Tökéletes védekezés! Elődöntős a magyar válogatott

2016.01.19. 20:00
Varga Dénes és a magyar válogatott a horvátokat legyőzve Eb-elődöntős (Fotó: MTI)
Horvátország ellen szállt vízbe a magyar válogatott a belgrádi vízilabda Európa-bajnokság negyeddöntőjében. A magyar csapat végig vezetve, kitűnő játékkal verte meg ellenfelét, és bejutott az elődöntőbe. A fináléba kerülésért Montenegróval találkozik – csütörtökön 20.15-kor.

Majdnem másfél hete vagyunk itt Belgrádban, de már alig vártuk a mai estét, hogy végre elkezdődjön az Európa-bajnokság. Merthogy annak a lebonyolításnak túl sok értelme nincs, amelyikben mind a 16 csapat továbbjut a csoportjából, a nyolcaddöntők közül pedig mindössze egy fél volt izgalmas. Az is csak jóindulattal.

A magyar csapatnak persze megvolt a feladata ebben az időszakban is: csoportgyőztesként zárni, s elkerülni ezzel a szerbeket a negyeddöntőben. Ez sikerült is, ami hatalmas terhet vett le Benedek Tiborról. Szövetségi kapitányunk a negyeddöntő előtt kijelentette: „jobbak vagyunk a horvátoknál”. A tét viszont hatalmas volt.

Hogy mekkora? Arra jellemző, hogy a mérkőzés elején Varga Dénes kétszer is olyan helyzetbe került, ami máskor biztos gól nála, ehelyett egyszer sem merte elvállalni a lövést a góllövőlistát a meccs előtt 14 góllal vezető 10-esünk. Illetve mindkétszer jobb helyzetet keresett, feleslegesen. Centereink viszont bekezdtek: Kis Gábor kiállítást harcolt ki, Hárai Balázs is, de ő még gyönyörű centergólt is szerzett.

Tulajdonképpen jól játszott a magyar csapat, de elsősorban a védekezés állt nagyon össze. Nagy Viktor egészen egyszerűen zseniális volt, „ma nem”-formában védett.

A horvát csapat két legnagyobb sztárját is sikerült megfognunk. Maro Jokovic és Sandro Sukno együtt hétszer kísérletezett lövéssel a nagyszünetig, de előbbi talált csak be. Egyszer.

Hosnyánszky Norbert pedig megtalálta végre lövőformáját: két hatalmas bombája jelentette gyakorlatilag a különbséget: az első félidő után 5–3-ra vezettünk.

Aranyos jelenetnek is fültanúi lehettünk. A helyi, kétségkívül csinos bemondó szerint Varga Andor szerezte a negyedik magyar gólt, de hát a vízilabda Messijét nem mindenkinek kell ismernie. És persze nagyon nem is lőtt mellé, hiszen ez Dénesünk harmadik neve. Ebből is kiderül, hogy Dumi azért már a második negyedben megrázta magát, gólt szerzett.

Aztán a harmadik negyedben, amikor „Andorunk" kilőtte a hosszú felsőt, s 6–4-re vezettünk, már tökéletes név hallatszott a hangosbemondóból. Lélektanilag nagyon fontos találat volt. Ugyanis előtte Ante Vukicevic egyre zárkóztatta az övéit.

A negyedik negyedre teljesen megnyugodott az addig sem ideges magyar csapat, míg a horvátok továbbra is tanácstalanok voltak. Sztárjaiknak nem ment a játék, a többiek meg képtelenek voltak mit kezdeni a magyar védelemmel. És Nagy Viktorral.

Varga Dénes ötméteresével hat perccel a vége előtt 7–4-re vezettünk. Eldőlt? Azért nem, különösen, ha eszünkbe jut, hogy mit műveltek velünk a játékvezetők a barcelonai vb elődöntőjében, amikor 10–7-ről hozták fel az olimpiai bajnokot.

Most azonban végtelenül korrektek voltak. Még Sandro Suknót is hajlandóak voltak végleg kiállítani, mert odaütött Erdélyi Balázsnak.

A mérkőzést végig kézben tartva, tulajdonképpen simán nyertünk, s jutottunk az elődöntőbe. A fináléba kerülésért csütörtökön Montenegró lesz az ellenfelünk.

FÉRFI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, BELGRÁD
NEGYEDDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 8–5 (2–1, 3–2, 1–1, 2–1)

Belgrád, 2500 néző. Vezette: Naumov (orosz), Buch (spanyol)
MAGYARORSZÁG: NAGY V. – VARGA DÉNES 3, Bátori, ERDÉLYI, HÁRAI 2, Vámos 1, Decker Á. Csere: KIS G., Gór-Nagy, HOSNYÁNSZKY 2, Varga Dániel, Manhercz K.
HORVÁTORSZÁG: Pavic – Sukno, Setka, Buric, Loncar 1, Jokovic 1, Bukic. Csere: Buslje, Pavlovic, VUKICEVIC 2, Petkovic 1, Macan
Gól – emberelőnyből: 10/3, ill. 8/1
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. 1/0
Kipontozódott: Macan (22. p.), Hosnyánszky (28. p.)
Kiállítva (végleg cserével): Sukno (30. p.)

