Az angol Premier League 13. fordulójában a Manchester City 1–1-et játszott odahaza a Liverpoollal.

Ederson – Walker, Dias Aké – Akanji, Rodri – Foden, Julián Álvarez, Bernardo Silva, Doku – Haaland. Menedzser: Pep Guardiola
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Cimikasz – Szoboszlai (Gakpo, 73.), Mac Allister (Endo, 85.), Curtis Jones (Gravenberch, 54.) – Szalah, D. Núnez (Elliott, 85.), Diogo Jota (Luis Díaz, 54.). Menedzser: Jürgen Klopp
Gólszerző: Haaland (26.), ill. Alexander-Arnold (80.)

IRÁNYÍTÓ KÖZÉPPÁLYÁS? Ma már talán nem használatos szakmai kifejezés, mégis, ez lehetett az ember érzése a Premier League csúcsrangadóját megelőző pillanatokban.

Manchester City–Liverpool, szombat, fél órával dél után (angol idő szerint). És bár itthon néha szóba kerülnek furcsa kezdési időpontok, éppen ez bizonyítja: a minőségi játékot bármikor telt ház előtt rendezik.

Szoboszlai Dominik Erling Haaland ellen immár az angol bajnokság egyik legjobban várt összecsapásán!

Szóval, a kezdő sípszó előtti pillanatokban a magyar válogatott 23 éves csapatkapitány beszélt, élénken gesztikulálva, majd Darwin Núneznek magyarázott, aki bólogatva vette tudomásul, mit kellene tennie.

Az összecsapás első percei az egészen magasra feltolt védekezés átjátszásról szóltak mindkét oldalon, öt-hat játékos a kaputól huszonöt méterre helyezkedve akadályozta a labdakihozatalt, az alapvonalig visszaszorítva az ellenfelet.

Az első percekben feltűnt Virgil van Dijk bizonytalansága, és az is, a rendezett védelmek ellen vagy egy váratlan megoldás, vagy egy, ezen a szinten elfogadhatatlan hiba teremthet helyzetet. Nos, mindkettőre a Liverpool mutatott példát: Joel Matip lódult meg a labdával a védővonalból előretörve, és mert erre a City nem számított, lehetőség adódott a vendégek előtt: Mohamed Szalah beadása után Darwin Núnez fejelhetett, Éderson bravúrral védeni tudott.

Mi persze Szoboszlai Dominik mozdulatait fgyeltük árgus szemekkel, és nem vagyunk elfogultak: a magyar futballista labdaügyességben, passzpontosságban, de leginkább játékintelligenciában a pályán lévők legjobbjai közé tartozott. Szemfüles labdaszerzés, okos passz, minden szerepelt a repertoárjában.

És aztán jött a hiba – de megúszta a Pool: Alison Becker Phil Fodennek adta a labdát, de az angol válogatott lövését védeni tudta a brazil kapus.

A következő helyzetet Szoboszlai Dominik teremtette Darwin Núneznek, de az uruguayi elpepecselte az esélyt, addig vacakolt, míg Rodri szerelni tudta. A 19. percben Szoboszlai Dominik próbált lőni ballal, de Rúben Dias blokkolt.

A televíziós kamerák persze nem hagyták ki, amikor a City szöglete előtt a magyar futballista vigyázott Erling Haaladra, még mosolygás, zrikálás is belefért ilyenkor. Salzburgban együtt játszottak, azóta a norvég Dortmund érintésével érkezett Manchesterbe, Szoboszlai Dominik Lipcsén át Liverpoolba, Angliában szomszédok, a Premier League-ben először

És aztán jött a hiba – de már nem úszta meg a Pool: Alisson Becker második súlyos hibájáért fizetni kellett. Gyorsan ki akarta rúgni a labdát, hogy egy veszélyes kontrát vezessenek a fellazuló hazai védelem ellen, de a brazil elcsúszott, és a labda a Liverpool térfelének közepéig szállt csak el, ráadásul ott pottyant le, ahol csak hazai játékosok helyezkedtek. Nathan Aké szerezte meg, és Szoboszlai Dominik érezte meg a veszélyt leggyorsabban, azonnal megtámadta a holland védőt, de ő egy csellel tisztára játszotta magát, és Erling Haalandhoz játszott, aki egy átvétel után a bal alsó sarokba lőtt.

