Biztos győzelem Grúzia ellen, az elődöntőért jöhet Horvátország

2016.01.17. 17:09
Grúzia volt az ellenfél a nyolcaddöntőben Belgrádban, a vízilabda Európa-bajnokságon. Gólzáport nem láttunk, de erre nem is volt szükség a nyolc közé jutáshoz. A szerény tudású ellenfél ellen így is biztos győzelmet arattunk, az elődöntőbe kerülésért pedig jöhetnek a horvátok.

Pontosan olyan egyoldalú volt a magyar–grúz, mint amire számítani lehetett (Fotó: MTI, archív)

Két „hihetetlenül izgalmas” női meccs, a törökök és a portugálok elgyepálása után, egy férfi magyar–törökkel is a hátunk mögött újabb „csak a lőtt góljaink száma kérdéses”-találkozóra készültünk a belgrádi Eb-n. Az amúgy teljesen felesleges nyolcaddöntős körben – ha ez nem lenne, akkor a görögök például nem tehették volna meg azt, hogy direkt kikapnak az oroszoktól – a grúzokkal játszottunk. Edzettünk egyet a horvátok elleni negyeddöntőre...

Úgy indult, hogy még csak gyakorlásnak sem lesz jó a mérkőzés. Három perc alatt négy támadásból négy gólt szereztünk, míg a grúz lövések a kapuig sem mentek el, rendre a blokkban akadt el a labda.

A negyedik gólunk például több szempontból is örömteli volt. Egyrészt Decker Ádám megszerezte első találatát az Európa-bajnokságon, másrészt a kapás kapufához bejátszott emberelőnyös találatot szereztünk. Az elmúlt meccseken éppen ezeket a közeli félziccereket nem tudtuk megfelelő százalékban értékesíteni. Hogy ne legyen akkora az örömünk, két perccel később az ugyanígy megjátszott variációnál Kis Gábor már hibázott.

Kis Gábor: Megkérem a bekket, hogy legyen szíves, engedjen be (A videóhoz kattintson!)

HARCIASSÁG, MAGABIZTOSSÁG

– Meggyőző, magabiztos játékkal nyert a válogatott. Egyetért?

– Összességében mind a négy mérkőzésünk tetszett, és mutatják is, hogy egyre stabilabbak vagyunk – válaszolta Benedek Tibor, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. – A horvátok elleni más típusú vízilabda lesz, másfajta felfogást igényel, de ha ez a lendület, harciasság, magabiztosság megmarad, az biztos alapot ad a negyeddöntőre.

–Az eddigi négy mérkőzés mennyiben szolgálta a ráhangolódást, önbizalomszerzést a következőkre?

– Ebből a szempontból nagyon jók voltak ezek a meccsek. Mindegyiknek más volt a jelentősége, a könnyebbeken is volt feladatunk, mégpedig hogy sok gólt lőjünk. Minden adva van, hogy kedden a lehető legjobban játsszunk.

– A nyolcaddöntőből mit emelne ki?

– A jó védekezést. Elégedett vagyok a játékkal, a harmadik negyedben éreztem egy kis leállást, de aztán a negyedikben újra jó ritmusban játszottunk.

– Grúzia legyőzésével biztossá vált, hogy ha kell, ott lehetünk tavasszal az olimpiai kvalifikációs tornán.

– Ez is egy pont volt, hogy kipipálhassuk. Aztán, hogy szükség lesz-e rá, még kérdéses, én azt gondolom, nem.

Aztán egy grúz gól egy pillanatra megakasztotta a gépezetet. Ez nem csoda, Damir Crepulja olyan szépet ejtett, hogy, ha csak ez az egy villanás számított volna, bizony a magyar válogatottba is befért volna ellenfelünk hármasa. Az első negyedben nem is lőttünk több gólt.

Persze a legnagyobb szívfájdalmunk az volt, hogy a kieséses szakaszra több reklámot értékesíthettek a hirdetésesek, mert az addig jól bevált nóták helyett a cégek spotjait vágták be a kivetítőn – ráadásul andalító zene ment alattuk. Nem pedig a korábban megírt szerbiai kultúrcsodák.

A fűtést is feltekerték az eddigiekhez képest, dögmeleg volt az uszodában, ami katalizálta az altató zenét. De szerencsére ébren maradtunk. Így láthattuk, hogy Varga Dénes – aki a csoportkör legeredményesebb játékosa volt 11 góllal – megszerezte harmadik gólját is a nagyszünet előtt. Az ötperces pihenőnél 8–2 volt ide.

A harmadik negyedre érkezett Bisztritsányi Dávid is a vízbe, bár előzetesen úgy tippeltünk, hogy ő végigvédi a találkozót. Benedek Tibor szövetségi kapitány mégis úgy döntött, hogy Nagy Viktor kezd, és ezúttal is kap két negyedet.

Bár simán vezettünk, a grúzok viszont annyira azért nem voltak rosszak. Sőt, talán néhány taktikai elem gyakorlásához hasznos partnerek voltak: focinyelven szólva, ők azért „egy egyeneset bele tudtak rúgni a labdába".

Ráadásul Hosnyánszky Norbertnek is összejöttek ezúttal a távoli lövései, így ő is nagy önbizalommal mehet neki a horvátok elleni negyeddöntőnek, az ő jó játékára is szükség lesz két nap múlva.

Mert természetesen a magyar válogatott célja továbbra is az elődöntőbe jutás, a mai 14–3-as győzelem csak egy közbeiktatott állomás volt. Következik Horvátország kedden 20.45-kor.

FÉRFI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, BELGRÁD
NYOLCADDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 14–3 (4–1, 4–1, 3–1, 3–0)
Belgrád, 500
néző. Vezette: Dalli (máltai), Margeta (szlovén)
MAGYARORSZÁG: Nagy V. – Bátori 1, VARGA DÉNES 3, Varga Dániel 1, Hárai, Vámos 2, Gór-Nagy. Csere: Bisztritsányi (kapus), Kis G. 1, DECKER Á. 1, Erdélyi 1, HOSNYÁNSZKY 2, MANHERCZ K. 2
GRÚZIA: Strujic – RURUA 2, Elez, Jelaca, Bitadze, Crepulia 1, Baghaturia. Csere: Subladze (kapus), Kvedeliani, Gegelasvili, Kavtaradze, Imniasvili, Jakhaia
Gól – emberelőnyből: 11/5, ill. 4/1
Kipontozódott: Crepulia (28. p.)
Piros lap: Jovan Popovics (29. p.)
JOVAN POPOVICS, a grúz válogatott szövetségi kapitánya:
– Jobban védekeztünk, mint Olaszország ellen, és a folytatásban is hasonló játékot szeretnénk nyújtani. Számunkra most kezdődik az Európa-bajnokság, jó néhány fiatal játékos van a csapatban, nekik jelentős tapasztalatszerzés az Eb.