Az Arsenal tizenegyesekkel az FA-kupa döntőjében!

2014.04.12. 18:02
Lukas Fabianski két tizenegyest hárított, ezzel a döntőbe segítette az Arsenalt (Fotók: Action Images)
Nem is lehetett volna nehezebb az Arsenal feladata az FA-kupa elődöntőjében: a rendes játékidő hajrájában, a 82. percben Per Mertesacker fejesével egyenlített a címvédő, másodosztályú Wigan ellen a Wembleyben, majd hosszabbítás után 4–2-re megnyerte a tizenegyespárbajt. A másik ágon vasárnap a Hull City és a Sheffield United játszik, szintén a Wembleyben.

Az Arsenal kezdett jobban, az első percekben beszorította a Wigant, Yaya Sanogo révén kis híján vezetést szerzett, ám az első negyedóra végére elfogyott a lendülete. Azután hiába birtokolta 62 százalékban a labdát, Sanogo újabb helyzetecskéjénél többre nem futotta az erejéből. A Wigan két ötös falat húzott fel a térfelén, és ezt nem tudták átjátszani az „ágyúsok”.

A második félidőben a legveszélyesebb wigani, a tavalyi FA-kupa-döntő legjobbjának választott Callum McManaman tizenegyest harcolt ki, Per Mertesacker egy ütemmel elkésett a tizenhatoson belül cselezgető ellenfeléről, és bokán rúgta. A büntetőt Jordi Gómes értékesítette, előnybe került a Wigan.

Arsene Wenger csapata Olivier Giroud gyors becserélése ellenére nem tudott feljebb kapcsolni, így jött a jól bevált beívelgetős taktika, és miután két percen belül két hatalmas helyzete is volt az Arsenalnak, Kieran Gibbs lövésébe a 82. percben belevetődött Mertesacker, és négy méterről a kapuba bólintott.

A hosszabbításban Alex Oxlade-Chamberlain sistergős keresztléce volt a legnagyobb helyzet, de gól nem született, jöttek a tizenegyesek. Lukas Fabianski az első két wigani kísérletet hárította, miközben Mikel Arteta, Kim Källström, Giroud és Santi Cazorla is értékesítette a maga tizenegyesét, és 4–2-vel döntőbe jutott az Arsenal.

Wembley Stadion, 82 185 néző. Vezette: Oliver
WIGAN: Carson – Boyce, Ramis (Caldwell, 86.), Crainey, Perch – McArthur, Jordi Gómez – McEachran (Collison, 64.), Beausejour, McManaman (Powell, 68.) – Fortuné. Menedzser: Uwe Rösler
ARSENAL: Fabianski – Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Monreal (Gibbs, 63.) – Arteta, Oxlade-Chamberlain, Ramsey (Källström, 114.), Cazorla – Podolski (Giroud, 68.), Sanogo. Menedzser: Arsene Wenger
Gólszerző: Jordi Gómez (63. – 11-esből), ill. Mertesacker (82.)

Beausejour bevágta a jobb felsőbe. 1–2

Källströmön volt a sor, Carson balra mozdult, a labda a jobb alsó sarokba ment. 0–2
Fabianski Collison középre tartó lövését is kiütötte. 0–1

Arteta következett, Carson jobbra mozdult, a labda a bal sarokba ment. 0–1
A Wigan kezdett, Caldwell jobb alsó sarokba tartó lövését hárította Fabianski. 0–0

Rösler, a Wigan német mestere Gómez tizenegyesénél nem mert odanézni, akkor bejött. Fabianski vagy Carson hős lehet – utóbbi miatt bukta el Anglia a 2008-as Eb-szereplést a Horvátország elleni selejtezőn elkövetett bakival.

A HOSSZABBÍTÁS

121. perc A végén Beausejour kapott sárgát, Källström lövését blokkolták. Vége, tizenegyesek.
A Wigan a legutóbbi hét tizenegyespárbajából ötöt elveszített.

