Szlovákián is simán átléptek a magyar lányok a vízilabda Eb-n

FAZEKAS ZOLTÁN (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (közvetítés)FAZEKAS ZOLTÁN (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (közvetítés)
2020.01.13. 18:51
A gólszüret elmaradt, de így is könnyedén nyerte meg második csoportmeccsét válogatottunk a szerény képességű szlovákok ellen.
A magyar válogatottnak Szlovákia sem okozott gondot, jöhet Oroszország (Fotó: Dömötör Csaba) – GALÉRIÁNKAT A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG!

Duna Aréna, 500
néző. V: Koryzna (lengyel), Colombo (olasz)
MAGYARORSZÁG:
Kasó – Gurisatti 1, KESZTHELYI-NAGY 6, Máté Zs., Parkes 1, Garda 1, Vályi V. 1. Csere: Gangl (kapus), Gyöngyössy 1, Szilágyi D. 2, Illés A. 1, LEIMETER 3, RYBANSKA 3. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
SZLOVÁKIA:
Horváthová – Pecková, Kolárová, Junasová, Kurucová, Kováciková, Stankovianska 1. Csere: Garancovská, Sedláková, Majláthová, Kátlovská 1, K. Kissová. Szövetségi kapitány: Milan Henkrich
Gól – emberelőnyből:
14/8, ill. 3/0
Gól – ötméteresből:
1/1, ill. –
Kipontozódott:
Stankovianska (26. p.), Kurucová (30. p.)

Milan Henkrich:
– Jóval kevésbé voltunk megilletődöttek, mint az első mérkőzésünkön, bátrabban belementünk a párharcokba is, ennek volt köszönhető, hogy lényegesen kevesebb gólt kaptunk, mint az oroszok ellen. Esélyünk persze nem lehetett a szoros eredményre, teljesen más szintet képvisel a két csapat, a magyarok a győzelemért játszanak, mi pedig tanulni érkeztünk Budapestre.

Alig pár százan voltak a Duna Arénában, amikor húsz perccel női válogatottunk második meccse előtt Kollányi Zsuzsi elénekelt egy számot a dobogón. Sajnos ez sem sokat segített a hangulaton, bántóan üresen ásítoztak a lelátók. Persze ebben az is közrejátszott, hogy újabb fölényes, borítékolható győzelem előtt álltak Bíró Attila szövetségi kapitány lányai, akik azokkal a szlovákokkal találkoztak hétfőn, akik az oroszok elleni nyitó meccset 31–2-re vesztették el.

VÉLEMÉNYEK

Parkes Rebecca, a válogatott centere: „Nehéz fókuszálni az ilyen jellegű mérkőzéseken, koncentráltnak maradni négy negyeden át, hiszen már az elején nagy előnybe kerültünk. Azért szerintem összességében megoldottuk ezt a feladatot is, ahogy vasárnap a horvátok ellen. Szerdán az oroszok ellen kőkemény csata vár ránk, sok úszással, birkózással, az teljesen más intenzitású összecsapás lesz, mint az első kettő volt.”

Vályi Vanda, a válogatott szélsője: „Csak annyit adtunk ki magunkból, amennyi szükséges volt. Mindig csak a soron következő találkozóra koncentrálunk, eddig kettőből kettőt nyertünk meg, mostantól már az oroszok elleni mérkőzésre készülünk. Bevallhatjuk, az első sípszótól kezdve ezen a meccsen volt a hangsúly, bármennyire is próbálunk a jelenben maradni, a szerda kiemelten fontos.”

A statisztikákat nem volt értelme böngészni, mivel a két csapat még sosem játszott egymással Európa-bajnokágon, de azt azért érdemes megjegyezni, hogy Szlovákia súlyos vasárnapi veresége történelmi volt, hiszen a kontinensbajnokságok történetében mindössze ötödször fordult elő, hogy egy válogatott több mint 30 gólt kapjon...

A házigazda magyarok a várakozásoknak megfelelően magabiztos sikerrel mutatkoztak be vasárnap a horvátok ellen, a 25–6-os győzelem kötelező volt és könnyed, ahogyan arra számítani lehetett. Keszthelyi-Nagy Ritáék komolyan vették a nyitó meccset, s a kezdés alapján a szlovákokat sem becsülték le: Parkes Rebecca már a 19. másodpercben bekotort egy kapusról kipattanó labdát. Kisebb meglepetésre szinte azonnal egyenlítettek a szlovákok Miroslava Stankovianska találatával, de amikor Keszthelyi előnyből szerzett szép góljával már 4–1-re vezetett a sötét sapkás magyar együttes a negyed derekán, már tudtuk, nem lesz több kellemetlen meglepetésben részünk.

