Görög dráma: esélye sem volt a világbajnoknak az olaszok ellen

2012.01.28. 16:00
Olaszország tökéletesen játszott a fináléban (Fotó: Reuters)
Az olasz női vízilabda-válogatott megszerezte ötödik Európa-bajnoki címét, miután az eindhoveni döntőben 13–10-re nyert az elődöntőben a mieinket búcsúztató görögök ellen. Az olaszok korábban 1995-ben, 1997-ben, 1999-ben és 2003-ban nyerték meg az Eb-t, a görögök pedig egymás után másodszor végeztek másodikként (két éve az oroszoktól kaptak ki a fináléban).

1. NEGYED

A találkozó elején nem kockáztattak túl sokat a csapatok. Mindenki csak a biztosat játszotta meg. Kiállítás az első öt percben nem volt. A vezetést Pszuni szerezte meg a görögöknek, de Bianconi kígyótérről eleresztett, sikeres ejtésével egyenlítettek az olaszok. 1–1

Az első emberelőny aztán gólt eredményezett: két és fél perccel a negyed vége előtt Emmolo szerezte meg a vezetést az előzetesen esélytelenebbnek tartott olaszoknak. S ha egy üzlet egyszer beindul! Abbate is eredményes volt az olaszok újabb fórjából, majd Bianconi értékesített ötméteresével háromgólos olasz előnnyel zárták a csapatok az első negyedet. 1–4

2. NEGYED

A második játékrész elején a görögök is megkapták első emberelőnyüket, és ők is értékesítették. Aszimaki a végén a falból húzta be a labdát. 2–4

A görögök azonban nem tudtak közelebb kerülni az olasz csapathoz. Casanova újabb fórgólját követően Frassinetti centerből volt eredményes. Olaszország sokkal koncentráltabban és jobban játszik. 2–6

Az első félidőben az olasz csapat nagyon meglepte a görög együttest: kiválóan védekezett, a támadásokat pedig rendre jól fejezte be az elődöntőben az oroszokat legyőző csapat. Az mindent elárul az olaszok védekezéséről, hogy a világbajnok mindössze két gólt lőtt nekik két negyed alatt…

3. NEGYED

A harmadik negyedben minden ott folytatódott, ahol a másodikban abbamaradt. Abbate ismét betalált, majd egy teljesen demoralizáló gólt is szereztek az olaszok. A támadóidő végén Bianconi vagy nyolc méterről ejtett, az uszodában mindenki tudta, hogy ez fog következni, Kuvdu kapus is, ám a labda a kezéről bepörgött a gólvonal mögé. Nem meglepő módon a találat után kapust cserélt Georgiosz Morfeszisz szövetségi kapitány. 2–8

Aztán mégiscsak elkezdett akadozni az olasz gépezet, a görögök pedig némileg felzárkóztak. Rumpeszi előbb lövésébe minden dühét beleadva talált a hálóba, majd szerencsés góljának köszönhetően először szerzett sorozatban két gólt a görög csapat. 4–8

Az olaszok hullámvölgye azonban gyakorlatilag eddig tartott, két gyors góllal újra helyre tették a görögöket, akik Aszimeki centergóljának köszönhették, hogy „csak” ötgólos hátrányban vághattak neki az utolsó játékrésznek. 5–10

4. NEGYED

Abbate klasszisteljesítményt nyújtott a mérkőzésen, de a negyed elején tovább borzolta a szerencsétlen görögök idegeit, amikor vagy hat méterről, csuklóból húzza vissza a jobb alsóba a labdát. Szemtelen gól volt, egy szemtelenül jól játszó olasz csapat sztárjától. 5–11

A folytatásban is úgy alakult a mérkőzés, hogy egy görög gólt egyből visszaadott Olaszország, amely már jókora előnyben volt. Tszukala találatára Bianconi válaszolt a negyed közepén. 6–12

Aztán az olaszok talán kissé hamar kezdtek el örülni, így az ellenfél kozmetikázni tudott az eredményen. A görögök így legalább azt elmondhatják, hogy az eredmény alapján nem ütötték ki őket az Európa-bajnoki döntőben. Pedig a 13–10-es végeredmény ellenére így történt…

Olaszország 2003 után ismét Európa-bajnok lett.

NŐI VÍZILABDA EB, EINDHOVEN
DÖNTŐ
Olaszország–Görögország 13–10 (4–1, 2–1, 4–3, 3–5)

Gólszerzők: Abbate, Bianconi 4-4, Casanova, Queirolo, Di Mario, Emmolo, Frassinetti 1-1, ill. Aszimaki, Rumpeszi 3-3, Tszukala 2, Pszuni, Gerolimu