A bemelegítés izgalmasabb volt: gólt sem kaptunk a portugáloktól

SOMLÓVÁRI DÁVIDSOMLÓVÁRI DÁVID
2016.01.16. 10:55
A magyar lányok könnyedén lenyomták a portugálokat (Fotó: <a href="http://waterpolo.hu/index.html" target="_blank">waterpolo.hu</a>)
Az oroszok elleni nagy meccs előtt a szerény képességű Portugália ellen szállt medencébe a magyar női vízilabda-válogatott a belgrádi Európa-bajnokság A-csoportjának 4. fordulójában. Azt tudtuk, hogy biztosan nyerni fogunk, ennek ellenére még a vártnál is simább lett a győzelem, hiszen még gólt sem kaptunk.

Garda Krisztina úgy beverte a medence partjáról, hogy öröm volt nézni. Nem kézzel, lábbal tekerte a bemelegítő medence oldalától a labdát a hosszúba. Nem spiccel, ügyetlenül (az nem is ajánlatos mezítláb), hanem tökéletes mozdulattal, belső csüddel, és hihetetlenül lazán. S, hogy nem véletlen volt, arra bizonyítékként szolgált a következő próbálkozása, ami ugyan nem lett gól, de szétforgácsolta a kapufát.

Mindez azt is jelentette, hogy Garda a lábbal elért sikereinek köszönhetően utolsóként ugrott a medencébe. Ez már csak azért is volt üdvözítő neki, mert a már bent tartózkodó társak kiáltásaiból kiderül, bizony nagyon hideg így reggel az a víz.

A magyar bemelegítés izgalmasabb volt, mint a portugálok elleni mérkőzés…

Takács Orsolya már az első másodpercekben útjára állította a magyar válogatottat: úgy pattintotta a felsőbe a labdát, hogy azt még a portugálnál ügyesebb (akad ilyen a mezőnyben…) kapus sem hárította volna. Aztán másfél perc alatt 3–0-ra vezettünk. Matematikailag lehetetlen egy csapatnak ennyit szerezni ilyen rövid idő alatt. Mégis megtettük.

„Járasd, meg!” – szólt Bíró Attila az egyik fórunknál. Ebben a pillanatban Keszthelyi Rita kilőtte a bal felsőt. Szóval az emberelőnyöket is csak azért kellett volna végigjátszanunk, hogy gyakoroljuk a passzolást. A portugál blokkok ugyanis olyanok voltak, mintha nem is lettek volna – egy sima elhajlás elég volt a tiszta dobóhelyzethez. Vagy még az sem kellett.

A magyar terv az alábbi volt a meccsre:
1. Megúszunk és belőjük a ziccert.
2. Ha ez nem sikerül, hátulról bevágjuk, mint az állat.
3. Ha nem vágjuk be hátulról sem, mert teljesen kijönnek az átlövőinkre, akkor valamelyik centerünk, Bujka Barbara vagy Tóth Ildikó oldja meg emberrel a nyakán.

A 10. gólunk valami hihetetlen volt. Tóth szép csuklómozdulattal ejtette át a kapust. Ez még nem lenne annyira nagy szám, de tette mindezt két méterről, a labda pedig a kapu közepébe hullott. Ilyen gól gyakorlatilag nincs a vízilabdában…

Mint ahogy azt hittük, hogy 15–0-s félidei eredmény sincs. Pedig ott virított az eredményjelző táblán. Összesen hat lövésünk volt sikertelen az első két negyedben.

A nagyszünetben Miguel Pires, a portugálok szövetségi kapitánya kihívta az egész csapatát a medence szélére, és ott beszélgetett el velük a folytatásról. Ennek meg is lett az eredménye: a második félidő első másfél percének végén kapták az első góljukat. Ez ugye hatalmas előrelépés a mérkőzés elejéhez képest. Bujka ekkor ötméteresből volt eredményes. Centerünk volt az első, aki három gólig jutott a találkozón.

Az utolsó játékrésznek 19–0-s előnnyel vágtunk neki. Gyakorlatilag két kérdés maradt: lőnek-e gólt a portugálok, és, hogy ki lesz a legeredményesebb játékosunk. A válaszok: nem, Kisteleki Hanna és Bujka (4-4).

A két, edzésnek sem jó találkozó után két nap múlva az oroszokkal játszik Bíró Attila együttese. A tét azon a meccsen valószínűleg a csoport második helye lesz. Győzelemmel a spanyolokat és az olaszokat elkerülnénk a negyeddöntőben.

A találkozót követően Bujka Barbara az NSO Tv-nek értékelt.

