Egy ideig bírtuk, de kikaptunk a szerbektől

2013.07.24. 13:21
Küzdelmes meccs volt: Hárai Balázs a szerb Nikola Radzen szorításában vergődik (Fotók: MTI/Kovács Anikó)
A magyar férfi vízilabda-válogatott 13–10-es vereséget szenvedett Szerbiától a barcelonai világbajnokság C-csoportjában. Benedek Tibor együttese az utolsó negyedben még egy gólra is feljött, de nyerni nem tudott a rendkívül magabiztosan pólózó szerbek ellen.

Ugyan elhoztuk a labdát, és emberelőnybe is kerültünk, de fórban még csak kapura sem tudtunk lőni az első támadásunkból. Szerencsére azonban ez nem azt jelentette, hogy remegő kézzel álltunk ki a szerbek elleni küzdelemre, a következő szerb kiállítást már kihasználtuk.

A világbajnokság előtt rengeteg olyan fórmegjátszási variációt gyakorolt a Benedek-csapat, amelynél a kapufánál lévő játékosra jön ki a befejezés. Ezúttal is egy ilyen megoldásból született az első gólunk – Szivós Márton húzta a kapuba a labdát. Egy perccel később pedig Varga Dénes szinte az uszoda bejáratától vette be Braniszlav Mitrovics kapuját – szintén emberelőnyben.

Benedek Tibor hergeli önmagát és tüzeli játékosait

A kényelmesen kezdő szerbek aztán megérkeztek a mérkőzésbe – ezt Filip Filipovics irdatlan bombagólja jelezte. Nem sokkal később Andrija Prlainovics egyenlített. A szerb csapat innentől kezdve megpróbálta uralni a mérkőzést, nyugodtan, de rendkívül hatásosan játszott, míg a mieink motiváltan, pörgősen pólóztak.

Vámos Márton váratlan góljának köszönhetően az első negyedet megnyertük ugyan, a második játékrészben azonban a szerbek már sokkal jobbak voltak. Sajnos érezhető volt a vízben, hogy a szerbek tudják magukról, hogy jobbak nálunk, s biztosak abban, hogy ez előbb vagy utóbb megmutatkozik.

Felsőbbrendűségi érzésüknek pláne jót tehetett, hogy Filipovics egyenlített, majd Dusko Pijetlovics gólja a meccsen először szerb vezetést is jelentett. Ez sem volt azonban még végzetes, mert Madaras Norbert egalizált. Az addigi négy magyar gól egyaránt emberelőnyből született.

A játékvezetőkre nem lehetett panaszunk, futószalagon szállították a fórokat, az esélyesebb szerbek ellen több kiállítást is kaptunk, a mérkőzés első másfél negyedében éltünk is ezekkel a lehetőségekkel.

Sajnos azonban 4–4-nél Hárai közelről csak a kapusba húzta a labdát (ugye a korábban említett kapufás emberre kijátszott variáció után ezúttal is...), az ellentámadásból pedig Vanja Udovicsics ziccerből betalált. Ahelyett, hogy 5–4-re vezettünk volna, a szerbeknél volt az egygólos előny...

Csalódott magyar kispadosok

Szlobodan Nikics ezután a találkozó legszebb gólját lőtte: a hátulról kapott labdát a kapunak háttal a gólvonal mögé pöckölte. Szerencsére Szivós bombagólja újra zárkóztatta a mieinket. Ezt a találatot elsőre az egyik játékvezető nem adta meg, pedig látszott, hogy a kapuvasról, és nem a kapufáról jött vissza a labda. De nem volt probléma: végül érvényesítették a találatot.

Az már nagyobb gond volt, hogy összességében 5–2-re elveszítettük a második negyedet. Ez pedig a szerbek ellen nem sok jóval kecsegtetett. Pláne, hogy a magyar emberelőnyös játék láthatóan visszaesett. Sokszor nem látszott a fórjainkon, hogy valójában többen vagyunk, hét-nyolc méteren passzoltak a mieink, ráadásul minden labdaátvétel pillanatában már egy szerb a nyakunkon lógott.

