal a kapu fölé bombázott.

78. perc: Ismét vezet a United! Nani jobbról középre ívelte a labdát, amelyet Rooney kapásból a bal fölsőbe ollózott! Minden bizonnyal a szezon egyik legszebb gólját szerezte a csatár. 2–1

79. perc: Scholes helyére Michael Carrick állt be.

87. perc: Dzeko szorul ápolásra a pálya szélén, miután a Vidiccsel történő felugrást követően felrepedt a homloka.

88. perc: Giggs kap sárga lapot.

89. perc: Van der Sar és Kompany ugrott fel a United kapuja előtt a labdáért, a belga védőnek sikerült kifejelnie a labdát a kapus kezéből, de a játékvezető szabálytalanságot látván lefújta az esetet.

90+4. perc:  Véget ért a mérkőzés, a United Rooney káprázatos góljának köszönhetően legyőzte városi riválisát a manchesteri derbin.

1. Manchester United 26 16 9 1 57–25 +32  57
2. Arsenal 25 15 5 5 54–27 +27  50
3. Manchester City 27 14 7 6 43–24 +19  49
4. Chelsea 25 13 5 7 46–22 +24  44
5. Tottenham 25 12 8 5 35–27 +8  44
6. Liverpool 26 11 5 10 34–31 +3  38
7. Sunderland 26 9 10 7 32–31 +1  37
8. Bolton 26 8 9 9 36–37 –1  33