Küzdelem és felzárkózás, de a hollandok jutottak az Eb-döntőbe

2018.07.25. 16:46
Óriásit küzdött a magyar női vízilabda-válogatott, de nem tudta utolérni a végén a szinte az egész meccsen vezető Hollandiát, így 8–7-re kikapott az elődöntőben a Barcelonában zajló Európa-bajnokságon. A péntek esti bronzmérkőzésen a spanyolokkal találkozunk.
Keszthelyi Rita (a labdával) is nagyot küzdött – a galéria megnyitásához kattintson a képre! (Fotó: Kovács Anikó)

NŐI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, BARCELONA
ELŐDÖNTŐ

HOLLANDIA–MAGYARORSZÁG 8–7 (2–1, 3–3, 2–1, 1–2)
Barcelona,
1500 néző. V: Mauss (német), Peris (horvát)
HOLLANDIA: AARTS – Megens 2, VAN DER SLOOT 2, Koolhaas 1, SEVENICH 1, D. Genee, Stomphorst 1. Csere: Rogge 1, Sleeking, Wolves, Joustra, Voorvelt. Szövetségi kapitány: Arno Havenga
MAGYARORSZÁG: GANGL – Keszthelyi 1, Szilágyi, Szücs 1, Parkes 1, ILLÉS 2, Leimeter 1. Csere: Gurisatti 1, Csabai, Gyöngyössy, Horváth B., Garda. Másodedző: Tóth László
Gól – emberelőnyből: 10/5, ill. 10/4
Gól – ötméteresből: 1/0, ill. –
Kipontozódott: Szücs (29. p.)
Arno Havenga:
– Nagyon jó mérkőzést játszottunk, különösen a védekezés működött. Nagyon szoros meccs volt, de a legjobb hat csapat között általában az. Intenzív mérkőzés volt, ám azt gondolom, győzelmet érdemeltünk.
A MÁSIK ELŐDÖNTŐBEN
Görögország–Spanyolország 11–9 (1–1, 4–1, 4–4, 2–3)

A PÉNTEKI PROGRAM
A 7. helyért: Németország–Franciaország 16.45
Az 5. helyért: Olaszország–Oroszország 18.15
Bronzmérkőzés: MAGYARORSZÁG–Spanyolország 20.30
Döntő: Hollandia–Görögország 22.15

A negyeddöntőben piros lapot kapó Bíró Attila szövetségi kapitány a kispadon hallgatta meg a Himnuszt, még lepacsizott játékosaival és stábtagjaival, külön is megölelte az őt helyettesítő Tóth Lászlót, majd Áts Bertalan kapusedzőt, és még egyszer, utoljára összeállt volna a csapattal a Hollandia elleni Európa-bajnoki elődöntő előtt. Ekkor azonban közbeavatkozott a szőrösszívű LEN-delegátus, és eltessékelte onnan a kapitányt, aki erőteljes karlendítésekkel és a gesztusokból ítélve válogatott szitkokkal hagyta ott a kispadot.

Kicsivel később már a zsűri fölötti lelátón tűnt fel Bíró, s mert a szabályok szerint senkivel sem kommunikálhatott, legfeljebb szemmel segíthette együttesét.

Az első negyed jelentős részében ő és a szépszámú közönség is csak fel-leúszkálást látott. A monotóniát Illés Anna nagy gólja törte meg, amelyre nem kisebbel válaszolt a korábban Szentesen és az UVSE-ben is szereplő Catharina van der Sloot. Ilse Koolhaas találata előtt nem sokkal – amolyan ellenfélmustrára – mosolygósan megérkezett Miguel Oca, a spanyolok kapitánya is.

A két évvel ezelőtti Európa-bajnoki döntős ellenfél eleve jó játékerőt képvisel, így igazán nem szükséges kettős előnyt kreálni számára a szimplából, márpedig ez történt, amikor a játékosok elnézték az ítéletet, és a kiállított Csabai Dórán kívül Gyöngyössy Anikó is kiúszott, Nomi Lisa Stomphorst pedig köszönte szépen.

