Huszár Erika négy év után újra pontszerző

2010.02.21. 06:02
Huszáros hajrával lett pontszerző a magyar versenyző (középen) Fotó: Action Images<br />
Szombaton k&eacute;t versenysz&aacute;mot bonyol&iacute;tottak le r&ouml;vid p&aacute;ly&aacute;s gyorskorcsoly&aacute;z&aacute;sban. Ezek k&ouml;z&uuml;l a női 1500 m&eacute;teren mi is &eacute;rdekeltek voltunk, h&aacute;rom versenyző, Husz&aacute;r Erika, Heidum Bernadett &eacute;s Dar&aacute;zs R&oacute;zsa r&eacute;v&eacute;n. Előbbi megism&eacute;telve n&eacute;gy &eacute;vvel ezelőtti teljes&iacute;tm&eacute;ny&eacute;t, eg&eacute;szen a d&ouml;ntőig jutott, amelyben nyolc versenyző k&ouml;z&uuml;l a hatodik helyet szerezte meg, azaz ez&uacute;ttal is pontot szerzett. A f&eacute;rfiak 1000 m&eacute;teres t&aacute;vj&aacute;n Knoch Viktor m&aacute;r kor&aacute;bban, a selejtezőben kiesett.

A selejtező harmadik futamában Heidum Bernadett csak célfotóval maradt le a továbbjutást jelentő harmadik helyről, az ötödikben azonban Huszár 2:27.487-es idővel továbbjutott harmadikként. A hatodik futamban Darázs Rózsa sokáig vezetett, ám végül csak a negyedik helyen ért célba, ráadásul utólag ki is zárták.

Az elődöntőben a magyar lány – aki négy éve a negyedik helyen végzett ebben a számban – igen nehéz futamba került. Ráadásul gyengén is kezdett, de mivel az iram nem volt öldöklő, az élre tudott állni. Fél távnál azonban már újra hátul volt, ám először a kanadai, majd egyszerre a kínai, a dél-koreai és az amerikai ellenfele is kicsúszott előle, s a bolgár Radanovát megelőzve futamgyőztesként jutott a fináléba.

HUSZÁR ERIKA
Versenyszáma: 500, 1000, 1500m, váltó
Született: 1983.11.22, Jászberény
Egyesülete: Sportország SC
Edző: Bánhidi Ákos
Eredmények
Olimpiai részvétel: 2006 (4. – 1500, 11. – 1000, 13. – 500)
Legjobb eredményei:
Olimpia:    4. (2006 – 1500)
Vb: 6. (2009 – váltó)
Eb: 1. (2009 – váltó), 2. (2008 – 500), 3. (2006 – váltó, 2009 – 500, 2010 – 500)
Utólag a koreai Cso Ha Rit és az amerikai Reuttert is továbbjuttatták a bírók ebből a futamból, így ők is döntősek lettek a magyar és a bolgár lány, illetve a dél-koreai Li Un Bjul és Pak Szung Hi (ő olimpiai csúcsot futott az elődöntőben), a kanadai Vicent, valamint a kínai Csou Jang mellett.

A döntőben tehát nyolc versenyző indult, ami viszont azt is jelentette, hogy a pontszerzéshez ezúttal nem elég a mezőny végén korcsolyázni. Erika nem is ezt tette, végig a hatodik hely környékén futott, sőt amikor hat körrel a vége előtt többen is megbillentek, nagyon okosan kihasználva ezt ellépett mellettük, s feljött a harmadik helyre.

Ezúttal azonban nem volt esés, így hárman visszaelőzték, s a hatodik helyért folytatott nagy csatát Radanovával, amelyet viszont sikerrel vívott meg, így négy év után újra pontszerző helyen végzett.

Az aranyérmet a kínai Csou Jang szerezte meg olimpiai csúccsal, aki ötszázzal a vége előtt robbantott, s két dél-koreai üldözője, Li Un Bjul és Pak Szung Hi már nem tudta őt utolérni.

A férfiak 1000 méteres döntőjében a korábban az 1500 métert is megnyerő Li Dzsung Szu lett az első olimpiai csúccsal. Az ezüstérmes honfitársa, Li Ho Szuk lett, míg a bronzérem az amerikai Apolo Anton Ohno nyakába került, aki ezzel – tovább javítva rekordját – immár a hetedik olimpiai érmét szerezte. Ebben a számban Knoch Viktor a selejtezőben kiesett.

HUSZÁR ERIKA NAGYON BÜSZKE
„Nagyon büszke vagyok erre az eredményre! Köszönettel tartozom az engem mindig támogató, mindenhova elkísérő családomnak, páromnak, az Újpest hokicsapatában védő Sájevics Andrásnak, a társaimnak, Lajtos Szandrának, akinek a pengéjével értem el a sikert. Álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen időt megyek, látni kellene az edzéseimet, ott bizony nem megy ilyen jól" – mondta Huszár Erika.

„Nem véletlen mondja ezek szerint az edzőm, Bánhidi Ákos, hogy igazi versenyalkat vagyok. A szövetségi kapitánnyal, Telegdi Attilával abban maradtunk, mindig az utolsó két körre készülök igazán rá, ott próbálok robbantani. Az elődöntőben erre nem volt szükség, a döntőben pedig hála az égnek sikerült a kanadai és a bolgár lányt magam mögött tartani, az igazat megvallva, ez volt a realitás. Torino után ismét ezerötszázon szereztem pontot, ennek ellenére továbbra is az ötszáz a kedvenc távom. Na jó, mondjuk azt, már mindhárom számban, ötszázon, ezren és ezerötszázon is képes lehetek a jó eredményre. Jól hangzik, na!" – tette hozzá.