PERCRŐL PERCRE:

32. perc: Vége a meccsnek, kiváló játékkal vertük meg a horvátokat, és megvan az elődöntő. 8–5
32. perc: Nagy Viktor
védett fejjel, és ezt már megnyertük!
31. perc:
Egészen távolról próbálkozott Buslje, de a keresztlécről fölé ment a labda.
31. perc:
Emberelőnybe kerültünk. És végre belőttük! Vámos jobbról óriási gólt ragasztott a bal fölsőbe. 8–5
30. perc:
Elvesztettük a labdát, és emberelőnybe kerültek a horvátok. Csakhogy Sukno odacsapott, ezért végleg kiállították.
30. perc: Sukno
szabálytalankodott támadásban, jöhettünk előre. Nem siettük el. Hárai lövése lejött a blokkról, de megszereztük.
29. perc: Hárai
csavarása Pavic kezében halt el.
28. perc:
Újabb emberhátrány. Hosnyánszky kipontozódott. Setka vállalta el kintről, Nagy Viktor pedig a bal alsó elől védett.
28. perc: Hárai
eltűnt a víz alatt, de a bírók nem fújtak szabálytalankságot, jöhettek a horvátok.
27. perc:
Emberelőnybe kerültek a horvátok, Gór-Nagyot küldték ki. Sukno játszott Loncarhoz, aki közelről biztosan lőtt a jobb fölsőbe. 7–5
27. perc: Horvát időkérés.
27. perc: Vámos
távoli lövése nem okozott gondot Pavicnak.
26. perc: Buric
nem tudott mit kezdeni a labdával, leloptuk a kezéről.
26. perc:
Türelmesen adogattunk, nem siettünk el semmit, végül lejárt a támadóidő, bár Kis még akár be is lőhette volna.
25. perc: Buric
nagy lövése ezúttal jócskán fölé ment.
25. perc:
Az ötméterest Varga Dénes végezte el, és a bal alsóba vágta a labdát. 7–4
25. perc:
Centerből Kis Gábor ötméterest harcolt ki!
25. perc:
Elkezdődött a negyedik negyed, ezt a fontos ráúszást sikerült elhozni.

24. perc: Vége a harmadik negyednek, maradt a kétgólos előny. 6–4
24. perc:
Nálunk maradt a labda, Erdélyi kövése a kapufáról nem jutott a hálóba.
24. perc:
Megúsztunk, de Varga Dénes lövését kifogta Pavic.
24. perc: Sukno
harcolt meg Erdélyivel, majd Nagy Viktor védte Petkovic lövését.
24. perc: Horvátország is időt kért.
23. perc:
Az utóbbi időben nem sikerült pontosan megjátszani az emberelőnyt, és ezúttal sem, mert Hosnyánszky lövését védte Pavic.
23. perc: Hárairól kiküldték Bukicot, jöhetett a magyar időkérés.
23. perc:
Gyorsan elvesztettük a labdát, támadhattak a horvátok. Buric nem tudott lőni, mert szereltük.
22. perc:
Páros kiállítás. Kis Gábor és Macan is kiment. Macan kipontozódott.
22. perc: Sukno
nem jutott lövéshez, de aztán nagyon erőszakos volt. Csakhogy nem annyira, mint Erdélyi, aki pimaszul szerelte!
21. perc:
Megszereztük a labdát, támadhattunk a hatodik gólért. Varga Dénes lőtte el messziről, és a labda utat talált a bal fölső sarokba. Óriási gól! 6–4
21. perc: Vukicevic
távoli lövése után a labda a kapufáról jött ki, de újra a horvátokhoz került.
20. perc: Kis Gábor
addig küzdött centerben, míg kaptunk egy emberelőnyt. Sajnos Varga Dénes átadását lelopta a levegőből Sukno.
20. perc:
Meg is lett a böjtje, mert Vukicevic gyönyörűen lőtt távolról a jobb alsóba. 5–4
19. perc: Vámos
játszott Varga Dánielhez, aki középre lőtt, Pavic meg védett. Nem volt valami acélos löket.
19. perc:
Sarokdobás után kontrát fújtak a horvátoknál.
19. perc:
Maradt a labda a horvátoknál, Vukicevic távoli bombáját Nagy Viktor védte.
18. perc:
A horvátok is kaptak egy emberelőnyt. Decker kiment, Jokovic lőhetett, de a kapufa mentett.
17. perc: Hárai
harcolt ki kiállítást centerből. Az emberlőnyben szépen megjárattuk a labdát, majd rossz volt a centerbejátszás.
17. perc:
Elkezdődött a harmadik negyed, a ráúszás után ezúttal mi hoztuk el a labdát.

