Gera gólt és gólpasszt jegyzett, a Fulham továbbjutott

2011.01.08. 18:13
Gera csereként beállva is tudott segíteni a Fulhamnek (Fotó: Action Images – archív)
A csereként beálló Gera Zoltán góllal és gólpasszal vette ki a részét a Fulham győzelméből: a londoniak 6–2-re nyertek a harmadosztályú Peterborough ellen az FA-kupa harmadik fordulójában, ezzel bejutottak a sorozat legjobb 32 csapata közé.

Az FA-kupa szombati játéknapján több magyar játékos is pályára lépett, honfitársaink egy kivétellel a sorozat harmadik fordulójában voltak érdekeltek.

Gera Zoltán együttese, az élvonalbeli Fulham hazai pályán fogadta a harmadosztályú Peterborough-t, és a londoniaknak nem okozott gondot a papírforma érvényesítése: 6–2-re ütötték ki riválisukat.

A magyar válogatott középpályás a kispadon kezdte a mérkőzést, de a második félidőre pályára küldte edzője, és ő góllal és gólpasszal hálálta meg a bizalmat: a 66. percben Jonathan Greening beadását fejelte a kapuba öt méterről. A hajrában aztán szerepet cserélt Gera és Greening: a 89. percben a magyar játékos volt az előkészítő, az angol pedig a befejező. A Fulham sikeréből oroszlánrészt vállalt Diomansy Kamara, aki mesterhármassal vétette észre magát.

Bogdán Ádám, a Bolton kapusa legutóbb szeptember végén kapott lehetőséget az első csapatban (akkor vetélytársa, a rutinos Jussi Jääskeläinen az eltiltását töltötte), de az ötödosztályú York City ellen ismét az ő nevével kezdődött a Premier League-ben szereplő együttes összeállítása. A magyar kapus végigjátszotta a találkozót, és 2–0-s sikernek örülhetett.

Két honfitárs kollégája, a West Ham United kapusa, Kurucz Péter és a Notts County hálóőre, Gróf Dávid nem kapott lehetőséget – egyiküket sem nevezték csapatuk soros meccsére. Egyébként mindkét együttes kiharcolta a továbbjutást a sorozat következő fordulójába, ráadásul a harmadosztályú Notts County hatalmas meglepetésre az élvonalbeli Sunderlandet búcsúztatta, méghozzá idegenben!

Két másik magyar légiós, Buzsáky Ákos és Gyepes Gábor egyaránt sérülés miatt maradt le csapata mérkőzéséről. Közülük Gyepesnek még várhatóan lesz lehetősége, hogy pályára lépjen a kupában: a Cardiffra ugyanis újrajátszás vár, a QPR azonban búcsúzott a további küzdelmektől.

Kovács János együttese, a negyedosztályú Hereford United a szintén a League Two-ban szereplő Lincoln City ellen harcolta ki a továbbjutást a harmadik fordulóba. A magyar légiós végigjátszotta a mérkőzést, csapata pedig 4–3-ra győzött. (A két együttes első meccse 2–2-es döntetlennel ért véget, ezért volt szükség második összecsapásra.)

Az élvonalbeli csapatok közül az Everton gólparádéval, az Aston Villa 3–1-es győzelemmel jutott tovább, azonban néhány Premier League-ben szereplő együttes búcsúzott: a már említett Sunderland mellett a Blackpool és a West Bromwich Albion számára is véget ért a sorozat.

A nap utolsó mérkőzésén tovább bővült a sorozattól búcsúzó élvonalbeli együttesek listája, ráadásul egy patinás klubbal: Kádár Tamás együttese, az élvonalbeli Newcastle United hatalmas meglepetésre 3–1-es vereséget szenvedett a negyedik ligás Stevenage vendégeként, így már a 64 között búcsúzott a további küzdelmektől.

A Newcastle – amely az egész mérkőzésen gyengén játszott – az 50. percben került hátrányba egy szerencsétlen mozdulatot követően: Stacy Long lövése megpattant Mike Williamsonon, és a vendégek kapujának jobb sarkában kötött ki.

Öt perccel később a Stevenage megduplázta előnyét: Michael Bostwick jó húsz méterről mesterien lőtte ki a jobb alsó sarkot: a labda a kapufát érintve került a hálóba. A Newcastle helyzete tovább romlott a 71. percben, amikor is a korábban csereként beállt Cheick Tiotét kiállította a játékvezető.

