Gáláztak a döntőben a szerb pólósok

2015.08.08. 20:59
A szerb Andrija Prlainovics három gólt lőtt a döntőben (Fotók: Action Images)
Szerbia férfi vízilabda-válogatottja 11–4-re győzött a horvátok ellen a kazanyi világbajnokság döntőjében, így százszázalékos teljesítménnyel lett aranyérmes.

A horvátok kezdték jobban a döntőt, 2–0-ra vezettek, a szerbek a 7. percben szerezték első góljukat. Igaz, utána gyorsan egyenlítettek is, a második negyedet pedig 3–0-ra nyerték meg. Emberelőnyeiket lenyűgöző magabiztossággal használták ki, és védekezésben is pörögtek a lábaik, kezeik.

Leginkább Andrija Prlainovics volt elemében, harmadik góljával a záró negyedben már 9–4-re vezettek a szerbek, miközben a horvátoknak semmi sem sikerült.

A vége 11–4 lett, Szerbia százszázalékos mérleggel szerezte meg ötödik világbajnoki címét (Jugoszlávia, valamint Szerbia-Montenegró jogutódjaként). Sokat mond, hogy Dejan Szavics csapata az egyenes kieséses szakaszban az Egyesült Államokat öt, az olaszokat négy, a horvátokat pedig hét góllal verte meg. Utóbbiak egy arany és három bronz után az első világbajnoki ezüstérmüket szerezték meg, amely egyben olimpiai kvótát ér nekik.

A három világbajnoki címmel büszkélkedő magyar férfi válogatott története második leggyengébb vb-jét zárta: a mostani 6. helynél csak az 1986-os 9. a rosszabb.

VIZES VB, KAZANY
VÍZILABDA, FÉRFIAK
DÖNTŐ
Horvátország–Szerbia 4–11
(2–2, 0–3, 2–2, 0–4)
Gólszerző:
Sukno 2, Petkovic, Obradovic 1-1, ill. Prlainovics 3, Csuk 2, Alekszics, Filipovics, Jaksics, Mandics, S. Mitrovics, Pijetlovics 1-1

1. NEGYED

A döntőt a szlovén Boris Margeta és a görög Jorgosz Sztavridisz vezeti. Az első ráúszást a horvátok nyerik meg. Braniszlav Mitrovics, az Eger kapusa kezd a szerbeknél. A második horvát támadásból születik az első gól, Paulo Obradovic bombázott a hosszúba a szerb kiállítás lejárta után nem sokkal. 1–0

Egy-egy rossz támadás után a szerbek ismét egyenlíthetnek, de ezúttal sem sikerül nekik, jó a horvát blokk. Eltelt négy perc, továbbra is csak egy gólt láthattunk. Először kerül emberelőnybe Szerbia, de Filip Filipovics próbálkozását védi Josip Pavic. Szerb kiállítás, horvát időkérés. Antonio Petkovic jobbról bevágja keresztbe. 2–0

Andrija Prlainovics szerzi az első szerb gólt, fórban, végtelennek tűnő lóbálás után. 2–1

Dusan Mandics elszakad emberétől középen, és egyenlít. 2–2

Újabb eredménytelen horvát támadás után a szerbek átvehetik a vezetést, de csak az időkérés után. Prlainovics üresen maradt, de Pavic a kapufára tudta ütni a labdát. Az első negyed 2–2-vel zárul.

2. NEGYED

Megint a horvátok úsznak gyorsabban a labdáért, Prlainovics viszont jó védekezéssel visszaszerzi azt. Maro Jokovic a „világ végéről” megpróbálja, de csak oldalhálóig jut. A másik oldalon kimarad egy szerb emberfór. Aztán egy horvát is, Sandro Sukno lövése lelassul a blokkon, nem nehéz védeni. Prlainovics szerzi a második negyed első gólját, már a szerbeknél az előny. 2–3

A horvátoknak nem megy, újabb emberelőnyt puskáznak el, kapufát lőttek. Milos Csuk nem teszi meg ezt a szívességet, a tíz perce gólképtelen horvátok időt kérnek. 2–4

Jokovic is csak kapufáig jut emberfórban, a szerbek jól védekeznek. De támadni is nagyon tudnak, emberelőnyben megjáratják a labdát, és Filipovics fejezi be góllal az akciót középről. 2–5

Szerbia 3–0-ra megnyeri a második játékrészt, ezzel 5–2-re vezet.

3. NEGYED

A horvát bejátszás rossz, Sztefan Mitrovics ellenben remekül fordul le emberéről, és közelről nem hibázik, már néggyel vezetnek a szerbek. 2–6 Prlainovics próbálja meg messziről, de minden azért nekik sem jön be. Sandro Sukno emberfórból töri meg a horvát gólcsendet. 3–6

Újabb parádés fórmegjátszás a szerbektől, Csuk a befejezőember. 3–7 Csuk megúszik, de közelről Pavicba lő. Szerb kiállítás, horvát időkérés. Jó a szerb blokk, oda ez a horvát lehetőség is. A következő támadásnál bejátszással próbálkoznak, de ez sem működik. A szerbek is tudnak hibázni, Filipovic fórban kapu mellé lő. Sukno előtt nem volt ember, kihasználja. 4–7

Fél perccel a negyed vége előtt kapufát lőnek a horvátok. Szerb időkérés. Prlainovics fölé pattintja, a másik oldalon Sukno lövését védi Mitrovics, marad a háromgólos szerb előny.

4. NEGYED

Ismét a horvátok nyerik a ráúszást, a meccset azonban valószínűleg nem fogják, hiszen újra csak Mitrovics kezében köt ki a labda. Pavic is hárít a másik oldalon. Még szinte ki sem ér a kiállított horvát játékos, amikor Pijetlovics közelről betalál. Hat perc sincs hátra, ez valószínűleg eldőlt. 4–8

Prlainovics középről kihasznál egy fórt, öttel vezetnek már a szerbek. 4–9

Milan Alekszics középről, távolról lő nagy gólt. 4–10

Két perc van hátra. Nikola Jaksics is feliratkozik a gólszerzők közé. 4–11

Vége, Szerbia a világbajnok, több mint meggyőző teljesítménnyel. 4–11

AZ ELŐZMÉNYEK

Szerbia önálló államként csak egyszer, 2009-ben nyert vb-t, de Szerbia-Montenegró 2005-ös, valamint Jugoszlávia 1986-os és 1991-es elsőségét is Szerbia „örökölte”. Horvátország 2007-ben szerezte meg egyetlen vb-címét.