16. perc: Vége a második negyednek, két góllal vezetünk. 5–3
16. perc:
Az ötméterest Sukno a lécre vágta.
16. perc: Maradt a labda a horvátoknál, és centerből kaptak egy ötméterest.
16. perc:
Megjáratták a labdát a horvátok, centerből előbb Loncar, majd a kipattanó után Buric lövését védte Nagy Viktor!
16. perc: Újabb kiállítás nálunk, erre a horvát kapitány is időt kért.
15. perc:
Úgy tűnt, hogy az emberelőnyt nem sikerül gólra váltani, már szinte elvesztettük a labdát, Hosnyánszky egészen távoli lövése viszont Pavic kezéről a hálóba jutott. 5–3
15. perc: Hárairól kiküldték Macant, Benedek Tibor pedig időt kért.
14. perc:
Emberelőnybe kerültek a horvátok is. Bukic nem jutott lövéshez a rövid saroknál, Loncar viszont óriási helyzetbe került, de mielőtt lőhetett volna, Varga Dániel lelopta a kezéről a labdát.
14. perc:
Körbe megjárattuk a labdát, végül Varga Dénes csodás csuklómozdulattal pattintott a bal fölsőbe. 4–3
13. perc: Varga Dénes
megint távolról próbálkozott, de a kapufa egyelőre menti a lövéseit. Maradt a labda nálunk, Kisről pedig emberelőnyt kaptunk.
13. perc:
Hatalmas gól a magyar kapuban. Jokovic előtt hiába volt védő, ő nagyon bevágta a léc alá. 3–3
12. perc: Varga Dénes
egészen messziről lőtt, de ez nem okozott gondot Pavicnak.
12. perc: Sukno
nem vállalta el, Jokovic viszont annál inkább, csakhogy a jobb kapufáról kijött a labda, és megszereztük.
11. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Varga Dénes tette be középre, Háraiközelről húzta a kapuba a harmadik magyar gólt. 3–2
11. perc: Petkovic
tette be centerbe, Hosnyánszkyt kiküldték. A horvátok viszont elszórakozták, Petkovic lövését Hárai blokkolta.
10. perc: Hosnyánszky vállalt el egy csavart kintről, de jócskán mellé ment a labda.
10. perc: Loncar
próbálkozott volna centerből, de szerelte őt Decker.
9. perc: Hárait
szerelték centerben, de szabaddobást azért kapott. Lőtt is, ám eltolta magától az ellenfelet.
9. perc:
Viszonylag gyorsan emberhátrányba kerültünk. Erdélyi kiment, Vukicevickintről néhány lóba után nagyon bevágta a léc alá. 2–2
9. perc:
Elkezdődött a második negyed,a ráúszást megint a horvátok nyerték.

8. perc: Vége az első negyednek, nagy a küzdelem, de vezetünk. 2–1
8. perc:
Az emberelőnyt elég hamar ellőtte Varga Dénes, csakhogy a lécről levágódott a labda.
8. perc: Magyar időkérés.
8. perc:
Emberelőnybe kerültünk, mert Buslje szabálytalankodott középen.
8. perc:
A centert nem tudták megjátszani a horvátok, aztán némi tanácstalanság után csak bejátszották középre, de szereltünk.
7. perc: Kis Gábort szerelték centerben, Petkovic labdát szerzett, a horvátok időt kértek.
7. perc:
Maradt a labda a horvátoknál, Sukno tüzelt, de Nagy hihetetlen bravúrral védte a bal alsóba tartó bombát.
7. perc: Jokovic
gondolta úgy, hogy gólt lő, de Nagy Viktor másként gondolta, és védett.
6. perc:
Kontrát fújtak nálunk, a horvátok az egyenlítésért támadtak.
6. perc: Petkovic
ijesztgetett, majd centerbe játszott, de lejárt a támadóidejük.
5. perc:
Centerben labdát vesztettünk, a bírók nem fújtak, jöhetett a horvát támadás.
4. perc:
Kiállítás nálunk, Gór-Nagyot küldték ki. A horvátok gyorsan járatták a labdát, amely kikerült a jobb szélre, onnan vissza középre, Petkovic pedig nagyon kilőtte a jobb alsót. 2–1
4. perc:
Emberelőnybe kerültünk Jokovic kiállítása miatt. Megjárattuk a labdát, és Hosnyánszky jobb szélről a rövid fölsőbe lőtt. 2–0
3. perc:
Megint Loncar lőhetett közelről, de Nagy védett. A sarokdobás után Bátori szerzett labdát.
3. perc:
Kontra a horvátoknál, jöhettünk előre. Varga Dénes játszott Vámoshoz, de a nagy helyzet elmúlt. Utána egy centerbejátszás Hárainak, aki három védő gyűrűjében csavart a kapuba! 1–0
2. perc: Bátori
nagy lövése zörgette meg a hálót, de sajnos oldalról...
2. perc: Buric
kínálta meg távolról Nagy Viktort, de a magyar kapus kikapta a bal alsóba tartó labdát.
1. perc: Decker
beadása rövid volt Hárainak, fordulhattak a horvátok.
1. perc: Jokovic
került óriási ziccerbe, de Nagy Viktor védett.
1. perc:
Elkezdődött a mérkőzés, a ráúszás után a horvátok hozták el a labdát.

A magyar–horvát győztese Montenegróval találkozik az elődöntőben, mivel 10–7-re legyőzte az olaszokat.