Pólósuli! Női válogatottunk szinte kiütötte Hollandiát

2013.07.29. 20:10
A fehér sapkás hollandok nehezen birkóztak meg a kiváló magyar védekezéssel (Fotó: MTI/Kovács Anikó)
A magyar női vízilabda-válogatott bejutott az elődöntőbe a Barcelonában zajló vizes-világbajnokságon, miután a negyeddöntőben 5–1-es első negyedet és 7–1-es első félidőt követően négy góllal nyert Hollandia ellen. Merész András szövetségi kapitány együttese a döntőbe jutásért az Egyesült Államokat legyőző Spanyolországgal találkozik. A másik ágon már kialakult az elődöntő párosítása: az oroszok az ausztrálokkal játszanak.

A MÉRKŐZÉS

A magyar válogatott hibátlanul, három győzelemmel megnyerte a D-csoportot, majd a nyolcaddöntőben magabiztos győzelmet aratott Nagy-Britannia ellen (14–5). A hollandok a harmadik helyen mentek tovább az A-csoportból, a legjobb 16 között pedig szoros meccsen gyűrték le Kínát (11–10). A mieink a 2012-es Eb-n is összecsaptak a hollandokkal, akkor egy góllal győzött a Merész-csapat. A párharc továbbjutója egyébként a Spanyolország–Egyesült Államok találkozó győztesével meccsel a döntőbe jutásért.

50!

A nemzetközi szövetség számításai alapján a magyar női vízilabda-válogatott lett sportág történetének első csapata, amely elérte az 50 győzelmet a világbajnokságokon.

A mieink ma Hollandiát győzték le a barcelonai vb negyeddöntőjében. Ironikus, de a második helyen pont a hollandok állnak 46 győzelemmel.

Mi ráadásul mi még gyarapíthatjuk sikereink számát ezen a vb-n is....

1. NEGYED

Kicsit bágyadtan kezdtünk, amit Hollandia egyből kihasznált. Hakhverdian találata azonban csak arra volt jó, hogy megrángassa a bajszunkat (még ha ez elég nagy képzavar is egy női meccsel kapcsolatos írásban…). Ami azonban ezután történt, az a legmerészebb álmainkat is felülmúlta. Miskolczi Ibolya egyenlített, majd egy-két támadás brusztolással telt, a 3. perctől azonban gáláztunk.

A Hollandia elleni negyeddöntő első negyedében szenzációsan pólózott a magyar csapat. Gyakorlatilag a 3. perc után öt magyar támadásból öt gól született. Keszthelyi Rita remek megúszása után higgadtan ejtett, majd Kisteleki Dóra pimasz, ütemtelen lövése akadt be, hogy aztán Keszthelyi a kígyótérről ejtsen – újabb gólt. Ráadásul Szűcs Gabriella is végre durrantott egy hatalmas kapufás találatot.

2. NEGYED

A második játékrészben kissé stablizálódott a hollandok védelme (a miénk már eleve az volt), persze ebben az is közrejátszott, hogy a játékvezetők folyamatosan kontrát fújtak ellenünk. Amikor ezt nem tették meg, akkor lefordultunk, és gólt szereztünk. Ezt Keszthelyi vezette elő a 12. percben.

Támadásban aztán kissé beszürkültünk, fórokat hagytunk ki, a távoli lövéseink sem sikerültek, de védekezésben gyakorlatilag teljesen megfojtottuk a hollandokat. Keszthelyi ráadásul a 2. játékrész lefújásakor betalált, tehát még így is 2–0-ra nyertük ezt a szakaszt. Eddig parádés volt, amit a Merész-csapat produkál.

3. NEGYED

Bár a harmadik negyed elején Klaassen betalált, s utána még fórba is kerültek a hollandok, amit ha értékesítenek akár négy gólra is feljöhettek volna, de ennek ellenére sem utalt semmi jel sem arra, hogy bajba kerülhetünk. Érződött a magabiztosság a Merész-lányokon, ami Antal Dóra irdatlan erővel értékesített emberelőnyével materializálódott az eredményjelző-táblán.

A hollandok aztán feljöttek támadásban, Stomphorst és Van Belkum találatát azonban Bujka Barbara csodás centergólja ellensúlyozta. Na jó, centerünk parádés húzása (emberrel a nyakán) nem ért kettőt, de képzeletben, lélektanilag ezzel eltaposta a még a földből néha előbújó tulipánpalántákat.

4. NEGYED

Az utolsó negyednek 9–4-es vezetéssel vágtunk neki, s csak attól kellet tartanunk, hogy a hollandok nehogy elkezdjenek minden mindegy alapon, eredményesen pólózni. No, meg hogy a játékvezetők ne kezdjék el megtámogatni a gyengébb csapatot. Sajnos mindkettő megtörtént – egy kicsit.

A hollandok többször is emberelőnybe kerültek, mi pedig egy fórt sem kaptunk. Igaz, utóbbihoz az is hozzájárult, hogy centerbe nem nagyon tudtuk bevarázsolni a labdát, kicsit biztonsági volt a játékunk. A lényeg azonban az, hogy sorozatban három gólt szerezve feljött 9–7-re a holland csapat – és még volt hátra 2 és fél perc.