Nem könnyítette meg a magyar válogatott dolgát, hogy a Dunaújvárosban egész idényben jól védő Laura Aarts itt sem hazudtolta meg magát, és biztosan fogta a jobb és kevésbé jobb próbálkozásokat is. Keszthelyi Rita azonban egyszer elsüllyesztette őt, ráadásul a másik oldalon Van der Sloot a lécre bombázta a Gurisatti Gréta ellen megítélt büntetőt.

Nem sokkal később az UVSE-ben brillírozó Vivian Sevenich fejezett be remekül egy kijátszott emberelőnyt kicsivel a csapat kiegészülése után, de a másik oldalon Parkes Rebecca sem maradt adós: pazar gólt csavart centerből. Fél perccel a félidei szünet előtt a korábbi meccseken jobbára a védekezésben láthatatlanul, ám annál hasznosabban dolgozó Illés egyenlített a második góljával. Mégsem örülhettünk, hiszen szemvillanás alatt értékesített fórral mégis a hollandok fordultak előnnyel.

A holland játékos elúszott a labda mellett, az így megszerzett lehetőséggel viszont fordulásból nem tudtak élni a magyarok, hogy aztán válaszul Van der Sloot ne kímélje Ganglt – kissé hektikusan alakult olykor a játék. Ráadásul Maud Megens is bevágta a fórt, s hirtelen háromgólos hátrányban találta magát a magyar válogatott. Tóth László rögtön időt kért, de ismét eltékozolta az emberelőnyt a csapat. Nem úgy 15 másodperccel a harmadik negyed vége előtt, ezzel lőtávolba került, hiszen „csak" két góllal lemaradva várta az utolsó játékrészt.

Bíró Attila meghosszabbított kezeinek egyike, Szücs Gabriella nyitásként emberelőnyből bombázott, majd Gangl Edina védett fontos helyzetben. Az egyenlítés helyett aztán Megens megint kettőre növelte a különbséget. A mieink azonban nem zuhantak meg, Leimeter Dóra négy perccel a vége előtt emberelőnyben villant. Az egyenlítés vagy a fordítás viszont már nem sikerült, így a magyar válogatott a görögöktől kikapó spanyolokkal játszik pénteken 20.30 órától a bronzéremért.

BÜSZKÉK LEHETÜNK A CSAPATRA

– Friss még a seb. Hogy látta a mérkőzést?
Számítottunk arra, hogy ez fog történni a hollandok játékában – válaszolta Tóth László, a női válogatott másodedzője. – Ez a fajta szoros emberfogás egész évben nem ízlett nekünk valamiért. Ők voltak a kezdeményezőbbek a mérkőzés elején, és sajnos csak futottunk az eredmény után. A lányok hatalmasat küzdöttek, majdnem sikerült a végén az egyenlítés. Úgy érzem, a kulcsszituációkban, amikor egészen közel kerülhettünk volna hozzájuk, rendre hibáztunk, és ez rengeteg energiát emésztett fel a végjátékra. Megbeszélt volt az utolsó akciónk, ki is játszottuk, de sajnos kapufára ment. Összességében a hollandok domináltak a meccsen. Mindent megtettek a lányok, nagyon büszke vagyok rájuk.

– Görcsösség érződött a kulcspillanatokban?
Nem hiszem, nem láttam azt, hogy valaki megilletődött lett volna. Apró figyelmetlenségek mutatkoztak meg, amelyek abszolút előfordulnak ilyen szintű találkozón, ebből most rosszul jöttünk ki. Talán a harmadik negyedben történt, hogy a hollandok egymás után két gólt lőttek, és nekünk is lett volna rá lehetőségünk, azonban elpasszoltuk.