120. perc
Egy perc maradt, a lelátón már mindenki a tizenegyesektől retteg.
118. perc
Källström cipelte le a labdát az alapvonalig, középre lőtt labdája Carsoné.
116. perc
Az Arsenal-védőkhöz képest friss Powell lódult meg az Arsenal térfelén, 21 méterről lőtt, de a labda a bal kapufa mellé gurult.
114. perc
A karácsony óta először kezdő Ramsey eddig bírta, Källström a helyén.
113. perc
Wigan-helyzet! Bal oldali beadás után Collison nyolc méterről tisztán fejelt, de egy méterrel mellé.
111. perc
Hatalmas bomba! Oxlade-Chamberlain a 16-osról eleresztett labdájával a keresztlécet találta el a jobb felső saroknál, a mezőnybe visszapattanó labdát elrúgták.
108. perc
A szabadrúgásból nem lett helyzet.
107. perc
Giroud elől Caldwell kézzel ütötte el a labdát a Wigan térfelének közepén. A francia szabadrúgást kapott, de méltatlankodik, miért nem sárga lap.
106. perc A Wigan kezdte a második félidőt.
105. perc Vége az első félidőnek.
104. perc
A hosszabbítás erős kezdése után kapkodni kezdett az Arsenal, már az „ágyúsok” térfelén folyik a játék. A Wigan szabadrúgáshoz jut, húzza az időt, ahogy csak tudja – a helyzetében ez érthető.
101. perc
Hősiesen védekezik a Wigan, az erő talán el is fogyott, már csak a lelkesedés hajtja a kék-fehéreket, akik vetődve blokkolják a londoni próbálkozásokat.
98. perc
A szöglet után hatalmas jelenet a Wigan tizenhatosán belül, ide-oda pattogott a labda, végül Oxlade-Chamberlain 10 méterről fölé lőtt.
97. perc
Sanogo nem csügged, a lövését szögletre ütötte Carson.
96. perc
Sanogo fejese Carsont találta el.
95. perc
Bal oldali beadás után Sanogo előtt elszállt a labda (a támadó még hozzá is tudott érni), Crainey tisztázott a kapu elől.
93. perc
Powell egy Wigan-kontra végén 18 méterről fölé lőtt.
91. perc Elkezdődött a hosszabbítás,
az Arsenal kezdett.

Per Mertesacker egyenlítő góllal tette helyre korábbi hibáját – miatta kapott tizenegyest a Wigan

A RENDES JÁTÉKIDŐ

Az Arsenalnak bejött az utolsó 20 percben alkalmazott beíveléses, védőket előretolós taktika, jön a hosszabbítás.

90+5. perc Fortuné tört be a jobb oldalról, de megállították. Vége a rendes játékidőnek.
90+3. perc
Jobbról beadott labda Giroud-nak magas, Sanogónak mély.
90+2. perc
Szöglethez jutott a Wigan, Gómez labdáját Sanogo vágta ki a rövid sarok felől.
Öt perc lesz a hosszabbítás.
Aztán ha nincs döntés, kétszer 15 perc következik.
90. perc
Mertesacker szöglet után a kapu fölé fejelt, a Wigan védői egymással veszekednek.
87. perc
Giroud lövését Carson fogta meg bravúrral.
84. perc
Egyből megjött az Arsenal-szurkolók hangja, a Wigan próbálja lassítani a játékot.
82. perc GÓL, megtört a Wigan.
Gibbs fejesét még hatalmas bravúrral hárította Carson, de aztán jött Mertesacker, és Gibbs keresztbe lőtt labdáját estében négy méterről a jobb alsó sarokba bólintott.
81. perc
Egy Arsenal-szöglet után a Wigan védői visszarúgták a labdát Cazorlának, akinek újabb beívelése eljutott Sagnáig, de róla a kapufára pattant a labda, majd tisztáztak.
79. perc
Gómez kapott sárgát, egy Wigan-szabadrúgás után kontrát indító Arsenalból felrúgta Giroud-t (az akció továbbment, de nem jutott semmire).
77. perc
Képtelen a kapu előterébe juttatni a labdát az Arsenal úgy, hogy ott a támadónak esélye legyen hozzáférni.
74. perc
Arsenal-szöglet után a hátra húzódó Oxlade-Chamberlainig jutott a kilőtt labda, a támadó laposan lőtt 30 méterről, de Carson magabiztosan fogta a labdát vetődve.
73. perc
Sanogo lódult volna meg, deCrainey becsúszva tisztázott előle.
Podolski nem ült le a cserék közé a kispadra, hanem bement az öltözőbe. Elég volt?
Giroud ebben az idényben 42 percet játszott az FA-kupában, ez idő alatt három gólt szerzett.

