2013.08.02. 16:23
Nagy volt az öröm a lányoknál a bronzérem megszerzése után (Fotó: MTI)
A magyar női vízilabda-válogatott 10–8-ra legyőzte Oroszországot, így bronzérmes lett a barcelonai vizes-világbajnokságon!

1. NEGYED

Nem sikerült elhoznunk a labdát a meccs elején, de az első orosz támadást sikeresen megállítottuk. Balszerencsénkre a szbornaja is így tett, majd Olga Beliajeva centerből lőtt szép gólt Bolonyai Flóra kapujába. Szücs Gabriella pedig alaposan szorongatta az oroszt... 1–0

Bujka Barbara lőtt aztán a kapu fölé, majd a meccs első kiállítása jött – Antal Dóra mehetett pihenőre –, az orosz válogatott pedig kihasználta a fórt, Alekszandra Antonova jobbról ballal szépen lőtt a rövidbe. Roppant álmosan kezdtünk... 2–0

A másik kapunál mi nem tudtunk élni első emberelőnyünkkel, utána viszont jó védekezést követően Kisteleki Dóra remekül emelte át a labdát Menczinger Katához, aki közelről nem hibázott (fórban)! Négy perc kellett az első magyar találathoz. 2–1

Garda Krisztina lövése gyenge volt, majd védekezésnél kiállították, Olga Bjelova pedig zavartalanul lőhetett a hosszú sarokba. Viszont azon nyomban válaszoltunk! Tóth Ildikónak ment centerbe a bejátszás, ő háttal a kapunak, csavarva vágta be a labdát az orosz kapuba! 3–2

Az amerikai, olasz játékvezető-páros az oroszoknál fújt szabálytalanságot támadás közben, fordulás után pedig Antal játszott balról Szücshöz, aki zseniálisan átemelte Karnauh kapust. Egyenlítettünk! 3–3

A játékrész Bolonyai védéseivel és 3–3-mal zárult.

2. NEGYED

Ezúttal is orosz kézbe került a labda a ráúszásnál, de ismét jó magyar védekezéssel indult a negyed. Első támadásunknál viszont faultot fújtak ellenünk. Az oroszok váratlan húzásokkal sem tudták meglepni Bolonyait, Keszthelyi Rita lövését viszont a lécre tolta Anna Karnauh – aztán a kapufa minket is kisegített.

A sok rontást követően mi törtük meg a gólcsendet! Keszthelyi birkózott egy orosszal, majd pazar mozdulattal átemelte a labdát a kapus fölött a hosszú oldalra! Először vezettünk a mérkőzésen! 3–4

Nem sokáig örülhettünk sajnos: Gardát labda nélkül kiszórták a kapu torkából, Jekatyerina Tankejeva így védő nélkül dobhatott közelről a kapunkba... 4–4

Parádés magyar védekezéssel folytatódott az összecsapás! Kettős emberhátrányban Bolonyai védett szenzációsan! Keszthelyi és Tóth Ildikó volt 20 másodperces büntetésben, de kihúztuk kapott gól nélkül. Aztán Szücs bombájával már ismét mi vezettünk! 4–5

A védekezésünkkel nem volt nagy baj, támadásban viszont akadozott a gépezet ekkor. Az oroszok kapust cseréltek, bejött Anna Usztyuhina, s szép védéssel mutatkozott be, Bolonyait pedig a kapufa segítette ki egy blokkon felpattanó löketnél.

Másodpercekkel a nagyszünet előtt azonban egyenlítettek az oroszok: Bolonyai rosszul jött ki, Beliajeva pedig körülbelül négy méterről átemelte. 5–5

A félidőre tehát 5–5-el mentek a csapatok. Az első két negyed alatt a mieink ellen öt kiállítást, míg az oroszoknál négyet ítéltek a játékvezetők.

3. NEGYED

Most is az orosz válogatott támadhatott először, de Bolonyai jó szokásához híven hárította az első rohamot. A túloldalon Bujka pazar csavart eresztett el háttal a kapunak, a labda a kapufáról befele pattant, de pechünkre nem haladt át a képzeletbeli gólvonalon. Pedig, de szép lett volna...

