Lendületben: Verrasztó és Mutina is középdöntős

2010.08.13. 11:56
Verrasztó nem úszta ki magát, de a továbblépéshez ez is elég volt (Fotó: Tumbász Hédi)
Öt magyar továbbjutást hozott a budapesti úszó Európa-bajnokság péntek délelőtti programja. Női 200 méter gyorson Verrasztó Evelyn és Mutina Ágnes, férfi 50 méter mellen Financsek Gábor és Bodor Richárd, 200 méter háton Balog Gábor jutott be a délutáni középdöntőbe. Utóbbi számban ideje alapján Verrasztó Dávid is folytathatta volna, de végül visszalépett.

NŐI 200 MÉTER GYORS

A délelőtti programban a legnagyobb érdeklődés minden bizonnyal a nők 200 méteres gyorsúszását kísérte a budapesti Európa-bajnokságon. Az esélyeknek megfelelően Verrasztó Evelyn és Mutina Ágnes is biztosította helyét a középdöntőben.

Zombai Annamária 2:05.40-es idővel a harmadik helyen végzett futamában, míg Dara Eszter (tartalékolva a délutáni 100 méter pillangó döntőjére) 2:06.25-ös idővel a nyolcadik helyen végzett.

Mutina Ágnes az utolsó 50 méterre fordulva még harmadik volt, végül azonban jól hajrázott, és 2:00.43-mal megnyerte futamát. Verrasztó Evelyn sem úszta ki magát, de így is két percen belülre került (1:59.54), ami futamában a negyedik helyre volt elég.

Az esélyeknek megfelelően a legjobb időt az olasz Federica Pellegrini érte el (1:57.29), Verrasztó az 5., Mutina a 9., Zombai a 33., míg Dara a 39. helyen zárt összesítésben.

FÉRFI 200 MÉTER HÁT

Négyen próbálkoztak a középdöntőbe jutással a férfi 200 méteres hátúszásban. Ez az idők alapján Balog Gábornak és Verrasztó Dávidnak sikerült, bár utóbbi visszalépett ebben a számban.

Először Dajka Ádám szállt vízbe, és végül 2:06.75-ös idővel az ötödik helyen végzett futamában. Őt Verrasztó Dávid követte, aki egyéni legjobbjának közelében úszva, 2:01.08-at teljesített, ezzel ő is ötödik lett futamában.

Balog Gábor idei legjobbját úszta (2:00.72), ezzel pedig harmadik lett futamában, ekkor pedig már biztos volt, hogy ő is és Verrasztó is továbbjut (utóbbi később visszalépett). Nagy Péter 2:03.80-as idővel a nyolcadik helyen végzett az utolsó futamban.

Összesítésben a francia Eric Ress érte el a legjobb időt (1:58.54), Balog a 11., Verrasztó a 12., Nagy a 26., Dajka a 30. helyen végzett.

FÉRFI 50 MÉTER MELL

Négy magyarból ketten továbbjutottak a középdöntőbe férfi 50 méter mellen, így Financsek Gábor és Bodor Richárd a délutáni programban is érdekelt lesz.

Financsek Gábor (28.12) a 16., Bodor Richárd (28.14) pedig a 17. volt, mivel azonban három szlovén is jobban szerepelt náluk, és a szabályok értelmében egy nemzetből csak a két legjobb mehet tovább a 16 közé, Bodor is úszhat délután.

Horváth Zoltán (28.26) a 22., míg Szele Dávid (28.92) a 36. helyen zárt.

FÉRFI 100 MÉTER PILLANGÓ

Négy magyar próbálkozott a továbblépéssel a férfi 100 méteres pillangóúszásban, ez végül egyiküknek sem sikerült, de az erőviszonyok alapján ez nem is volt realitás.

A délelőtti előfutamok összesítésében Hős Péter (54.03) a 33., Pulai Bence (54.24) a 36., Kovács Norbert (55.12) a 42., Bátka Bálint (55.32) a 44. helyen végzett. Utóbbi élete legjobbját érte el, míg Kovács idei legjobbját úszta.

A legjobb időt a lengyel Konrad Czerniak érte el (52.10), míg meglepetésre nem jutott tovább a spanyol Rafael Munoz Perez.

NŐI 50 MÉTER HÁT

Povázsay Eszter, Lábdy Alexandra, Joó Sára és Szekeres Dorina sem jutott be a középdöntőbe az 50 méteres hátúszásban. Összesítésben a legjobb eredményt Szekeres érte el (30.12), aki ezzel 27. helyen zárt, míg Joó (30.28) a 30., Povázsay (30.30) a 31., míg Lábdy (30.35) a 32. lett a délelőtti előfutamokban.

NŐI 1500 MÉTER GYORS

Sem Kádas Vivien, sem Balogh Vanessza nem jutott be az 1500 méter női gyors szombati nyolcas döntőjébe a margitszigeti úszó Európa-bajnokságon. A péntek délelőtti előfutamban Kádas Vivien (16:52.73 perc) a 18., míg Balogh Vanessza (17:06.73) a 19. helyen végzett.

Hatodikként a női szinkrontoronyugrás döntőjében a magyarok - részleteket itt olvashat.

ÚSZÓ EB, AUGUSZTUS 13., PÉNTEK – A DÉLUTÁNI PROGRAM

Hogy a csodálatos csütörtök után a péntek nem hoz három magyar aranyérmet, azt nem a kishitűség, hanem a matematika mondatja velünk: a középdöntőkből csak két számban kvalifikálta magát hazai versenyző a fináléba. Az egyikben viszont rögtön ketten is érintettek: a férfiak 800 méteres gyorsúszásában Kis Gergő címvédőként a harmadik helyen döntős, Gyurta Gergely pedig 7:59.13-as egyéni csúccsal a hetedik leggyorsabb lett. Mellettük Dara Eszterért szoríthatunk még, aki a 100 méteres pillangóúszásban a nyolcadik idővel idővel finalista.