68. perc
McManamannek fájt a tizenegyes előtt kapott rúgás, le kell cserélni. Podolski is lement, jön Giroud. Az Arsenal szurkolói kifütyülték ezt a módosítást.
66. perc
Az Arsenal hiába próbál egy fokozattal feljebb kapcsolni, a Wigan védelme még tömöttebb, mint eddig.
A Wigan ebben a sorozatban a Crystal Palace-t, a Cardiff Cityt és a Manchester Cityt is kiejtette már a Premier League mezőnyéből.

63. perc GÓL. Gómez ballal a kapu jobb oldalába helyezett.
Fabianski jó irányba indult, de nem érte el a labdát.
61. perc
Monrealt ápolják, mellőle indult McManaman az akció elején, még nem lehet elvégezni a tizenegyest. Jordi Gómez ácsorog a labdával a kezében a tizenegyespontnál.
59. perc McManaman tizenegyest harcolt ki, Mertesacker rúgta fel.
A játékvezető előbb előnyszabályt ítélt, de amikor a másik wigani kicselezte magát a tizenhatosról, elhangzott a sípszó.
56. perc
Beszorult a Wigan, az Arsenal főleg a bal oldalról veszélyeztet beadásokkal, de Podolski és Monreal labdáját is tisztázták a védők.
53. perc
A Wigan az Arsenal tizenhatosán tartotta a labdát, Jordi Gómez kiharcolta a kék-fehérek első szögletét – a sarokrúgás nem volt veszélyes.
51. perc
A jobb oldalról betörő Sanogo kapott labdát, de Carson megint jó ütemben jött ki, és felszedte a labdát.
50. perc
Beausejour bal oldali beadása a kapu mögé érkezett.
49. perc
Nem változott a játék képe, továbbra sem hajtós a meccs. De legalább már énekelnek az Arsenal szurkolói.
46. perc Az Arsenal újrakezdte a meccset.

Az Arsenal 62 százalékban birtokolta a labdát, Yaya Sanogo fejese és kiugrása révén helyzetbe is került, de a gól tovább várat magára. A kispadon Olivier Giroud jelentheti a megoldást, de a házi gólkirály az utóbbi hetekben rossz formában van.

45+1. perc Vége az első félidőnek.
45. perc
Az Arsenal a Wigan kapuja előtt tartja a labdát, de kapura lövés nincs, a passzokba belenyúlnak a védők.
42. perc
Sanogo lépett ki a két védő között a bal oldalról Podolski passza után, egyedül vitte a labdát Carsonra, aki a kapuból kifutva meglepte a csatárt, és hárítani tudott. Eddig a wigani kapus a meccs embere.
41. perc
Oxlade-Chamberlainnel szemben elkövetett szabálytalanság után 24 méterről Podolski végzett el szabadrúgást, a sorfal fölött eltekert labdája egy méterrel elkerülte a bal kapufát.
39. perc
Fortuné lövését védte Fabianski.
38. perc
McManaman nagyon él Nacho Monreal mellett, a jobb oldalon lépéselőnybe került, de éles szögből leadott lövése fölé ment.
Nem meglepő, hogy Callum McManaman a Wigan legveszélyesebb játékosa, a tavalyi döntő után őt választották a meccs legjobbjának.

35. perc
Az Arsenal középen vezetett támadást, de a tizenhatos előtt elakadt. Végül Sanogo szánta el magát lövésre, de 18 méterről messze a kapu fölé szállt a labdája.
Csendes a Wembley, bőven nincs telt ház, úgy 50 ezer Arsenal-szurkoló van a stadionban, plusz pár ezer Wigan-fanatikus.