Mindenesetre tartottuk a kétgólos különbséget, az utolsó negyednek 9–7-es hátrányban vágtunk neki. Ráadásul a szerbek újabb kettőt bevágtak az első két percben, így a 26. percben, Andrija Prlainovics értékesített ötméterese után 11–7-nél nem sokan fogadtak volna a magyar pontszerzésre.

De visszajöttünk a meccsbe, s ez a későbbiekre nézve biztató lehet!

Madaras kapásgólja, Varga Dénes „ egyedül megjátszott" fórja és Hárai találata után csak 11–10-re vezettek a szerbek. Három perccel a mérkőzés vége előtt.

A legvégét azonban már nem bírtuk. Velünk ellentétben a szerbek kíméletlenül kihasználták a fórjaikat (kicsit ironikus, de állandóan a kapufánál maradt szabad emberük...), s végül megérdemelten nyertek.

Összefoglaló

VIZES-VB, BARCELONA
FÉRFI VÍZILABDA, CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
SZERBIA–MAGYARORSZÁG 13–10 (2–3, 5–2, 2–2, 3–3)
Barcelona, 1000
néző. V: Margeta (szlovén), Koryzna (lengyel)
SZERBIA: B. Mitrovics –
Alekszics, PRLAINOVICS 3, V. Udovicsics 1, NIKICS 3, FILIPOVICS 2, Gocics. Cs: Radjen, Mandics 1, Mil. Csuk 1, D. Pijetlovics 1, Sz. Mitrovics 1. Szövetségi kapitány: Dejan Szavics
MAGYARORSZÁG:
Nagy V. – Szivós 1, VARGA DÉNES 3, Varga Dániel, HÁRAI 1, Madaras 2, Hosnyánszky 1. Cs: Gór-Nagy, VÁMOS 2, Bedő, Decker Á., Bátori. Szövetségi kapitány: Benedek Tibor
Gól – emberelőnyből:
13/7, ill. 15/7
Gól – ötméteresből:
1/1, ill. –
Kipontozódott:
Gór-Nagy (20. p.), Gocics (28. p.), D. Pijetlovics (29. p.), Decker Á: (29. p.), Hárai (29. p.)
Dejan Szavics: –
Rosszul kezdtük a mérkőzést, nem voltunk elég koncentráltak, de a második negyedtől már elkaptuk a ritmust. Rengeteg kiállítás volt, ezek döntöttek a mérkőzésről, és mi jobban éltünk a lehetőségekkel.
Benedek Tibor: –
Ez volt a világbajnokság második meccse, és szeretnénk egyre stabilabb, magabiztosabb játékot játszani. Vannak még nehézségeink, elsősorban az emberhátrányos védekezést nem tudtuk megoldani, de ez a szerbek bravúrja is, nem csak a mi gyengeséünk. Ebben fejlődni kell, ez egy fontos tényező. Előnyben, támadásban sokat javultunk, lendületesebbek vagyunk, gyorsultunk, sokkal jobban a lövéseink. Sokszor elmondtam, egy világbajnokságon rengeteg a nehéz pillanat, várható volt, hogy már a csoportmérkőzéseken is lesznek ilyenek. Ezekre lélekben készülni kell. Szerettünk volna jól játszani Szerbia ellen, és jól is játszottunk, illetve szerettünk volna nyerni is Szerbia ellen, ez sajnos nem sikerült. De azt gondolom, nem lehetünk emiatt elkeseredve, a lényeg, hogy most ezt a mérkőzést lezárjuk, és folytatjuk tovább a vb-t a következővel.

