Hosszú Katinka világbajnok 200 m vegyesen!

2013.07.29. 19:34
Hosszú Katinka a magyar úszósport 21. vb-aranyát vehette át, méghozzá Gyárfás Tamástól (Fotó: MTI/Kovács Anikó)
Hosszú Katinka az első helyen végzett 200 m vegyesen a Barcelonában zajló vizes-világbajnokságon. A döntő másik magyarja, Jakabos Zsuzsanna hatodik lett. Cseh László nem jutott be a fináléba 100 m háton (a 13. idő lett az övé). A 16 éves litván olimpiai bajnok, Ruta Meilutyte világcsúccsal döntős 100 m mellen, a brazil César Cielo Filho ötödik vb-aranyát szerezte, ezúttal 50 m pillangón nem talált legyőzőre, mellette még ausztrál és svéd aranyérmest ünnepelhettek.

A délelőtti eseményekről ide kattintva olvashat!

Női 200 m vegyes (döntő)

Hosszú – újabb vb-aranyérem! (Fotó: Reuters)

Hosszú rajt-cél győzelmet aratott! Klasszisunk nagyon bekezdett, már pillangót követően úgy állt az élen, hogy egyben tudatosította a társakban: nem sok keresnivalójuk van.

A 100 m-es fordulóhoz érve remek hátúszást követően már testhosszal vezetett. Miután mellen is tudta tartani magát és biztos előnyét, a gyorshoz érve már nem maradt kérdés, ki lesz a győztes, csupán az, hogy mennyivel. Nos, 2:07.92-vel, és majd másfél testhosszal.

NYILATKOZATOK
„Nagyon örülök neki, hogy sikerült visszakerülnöm a csúcsra, rengeteget dolgoztam és tanultam ebben a négy évben, ezt a címet jobban tudom értékelni, mint a kétezerkilencest – nyilatkozott Hosszú Katinka, aki négy éve az olasz fővárosban 400 vegyesen diadalmaskodott. – A tavalyi olimpiai negyedik hely után nagyon jó érzés nyerni. Még négy számom van a vb-n, remélem ezekben is közel kerülök a legjobb időmhöz.”
„Életem harmadik legjobbját úsztam, így nagyon örülök, mert ez jó vb-kezdet. Jobban éreztem magam, mint délelőtt, és most nagyon várom a kétszáz pillangót. A döntőben nem izgultam, tartalékom sem maradt, teljesen kiúsztam magam” – mondta Jakabos (MTI)

Ezzel az idővel Londonban második lett volna, akkor 2:14.19-cel a nyolcadik helyen végzett csupán, míg két éve, a sanghaji vb-n a hatodik lett 2:11.24-gyel. Nem mellesleg akkor simán győzött volna ezzel a mai teljesítménnyel.

Jakabos Zsuzsanna eközben óriásit küzdött a mezőnyben. Az egyes pályán tempózva a pillangót követően a 7., de a hát után már az 5. helyen láthattuk őt. Mellen még ennél is volt feljebb, hiszen újabb riválisokat előzött meg, így a záró 50 m-hez érve már dobogós helyen volt. Sajnos a végét már nem bírta úgy, mint a többiek, és végül a hatodik helyen végzett.

Hosszú a magyar úszósport 21. vb-aranyérmét nyerte meg, és a hetedik olyan világbajnokunk, aki legalább duplázni tudott. A győztes az aranyérmét Gyárfás Tamástól, a nemzetközi szövetség (FINA) alelnökétől, a magyar szövetség elnökétől vehette át.

Férfi 100 m mell (döntő)

Cameron van der Burgh féltávnál a világcsúcs részidején belül fordult, Kitadzsima Koszuke viszont sehol, legalábbis az élmezőnyhöz. Végül jó hajrával az ausztrál Christian Sprenger nyert, a 75 m-ig vezető dél-afrikainak meg kellett elégednie az ezüstéremmel. A 200 m mellen olimpiai bajnok, a 100 m-rel is egyre inkább kacérkodó Gyurta Dániel nem indult el a versenyszámban. Londonban 59.53 mp-cel lett negyedik, Barcelonában ez egy bronzérmet ért volna...

Női 100 m pillangó (döntő)

Szinte együtt volt a mezőny 70–75 méterig, utána az olimpiai negyedik svéd Sarah Sjöström tudott jól hajrázni, és elsőként csapott a célba. A Londonban világcsúccsal győztes amerikai Dana Vollmer a harmadik lett.

Férfi 100 m hát (elődöntő)

Cseh: Ez lassú, konkrétan baromi lassú...

Az erős futamban Cseh László jól kezdett, 50 m-ig tudta a lépést tartani az élen haladókkal, de utána visszaesett, és végül csak a hetedik helyen ért célba. Mindezt úgy, hogy hat századot azért javított az selejtezős idején. A futamot az olimpiai bajnoki címvédő amerikai Matt Grevers nyerte meg, a mezőnyben egyedül 53 mp-en belüli idővel. Összesítésben Cseh a 13. idővel végzett, így nem jutott be a döntőbe.

„Meg kell nézni, hogyan kezdtem, mert nem tudom, miért nem ment. Ja, hogy 26.35-re? Akkor ez volt a baj. Ez lassú, konkrétan baromi lassú... Nem volt jó ez az úszás” – mondta Cseh László.

Női 100 m mell (elődöntő)

Az első futamban az egyéni csúccsal első dán Rikke Möller Pedersen után – egyedül végzett 1:06 alatt – két amerikai, Jessica Hardy és Breeja Larson ért célba. A még erősebb mezőnyt felvonultató második elődöntőben az olimpiai címvédő, 16 éves litván Ruta Meilutyte világcsúccsal nyert (1:04.35 perc) , vele csak a mellette úszó orosz Julija Efimova tudta a lépést tartani, míg a mezőny tisztes távolból követte őket.

Férfi 50 m pillangó (döntő)

A brazil César Cielo Filho nyert, megszerezve ezzel az ötödik világbajnoki címét. (Van neki másik kettő rövid pályáról is, no meg egy olimpiai bajnoki cím, még Pekingből.) A második helyen amerikai, a harmadikon francia úszó érkezett. A dél-amerikaiak kiválósága így ebben a számban megvédte világbajnoki címét, hiszen két éve, Sanghajban sem talált legyőzőre. Akkor 23.10-zel nyert, ezúttal jobban teljesített.