– Hiányzott a rutin?
– Biztos, meg a fiatalság bolondság, de azért egy elődöntő ilyen szituációkból áll össze. Továbbra is, nem azt láttam, hogy megijedtek volna, hanem mert egyszerűen így alakult. És ez két nagyon különböző dolog. Büszke lehet mindenki a csapatra, tisztességes küzdelemben maradtunk alul.

– A kollégákkal többször is méltatlankodtunk a kontrák számán, a medence partján hogyan látta a fújásokat?
Azt éreztem, hogy sok kontrát ítélnek ellenünk, ám ezzel nem lehet mit kezdeni. Lehet fújni kontrákat, de ennyiszer? Mi vagyunk ennyire kontrásak? Említhetnék a végéről a másik oldalról hasonló helyzetet, amelyben nem érkezett ítélet, de ez ilyen, meg kell tanulni kevesebb kontrával játszani, és akkor jobban fog működni.

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, Hollandia jutott az Eb-döntőbe. 8–7
32. perc: Gurisatti
került helyzetbe, éles szögből lőtt, de Arts észnél volt, és kifogta...
32. perc: Magyar időkérés.
32. perc:
Fél perc van hátra a meccsből, jöhetünk, támadhatunk az egyenlítésért.
31. perc:
Elkapkodtuk a támadást, jöhettek a hollandok.
31. perc: Ezt megúsztuk! Koolhaas
maradt teljesen egyedül a kapunk előtt, de a kapufát találta el.
30. perc:
Őrületes küzdelem zajlik a vízben, majd Megens távoli lövését védte Gangl. Maradt a labda náluk.
30. perc: Genée
lőhetett, de Gangl kifogta. Aztán kontrát fújtak nálunk a felúszásnál.
30. perc:
Nem sikerült a befordulás Parkestól, elszedték tőle.
29. perc: Leloptuk a labdát! Csabai
szerezte meg, lövésig sem jutottak a hollandok.
29. perc: Sorban kapjuk a kiállításokat. Szücs kipontozódott, holland időkérés.
28. perc:
Most mi kerültünk emberelőnybe, és szép passzok után Leimeter bemutatta a hosszút, aztán jobbról a rövidbe lőtt. 8–7
28. perc:
Újabb holland emberelőny, de szerencsére Van der Sloot a kapufát találta el.
27. perc:
Hiába próbáltuk megjátszani Gyöngyössyt, elszedték tőle a labdát.
27. perc:
Most a hollandok kaptak emberelőnyt, és be is lőtték... Megens kintről eresztette el, és a labda Gangl kezéről a bal fölsőbe vágódott. 8–6
26. perc:
Emberelőnyt kaptunk, Gurisatti lövését védte Aarts, majd Illés ejteni akart, de még a kapuig sem ment el a labda.
26. perc:
Nagy játék volt a hollandoktól, Van der Sloot húzott közelről a magyar kapura, ám Gangl nagyot védett.
25. perc: GÓÓÓL!
Az emberelőnyt remekül megjátszottuk, Szücs kapta kint, és rendkívül pontos lövéssel vette be a holland kaput. 7–6
25. perc:
A hollandoké lett ugyan a labda, de aztán kontrát fújtak Koolhaasnál, majd kiállították Stomphorstot.
25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, de még semmi sincs veszve. 7–5
24. perc: Közelítünk! Gurisatti
fedezte föl kiállítás után, hogy egyedül hagyták, és balról remekül lőtte ki a bal alsót. 7–5
24. perc:
Érezték, hogy milyen fontos mindez, de Gangl is átérezte, és szenzációsan védte Stomphorst lövését.
24. perc: Holland időkérés. Ha belövik, szinte reménytelen lesz a helyzetünk...
23. perc: Sevenich
lőtt mellé, de beleért Gangl, így maradt a labda náluk. Olyannyira, hogy még egy emberelőnyt is kaptak.
23. perc: Keszthelyi
vette észre, hogy tátong a jobb fölső, szépen ejtett is, de a kapufa mentett.
22. perc: Sleeking
távoli lövése csemege volt Galnglnak.
21. perc: Parkes
próbálkozott megint egy csavarral, de ezt most védte Aarts.
21. perc: Megens
igyekezett távolról a hálónkba ejteni, de alaposan elméretezte, így jöhettünk mi.
20. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Roggét küldték ki, de sajnos Horváth a rövid sarokba akart lőni, csakhogy erre Aarts számított, és védett.
20. perc: Magyar időkérés.
19. perc: Baj van...
Holland emberelőny után Megens maradt nagyon egyedül, és a kapu bal oldalába lőtt. 7–4
19. perc:
A negyedik kontránk. Ezúttal Gyöngyössynél láttak szabálytalanságot.
18. perc:
Kölcsönös labdavesztések után a hollandok létszámfölénybe kerültek, és Van der Sloot közelről bevágta a bal alsóba. 6–4
18. perc:
Most a hollandok kerültek emberelőnybe Szücs kiállítás a miatt, de Van der Sloot jobb alsóra tartó lövését Gangl védte.
17. perc:
Az emberelőnyt nem sikerült kihasználtunk, Leimeter lövésébe belenyúlt egy védő.
17. perc:
A hollandok elhozták, de gyors kontra, majd emberelőnybe kerültünk.