A JÁTÉKNAP MÉRKŐZÉSEI
A-CSOPORT
Új-Zéland–Görögország 4–24 (2–5, 1–8, 0–6, 1–5)
Montenegró–Spanyolország 7–5 (2–3, 2–2, 2–0, 1–0)

B-CSOPORT
Dél-Afrika–Egyesült Államok 3–16 (0–4, 1–5, 2–5, 0–2)
Horvátország–Kanada 13–8 (3–0, 3–3, 4–3, 3–2)

C-CSOPORT
Kína–Ausztrália 7–9 (1–4, 1–2, 1–2, 4–1)
Szerbia–Magyarország 13–10 (2–3, 5–2, 2–2, 4–3)

D-CSOPORT
Kazahsztán–Románia 7–4 (1–0, 2–2, 4–1, 0–1)
Olaszország–Németország 10–8 (3–1, 3–1, 3–3, 1–3)

SZERBIA–MAGYARORSZÁG – ÉLŐ KÖZVETÍTÉS

4. negyed

32. perc Vége a mérkőzésnek.
32. perc
Nem maradt idő a magyar támadásra.
32. perc
A szerbek már nem erőltették a támadást.
32. perc
Lejárt a támadóidőnk.
31. perc Nikics révén használták ki a fórt a szerbek. Megint szétpasszolták előtte a védelmünket 13–10
31. perc
Bedő a kiállított játékos, ő is kipontozódott.
31. perc
Madaras lövése levágódott a blokkról, övék a labda.
31. perc
Labdához jutottunk, magyar fór.
30. perc
Varga Dániel lövése pattant meg a blokkon, és szállt el a szerb kapu mellett.
29. perc Mitrovicsra
nem jutott ember középen, be is húzta a labdát a kapunkba Nagy mellett 12–10
29. perc
Hárainak is ki kellett mennie.
29. perc
Páros kiállítás a magyar kapu előtt. Decker Ádám és Dusko Pijetlovics is kipontozódott.
29. perc
Szerb időkérés.
29. perc Hárai
kapta meg a bejátszást középen, be is vágta 11–10
28. perc
Labdát szereztünk.
28. perc Varga Dénes
lőtte ki a szélről a hosszút 11–9
28. perc
Magyar fór.
28. perc
A kapufánk hárította Filipovics ejtését.
28. perc Madaras
lőtt a szélről kapásgólt 11–8
27. perc
Szivós lőtt 11 méterről kapufát, a labda visszakerült hozzánk.
27. perc
Jó magyar blokk, és a labdát is megszereztük.
26. perc
Két lövésünket blokkolta a szerb fal, majd a lepattanót is begyűjtötték.
26. perc
Szerb kiállítás.
26. perc
Szerb büntető. Bátori szabálytalankodott. Prlainovics bevágta 11–7
25. perc
Magyar támadószabálytalanság.
25. perc Nikics
emelkedett az égig a falban, majd pöckölte be a passzt 107
25. perc
Magyar kiállítás.
25. perc Elkezdődött a negyedik negyed,
harmadszor lett a szerbeké a labda.

3. negyed

24. perc Vége a játékrésznek.
24. perc
Jól megjárattak minket a szerbek, Milos Csuk pedig bevágta 9–7
24. perc
24. perc Vámos
két lóbálás után pattintotta a hosszúba a labdát 8–7
23. perc
23. perc
Jó védekezés, labdát szereztünk a szélen.
23. perc Varga Dénes l
epte meg a szerbeket, Mitroviccsal az élen, és távolról a jobb felsőbe pattintotta a labdát 8–6
22. perc
A blokk és a kapufa közösen hárította a szerb löketet.
22. perc
Szerb emberelőny.
22. perc
Lassan passzolgattunk, közben kiegészültek a szerbek. Hosnyánszky távolról lőtt, Mitrovics védett.
21. perc
Magyar emberelőny. Benedek Tibor időt kért.
21. perc
Szerb labdaszerzés, de nem tudott felúszni a szerb csapat, mert visszaszereztük a labdát.
21. perc
A fórt Dusan Mandics vágta be kapásból balról 8–5
20. perc
Gór-Nagy harmadik kiállítását kapta meg, kipontozódott.
20. perc
Újabb kimaradt magyar támadás, ezúttal sem találtuk el a kaput.
20. perc
Távoli szerb löket, csúnyán fölé ment. Nekünk speciel szépen.
19. perc
Madaras lőtt kapásból, a kapufa hárított, Hárai nem jutott hozzá a kipattanóhoz.
19. perc
Szerb kontrafault után magyar emberelőny.
18. perc
Újabb távoli magyar lövés, ezúttal kapu mellé ment a labda.
18. perc
Egy gyenge ejtésbe kapott be Nagy.
17. perc
Blokkon erejét vesztő, halovány távoli kísérlet után jöhetnek a szerbek.
17. perc
Hárai szerzett labdát.
17. perc Elkezdődött a harmadik negyed,
ezúttal is a szerbeké lett a labda.