31. perc
McManaman a jobb szélen tört be, laposan középre lőtt labdáját az ötösről vágta ki Mertesacker. A bedobás után újabb meleg pillanatok Fabianski kapuja előtt, de végül tisztáztak a piros mezesek.
28. perc
Jordi Gomez a bal szélen meglódult, középre ívelt labdája a lécre pattanva hagyta el a játékteret. Fabianski rajta volt.
26. perc
Nő a nyomás. Cazorla szöglete után Vermaelen fejelte a labdát a kapu felé, Sagna érkezett a bal oldalon, de elbombázta a labdát a kapu felett.
24. perc
Sagna, Ramsey és Oxlade-Chamberlain kombinált a jobb szélen, végül OC-ről pattant ki a labda – de legalább hosszú percek után eljutott az Arsenal a tizenhatosig.
23. perc
A Wigan két ötös sorba állt fel, az Arsenal a felezővonalnál jobbra-balra passzolgatva töpreng, hogyan törhetné fel ezt a masszív védelmet.
21. perc
McManaman próbált betörni a jobb szélen, de kivezette a labdát az alapvonalon.
Az Arsenal 27. alkalommal szerepel az FA-kupa elődöntőjében, ezzel beállította a Manchester United rekordját.

18. perc
Továbbra is türelmesen játszik az Arsenal, hát még a Wigan…
15. perc
Oxlade-Chamberlain kapott labdát hátulról, de Carson jó ütemben futott ki, és megelőzte a védőjét lefutó londonit.
Sanogo csupán negyedszer startolt az Arsenalban. Az eddigi három ellenfél a Liverpool, a Bayern München és az Everton volt.

12. perc
Csökkent a tempó, a két tizenhatos között zajlik a játék.
8. perc
Sanogo és Oxlade-Chamberlain újabb összjátéka után utóbbi tört be a Wigan tizenhatosa felé, de a kék mezesek elválasztották a labdától, és végül Oxlade-Chamberlain belerúgott Beausejourba.
5. perc
Az Arsenal ellenben gyors támadást vezet, Oxlade-Chamberlain beívelése után Sanogo hat méterről fejelt, éppen Carsonba. A kipattanóra Crainey ért oda, és kibombázta a labdát. Hatalmas helyzet volt.
4. perc
A Wigan nem illetődött meg, magabiztosan passzolgatnak játékosai, de az Arsenal tizenhatosa előtt elfogynak az ötletek.
1. perc Elkezdődött a mérkőzés,
a kék-fehér csíkos mezes Wigan indította útjára a labdát. Az Arsenal első támadása gördülékeny volt, de a tizenhatosra középen betörő Oxlade-Chamberlain hosszan vette át a Ramsey által jobbról laposan bepasszolt labdát.

ELŐZMÉNYEK

A Hillsborough-tragédiára emlékeztek

Egyperces gyászszünetet tartanak a Hillsborough-tragédia áldozatai emlékére. 96 üres szék van a stadionban, mindegyiken Liverpool-zászló.

Az Arsenalban Gibbs, Rosicky és Oxlade-Chamberlain szereplése volt kérdéses sérülés miatt. Oxlade-Chamberlain kezd, Gibbs kispados, Rosicky nincs a keretben. Aaron Ramsey december 26. óta először kezd.

A mérkőzés a 96 életet követelő Hillsborough-tragédia 25. évfordulója alkalmából hétperces késéssel kezdődik – mint a Premier League mérkőzései is.

A labdarúgóból elektronikus újságíróvá vedlő egykori Arsenal-középpályás, az „ágyúsokkal” – többek között – három bajnoki címet és négy FA-kupát nyerő Ray Parlour amondó: az Arsenal játékosai számára sokkal fontosabb, hogy véget vessenek a klub 2005 óta tartó trófea nélküli korszakának, mint hogy BL-indulást érő helyen végezzenek a bajnokságban. Ergo a Premier League-idényüket simán beáldoznák az FA-kupa-diadalért cserébe.

„Ha választanom kellene a negyedik hely plusz elvesztett trófea meg az ötödik hely, trófea kombináció között, akkor egyértelműen az utóbbit választanám” – fogalmazott a labdarúgólelkeket és a londoni klubot is igen jól ismerő szakértő a Wigan–Arsenal FA-kupa-elődöntő előtt.