Szlovákia későn ébredt Kanada ellen

2010.02.27. 06:01
Brenden Morrow-ék számára már (jobbra) csak egy lépés hiányzik a végső ünnepléshez
A házigazda Kanada 3–2-re legyőzte Szlovákiát a vancouveri téli olimpia férfi jégkorongtornájának második elődöntőjében, így csakúgy, mint nyolc évvel ezelőtt, ezúttal is Kanada–Egyesült Államok finálét rendeznek a játékokon. Salt Lake Cityben a juharlevelesek megverték az amerikaiakat.

A favorit és a torna meglepetéscsapata vívta az olimpiai jégkorongtorna második elődöntőjét. A két válogatott eddigi eredményeiből – egyaránt négy győzelem, amelyből egy hosszabbításos, illetve egy vereség – mindazonáltal nem lehetett következtetni arra, hogy melyik is esélyesebb a fináléba kerülésre, Kanada vagy Szlovákia.

Brenden Morrow már a mérkőzés első percében nagy helyzetbe került, ám Kanada hiába diktált legalább akkora tempót, mint a negyeddöntőben Oroszország ellen, előnyt ezúttal az első tíz percben nem sikerült kicsikarnia.

A 10. percben Corey Perry ütött lyukat a kapu előtt, miközben a szlovákok első helyzete még váratott magára. A „fárasztásos” időszak végén, a 14. percben azonban Shea Weber kapura lőtt jobbról, Patrick Marleau pedig Jaroslav Halák előtt állva belepiszkált a korongba, amely így a kapus lába között a bal alsó sarokba pattant. A szlovák hálóőr ugyan tett egy gyenge kísérletet, és tüntetett, hogy a San Jose-i támadó botja magasan volt, ám három-négy percnyi videózás után a játékvezetők úgy látták, szabályos körülmények között született a találat. 1–0

Hogy a gól nem volt véletlen, jelzi, szűk két perccel később a házigazda megismételte a mutatványt balról. Ezúttal a veterán Chris Pronger tüzelt, Morrow az ütő tollával finoman nyúlt a pakkhoz, a történet „állandó szereplője”, Halák pedig ismét szedhette ki a fekete játékszert a kapuból. A vancouveri közönség már az első harmad végén felállva ünnepelt. 2–0

A második harmad elején először volt kiállítás a mérkőzésen, Szlovákia nem tudta kihasználni Drew Doughty hibáját, ahogy a juharlevelesek sem tudtak betalálni a Zdeno Chára keménykedését követő emberelőnyös két percben.

Északi szomszédunk próbált újítani, ám kapura lövési lehetőséget is csak nehezen tudott kiharcolni, a harmad hajrájában pedig szempontjukból Ryan Getzlaf végzetesnek tűnő gólt szerzett, miután egy Halákról kipattanó korongot felemelt a bal felsőbe. 3–0

A találat azért tűnt különösen fontosnak, mert az európaiak egy perccel később kihagyták addigi legnagyobb helyzetüket, a két védő között megugró Zigmund Pálffy nem találta meg a helyet Robert Luongo lába között.

A kék mezesek a mérkőzés végén még inkább sajnálhatták a helyzet elpuskázását, mert a záró játékrészben Kanada „belealudt” a mérkőzésbe, és előbb Lubomír Visnovsky találta meg a helyet Luongo „mammutja” és a kapuvas között (3–1), majd Michal Handzus tette izgalmassá az összecsapás végét azzal, hogy közelről bepiszkált egy újabb gólt. 3–2

Az utolsó percekben Szlovákia megmutatta, mit is tud valójában. Hatalmas nyomás alá helyezte a hazaiak kapuját, sőt a kapuslevitel után, három másodperccel a vége előtt könnyedén ki is egyenlíthetett volna, ám Pavol Demitra közvetlen közelről leadott lövését a tátongó kapu elől Luongo még ki tudta rúgni.

A női után tehát a férfi tornán is az észak-amerikai kontinens két nagyhatalma csap össze a fináléban, azaz megismétlődik a 2002-es, Salt Lake City-i döntő párosítása, akkor – az Egyesült Államokban – Kanada nyert 5–2-re…

VANCOUVER 2010
FÉRFI JÉGKORONGTORNA, ELŐDÖNTŐ
Kanada–Szlovákia 3–2 (2–0, 1–0, 0–2)
Gólok: 13:30 Marleau (Weber, S. Niedermayer, 1–0), 15:17 Morrow (Pronger, Getzlaf, 2–0), 36:54 Getzlaf (C. Perry, Pronger – emberelőny, 3–0), ill. 51:35 Visnovsky (Stümpel, 3–1), 55:07 Handzus (Zedník, Satan, 3–2)

A 2002-ES FINÁLÉ RÉSZTVEVŐI

2002-ben Kanada 50 év után nyert ismét olimpiai aranyat a férfi jégkorongtornán, a juharlevelesek akkor a hazai pályán játszó Egyesült Államokkal mérkőztek a Salt Lake City-i fináléban.

KANADA–EGYESÜLT ÁLLAMOK 5–2

KANADA: Mario Lemieux, Paul Kariya, Ed Jovanovski, Curtis Joseph, Jarome Iginla, Simon Gagné, Chris Pronger, Mike Peca, Owen Nolan, Joe Nieuwendyk, Scott Niedermayer, Adam Foote, Theo Fleury, Martin Brodeur, Eric Brewer, Rob Blake, Ed Belfour, Steve Yzerman, Ryan Smyth, Brendan Shanahan, Joe Sakic, Al MacInnis, Eric Lindros

EGYESÜLT ÁLLAMOK: Bill Guerin, Mike Dunham, Chris Drury, Aaron Miller, Adam Deadmarsh, Mike Richter, Tom Poti, Scott Young, Doug Weight, Keith Tkachuk, Chris Chelios, Tony Amonte, Phil Housley, Mike York, Brian Rolston, Tom Barrasso, Gary Suter, Jeremy Roenick, Brian Rafalski, Mike Modano, Brian Leetch, John LeClair, Brett Hull

Félkövérrel szedtük azokat a játékosokat, akik jelenleg is ott vannak hazájuk válogatottjában.