Orosz időkérést követően az oroszok emberelőnyben az oldalhálóba lőttek, mi viszont a remekül játszó Tóth révén ismét előnybe kerültünk. A bronzmeccsen a második gólját jegyző magyar harcosabb volt emberénél, s szinte csak a dobókeze volt kint a vízből, de így is be tudta hajítani! 5–6

Bolonyai újabb szép védése erőt adhatott volna támadásban, pláne fórban, de Szücs lökete szétforgácsolta a kapufát! Aztán izgalmas pillanatok jöttek: a játékvezetők előbb Takács Orsolya csapatkapitányt állították, ki majd Tóth Ildikót az orosz Belovával együtt párban. Riválisaink ki is használták a fórt, pedig Antonova első próbálkozását még blokkoltuk a kapuban, az ismétlésnél viszont már tehetetlenek voltunk. 6–6

Jekatyerina Zelencova a kelleténél keményebben védekezett, Keszthelyi így ötméterest végezhetett el, s nem is hibázott. Előnyünk megint nem tartott sokáig: Illés Anna kiállítása után újfent Antonova talált Bolonyai kapujába. 7–7

Majd ismét Tóth Ildikó villant! A mieink kilencese közelről kinyúlt a blokk mellett és a bal alsóba helyezett! 7–8

A hajrában többször is kiválóan védekeztünk, így egygólos előnnyel mehettünk neki az utolsó játékrésznek!

4. NEGYED

A záró negyedben mi jöttünk ki nyertesen a ráúszásból, emberelőnyben viszont egy rossz passznak köszönhetően elherdáltuk az első támadást. Az oroszoktól Tyimofejevát küldték ki, így ő kipontozódott. Bolonyai káprázatos védésekkel őrizte minimális előnyünket, támadásban viszont nem jutottunk el lövésig. Belova kapásoldalról életerős lövést küldött a rövidbe, Bolonyai viszont ismét zseniálisan védett – ki tudja hanyadszor!

Ebben a játékrészben is mi találtunk be először! Merész András időkérését követően emberelőnybe kerültünk, Keszthelyi pedig szép gólt lőtt messziről! Ráadásul utána Bolonyait megint kisegítette a kapufa! 7–9

Ellenfelünk kettő és fél perccel a vége előtt szépen kijátszott akcióból talált a kapunkba, Belova volt a gólszerző. 8–9

Jött a csattanós válasz! Takács Orsolya nagyon messziről szenzációsan emelt az orosz kapuba! Aztán hátul remekül blokkoltunk! 8–10

Emberelőnyben támadhattunk másfél perccel a vége előtt, nem tudtunk betalálni sajnos. Az orosz időkérés után Antal szabályosan vette el a centertől a labdát! Merész András kihasználta maradék időkérését, Bujkáék már mosolyogva érkeztek a mesterhez, mert érezték, ezt a meccset már nem veszthetik el.

Nem is vesztették el! Magyarország világbajnoki bronzérmet szerzett Barcelonában, 10–8-ra legyőztük az oroszokat!

VIZES-VB, BARCELONA, NŐI VÍZILABDA
BRONZMÉRKŐZÉS

MAGYARORSZÁG–OROSZORSZÁG 10–8 (3–3, 2–2, 3–2. 2–1)

Barcelona, 300 néző. Vezette: Drury (amerikai), Bianchi (olasz)
MAGYARORSZÁG: BOLONYAI, Antal, KESZTHELYI 3, TAKÁCS O. 1, Bujka, SZÜCS G.2, Kisteleki D. Csere: Menczinger K. 1, TÓTH I. 3, Miskolczi, Illés A., Garda. Szövetségi kapitány: Merész András
OROSZORSZÁG: Karnauk, Timofjeva, Prokofjeva, A. ANTONOVA 3, BELJAJEVA 2, Ivanova, Bjelova 2. Csere: Karimova, Grineva, Tankejeva 1, Zelencsova. Szövetségi kapitány: Mihail Nakorjakov
Gól – emberelőnyből: 8/3, ill. 11/5
Gól – ötméteresből: 1/1, ill.. –
Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/0
Kipontozódott: Timofjeva (25. p.)