17. perc: Elkezdődött a harmadik harmad.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, kapaszkodunk, de egy góllal vezetnek a hollandok. 5–4
16. perc:
A végére jött egy újabb holland gól. Emberelőny után Rogge gyorsan reagált, és közelről bevágta. 5–4
16. perc: GÓL!
Ezúttal okosan játszottuk meg az emberelőnyt, Illés kapta középen és mivel szabadon maradt, szépen lőtte ki a bal fölsőt. 4–4
16. perc: Szücs
szép labdaszerzése után az egyenlítésért támadhattunk, sőt emberelőnybe kerültünk.
15. perc:
Előbb Voorvelt lövését védte Gangl, majd kontrát fújtak nálunk.
15. perc:
Gyorsan felzárkóztunk, Parkes kapta centerben, és kiválóan csavart a kapu bal oldalába. 4–3
14. perc:
Rendkívül türelmesen játszották meg a hollandok, és végül Sevenich pöckölte be közelről a labdát a jobb alsóba. Ez sajnos nagyon szép gól volt. 4–2
14. perc: Leimeter kapott kiállítást, neki ez már a második volt. Gyorsan időt kértek a hollandok.
14. perc:
Nem tartott sokáig a támadásunk, talán 4 másodpercig. Kontra.
14. perc:
Visszakerült a labda a hollandokhoz, aztán egyszerűen eladták...
13. perc: Sevenich
befordult, és ötméterest harcolt ki. Az ötöst Van der Sloot a lécre vágta!
13. perc:
Megúszott Keszthelyi, és a kapu közelébe érve elhajlásból lőtt a jobb fölsőbe. A legjobbkor. 3–2
13. perc: Koolhaas
lövését ütötte mellé Gangl, majd kontrát fújtak a hollandoknál.
12. perc:
Ezúttal gyorsabban járattuk a labdát, de előbb Csabai, majd Szilágyi lövését védte Aarts.
1
2. perc: Magyar időkérés.
12. perc:
Labdát szereztünk, és újabb emberelőnyt kaptunk Sleeking kiállítása miatt.
11. perc:
Az emberelőnyt a hosszú oldalra akartuk kijátszani, de a kapus kimozdult, és lehalászta a labdát a levegőből.
11. perc: Parkes
lőtt remek mozdulattal, de Aarts kikapta a labdát a léc alól. A sarokdobás után emberelőnyt kaptunk.
10. perc: Zavar a gépezetben... Gyöngyössy
azt hitte, őt állították ki, pedig Csabait, ment ki mind a kettő, Stomphorst köszönte szépen, és belőtte. 3–1
9. perc:
Elpuskázott holland támadás után Keszthelyi lódult meg, utolérték, és megállították. Szabaddobás után Csabai lőtt, de a labda lejött a blokkról.
9. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, egygólos a holland előny. 2–1
8. perc: Mi maradt ki!
Visszaszereztük a labdát, majd távolról Szilágyi eleresztett egy lövést, a labda kijött Aartsról, éppen Keszthelyi elé, aki közelről lőtt, de Aarts ezt is kifogta!
8. perc: Nem sikerült sokáig helyzetet kialakítani, és aztán kontrát fújtak Gurisattinál.
8. perc: Magyar időkérés.
8. perc: Gyöngyössynél
kontrát fújtak, de hiába támadhattak a hollandok, mert Stomphorst lövését szépen védte Gangl.
7. perc:
Emberelőnyben támadhattak a hollandok, de több pontatlan passzal lassultak le, amíg el nem jutott a labda Koolhaashoz, aki közelről pattintott a jobb fölsőbe. 2–1
7. perc: Holland időkérés.
7. perc: Illés
lövése ezúttal nem volt pontos, ráadásul a visszaúszásnál éppen ő kapott kiállítást.
6. perc:
Nem sokáig tartott a vezetésünk, mert Van der Sloot elég távolról nagyon kilőtte a kapu bal oldalát, szinte kapásból. 1–1
6. perc: GÓÓL!
Labdát szereztünk, megindultunk, de lelassult az akció. Megérte, mert Illés kissé balról remekül lőtt a bal alsóba. 0–1
5. perc:
Emberelőnybe kerültünk, megjárattuk a labdát, aztán Szücs lövése nem volt elég helyezett, Aarts védett.
4. perc: Illés
megint csak labdát szerzett, pedig Van der Sloot már gólra éhesen várta.
4. perc:
Labdát szereztünk, de eléggé távol volt a labda a holland kaputól, úgy passzolgattunk. Parkes gólt lőtt, de 2 méteren belülre úszott... Ez így nem érvényes.
3. perc: Parkes
harcolt centerben, de körbevették, és elszedték tőle a labdát.
3. perc:
A bal szélről vállalta el Megens, de ott volt Gangl, és szépen védett.
2. perc:
Jó blokk után Illés szerzett labdát, és máris támadhattunk, csak sajnos Leimetertől elszedték a labdát.
1. perc: Szilágyi
lőtt távolról, de a vízre pattintott labda nem volt erős, Arts könnyen védett.
1. perc:
A hollandok hozták el a labdát a ráúszás után, övék volt az első támadás. Genée lövése mellé szállt.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat kék, a holland fehér sapkában játszik.