Ez volt a norvég ötvenedik Premier League-gólja a 48. bajnoki meccsén, ilyen sok gólt ennyire gyorsan soha senki nem szerzett előtte.

A 35. percben a magyar futballista egyenlíthetett volna, de túlságosan önzetlen volt: miközben egy ország biztatta üvöltve lövésre, ő a védők között kilépő Darwin Núnezt szöktette – a tizenhatosról magunk egy hatalmas Szoboszlai-bombát vizionáltunk.

A második félidőben a City visszább állt, inkább a Pool kezdeményezett, a hazai együttes kontrákra apellált. Szoboszlai Dominik zseniális beadása centiken múlt, no és Rúben Dias nagyszerű mentésén, Diogo Jota ziccerbe került volna, majd megint a magyar játékos tűnt ki eleganciájával, higgadtságával. A labdakihozatal legfontosabb szereplője volt honfitársunk, és ezúttal is csapata legjobbja volt.

72 perc és 30 másodperc jutott neki ezúttal, Jürgen Klopp szokásától eltérően lecserélte, Cody Gakpo érkezett a helyére. A két válogatott selejtező után úgy érezhette a német edző, nem elég friss a nyolcas számú játékosa, de mi – ismét vállalva az elfogultságot – nem éreztük tompának, fejben lassabbnak, sőt, a Liverpool legjobbjának éreztük, de a német szakember tudta, mit miért csinál.

Bal oldali támadás végén a labda átkerült jobb oldalra, Mohamed Szalah a mélységből érkező Trent Alexander-Arnold elé tálalt, aki egy átvétel után, ütemen kívül, a lábak között elrúgta a labdát, és Éderson ezt így nem érhette el: 1–1.

Az egyenlítést követően azonnal nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt a City, és akárcsak az első félidőben, ekkor is kapuja elé szegezte a Liverpoolt. A szögleteknél Manuel Akanji lökdöste Alison Beckert, fura volt, hogy ezt a liverpooli védők hagyták, nem segítettek a kapusuknak.

Nyolc perc ráadást jelzett a játékvezető, és a labda főként a vendégek térfelén pattogott. Alison Becker borzalmas labdaérintései idegesítették a vendégek drukkereit, az utolsó pillanatban Erling Haaland fejese elkerülte a kaput, így döntetlennel ért véget a csúcsrangadó.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

Később
Burnley–West Ham United 1–2 (Jay Rodriguez 49. – 11-esből, ill. Mubama 86., Soucek 90+1.)
Luton–Crystal Palace 2–1 (Mengi 72., Ja. Brown 84., ill. Olise 75.)
Newcastle United–Chelsea 4–1 (Isak 13., Lascelles 60., Joelinton 61., Gordon 83., ill. Sterling 23.)
Kiállítva: Reece James (73., Chelsea)
Nottingham Forest–Brighton& Hove Albion 2–3 (Elanga 3.,Gibbs-White 76. – 11-esből, ill. E. Ferguson 26., Joao Pedro 45+4., 58. – a másodikat 11-esből)
Kiállítva: Dunk (75., Brighton)
Sheffield United–AFC Bournemouth 1–3 (McBurnie 90+7., ill. Tavernier 12., 50., J. Kluivert 45+3.)

Pontlevonások: Everton 10 pont

Núnez majdnem nekimegy Guardiolának. Lehet, rosszul ejtette a nevét. Közbelép azonban Klopp.

90+9. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+9. perc Cimikasz emelését Diaz az ötösre fejeli, de nincs érkező.

90+8. perc MELLÉ, Álvarez bal oldali kornerét a rövid oldali ötössarokról a túlsó alsó sarok mellé fejeli Haaland! Doku lett a meccs embere közben.

90+7. perc Alisson a földön, a lába fáj. De tuti felépül. Így is lett.

90+7. perc Haaland majdnem szereli Alissont az ötös előtt, de csak majdnem. A brazil újabb pocsék passzát Dias jobbról beadja, de ez Van Dijké.

90+5. perc Doku lövése és Foden beadása is rossz. Guardiola mellett a kispadon nem sok támadó ül... Szélső sem.

Jürgen Klopp és Pep Guardiola 29. egymás elleni meccs ez, rekord náluk. Klopp 11-szer nyert Guardiola ellen, Guardiola 10-szer a német ellen, ez mindkettejük negatív rekordja.