Bíró Attila szövetségi kapitány így értékelt a waterpolo.hu-nak:

„Ha viccesen fogalmaznék, azt mondanám, kihasználtuk a portugálok számára kevésbé kedvező délelőtti időpontot... Ha komolyabbra fordítom a szót: világos, hogy nem egy, hanem két-három súlycsoport volt a különbség a magyar és a portugál válogatott között. A célt teljesítettük, letudtuk. A második félidőben már próbáltam többet együtt élni a játékkal, hogy én se lustuljak be. Többet voltam a parton, mint a törökök elleni mérkőzésen, tény, hogy nem ez a legkellemesebb edzői tevékenysége az embernek. Az oroszok ellen majd minden más lesz, arra készülünk gőzerővel. Folyamatosan videózunk, taktikai megbeszélést tartunk, és közösen megnézzük ma a holland-orosz mérkőzést. Azután a lányok szabadprogramot kapnak, bemennek az óvárosba egy közös vacsorára. Nagyon készülünk az oroszokra, szerintem a csapat képes arra, hogy legyőzze őket. Ezen leszünk.”

VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (BELGRÁD)
NŐI TORNA, 4. FORDULÓ
A-CSOPORT

PORTUGÁLIA–MAGYARORSZÁG 0–25
(0–9, 0–6, 0–4, 0–6)
Belgrád, 50 néző. Vezette: Wengenroth (svájci), Dalli (máltai)
MAGYARORSZÁG: Gangl – Antal 2, Keszthelyi 3, Takács O. 1, Bujka 4, Szücs G. 3, Kisteleki H. 6. Csere: Kasó (kapus), Csabai, Illés A. 2, Tóth I. 2, Czigány D. 3, Garda 1
PORTUGÁLIA: J. Sousa – N. Mariani, Sarmento, Airosa, Nunes, Braga, Matos. Csere: S. Costa, A. Mariani, Estorninho, R. Pereira, Reis
Gól – emberelőnyből: 8/6, ill. 10/0
Gól – kettős emberelőnyből: 1/1, ill. –
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. –
Kipontozódott: Airosa (29. p.)
Kiállítva (végleg cserével): Matos (5. p.)

Görögország–Törökország 28–3 (6–0, 7–1, 7–1, 8–1)

FÉRFIAK, NYOLCADDÖNTŐ
Spanyolország–Málta 14–3 (3–1, 3–0, 7–1, 1–1)
17.15: Montenegró–Franciaország
18.45: Szerbia–Szlovákia
20.15: Horvátország–Hollandia

32. perc: Vége a meccsnek, nullára hoztuk le, simán nyertünk. 0–25
32. perc:
Az utolsó akció a miénk volt, de Tóth a kapufára ejtett.
32. perc:
Támadhattak a portugálok, de gólt ezúttal sem tudtak szerezni. Nullán maradnak…
31. perc:
A magyar akció viszont góllal végződött, mert Antal kezéről a hálóba perdült a labda. 0–25
31. perc:
Emberelőnybe kerültek a portugálok Garda kiállítása után. Hiába került azonban helyzetbe Braga, a léc mentett.
30. perc: Portugál időkérés.

30. perc: Hiábavaló portugál küzdelem után megint a miénk lett a labda, Tóth lövését Sousa védte. A sarokdobás után Czigány messziről óriási gólt szerzett. 0–24
29. perc:
Megint rövid volt a portugál támadás, ráadásul kettős emberelőnybe kerültünk, amelyet Czigány használt ki. 0–23
28. perc:
Labdát szereztünk, Kisteleki jobbról a rövid sarokba vágta a labdát. 0–22
27. perc:
Tanácstalanok voltak a portugálok támadásban, és nem is úsztak vissza elég gyorsan. Aztán mi is megálltunk, Antal lőtt, de Sousa könnyen védett.
27. perc:
Labdát szereztünk, Illés Anna szabadon választhatott, melyik sarkot veszi célba, ő a jobb alsót nézte ki magának. 0–21
26. perc:
Portugál emberelőny, amely kivételesen lövéssel ért véget, Sarmento próbálkozását fogta Kasó.
25. perc:
A portugál támadás lövés nélkül ért véget, Tóth Ildikó viszont szabadon lőhetett, csakhogy fölé…
25. perc:
Portugál kiállítás után Kisteleki Hanna pillanatok alatt gólt lőtt. 0–20
25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed, elhoztuk a labdát.

24. perc: Vége a harmadik negyednek. Ebből már nem lesz harminc, de bánja kánya… 0–19
24. perc:
Ezúttal mi kaptunk emberelőnyt, Szücsre játszottuk ki a figurát, ő a jobb alsóba pattintott. 0–19
23. perc:
Hiába járatták meg a labdát, Illés blokkolt, mi pedig jöhettünk előre. Megint kapufa.
23. perc: Emberelőnybe kerültek a portugálok, és időt is kértek.
22. perc:
Nem tudták lövéssel befejezni az akciót a portugálok, Bujka kapta a labdát centerben, de ziccerben nem tudta becsapni Sousát.
22. perc:
Megint labdát szereztünk, Bujka azonban ezúttal a lécre húzott.
21. perc: Bujka
kapta centerben, és roppant ügyesen csavart a kapuba. 0–18
21. perc: Keszthelyiről
megfeledkeztek, közelről gólt is lőtt. 0–17
20. perc:
Azért itt egy újabb gól! Csabai tűnt fel a kapu előtt, és kiválóan lőtt a hálóba. Csakhogy a bírók nem adták meg.
19. perc:
Gyenge portugál támadás után a magyar akcióban sem volt sok köszönet… Láthatóan ráléptünk a fékre.
18. perc: Nunest
szereltük, támadásban kerestük a lehetőséget, de a bírók megoldották, mert elvették tőlünk a labdát.
18. perc:
Szép labdaszerzés után Bujka fordult be, és kiharcolt egy ötméterest. Az ötméterest maga Bujka végezte el, és a bal alsóba lőtt. 0–16
17. perc:
Labdát szereztünk, de nemsokára kontrát ítéltek ellenünk…
17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed, és kivételesen a portugálok hozták el a labdát.