Hogy mekkora a valós tudásbeli különbség a két válogatott között, arról elég egy példa: már az első negyed végén előfordult, hogy a szlovákok a teljes támadóidő során nem tudták a térfélen áthozni a labdát, nemhogy kapura lőjenek. A meccs lényege a kötelező győzelem megszerzése és a gyakorlás volt, s nyilvánvaló, hogy legközelebb már teljesen „más lesz a leányzók fekvése”, amikor szerdán az oroszok elleni csoportrangadót játsszák Gurisatti Grétáék. Azon a meccsen aligha fér majd bele az olyan kapott gól, amit Daniela Kátlovská ejtett a 3. negyed végén éles szögből Gangl Edinának.

Rybanska Natasának különleges lehetett a meccs, a mindössze 19 éves honosított center Pöstyénben született, 14 évesen még a szlovák juniorválogatott tagjaként volt jelen az Eb-n, azaz valójában földijei ellen játszott s lőtt gyönyörű gólt a ficakba a 14. percben. A horvátok ellen például az ötméteresek sem mentek a mieinknek (2/0), ezen is sikerült javítani, Keszthelyi hibátlanul lőtte be az egyetlen hazai büntetőt a 3. negyed elején.

A sima győzelem meglett, most már lehet az oroszokra koncentrálni.

„Jönnek a nehezebb meccsek, úgyhogy számítunk a szurkolókra”

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósította: Fazekas Zoltán, Lakner Gábor (szöveg), Dömötör Csaba, Török Attila (fotó), Nagy-Pál Tamás (videó)

KORÁBBAN
A-CSOPORT
Horvátország–Görögország 3–18
(0–6, 2–4, 0–5, 1–3)
Oroszország–Szerbia 27–2 (6–2, 8–0, 8–0, 5–0)
B-CSOPORT
Hollandia–Németország 23–3
(6–1, 5–0, 5–0, 7–2)
Izrael–Franciaország 6–10
(2–3, 0–4, 1–1, 3–2)
Olaszország–Spanyolország 10–16 (2–5, 2–4, 3–3, 3–4)

ESEMÉNYEK

32. perc: Szilágyi lövése kipattan a kapufáról, VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

31. perc:
nagyon pontatlan lövés szlovák részről, ám Sedlaková gyorsan visszaszerzi a labdát. Gangl véd még egyet a végére.

31. perc: támadást vezetnek a szlovákok, ám a blokkon elakad a labda. A fordulásból Illés Anna eredményes, 2–20.

30. perc:
Leimeter pattint nagyon pontosan a bal felső sarokba, 2–19.

29. perc:
Keszthelyi közelebb megy, majd a bal sarokba vágja a labdát – 2–18.

28. perc:
Vályi Vanda is átjár Horváthová eszén, 2–17.

27. perc:
Rybanska is próbálkozik egy lövéssel, de ő ezúttal nem talál kaput.

26. perc:
Stankovianska kipontozódik, Szilágyi tüzel távolról, ez is gól. 2–16.

25. perc:
kiváló lövés, ma is eljut ötig Keszthelyi Rita. 2–15.

25. perc:
szép összjáték után Parkes finom ejtése a kapufán csattan.

25. perc: jön a negyedik játékrész!
Az utolsó ráúszás is a magyaroké, ismét Vályi nyeri az úszóversenyt.

24. perc:
ezzel véget is ér a harmadik negyed!

24. perc:
gyorsan kihasználjuk az újabb szlovák emberhátrányt, Gurisatti passza után Leimeter eredményes. 2–14.

23. perc:
Gurisatti kísérletezik a szlovák kiállítás után, de Sedlaková blokkjáról a kapu mögé pattan a labda.

22. perc:
megvan a második szlovák találat, Katlovska eredményes. 2–13.

21. perc:
Stankovianska áll ki, ám Máté lövése fennakad a szlovák kapuson.

21. perc: Kolarová próbálkozik egy lövéssel, ám nem talál kaput, a túloldalon Garda lövése csattan a kapufán.

20. perc:
Illés Anna áll ki, ám a második félidőre beálló Gangl könnyedén véd. Gurisatti viszont átmászik ellenfelén, így ismét a szlovákok jöhetnek.

19. perc:
gyönyörű csavarmozdulat és gól Gyöngyössytől, de a játékvezetők közbefújnak, a magyar játékos szabálytalan.

19. perc: Gyöngyössyről Kolarová áll ki, az emberelőny végén Keszthelyi marad őrizetlenül – 1–13.

18. perc:
Garda addig lóbál, amíg szabaddá nem válik az út a kapu felé, ekkor remek lövéssel büntet. 1–12.

17. perc:
Gyöngyössy harcol ki ötméterest, Keszthelyi kíméletlen – 1–11.

17. perc:
Gurisattira egyből kontrát fújnak, ám a magyarok labdaszerzéssel korrigálnak.

17. perc: folytatjuk a második félidővel, újabb magyar siker a ráúszásnál Keszthelyi révén.

16. perc:
Leimeter lő pontatlanul a félidő utolsó pillanataiban, a második negyednek is vége!

15. perc:
Rybanska most már nem téved, középről, távolról bombáz a szlovák kapuba – 1–10.

14. perc:
Rybanskát küldik ki a játékvezetők, ám Stankovianska ejtése Kasónál köt ki. A túloldalon a visszatérő Rybanska is ejt, de a labda a kapufán csattan.

13. perc:
ismét emberelőnybe kerülnek a magyarok, ám Leimeter lövése ezúttal a kapufán csattan.

12. perc:
labdát szerez a magyar válogatott, jobbról Leimeter vágja a jobb felsőbe a labdát – 1–9.

11. perc:
Majlathova is távolról lő a túloldalon, de Kasónak ezzel nincs dolga, Illés Anna kísérlete viszont fennakad.

10. perc:
Szilágyi lóg meg a jobb oldalon, nem is hibázza el a ziccert – 1–8.

10. perc:
Stankovianskát állítják ki, Rybanska ismét távoli lövésből eredményes. 1–7.

9. perc:
Rybanska életerős lövése utat talál a bal felső sarokba, 1–6.

9. perc: folytatjuk is a második játékrésszel,
ismét a magyarok hozzák el a labdát, ezúttal Szilágyi révén.

8. perc:
a szlovákok már nem tudják befejezni az akciót, vége az első negyednek!

8. perc:
Gyöngyössy kap labdát középen, a szlovák védők elveszik előle a labdát, ám azzal a lendülettel vissza is szerzi a magyar játékos, és gólt szerez. 1–5.

7. perc:
Vályi passza után Gyöngyössy kapja középen a labdát, meg is tartja a birkózás közepette, ám a játékvezető szabálytalannak látja, Szlovákia jöhet.

5. perc:
ismét labdához jut a magyar csapat, Gurisatti úszik végig zavartalanul, ám a lóbánál kicsúszik a kezéből a labda.

5. perc:
újabb magyar passzsorozat, ám Gyöngyössy centerpozícióból érkező csavarását védi a kapus.

4. perc:
Kovacíková lő távolról, Kasó véd. Az ellentámadásból némi labdajáratás után Keszthelyi eredményes – 1–4.

3. perc:
létszámfölényben a magyar csapat, Keszthelyi eredményes – 1–3.

2. perc:
Kovacíková áll ki, Gurisatti kihasználja az emberelőnyt – 1–2.

1. perc:
jön is a szlovák egyenlítés, Stankovianska lövése kúszik be a kapuban kezdő Kasó keze alatt. 1–1

1. perc: Parkes máris megszerzi az első magyar gólt. 0–1

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! Vályi Vanda elhozza a labdát a ráúszásnál.

ELŐZMÉNYEK

Második mérkőzéséhez érkezik a magyar női vízilabda-válogatott a hazai rendezésű Európa-bajnokságon. Vasárnap Keszthelyi Ritáék tizenkilenc góllal bizonyultak jobbnak Horvátország válogatottjánál, ami azt illeti, a hétfői, Szlovákia elleni találkozón sem számíthatunk sokkal több izgalomra.

Bíró Attila szövetségi kapitány csapatának soros ellenfele mindössze másodszor vesz részt a kontinensbajnokságon (először 1993-ban kvalifikálta magát a tornára, mind a hat meccsét elvesztette, az utolsót, a 11. helyért játszott helyosztót a csehek ellen).

Szlovákia semmiféle ellenállást nem tudott mutatni az oroszok elleni nyitó meccsen, amelyet 31–2-re veszített el, azaz alighanem az egész torna legnagyobb különbségű győzelme megszületett mindjárt az első napon. A szlovák együttes célja nem lehet más, mint a tapasztalatszerzés, s a mieink ellen sem győzelmi reményekkel ugranak majd a medencébe.

„Túl sok mindent akkor sem tudunk gyakorolni, mert hat a hat ellen keveset játszunk majd, valószínűleg sok lesz a lefordulás, még annál is több, mint a horvátok ellen
– mondta a horvát siker után a szlovákok elleni meccsre tekintve Bíró Attila szövetségi kapitány. Hétfőn szárazföldi és vízi edzésünk is lesz, ami a meccs napján nem szokványos, de mi a szerdai, oroszok elleni meccsre készülünk igazán, éppen ezért hasznos lesz a kemény munka.”

A magyar válogatott célja az Eb-n nem lehet más, mint az éremszerzés, valamint az olimpiai részvétel jogának kiharcolása – erről ITT írtunk bővebben.

Az olimpiai kvóta megszerzéséről: már résztvevő a világliga győztese, az Egyesült Államok, valamint – mivel a világbajnokságot is Amerika nyerte – a vb-ezüstérmes Spanyolország. A mostani Eb-ről a – Spanyolországot nem számítva – legjobb helyezésű csapat kvalifikál az olimpiára. A többiek majd Triesztben pótvizsgázhatnak tavasszal.