2. negyed

16. perc Vége a második negyednek.
16. perc
Magyar kontrafault.
16. perc
Pontos keresztpasszokkal mozgatták meg és szedték szét a magyar védelmet a szerbek,
Prlainovics pedig a kapunkba bombázott a kapásoldalról 75
16. perc
Magyar kiállítás, szerb időkérés.
16. perc
Madaras durrantott a hosszú mellé.
15. perc
Magyar kiállítás. Prlainovics lőtt kapu mellé egy elég széles keresztpasszt.
14. perc Szivós
lőtt bombagólt, de elsőre csak az egyik bíró adta meg, mert olyan erővel pattant ki a labda a vasról, mintha kapufa lett volna 6–5
14. perc
Szivós Márton brusztolt meg egy labdáért.
14. perc
Madaras lőtt az idő szorításában, lövését blokkolták, de a szélső visszaszerezte a labdát.
13. perc
Magyar labdaszerzés.
13. perc
Újabb centerbejátszásunkat halásszák le a szerbek.
13. perc Magyar időkérés.
13. perc
Lövőcsel után jött a passz, Szlobodan Nikics húzta be közelről 6–4
13. perc
Magyar emberhátrány.
12. perc
Centerbejátszás, csak éppen Bedő Krisztiánt tüntették el. Oda a támadás és a labda.
12. perc Vanja Udovicsicsre
nem jutott ember, ő pedig kilőtte a kapu jobb oldalát 5–4
11. perc
Szerb kiállítás. Hárai kapott bejátszást, picit magasan, így hiába szedte le, már nem tudta azt gólra váltani.
11. perc
Szépen megjáratták a labdát a szerbek, de jól védekeztünk a lövésnél.
11. perc
Hosnyánszky Norbert jutott a kiállítás sorsára.
10. perc Madaras Norbert
fórból egyenlített 4–4
10. perc
Védelmi kihagyás, szerb előny. A beúszó Dusko Pijetlovicsról maradt le Bátori 4–3
9. perc
Hárai próbálkozott centerből csavarral, de nem volt benne elég erő.
9. perc
A duplánál járó Filipovics egyenlített, Nagy ment a bal felsőbe tartó labdára, de csak beleérni tudott, védeni nem 3–3
9. perc Elkezdődött a második negyed,
ezúttal a szerbeké lett a labda.

1. negyed

8. perc Vége az első negyednek.
8. perc
Elvették a bírók a labdát a szerbektől, de már nem maradt idő magyar akcióra.
8. perc Vámos Márton
lóbált, majd a rövidbe pattintotta be a labdát 23
8. perc
Szerb kiállítás, az ötödik magyar fór.
7. perc
Megúsztuk: a blokkunk után a kapufa is besegített az ismétlésnél.
7. perc
Újabb magyar emberhátrány, ezúttal Hárai.
7. perc
Bátori Bence lövése a blokkon halt el.
6. perc
Nagy Viktor védett kétszer, a második után a labda is hozzánk került.
6. perc
Újabb magyar kiállítás, Gór-Nagy Miklós másodszor ment ki.
6. perc
Hárai kibújt centerben a szorításból, ejtése a kapufán végezte.
5. perc
Egyenlítettek a szerbek, méghozzá akcióból, Andrija Prlainovics pattintott kapásból a jobb felsőbe 22
5. perc
5. perc
Nagy védett egy távoli bombát a kapufa segítségével.
4. perc
A negyedik szerb kiállítás. Ezúttal azonban Mitrovics védett.
4. perc
Nem is úsztuk meg a gólt: Filip Filipovicsé az érdem. A labda ugyan középre ment, de Nagy nem tudott hárítani 12
3. perc
Először kell emberhátrányban játszanunk.
3. perc
És újabb magyar gól: Varga Dénes középről, távolról, kapásból vágta be a labdát a jobb felsőbe 02