ELŐZMÉNYEK

Míg a magyar válogatott az utolsó másodpercekig izgalmas csatában jutott be az elődöntőbe, a hollandok nemes egyszerűséggel besétáltak a négy közé: 22–2-re ütötték ki a németeket. Persze a lehetőség nem úgy hullott az ölükbe, kellett hozzá az, hogy megnyerjék a csoportjukat, megdolgoztak tehát az edzőmérkőzésnek beillő meccsért.

A holland és a magyar csapat két éve Belgrádban az Eb-döntőben találkozott, akkor 9–7-re Bíró Attila együttese győzött. A közelmúltban azonban valamennyi összecsapáson a rivális örülhetett: a világligában 7–6-ra, majd 10–5-re nyert, az Eb-főpróbának beillő rotterdami felkészülési tornán pedig 10–6-ra. Ennek megfelelően önbizalommal telve várják a magyarok elleni összecsapást, a center Iris Wolves szerint egyenesen ők az esélyesek.

Persze ehhez a magyar válogatottnak is lesz-egy két szava, ugyanis jól ismeri az ellenfelet: Laura Aarts és Vivian Sevenich jelenleg épp az ob I-ben pólózik, de korábban játszott nálunk Catharina van der Sloot is. Bíró Attila szövetségi kapitány a rotterdami mérkőzés kapcsán két oldalt teleírt az elkövetett hibákkal, de ha a csapat ki tudja javítani ezeket, akkor elérhető közelségbe kerülhet a címvédés.