Ezzel gyakorlatilag eldőlt a továbbjutás sorsa: az NU hiába szépített a hosszabbításban Joey Barton bombájával, végül 3–1-re kikapott, így az 1976-ban alapított negyedik ligás kiscsapat története legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy bejutott az FA-kupa legjobb 32 együttese közé.

Kádár Tamás a kispadról nézte végig, ahogy jóval esélyesebb együttese búcsúzik a további küzdelmektől.

Az Arsenal mérkőzéséről ide kattintva olvashatnak.

ANGOL FA-KUPA
3. FORDULÓ
Blackburn–QPR (II.) 1–0 (Hoilett 77.)
Bolton–York (V.) 2–0 (Davies 83., Elmander 89.)
Brighton & Hove (III.)–Portsmouth (II.) 3–1 (Wood 26., Barnes 45+4. – 11-esből, Sandaza 91., ill. Kilbey 88.)
Bristol City (II.)–Sheffield Wednesday (III.) 0–3 (Teale 49., Mellor 55., Morrison 65.)
Burnley (II.)–Port Vale (IV.) 4–2 (Carlisle 4., Mears 21., Eagles 50., Alexander 76. – 11-esből, ill. Taylor 15., 82.)
Burton Albion (IV.)–Middlesbrough (II.) 2–1 (Harrad 82., 94., ill. O'Neil 58.)
Coventry (II.)–Crystal Palace (II.) 2–1 (Eastwood 15., Baker 17., ill. Danns 81.)
Doncaster (II.)–Wolverhampton 2–2 (Sharp 41., Hayter 43., ill. Milijas 38., Hunt 58. – 11-esből)
Fulham–Peterborough (III.) 6–2 (Kamara 32., 59., 76., Etuhu 45+1., Gera 66., Greening 89., ill. Tomlin 71., McCann 86. – 11-esből)
Huddersfield (III.)–Dover (VI.) 2–0 (Arfield 7., Roberts 8.)
Hull City (II.)–Wigan 2–3 (Barmby 74., 89., ill. Diame 21., 77., McManaman 56.)
Norwich (II.)–Leyton Orient (III.) 0–1 (Smith 20.)
Preston (II.)–Nottingham (II.) 1–2 (Carter 35., ill. Anderson 50., Chambers 89.)
Reading (II.)–West Bromwich 1–0 (Long 41.)
Scunthorpe (II.)–Everton 1–5 (Collins 46., ill. Saha 4., Beckford 33., Coleman 58., Fellaini 73., Baines 83.)
Sheffield United (II.)–Aston Villa 1–3 (Ward 48. – 11-esből, ill. Walker 9., Albrighton 33., Sz. Petrov 93.)
Southampton (III.)–Blackpool 2–0 (Barnard 53., Guly 88.)
Stoke City–Cardiff (II.) 1–1 (Tuncay 45., ill. Chopra 8.)
Sunderland–Notts County (III.) 1–2 (Bent 81. – 11-esből, ill. Westcarr 5., Hughes 75.)
Swansea (II.)–Colchester (III.) 4–0 (Monk 25., Pratley 35., Van der Gun 68., Sinclair 82.)
Torquay (IV.)–Carlisle (III.) 1–0 (O'Kane 6.)
Watford (II.)–Hartlepool (III.) 4–1 (Mingoia 66., Sordell 68., 82., Graham 90., ill. Sweeney 45+1.)
West Ham–Barnsley (II.) 2–0 (Spector 29., Piquionne 94.)
AZ ESTI MÉRKŐZÉSEN
Stevenage (IV.)–Newcastle 3–1 (M. Williamson 50. – öngól, Bostwick 55., Winn 93., ill. Barton 92.)
2. FORDULÓ, MEGISMÉTELT MÉRKŐZÉS
Lincoln (IV.)–Hereford (IV.) 3–4 (Clapham 6., Facey 24., Grimes 48., ill. Manset 4., 72., Fleetwood 36., 43.)
MÁR KÖZÖLT EREDMÉNYEK
Arsenal–Leeds (II.) 1–1 (Fabregas 90. – 11-esből, ill. Snodgrass 54. – 11-esből)
Millwall (II. osztályú)–Birmingham City 1–4 (Schofield 91., ill. Derbyshire 17., 45., Murphy 27., Jerome 72.)
 20.45
A nem jelölt csapatok a Premier League-ben szerepelnek.
A döntetlenre végződő párharcokban második mérkőzés következik, fordított párosításban.