NYILATKOZATOK
Merész András, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: – Egy magyar vízilabdaedző mindig csak az arannyal lehet teljesen elégedett, de ezt a bronzot sem kell talán megmagyarázni. Ami a vb egészét, s az idevezető utat is illeti, úgy 99 százalékban sikerült mindent megcsinálnunk, egy százalékon múlott a világbajnoki döntő. Megállás azonban nincs, folytatjuk az eddigi kőkemény munkát, már csak azért is, mert jövőre Budapesten Európa-bajnokság következik.
Takács Orsolya csapatkapitány, a 2005-ben vb-aranyérmes együttes tagja: – Nagyon sokat dolgoztunk ezért a bronzéremért, s ha úgy vesszük, a világ itt járt tíz legjobb csapata közül a harmadikok lettünk. Egy bronzmeccset nagyon nehéz megnyerni, ez csak egy ilyen lelkileg is erős, összetartó, baráti közösségként is kiváló csapatnak sikerülhetett.
Kisteleki Dóra, a 2005-ös világbajnok gárda másik jelenleg is aktív játékosa: – Barcelona előtt gyakorlatilag három éve játszottam utoljára a válogatottban, s nagyszerű érzés így visszatérni. Felvettem a ritmust, s úgy gondolom, beépültem ebbe a nagyon motivált, fiatal, nyerni akaró csapatba. Jó érzés újra vb-éremnek örülni.
Forrás: MTI

Mihail Nakorjakov: – Szomorúak vagyunk, hiszen aranyat szerettünk volna, ehelyett érmet sem sikerült szereznünk. A világbajnokság kezdetétől kezdve jól játszottunk, ezen a meccsen viszont a legrosszabb formánkat mutattuk.

A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁI

AZ 5. HELYÉRT

Görögország–Egyesült Államok 12–15 – ötméteresekkel (4–4, 1–2, 1–3, 4–1, 1–0, 0–1, 1–4)
A 7. HELYÉRT
Kanada–Hollandia 9–12

4. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A TALÁLKOZÓ, MAGYARORSZÁG BRONZÉRMES!
8. perc:
Fórt kaptak az oroszok, Kistelekit küldték ki, de nem tudtak mihez kezdeni, kivédekeztük.
8. perc: 20 másodperc maradt, Bolonyai eldobta a labdát, Merész András pedig időt kért.
8. perc:
Rossz orosz centerezés, megszereztük a labdát támadásban. ELDŐLT A MECCS!
8. perc: 50 másodperc maradt, az oroszok időt kértek.
7. perc:
Fórt kaptunk támadásban, Ivanovát szórták ki, de nem tudtunk gólt dobni emberelőnyben, Szűcs próbálkozását sáncolták.
7. perc:
Karimova lőtt a jobb oldalról, azonban jött a blokk, Bolonyai pedig összeszedte a labdát.
6. perc: BOMBAGÓL!
A csapatkapitány Takács Orsolya 10 méterről ívesen dobott kapura, az orosz kapus kicsit benézte, a hálóba hullott a labda. 8–10
6. perc:
Lejárt a támadóidőnk, az orosz kontra végén Bjelova pedig öt méterről a felső sarokba bombázott, feljöttek egyre az oroszok. 8–9
5. perc:
Kontrát ítéltek Bujka ellen, majd védekezésben ha nem is könnyen, de nehezen összegyűjtöttük a labdát.
4. perc:
Jól járatták a labdát az oroszok, majd Karimova kísérlete a kapufáról levágódott.
4. perc:
Bujka harcolt ki fórt centerben, Zelencovát küldték ki, Keszthelyi pedig a jól kijátszott emberelőny végén a jobb felsőbe zúdított. 7–9
3. perc: Kiszorítottak minket az oroszok, nem tudtunk közel kerülni a kapujukhoz. Belova lövését Bolonyai hárította, Merész András pedig időt kért.
2. perc:
Kontrát fújtak ellenünk, majd fórt kaptak az oroszok, Keszthelyit küldték ki. Bolonyai parádésan védett ezen a meccsen, a jobb oldalról érkező kísérletet kitolta, de maradt a labda az oroszoknál. A duplázás sem sikerült az ellenfélnek.
1. perc:
Jött a Bolonyai-védés, a center közeli kísérletét húzta le a magyar kapus.
1. perc:
Illés Anna kemény löketét szögletre tolta az orosz kapus, a sarokdobás után fórt kaptunk, Tyimofejevát küldték ki (aki ezzel ki is pontozódott), de egy rossz passz után elvesztegettük ezt az emberelőnyt.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A ZÁRÓ JÁTÉKRÉSZ!

3. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A HARMADIK NEGYED, KESZTHELYI EJTÉSE NEM TALÁLT KAPUT, 8–7 IDE!
8. perc:
Lejárt a támadóidő, kidobtuk oldalra a labdát, fél perc volt még hátra ekkor.
7. perc:
Bujka ellen fújtak kontrát, majd Kisteleki labdát szerzett védekezésben.
7. perc:
Bujkát kiszórták a túloldalon, a centerezést azonban leloptuk, megszereztük a labdát, kemény és eredményes védekezés volt ez!
6. perc: ISMÉT VEZETÜNK! Tóth Ildikó
harmadik gólja is meglett a meccsen, centerből a blokk mellett a bal alsóba pattintott. 7–8
5. perc:
A mi centerezésünk nem volt ennyire célravezető, az oroszok lehalászták a labdát.
5. perc:
Jó orosz centerezés után Illést küldték ki, Antonova pedig újabb góllal büntetett, három méterről pattintott a rövid felsőbe. 7–7
4. perc:
Ötméterest kaptunk, Keszthelyi pedig biztos kézzel vágta a labdát a hálóba, pontosabban a bal sarokba. 6–7
4. perc:
Takács Orsolyát küldték ki, majd jött egy páros kiállítás, Tóth is Bjelova is kiállt, az oroszok pedig egyenlítettek: Antonova lövését blokkoltuk, majd visszaesett elé a labda, melyet a kapuba „pöckölt”. 6–6
3. perc:
Belova kiállítása révén fórban támadhattunk, Szűcs lövése is a gólvonalon állt meg, szerencséjük is van az oroszoknak...
3. perc:
Bolonyai Prokofjeva lövését ütötte a kapufára, és maradt a labda nála.
2. perc:
Tóth Ildikó révén ismét nálunk az előny! Kisteleki centerezett, Tóth pedig a víz alól szinte a védő mellett pattintott a hálóba. 5–6
1. perc:
Antal Dóra kiállítása miatt fórban támadhattak az oroszok, Antonova a jobb oldalról, négy méterről az oldalhálóba bombázott.
1. perc: Időt kértek az oroszok.
1. perc:
Az első támadásból kis híján gólt szereztünk, Bujka lövése után a labda a gólvonalon úszott, ám a kapus még időben eszmélt és kihúzta.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A HARMADIK JÁTÉKRÉSZ!

2. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A MÁSODIK NEGYED, 5–5, NAGYSZÜNET
8. perc:
Antal Dóra blokkolt, majd elvesztettük a labdát támadásban, az oroszok pedig kiegyenlítettek: Beliajeva centerből átemelte a kapujából későn kiinduló Bolonyait. 5–5
7. perc:
Labdaszerzés védekezésben, Szűcsnek megjött a lövőkedve, ám pattintott lövését ezúttal védte Usztyukina.
7. perc:
Ivanovát küldték ki a túloldalon, végigadogattuk a fórt, Szűcs Gabriella pedig a jobb oldalról a jobb felsőbe zúdított. 4–5
6. perc:
Keszthelyi Ritát állították, majd Bolonyai védte Ivanova kőkemény löketét, a duplázás pedig fölé ment, Tankejeva nem tudott kaput találni.
5. perc:
Kisteleki ejtését védte az orosz kapus, de előtte szabálytalanság miatt elvették a labdát tőlünk.
5. perc:
Garda volt a kiállított, labda nélkül, Tankejeva pedig középről, üresen vágta a labdát a magyar kapuba, ismét egyenlő. 4–4
4. perc: NÁLUNK AZ ELŐNY!
Bolonyai egy újabb hatalmas védést mutatott be, majd megszereztük a vezetést, Keszthelyi harcosan megtartotta a labdát, és hat méterről a kapu bal oldalába ejtette. 3–4
4. perc:
Kapufa a túloldalon is, Prokofjeva ejtése sem talált utat a hálóba.
3. perc:
Tyimofejevát kiállították, Keszthelyi lövését Karnauh kapufára tolta, ahonnan elé pattant a labda, nem lett gól.
3. perc:
Ivanova próbált távolról a kapunkba ejteni, de Bolonyai résen volt és védett.
2. perc:
Tyimofejeva lövése elkerülte a kapunkat.
2. perc:
Kontra ott, majd kontra itt is, ismét támadhattak az oroszok.
1. perc:
Ivanova rövid sarokba tartó lövését Bolonyai védte, sarokdobás jött az oroszoknak.
1. perc:
Ismét az oroszoké lett a labda.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK JÁTÉKRÉSZ!

1. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ NEGYED! 3–3
8. perc:
Egy Bolonyai-védés, majd eladtuk a labdát támadásban, az orosz kontra végén kapufa lett, így az eredmény nem változott.
8. perc:
EGYENLÍTETTÜNK! Kontrát fújtak az oroszok ellen, Szűcs Gabriella pedig egy szemfüles ejtéssel egyenlített, nyolc méterről hullott a labda a kapu jobb oldalába. 3–3
7. perc:
Jó magyar blokk után Tóth Ildikó dobta a második magyar gólt, centerből, háttal csavart az orosz kapuba, szép találat volt. 3–2
6. perc:
Gardát kiállították védekezésben, Olga Bjelova pedig hat méterről a blokkoló kezek mellett a jobb alsóba bombázott. 3–1
6. perc:
Garda Krisztina középre tartó lövését könnyedén védte az orosz kapus.
5. perc:
Lejárt az oroszok támadóideje, Tyimofejeva ejtése a kapufára esett.
5. perc: ZÁRKÓZTUNK!
Fórt kaptunk ismét, Antonovát állították ki, Menczinger pedig a jobb oldalról a hosszú sarokba helyezett a tehetetlen orosz kapus mellett. 2–1
4. perc:
Kontrát fújtak az oroszok ellen, újabb sansz a felzárkózásra.
3. perc:
Mi is fórt kaptunk a túloldalon, Tyimofejevát szórták ki. Kisteleki Dóra ütemtelen lövése nem jött be, továbbra is gól nélkül a magyar válogatott.
3. perc:
Bujka lövését blokkolták, majd emberhátrányba kerültünk, Antal Dóra volt a kiállított. Az oroszok kihasználták a fórt, Alekszandra Antonova a jobb oldalról, négy méterről a rövid sarokba pattintott. 2–0
2. perc:
Kontrát fújtak Bujka ellen, majd Kisteleki szerezte meg a labdát védekezésben.
1. perc: MEGSZEREZTÉK A VEZETÉST AZ OROSZOK! Olga Beliajeva
centerből volt eredményes, lerázta emberét és a jobb alsóba pattintott. 1–0
1. perc:
Nem jutott el a labda Bujkához, fordulhattak az oroszok.
1. perc:
Megszereztük a labdát az első orosz támadásnál, Bolonyai védett.
1. perc:
Az oroszok hozták el a labdát a ráúszásnál.
1. perc:ELKEZDŐDÖTT A TALÁLKOZÓ!