Ferguson-könyv: „Beckham azt hitte, nagyobb nálam. Mennie kellett"

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2013.10.22. 17:17
null
Sir Alex és a bestseller gyanús kötet (Fotó: Reuters)
Csütörtökön jelenik meg a Manchester United labdarúgócsapatát 27 éven át, idén nyári visszavonulásáig menedzserként irányító Sir Alex Ferguson önéletrajzi kötete, a My Autobiography. A brit sajtó kedden ismerhette meg a kötetet, minden sportfórumon idézik a Ferguson által leírtakat, többek között David Beckham 2003-as távozásának sztoriját.

 

„David azt gondolta, hogy nagyobb Alex Fergusonnál – fogalmaz harmadik személyben a szerző. – Kétség sem férhet hozzá, hogy ez járt a fejében. Teljesen mindegy, hogy Alex Fergusonról vagy Pityi Palkóról van szó, nem a konkrét személy a lényeges. Hanem a hatalom. Nem engedheted meg, hogy egy játékos átvegye az uralmat az öltözőben. Sokan megpróbálták. Csakhogy a Manchester Unitednél az irányítás a menedzser irodájában összpontosul. Szóval onnantól harangoztak neki."

Természetesen nem maradt ki a könyvből az a bizonyos 2003. februári eset sem, amikor az Arsenal ellen elveszített FA-kupa-mérkőzés után az öltözőben Ferguson belerúgott egy földön heverő futballcsukába, amely fejbe találta Beckhamet.

SIR ALEX: NEM VOLTAM TÚL KRITIKUS
Ferguson a keddi könyvbemutatón hozzátette: nagyon kedveli Beckhamet, csodálatos fickónak tartja, aki „a világ minden kissrácának példaképe", és aki annak idején, amikor tizenkét évesen csatlakozott a klubhoz, lenyűgözte őt lelkesedésével, hogy mennyire futballista akar lenni. „Ezért is nem voltam túl kritikus Daviddel a könyvben."

„Az utolsó szezonban, amit nálunk töltött, érzékeltük, hogy a munkaintenzitása csökkent, és hallottunk bizonyos sutyorgást David körei és a Real Madrid közötti flörtről. De a fő gond az egyébként rendesen sztratoszferikus magasságokat idéző igyekeztének hanyatlása volt."

„Úgy tizenkét lábnyira volt tőlem. A földön néhány cipő hevert köztünk. David átkozódott, én megindultam felé, és ahogyan közeledtem, belerúgtam a cipőbe. Közvetlenül a szeme fölött találtam el. Természetesen felemelkedett, és elindult felém, de a többi játékos lefogta. Ülj le, mondtam neki, cserbenhagytad a csapatodat. Vitatkozhatsz, amennyit akarsz (de így volt)."

„Másnap a sztori már ott volt az újságokban. A nyilvánosság előtt egy fejpánt szimbolizálta a történteket. Ezekben a napokban történt, hogy közöltem a vezetőséggel: Davidnek mennie kell. Akik közülük jól ismertek, nem lepődhettek meg a reakciómon. Abban a pillanatban, amikor egy Manchester United-játékos azt gondolta magáról, hogy fontosabb a menedzsernél, mennie kellett. Azt szoktam mondani: amint a menedzser elveszíti a hatalmát, már nem az övé a klub. A játékosok intézik a dolgokat, és te máris bajban vagy."

Sir Alex Ferguson nagy ellenlábasáról, az Arsenalt irányító Arsene Wengerről is elmondta a véleményét. Rövid részletünk apropója a 2004-es októberi győzelem, amellyel az MU véget vetett az „ágyúsok" 49 meccses bajnoki veretlenségi sorozatának – és amely alkalomból repülni kezdett egy pizza.

„Ama híres-nevezetes incidens az emlékeim szerint úgy kezdődött, hogy Ruud van Nistelrooy azzal nyitott be az öltözőbe, hogy Arsene Wenger beszólt neki, amint elhagyta a játékteret. Azon nyomban kirohantam Arsene-hez, és mondtam, hagyja békén a játékosaimat. Nagyon felbőszítette, hogy elveszítették a meccset. Azért viselkedett olyan támadóan."

AZ ANGOL VÁLOGATOTTRÓL
A Manchester United kispadján eltöltött 27 éve alatt kétszer is visszautasította az angol labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányi posztját Sir Alex Ferguson. Ahogy írja, először 1999-ben kereste meg ezzel kapcsolatban az angol szövetség, de sem Glenn Hoddle, sem két év múlva Kevin Keegan helyét nem kívánta átvenni – utóbbit a svéd Sven-Göran Eriksson követte a kispadon. „Nem volt szükségem sok időre a döntés meghozatalához, csak tíz másodpercre. Ha egymillió év telik el, akkor sem edzettem volna az angol válogatottat – fogalmazott Ferguson. – Képzeljék csak el, akkor hogyan mehettem volna haza, Skóciába!?"

„És akkor hozzám vágtak egy pizzát. Azt mondták, Cesc Fabregas dobta felém, de az az igazság, hogy máig nem tudom, ki volt a bűnös."

„Attól a naptól szakadék tátongott köztünk, és a sebek egészen a 2009-es Bajnokok Ligája-elődöntőig nem hegedtek be teljesen. Akkor Arsene az irodájába invitált, és gratulált a továbbjutásunkhoz."

Wayne Rooney nyári elvágyódásáról is olvashatunk a kötetben. „Egy nappal azt követően, hogy megnyertük a (2013-as) bajnokságot, (Rooney) bejött az irodámba, és kérte, engedjük el" – írja Ferguson, azt is hozzátéve, hogy a támadó erőnléte az egész szezonban kívánnivalót hagyott maga után, ez vezetett ahhoz, hogy többször kimaradt a csapatból.

Ferguson utódja, David Moyes úgy reagált, hogy szerinte Rooney jó formában van, továbbra is teljes odaadással szolgálja a Unitedot, de ettől függetlenül Ferguson „azt ír, amit akar, az Old Traffordon mindenki örömmel issza a szavait", és biztos benne, hogy sokaknak nagy élvezetet jelent majd a könyv olvasása.

Ferguson azt is felfedte a könyvében, hogy Rooney 2010 nyarán szerette volna, ha az MU szerződteti Mesut Özilt, mire azt a választ kapta a menedzsertől, hogy „nem az ő dolga azzal foglalkozni, kit akar szerződtetni a klub".

Apropó, Moyes: a könyvbemutatón megkérdezték Sir Alexet, szerinte az MU őszi botladozásai nem kérdőjelezik-e meg Moyes alkalmasságát a menedzseri posztra. A korábbi mester így reagált:

„Ebből a szempontból nyilvánvalóan rossz időpontban zajlik ez a sajtótájékoztató, máskülönben nem kaphattam volna meg ezt a kérdést. Amikor én a Manchester Unitedhoz kerültem, rengeteg bátorítást kaptam Matt Busbytól, segítsége fantasztikus volt. Remélem, én hasonlóképpen tudom támogatni David Moyest."

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik