Semmi sem jött össze... Negyedik helyen női pólósaink

ROSKA EMESE BOGLÁRKA (Barcelona), RUSZNÁK GYÖRGY (Budapest)ROSKA EMESE BOGLÁRKA (Barcelona), RUSZNÁK GYÖRGY (Budapest)
2018.07.27. 20:17
A barcelonai női vízilabda Eb bronzmérkőzésén a magyar válogatott gyengén kezdett, és nagyon kikapott a rendkívül motivált házigazda Spanyolországtól. Ezzel negyedik lett a negyeddöntő után elfáradó csapatunk.
Gangl Edina sokszor volt tehetetlen a kapuban (Fotó: Kovács Anikó) – a galéria a képre kattintva megtekinthető

Csere:
Tóth E. (kapus), Gyöngyössy, Csabai, Gurisatti, Garda 1, Horváth B.
Barcelona, 4000
néző. V: Paoletti (olasz), Schwartz (izraeli)
Gól – emberelőnyből: 14/4, ill. 13/7
Gól – ötméteresből:
1/0, ill. –
Kipontozódott:
M. Ortíz (25. p.), Bach (29. p.)

Miguel Oca:
– Tökéletes mérkőzést játszottunk az elejétől a végéig. Az elején gyorsan betaláltunk, végig nagyon jól védekeztünk. Egyszerűen nem is tudok mást mondani, végig fantasztikusan pólóztunk.

Ahogyan a sajtóközpont feljáratánál az egyik önkéntes szorgosan véste fel a táblára különböző nyelveken az elköszönés szót, visszavonhatatlanul belemart a lelátóra igyekvő sajtómunkatársakba, hogy lassan vége a majdnem két hete tartó barcelonai vízilabdaünnepnek, utolsó előtti napjához érkezett ugyanis az Európa-bajnokság, a női csapatoknak pedig a végéhez.

Utoljára melegítettek a hátsó medencében a magyar játékosok is: többségük a fürdőruhája alá csúsztatta a lejátszót, és saját világába vonulva karkörzött, készült, spannolta magát a mérkőzésre. Parkes Rebeccának még a padon ülve is úgy járt a lába, mint kint, a medencetérnél a hazai éremért érkező szurkolóknak az ütemes zenére.

Ahhoz képest, hogy tekintélyes közönség próbálta kiszurkolni a házigazdának a bronzérmet – ha már sikerrel hajszolta döntőbe a férficsapatot csütörtök este az esélyesebb olaszok ellen –, a magyar játékosok mosolyogva, szinte oldottan vonultak az uszodányi drukkerhad elé. Persze a Himnusz alatt nem sokáig kellett keresni a kamerának a magyar szurkolókat sem, az ország változatos szegleteiből érkeztek piros-fehér-zöld zászlókkal.

Az első négy percben aztán a torkokra fagyott a szó, míg a pólósok a vízben blokkoltak le, hiszen rémálomszerűen kezdett a női válogatott – majdnem úgy, ahogyan a férfiegyüttestől láttuk az olaszok és a szerbek ellen. A spanyolok villámgyorsan kihasználtak két, már majdnem kivédekezett emberelőnyt, míg Gyöngyössy Anikónak nem sikerült gólra váltania a tökéletesre játszott helyzetet.

A spanyolok a másik oldalon megmutatták, hogyan kell jól befejezni a csiki-csukit, így éppen csak a negyed derekához érve már 3–0-ra vezetett a házigazda. Bíró Attila gyorsan időt kért, ám folytatódott a spanyol henger, 5–1-gyel zárult az első negyed. Míg a 13–9-es spanyol sikert hozó Európa-bajnoki nyitányon Beatriz Ortíz és Maica García szórta a gólokat (előbbi hat, utóbbi négy találatig jutott), ezúttal eloszlottak az eredményes kísérletek, de mégsem állt jobban csapatunk szénája.

„Gyerünk, lányok! Figyelj oda! Menj vele!" – hallatszott a vízből, ahogyan a játékosok biztatták egymást, egy pillanatra sem adták fel, hogy kimásszanak a Mariana-árok mélységű gödörből. Garda Krisztina találata és néhány kivédekezett emberelőny némi reményt keltett, s bár Szilágyi Dorottya több ezer pfújoló hazai előtt a lécre bombázta a büntetőt, a következő támadásban fórból javított.

A sajtóhelyen egyre hangosabban közvetítő spanyol kommentátornak mégsem volt oka visszavenni a lendületből, pláne amikor Paula Leiton is betalált Gangl Edinának. A spanyol center nem lett szimpatikusabb, ahogyan ujjal integetett, de bár ez lett volna a legnagyobb problémánk. A magyar válogatott a mérkőzés előtt a mezőnyből a legtöbb, 75 kiállítást számlálta, s ehhez jócskán hozzádobtak a bronzmeccsen a játékvezetők, a spanyolok pedig éltek az előnyökkel. A magyar lányok ellenben nem sokra mentek a fórokkal, így zongorázni lehetett a különbséget.

Akármilyen eltökélten is jelentette ki Leimeter Dóra még a csütörtöki szünnapon, hogy szétszedik a medencét és a spanyolokat, a fordítottja valósult meg, így a tavalyi világbajnokság után erősen átalakuló, megfiatalodó válogatott nemcsak érem nélkül, de fájóan nagy különbségű vereséggel is távozik.

Adios, Barcelona.

AZ ELSŐ NEGYED UTÁN GYAKORLATILAG ELMENT A HAJÓ

Lehetséges, hogy a hollandok elleni elődöntőben volt sansz a jobb eredmény elérésére?
– Azon a mérkőzésen semmivel sem voltunk rosszabbak, megakasztottak minket néhányszor, és mi is néha saját magunkat – mondta Bíró Attila szövetségi kapitány. – Most az első negyed után gyakorlatilag elment a hajó, ilyen csapat ellen egy ötről nem könnyű fordítani. Ennek ellenére három hat után ott volt a lehetőség, csak aztán megint kiütközött az a mentális fáradtság, amely eddig nem mutatkozott meg. Ez nyilván betudható az elődöntőnek, a bronzmeccsnek. A spanyol csapat profibb, rutinosabb és per pillanat sokkal jobb játékosokból is áll.

A mentális fáradtságnak tudható be a rossz kezdés?
– Nyilván, hosszú volt a torna. Ha csak a mostani mérkőzésről beszélünk, a spanyoloktól gyakorlatilag egy játékos kivételével mindenki tíz-tizenöt világversenyen részt vett. Nálunk többen az elsőn vagy másodikon, ha az ötödik lett volna nekik, biztosan nem kapunk ki. Csalódott vagyok, mert úgy éreztem, hogy fizikailag jobbak vagyunk, a mentális fáradtság megmutatkozott egy-egy védekezésnél. Adódtak helyzeteink, ötméteres, előnyök, lefordulások, amelyeket be kell lőni, mert különben még szorosabbá sem tudod tenni az ilyen meccset. Sokkal több volt benne. Igaz, ha egy-két góllal kikapunk, akkor is csalódott lettem volna, mert azt gondoltam, hogy lesz sanszunk – és lehetett is volna – a jobb eredmény elérésére.

Csalódott akkor is, ha a torna teljes képét nézzük?
– Ha ezt a meccset kivesszük, akkor elégedett vagyok, ez viszont kicsit rontja a szememben a képet. Azért az Európa-bajnokság hat csapata közül a legfiatalabb és legtapasztalatlanabb a mienk. Ha így nézzük, nagyon jó eredményt értünk el, hogy az élmezőnyben vagyunk. Ez a helyezés tegnapelőtt lehetett volna szebb.

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, a spanyoloké a bronz, nekünk a negyedik hely jutott. 6–12
32. perc:
Kivédekeztük a spanyol támadást, majd kaptunk egy emberelőnyt. Illés szépen kapta, és ha már ott volt, be is lőtte a hatodikat a bal alsóba. 6–12
31. perc: Gual
lövését védte Tóth, és az ellenakcióból Gyöngyössy hibázott.
31. perc:
A spanyolok sem koncentráltak megfelelően, emberelőnybe kerültünk, Keszthelyi pedig belőtte. 5–12
29. perc:
Jó magyar védekezés után támadhattunk, de egy rendkívül rossz passzal elherdáltuk a lehetőséget.
29. perc:
Gondosan megjárattuk, de Szilágyi lövését García blokkolta.
29. perc: Magyar emberelőny, időkéréssel.
28. perc:
A spanyol támadás nem végződött lövéssel, de a magyar akció is kontrát szült.
28. perc: Gyöngyössy
csavarása a kapufáról jött ki, aztán megszerezték a spanyolok.
27. perc:
Újabb spanyol gól. Beatriz Ortiz középen kiszabadult, kapta is a labdát, és kegyetlenül belőtte. 4–12
26. perc: Beatriz Ortiz
távoli lövését Tóth Eszter védte szögletre.
26. perc:
Megtört a jég, Keszthelyi gyönyörűen ejtett a bal fölsőbe. 4–11
25. perc:
Emberelőnyt kaptunk, amelyet Illés lőtt el, de odaértek, és erejét vesztette a lövés.
25. perc:
És mindjárt góllal büntettek, mert Beatriz Ortiz egészen távolról lőtte ki a bal fölsőt. 3–11
25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed, negyedszerre is a spanyolok hozták el a labdát.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a negyednek, a meccs és a bronzérem sorsa alighanem eldőlt. 3–10
24. perc: Spanyol időkérés.
24. perc:
Az emberelőnyt jól megjátszottuk, de egy hosszú átadásba belenyúlt Ester, és máris az övék lett a labda.
24. perc: Emberelőnybe kerültünk, és jött is az időkérés.
24. perc: Leiton
nagy helyzetbe került, aztán egy laza csuklómozdulattal mellé lőtt.
23. perc:
Kontra nálunk, régóta nem volt már lövésünk sem.
23. perc: Ott a tizedik. Clara Espar
nem sokat vacakolt, közelről Gangl fölött a hálóba lőtt. 3–10
23. perc:
Gyenge átadás miatt fordultak a spanyolok, és még emberelőnyt is kaptak.
22. perc:
Nem jött össze nekik, egy kontrával indulhattunk előre.
22. perc: Gyöngyössyt
szerelte könnyedén Beatriz Ortiz, és máris támadhattak a tizedikért.
22. perc:
Újabb magyar kiállítás, újabb spanyol gól. Gual vágta a hálóba a kilencediket. 3–9
21. perc: Egyszerűen nem megy... Keszthelyi
lövését Ester leolvasta, és mintha a világ legegyszerűbb dolga lett volna, védett.
21. perc:
Magyar kiállítás után Gual éles szögből lőtt fölé.
20. perc: Keszthelyi
akarta gyorsan belőni, de nem volt az igazi a próbálkozás, Ester ezt is elkapta.
20. perc:
Vérszemet kaptak a spanyolok, emberelőny után Beatriz Ortiz nagy lövése bevitte Gangl kezét. 3–8
19. perc: Ez sincs bent... Csabai
nagy helyzetből húzott a bal alsó felé, de Ester ezt is kivédte.
19. perc: Ez bezzeg bement... A sok kihagyott magyar helyzet után Leiton emelkedett ki középen, és a hálóba lőtt. 3–7
18. perc: Orca
lőtt messziről, de megúsztuk. A magyar támadás végén Gurisatti lőtt, de Ester védett.
17. perc:
Emberelőnybe kerültünk, de egy rossz passz után Beatriz Ortiz szerzett labdát.
17. perc:
A spanyol támadást Gangl akasztotta meg, aki merészen kiúszva labdát szerzett.
17. perc: Harmadszor is elhozták a labdát a spanyolok.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, egy kicsit közelebb kerültünk. 3–6
16. perc: Spanyol időkérés.
16. perc:
Kontra után támadhattunk a szépítésért, és egy emberelőnyt sikerült kiharcolni, Szilágyi pedig pillanatok alatt a hálóba lőtt. 3–6
16. perc:
Ötméterest kaptunk, Keszthelyivel szabálytalankodtak. Az ötméterest Szilágyi lőtte a kapufára.
15. perc:
Hemzsegnek az emberelőnyök. Ezúttal a spanyolok kaptak egyet, de megint jó volt a blokk Beatriz Ortiz lövése után.
15. perc:
Most mi kerültünk előnybe, de Gurisatti éles szögből Ester közreműködésével a kapufát találta el.
14. perc:
Spanyol emberelőnyből Beatriz Ortiz lőhetett, de blokkolták, aztán Espar lövését is blokkoltuk.
13. perc:
Hatástalanul támadtak a spanyolok, az ellentámadásból aztán Garda révén újabb gólt szereztünk. Nagyon szépen lőtt a kapu jobb oldalába. 2–6
12. perc:
Mi is kaptunk ám egy emberelőnyt, de nem nagyon tudtunk mit kezdeni vele, Garda lövése a kapufáról fölé szállt.
12. perc:
Az ellentámadásból emberelőnybe kerültek a spanyolok, és gyönyörű előnymegjátszás után García könnyedén húzott a hálóba. 1–6
11. perc: Csabai
ellőtte a fórt, de a blokk mentett.
11. perc: Emberelőnybe kerültünk Lloret kiállítása miatt, aztán Bíró Attila
időt kért.
11. perc: Keszthelyi
megúszott, de utolérték, és elvették tőle a labdát.
10. perc:
Magyar kontra után Szilágyit kiküldték, emberelőnyben támadt Spanyolország. Végre kihagyták! Ortiz lőtt fölé.
10. perc: Espar
került óriási helyzetbe, de aztán elrontotta a lehetőséget.
9. perc:
Spanyol szabálytalanságot láttak a bírók, jöhettünk előre. Parkes, de még a védője is azt hitte emberelőnyt kapott, aztán nem, így megszerezték a labdát a spanyolok.
9. perc: Megint a spanyolok hozták el a labdát.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, innen nehéz lesz felállni. 1–5
8. perc:
Nem lőtték be, mert kontrát fújtak náluk.
8. perc:
Ha most belövik...
8. perc: 20 másodperc van hátra, spanyol időkérés.
8. perc:
Emberelőnybe kerültünk, de Keszthelyi lövését Espar szedte le a levegőből.
8. perc: Ez az öt gól így elég erős kezdésnek...
7. perc: Gual
lövése a kapufáról jött ki, de visszakapták a spanyolok a támadás jogát. Espar tűnt fel a jobb oldalon, és bevágta a jobb alsóba. 1–5
7. perc:
Most azonban megtört a jég, mert Szilágyi kintről szépen lőtte ki a jobb alsót. 1–4
6. perc:
Végre magyar emberelőny (eddig csak egy lövésünk volt, ráadásul az egyenes kieséses meccseken 17-ből 1 előnygólt lőttünk).
6. perc:
Maradt a labda náluk, és csak belőtték... Gual vette észre, hogy a bal alsó üres, és be is kacsázott a labda a vízen. 0–4
5. perc:
Itt az újabb spanyol emberelőny, de Gangl szépen védett. Nem szabadult fel a magyar kapu, és Espar lövése után a kapufáról kipattanó visszakerült a spanyolokhoz.
5. perc:
Elég rövid ideig tartott a támadásunk, mert Pena elszedte tőlünk.
5. perc: Magyar időkérés.
5. perc: Csabaitól
labdát lopott Ortiz, gyorsan indultak a spanyolok, létszámfölénybe kerültek, és Ortiz közelről a jobb fölsőbe lőtt. 0–3
4. perc: Gangl
védett szépen Gual lövése után, de maradt a labda náluk. No nem sokáig, kontrát fújtak Leitonnál.
4. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Gyöngyössy került tiszta gólhelyzetbe, de eltalálta Ester kezét.
3. perc: Lloret
próbálkozott ejtéssel, de a lécre pattant a labda.
3. perc:
Rövid volt a támadásunk, mert Gyöngyössy pillanatok alatt elvesztette a labdát.
2. perc:
Jönnek sorra a kiállítások, Szücsöt küldték ki, és természetesen ezt is belőtték. Espar volt eredményes a bal oldalról. 0–2
2. perc:
Sokáig támadtunk, kissé tanácstalanul, aztán Szücs lőtt messziről, de csak a bal kapufát találta el.
1. perc: Szücs
máris mehetett pihenni, a spanyolok megjáratták a labdát, és Pena révén megszerezték a vezetést a rövid sarokba vágódó labdával. 0–1
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a spanyolok hozták el a labdát.

A 7. helyért: Franciaország–Németország 13–5 (3–1, 1–1, 4–2, 5–1)
Az 5. helyért: Oroszország–Olaszország 14–8 (3–3, 5–3, 5–1, 1–1)
Bronzmérkőzés: MAGYARORSZÁG–Spanyolország 6–12 (1–5, 2–1, 0–4, 3–2)
Döntő: Hollandia–Görögország 22.15

ELŐZMÉNYEK

Az elődöntőben a magyar csapat nagy csatában 8–7-re kikapott Hollandiától, így a harmadik helyért szállhat vízbe Spanyolország ellen. A spanyolok a görögök ellen veszítettek 11–9-re. Az Eb csoportkörének első meccsén már találkozott a két együttes, akkor viszonylag simán, négy góllal nyertek a hazaiak (13–9). Azóta sok hullám mosta Barcelona partjait, és most újra itt a magyar–spanyol, de ezúttal már éremért.