90+3. perc Endo Vataru felrúgja Dokut, sárga lap.

8 perc a ráadás!

88. perc Bernardo Silva kap sárga lapot reklamálásért, Akanji kapott egy könyököst előtte.

88. perc Akanji belöki Alissont a labdával a kapuba, szabadrúgás kifelé.

86. perc Joel Matip felrúgja a bal szélen Dokut, sárga lap.

85. perc Harvery Elliot Núnezt, Endo Vataru Mac Allistert váltja. Cserék ismét posztokra. A hazai kezdő átlagéletkora 27.5 év volt, a venégeké 27. Hazai csere nincs még.

83. perc Álvarez jobbal a sorfalba lő egy 20 méterről, kissé balról járó szabadrúgást. Doku kissé balról, tízről jobbal Arnoldba lő.

A Pool az előző 23 meccséből csak egyet bukott el a ligában. A City előző 23 hazai meccsét megnyerte...

GÓLVIDEÓ ITT!

80. PERC EGYENLÍT A LIVERPOOL, TRENT ALEXANDER-ARNOLD jobbal a jobb alsóba lő, kissé jobbról, 14 méterről, Szalah passza után. 1–1!

79. perc Doku bal oldali beadását Silva közelről a kilépő kapusba vágja.

76. perc Haaland 13-ról jócskán a léc fölé fejel egy jobb oldali beadást.

75. perc Darwin Núnez felrúgja Fodent, sárga lap. 8 és 5, ennyi szabálytalanság volt ma a két oldalon, mesés. Az 1986-os NSZK–Uruguay bármelyik 5 percében volt ennyi.

73. perc Cody Gakpo be, Szoboszlai le. Nagyot harcolt a magyar középpályás, el is fáradt.

70. perc Szalah kiváló passzát Núnez azonnal kapura vágja jobbal az ötös jobb sarkáról, Ederson eléri vetődve a labdát, majd övé a korner is.

68. perc Alissont ellökik egy szöglet után, nem ér a hazai gól. Akanji lökte a kapust a bal oldali szöglet után, Dias jobbaé egy méterről az üres kapuba lő aztán. Nem is lökés volt, kézzel elhúzta Alisson kezét a bekk.

66. perc Az Álvarez-beadást a bal sarok mellé csúsztatja fejjel Dias.

65. perc KÉZ? Rodri 16-os előtti lövését a jobb sarok mellé blokkolja Gravenberch. Lábbal, korner lesz. De azért nézelődik a VAR. Nem 11-es.

63. perc Kecsegtető helyzet, lelombozó Foden-beadással.

61. perc Szoboszlai kiváló beadását Dias elfejeli az ötösön az érkező Nunes előtt, előtte Akanji fejelte ki Cimikasz veszélyes beadását. Cimikasz most balról ad be, Van Dijk 12-ről a kapushoz fejeli a labdát.

Ómen. A Liverpool a legutóbbi 14 idegenbeli bajnokijából csak egyet nyert meg a Man. City ellen, még 2015 novemberében, 4–1-re, Jürgen Klopp első itteni poolos meccsén! Igaz, volt azért 5 iksz is.

58. perc Rodri és Walker akciózik, Foden ballal 13-ról, kissé jobbról azonban Van Dijk lábát találja el.

55. perc Rodri emelését Silva Haaland elé fejeli balról, aki ballal 11-ről jócskén a léc fölé töri a labdát.

A Manchester City a legutóbbi, áprilisi Premier League-találkozóján 4–1-re legyőzte a Liverpoolt – 1935 és 1937 között egy négyes sorozat óta nem nyert egymás után bajnokit a "vörösök" ellen.

54. perc Luis Dias váltja, Jonest meg Ryan Gravenberch.

52. perc Jó a kidobás is, Doku bal oldali beadását Álvarez ballal 12-ről, kissé balról a léc fölé pazarolja. Jotát ápolni kell a pályán, csere lesz. Kettős.

52. perc Ederson az első félidőben 92 százalékos pontossággal passzolt, most elkapja könnyedén Cimikasz ballábas, jobb oldali kornerét.

50. perc Szalah meghúzza a jobb szélt, kicselezi Diast, de közbelép Akanji, ráadásul kirúgás következik.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A Pool-történelmi sorozat legújabb része ITT!