16. perc: Vége a második negyednek, valamelyest visszavettünk a tempóból, így „csak” 0–15
16. perc: Sarmento
lövése a kapufán csattant, Kisteleki megindult előre, de szerelték.
16. perc: Emberelőnybe kerültek a portugálok, egyben időt is kértek.
15. perc:
Kivédekeztük az ellenfél támadását, de hiába adtuk be húzásra Csabainak, Sousa nagyot védett.
15. perc:
Most mi kerültünk emberelőnybe, de a kapufa a portugálokkal volt…
14. perc:
Újabb portugál emberelőny, ezúttal már bátrabbak voltak, de Sarmento lövése éles szögből csak az oldalhálót zörgette meg.
14. perc: Kisteleki
úszott meg egy labdaszerzés után, és jobbról mesterien lőtt a hosszú alsóba. 0–15
13. perc: Tóth Ildikót
játszottuk meg centerben, és szépen be is fejezte az akciót. 0–14
13. perc:
Emberelőnybe kerültek a portugálok, Mariani látta meg a lehetőséget, de a lövését Gangl biztosan védte.
12. perc: Tóth
húzását védte Sousa, a sarokdobás után Garda távoli bombája ellen már nem volt ellenszere. 0–13
12. perc: Sarmento
próbálkozott ejtéssel, de az első góljukra még várni kell.
11. perc:
Labdát szereztünk, Illés Kisteleki átadását vágta a léc alá. 0–12
11. perc:
A magyar támadás viszont góllal végződött, mert Czigány Dóra megtalálta az utat a labdával jobbról a rövid sarokba. 0–11
11. perc:
Emberelőnybe kerültek a portugálok, de eltékozolták a lehetőséget.
10. perc: Tóth Ildikó
küzdött centerben, majd szép mozdulattal ejtett a kapuba. 0–10
10. perc: Sarmento
gondolta úgy, hogy lőhetne, de a labda megpattant a blokkon, úgy ment mellé.
10. perc: Tóth
lövését bravúrral védte Sousa.
9. perc:
Kivételesen szereltek a portugál védők, ráadásul emberelőnybe is kerültek, de gyorsan kivédekeztük.
9. perc: Elkezdődött a második negyed, megint mi hoztuk el a labdát.

8. perc: Vége az első negyednek, eddig roppant egyoldalú a meccs. 0–9
8. perc: Kisteleki
tört be a kapu elé, de ziccerben Sousát találta el. A sarokdobás után Bujka harcolt ki emberelőnyt. Keszthelyi nem akart időt húzni, azonnal belőtte messziről. 0–9
7. perc: „Megint” Nunes került helyzetbe, de az ereje elfogyott, és a labda nem ment kapura.
7. perc:
Labdát loptunk Bujka révén, végig is úszott a pályán, és ziccerben nem hibázott. 0–8
6. perc:
Szereltük a portugálokat, az ellenakció Bujkát találta szabadon, aki centerből bevágta. 0–7
5. perc:
Kivételesen felálltunk támadásban, és ki is harcoltunk egy kiállítást. Labdajáratás után Keszthelyi lőtt középre a hálóba. 0–6
4. perc:
Mit sem értek a portugál edző szavai, ráadásul cserével végleg kiállították Matost.
4. perc: Portugál időkérés.
4. perc:
Rövidke portugál támadás után Antal Dóra ejtett a kapuba. Védekezés, no az nem volt a portugáloktól… 0–5
3. perc: Kisteleki
találta magát teljesen egyedül a portugál kapu előtt, így persze szemernyi gondot sem okozott neki, hogy gólt lőjön… 0–4
2. perc: Nunes
megint elszántan küzdött centerben, de így is szerelték. A másik oldalon Bujka lőhetett, de gól nem született.
2. perc:
Portugál kontra után megint Szücs lőhetett teljesen szabadon, és meg is született a harmadik gól. 0–3
1 perc:
Centerbejátszás után Nunes lövése gyenge volt. Az ellentámadásból Szücs kapta a labdát tisztán a portugál kapu előtt, és szépen lőtt a léc alá. 0–2
1. perc:
Hoppá! Mindjárt megvan az első gól, Takács Orsolya némi lóba után pattintott a jobb fölsőbe. 0–1
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a ráúszás után elhoztuk a labdát.