Aztán végre sikerült megjátszani a középső játékosunkat, a játékvezetők pedig állították is ki egyből a holland bekket. Menczinger pedig higgadtan, kapufás gólt pattintott – végleg eldöntve a találkozót. Ezután még Antal Dóra távolról az üres kapuba lőtt: négy góllal nyertünk!

Merész András együttese készülhet az elődöntőre, amelyben a házigazda Spanyolország lesz az ellenfele.

Összefoglaló

VIZES-VILÁGBAJNOKSÁG, BARCELONA, NŐI VÍZILABDA
NEGYEDDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 11–7 (5–1, 2–0, 2–3, 2–3)
Barcelona, 1800
néző. V: Möller (német), Taylan (török)
MAGYARORSZÁG: BOLONYAI – KESZTHELYI 4, Antal 1, Takács O., Bujka 1, Szücs G. 1, Miskolczi 1. Cs: Tóth I., Menczinger K. 1, Kisteleki D. 1, Illés A. 1, Garda. Szövetségi kapitány: Merész András
HOLLANDIA: Van der Meijden – Hakhverdian 1, I. van Belkum 1, Genee, Smit 1, Stomphorst 1, Sevenich. Cs: KLAASSEN 2, Van der Sloot 1, Van der Moler, Slagter. Szövetségi kapitány: Mauro Maugeri

4. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A NEGYEDIK NEGYED! 2–3
8. perc:
Az utolsó támadásnál kijöttek szorosra a hollandok, a kapus kijött a kapuból, Antal Dóra pedig az üres kapuba emelt. 11–7
8. perc: Merész András kért időt másodpercekkel a vége előtt.
8. perc:
Kontrát fújtak ellenünk ismét, majd Menczingert szórták ki, a hollandok azonban elvesztegették a fórt, Bolonyai simán fogta a rövidbe tartó kísérletet.
8. perc: Takács Orsolya mellé lőtt, majd a hollandok időt kértek.
7. perc:
Jó védekezés, megszereztük a labdát, alig egy perc maradt hátra, ezzel megnyertük a meccset.
7. perc:
Fórt kaptunk, Smit volt a kiállított, a szépen kidolgozott akció végén Menczinger lőtt a rövid felsőbe, ezzel alighanem eldőlt a találkozó. 10–7
6. perc:
Keszthelyit kiküldték, a hollandok kihasználták a fórt, Lieke Klaassen volt eredményes. Keszthelyi kipontozódott. 9–7
6. perc:
Van Belkum lőtt a rövid oldalon, Bolonyai odaért és védett, majd indítása pontatlan lett.
5. perc:
Remek centerezés, szép magyar támadás végén Bujka lövését védte a holland kapus.
5. perc
: Smit lövését hárította Bolonyai, a sarokdobás után Van der Sloot a rövid felsőbe bombázott, feljöttek háromra a hollandok. 9–6
4. perc:
Újabb holland emberfór, ezúttal Keszthelyi állt ki, majd mikor visszajöhetett volna, Szűcsöt szórták ki, ám a holland lövést blokkolták, így megúsztuk mind a két emberhátrányt.
3. perc:
Kontrát fújtak ellenünk, támadhattak a hollandok.
3. perc:
Tóth Ildikót küldték ki, a fórt Yasemin Smit révén kihasználták a hollandok. 9–5
3. perc: Holland időkérés.
2. perc:
Van Belkum lövése a keresztlécről jött le, majd Sevenich szabálytalankodott, így mienk lett a labda.
2. perc:
Garda próbálta meg messziről, pattintott lövése mellé vágódott.
1. perc:
Genee lőhetett viszonylag jó pozícióból, de Bolonyai védett.
1. perc: Az utolsó ráúszásnál a hollandok voltak gyorsabbak, harmadszor a meccs folyamán.

3. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A HARMADIK NEGYED! 2–3
8. perc:
Garda bombázott fölé, ezzel lepörgött a harmadik negyed is.
8. perc:
Miskolczi indult meg a holland kapu felé, de elvették a labdát tőlünk, majd Keszthelyi szerzett labdát védekezésben.
7. perc:
Kontrát fújtak ellenünk, majd a túloldalon is a hollandok ellen.
7. perc:
Máris jött a válasz, Van Belkum pattintott a magyar kapuba, centerből, Bolonyai tehetetlen volt. 9–4
7. perc:
Négyet cserélt Merész András, Bujka pedig megdobta 16. gólját az idei világbajnokságon, ezúttal centerből, gyönyörű gól volt. 9–3
6. perc:
Újabb holland gól, Stomphorst bal oldali kísérletéről lemaradtunk, így a holland játékos kilőtte a bal alsót. 8–3
6. perc:
Kontrát fújtak a hollandok ellen, támadásban pedig eladtuk a labdát.
5. perc:
Tóth Ildikó fordult be, ám kicsavarták a labdát kezéből, fordulhattak a hollandok.
5. perc:
Mindkét csapat elrontott egy-egy támadást, majd egy remek magyar blokk után Bolonyai kezébe hullott a labda.
4. perc:
Menczinger messziről vállalkozott lövésre, kísérlete elhalt a holland kapuvédő kezében.
3. perc:
Slagter próbálta meg a jobb oldalról, Bolonyai könnyedén fogta a labdát.
3. perc:
Fórt kaptunk mi is, Smitet szórták ki, Antal Dóra pedig a bal oldalról a rövid felsőbe zúdította a labdát. 8–2
2. perc:
Kontrát fújtak ellenünk, a túloldalon pedig hátrányba kerültünk, Bujka ment ki, a hollandok azonban nem találtak kaput.
2. perc:
Szépített Hollandia, Klaassen messziről engedte el, a bal oldali kapufáról pedig a hálóba vágódott a labda. 7–2
2. perc:
Rossz volt a magyar centerezés, Sevenich védekezett jól.
1. perc:
Kistelekit kiküldték, ám újabb parádés védekezés, kibekkeltük az emberhátrányt.
1. perc: Elhoztuk a labdát a ráúszásnál, majd gyorsan el is adtuk elől.

2. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A MÁSODIK NEGYED! 2–0, NAGYSZÜNET!
8. perc:
Sevenich lövése a kapufáról kijött, megszereztük a labdát. Támadásban fórt kaptunk, Van Belkum állt ki. Kiegészültek a hollandok, Keszthelyi pedig előtte középről, a megpattanó lövés a kapufáról vágódott a hálóba. 7–1
7. perc:
Szűcs lőtte el távolról, Van der Meijden azonban védett.
7. perc:
A centerezés újfent nem jött össze a hollandoknak, mesterien loptuk le a labdát.
6. perc:
Végigjátszottuk az emberfórt, Keszthelyi lövése a kapufáról fölé vágódott.
6. perc: Geneét kiküldték, fórban támadhattunk, Merész András időt kért.
6. perc:
Centereztek a hollandok, Bolonyai fejjel védett, sarokdobás jöhetett. Az újabb centerezés után jól védekeztünk, nem jutottak lövésig a hollandok.
5. perc:
Újabb magyar labdaszerzés, Garda lövését kipiszkálta a rövid felsőnél Van der Meijden.
4. perc:
Remek megúszás, Keszthelyi tört előre, majd három méterről a kapus „szeme közé” bombázott. 6–1
3. perc:
Újabb kiváló védekezés, a hollandok nem tudtak mihez kezdeni támadásban. A túloldalon pedig ismét kontrát fújtak ellenünk.
2. perc:
Kiállítás nálunk, Keszthelyit küldték ki. A középről jövő lövést Szűcs blokkolta, így nem kaptunk gólt emberhátrányban.
1. perc:
Szűcs ejtése a kapufáról jött le, de kontrát is fújtak ellenünk.
1. perc:
A kapufán csattant Genee lövése, fordulhattunk.
1. perc: Ezúttal is lemaradtunk a ráúszásnál, ismét a hollandok támadhattak először.

1. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ NEGYED! 5–1
8. perc:
Jó védekezés a holland centerezésnél, majd emberelőnyt kaptunk, Klaassent küldték ki. Kisteleki lövését Smit blokkolta.
7. perc: Szűcs Gabriella
is betalált, a jobb oldalról a felső léc segítségével bombázott a hálóba. 5–1
7. perc:
Kontra a hollandok ellen is, majd az újabb magyar gól, Keszthelyi Rita ismét parádésan ejtett a holland kapuba. 4–1
6. perc:
Smit távoli lövése elkerülte a kapunkat, majd a túloldalon kontrát fújtak ellenünk.
6. perc:
Menczinger szerzett labdát védekezésben, majd támadásban fórt kaptunk, Klaassen állították ki, Kisteleki Dóra a jobb oldalról a rövidbe vágta a labdát. 3–1
5. perc: Keszthelyi Rita
úszott meg, a pontos passz után pontos befejezés jött, átemelte a holland kapust. 2–1
5. perc:
Szűcsöt kiküldték a túloldalon, Van Belkum a kapufát trafálta telibe.
4. perc:
Szűcs Gabriella lőtt messziről, a holland kapus könnyedén védte a középre tartó labdát.
4. perc:
Bujka Barbarát küldték ki, Van Belkum viszont fölé küldte a labdát.
3. perc:
Újabb jó magyar védekezés, majd támadásban rossz volt a centerezés.
2. perc:
Ismét Bolonyai védett, fordulhattunk, kontrát fújtak ellenünk.
2. perc:
Egy Bolonyai-védés után Miskolczi egyenlített akcióból. 1–1
1. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Geneét szórták ki, ám Keszthelyi fórban fölé lőtt.
1. perc:
Megszerezte a vezetést Hollandia, Hakhverdian volt eredményes a bal oldalról. 0–1
1. perc: A fehér sapkás hollandok hozták el a labdát a ráúszásnál.