FForrás: Weltfussball

45+2. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS ELSŐ FÉLIDEJE!

Egy perc csak a ráadás.

43. perc Cimikasz mellől ballal a bal alsóba lőne most Foden, 16-ról, középről, Alisson vetődve véd.

42. perc Doku passzát Foden kissé jobbról, 14-ről jobbal gyatrán a túlsó alsó mellé vágja. Núnezt szereli remekül a jobb szélen Dias, kirúgás. Foden és Núnez is kilóg a csapatából.

41. perc Núnez megindul a jobb szélen Szalah passzával, de les.

40. perc Kezdenek fáradni a csapatok.

Betalál ma is? Mohamed Szalah minden sorozatot figyelembe véve 198 gólt lőtt a Liverpool színeiben, Ian Rush, Roger Hunt, Gordon Hodgson és Billy Liddell után ő lehet az ötödik játékos, aki eléri a 200-at a klubban.

A Pool színeiben 11 gólt szerzett a Manchester City ellen (csak a Manchester United ellen szerzett többet – 12). Ez a legtöbb gólt, amelyet egy játékos szerzett a Pep Guardiola által irányított csapatok ellen.

35. perc Szoboszlai remek passzát balra sodródva ballal az oldalhálóba vágja Núnez. Estében már, remekül helyezkedett Dias.

32. perc Doku lő a bal sarok mellé kissé balról, 14-ről. Arnold belért még, szöglet. Álvarez beadása Van Dijké.

29. perc Jotát szereli könnyedén a 16-oson belül Dias.

A korábbi rekorder Andy Cole volt, akinek 65 meccs kellett első 50 góljához a Premier League-ben. A Liverpool egyike volt annak a két csapatnak – a Brentford mellett –, amelynek Haaland nem lőtt gólt. Eddig...

Haaland: 48 meccs a PL-ben, 50 góllal. REKORD.

27. PERC EZ MÁR BENT VAN! ERLING HAALAND, KI MÁS?! Alisson pocsék kirúgása után Aké passzol kissé balról a norvéghoz, aki ballal nyolcról, picit balról a bal, azaz a túlsó alsó sarokba lő. Alisson vetődve beleért, de bent a labda: 1–0!

26. perc Szoboszlai kifejeli az ötösről Álvarez bal oldali kornerét. Silva passzát a következő szöglet után Foden 17-ről feladja a kapusnak.

25. perc Doku megindul, remek cselek után Rodi elé passzol, akit szerel a 16-oson a visszafutó Jones.

Rekord lesz? A City a legutóbbi 23 hazai meccsét megnyerte, ha ma is nyer, beállítja a s Sunderland 1890 decembere és 1892 áprilisa között felállított rekordját.

Kemény emberfogás, Szoboszlai-módra

22. perc
Doku bal oldali beadását a kivetődő Alisson Haalandra üti... a labda a jobb sarok mellé csorog a norvégról. Aki természetesen csodaód felépült a rangadóra.

20. perc Szoboszlai megindul egy csellel, de ballal 14-ről, kissé balról Diasba lő.

17. perc Szoboszlai remek passzát pocsékul veszi át a 16-oson Núnez, de les is volt.

16. perc Helyzet ismét, Szalah jobbról ballal középre ad, Núnez hétről a léc alá fejelne, jobbra vetődve azonban hatalmasat véd Ederson!

14. perc Szoboszlai szereli a meginduló Haalandot, Doku azonban bead mellőle... középen fejjel tisztáz Cimikasz Foden elől.

11. perc Alissonnál van a legtöbbet a labda... de most eladja, ám megússza, Foden ballal 12-ről, kissé jobbról a kapus elé rúgja a labdát.

10. perc Helyzet nincs még, de lesz. Gól is.
Haaland – 13 gól az idényben, 79 percenként talál be
Szalah – 10 gól, 105percenként

5. perc Mezőnyharc, hatalmas irammal.

Közben kiderült: Jack Grealish nem sérült, beteg, nem érzi jól magát.

1. perc Doku bal oldali beadását elhalássza Haaland és az ötös elől Van Dijk.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak világoskék mezben és fehér nadrágban, a vendégek tiszta vörösben.

Egy kis örökmérleg: 195 mérkőzés, 50 citys és 94 poolos sikerrel, 264, ill. 343 rúgott góllal.