Hosszú Katinka sorozatban negyedszer világbajnok 200 vegyesen

M. D.M. D.
2019.07.22. 12:56
Hosszú Katinka sorozatban negyedszer aranyérmes a világbajnokságon 200 vegyesen (Fotó: Derencsényi István)
Hosszú Katinka sorozatban negyedszer lett világbajnok 200 méter vegyesen! Háromszoros olimpiai bajnokunk a Kvangdzsuban zajló vizes világbajnokságon sem talált legyőzőre, így Barcelona, Kazany és Budapest után ismét aranyérmes lett ebben a versenyszámban. Szabó Szebasztián 50 pillangón az ötödik helyen végzett, Kozma Dominik a hatodik legjobb idővel döntős 200 gyorson. Bohus Richárd 100 háton nem jutott be a fináléba.

Hosszú Katinka sorozatban negyedszer világbajnok 200 méter vegyesen! Háromszoros olimpiai bajnokunk a 100 méteres hátúszástól azért lépett vissza délelőtt, hogy az esti programban ne kelljen rövid időn belül két számban is úsznia, és ez jó döntésnek bizonyult.

Ötven méter után Hosszú még nem volt benne az első háromban, a hátúszó résztáv után viszont már a második helyen fordult. Aztán mellen lehagyta a mezőnyt, csaknem egy testhossz előnnyel fordult rá a gyorsra, amelyen nem lehetett utolérni. Az idő 2:07.53 perc, amely az előfutamban és az elődöntőben úszott eredménynél is gyengébb, valamint négy századdal a két évvel ezelőtti, budapesti győztes időnél is. Ennek ellenére a magabiztos előnye még mindig megvan a magyar versenyzőnek a többiekkel szemben.

Hosszú Katinka az úszósport első női versenyzője, aki ugyanabban a számban sorozatban négy világbajnoki címet nyert.

„Ez egy nagyon jó állomás Tokió felé, bár az sem lesz a végállomás – idézi a nyolcszoros világbajnok Hosszút az MTI. – A gyors talán egy picivel lassabb volt, mint tegnap. Ahogyan mindig, ezúttal is magamra koncentráltam csak."

Arra a kérdésre, hogy a világcsúcs reményében lépett-e vissza délelőtt 100 méter háton elmondta: „Ez inkább annak szólt, hogy nem akarok mindent kipréselni magamból, okosabban próbálom beosztani az időmet így, hogy a 400 méter vegyes az utolsó napon van, az azért nagyon kemény.”

Hosszú egy hosszabb kihagyás után 2018 közepén kezdte meg a közös munkát Petrov Árpáddal, akinek irányításával először tavaly Glasgow-ban az Európa-bajnokságon szerepelt: „Ott mintha az utcáról belépve versenyeztem volna, azóta ez a három másodperc, amit javultam, nem tűnik soknak, ugyanakkor rengeteg munka van benne.”

Leisel Jones (Ausztrália) 4 4 1 9

Kozma Dominik a hatodik legjobb idővel (1:45.57) döntős 200 gyorson. A magyar versenyző délelőtt 1:46.55-öt úszott, és akkor azt mondta, délután 1:45-ös időre lehet tőle számítani. Kozma tartotta is magát ehhez, az első 50 után a második helyen fordult, majd féltávnál a harmadikon. Százötven méternél Kozma az 5. helyen úszott, az utolsó 50 méteren azonban felgyorsult, és a harmadik helyen ért célba.

A második elődöntőben Kozmánál hárman úsztak jobb időt, így a magyar úszó a hatodik legjobb idővel jutott be a keddi döntőbe. Amelyben várhatjuk tőle az 1.44-es időt...

FÉRFI 200 MÉTER GYORS, ELŐDÖNTŐ
1. Clyde Lewis (Ausztrália) 1:44.90
2. Szun Jang (Kína) 1:45.31
3. Danas Rapsys (Litvánia) 1:45.44
…6. Kozma Dominik (MAGYARORSZÁG) 1:45.57

Szabó Szebasztián új országos rekorddal (22.90) az 5. helyen ért célba az 50 méter pillangó döntőjében, megverve egy századdal a világcsúcstartó ukrán Andrij Govorovot. A magyar fiú viszonylag jól kapta el a rajtot – 0.63 másodperces ideje a negyedik legjobb volt a mezőnyben –, és a benyúlás sem jött ki neki rosszul, a dobogóról azonban 11 századdal lemaradt. De ne legyünk telhetetlenek, Szabó így is várakozáson felül teljesített ebben a versenyszámban.

„Jó úszás volt, szerintem megcsináltam mindent, amit kellett. Éremért jöttem, ez most nem jött össze, egy tizedre voltam tőle, ami sok is, meg kevés is, de alapvetően nem vagyok elégedetlen. Talán ha már tegnap megúszom ezt az időt, kicsit másképp tudok nekiállni a finálénak, mert a 22.9 még inkább feldobott volna” – értékelt a Magyar Úszószövetség Facebook-oldalán Szabó Szebasztián.

Az amerikai Caeleb Dressel világbajnoki csúccsal nyerte meg a versenyt, a brazil Nicholas Santosnak két ezüst után ezúttal egy bronzérem jutott 50 pillangón.

8. Andrej Zsilkin (Oroszország) 23.11

Bohus Richárd új egyéni csúcsot (53.94) úszott a 100 méteres hátúszás első elődöntőjében a versenyzők körében csak „lefolyóként” emlegetett 0-s pályán, ezzel futamában a nyolcadik helyen végzett, és nem jutott be a döntőbe. Bohus összesítésben a 15. helyen zárt. A kínai Hszü Csia-jü világbajnoki rekorddal kvalifikálta magát a fináléba.

FÉRFI 100 MÉTER HÁT, ELŐDÖNTŐ
1. Hszü Csia-jü (Kína) 52.17 – világbajnoki csúcs
2. Jevgenyij Rilov (Oroszország) 52.44
Ryan Murphy (Egyesült Államok) 52.44
…15. Bohus Richárd (MAGYARORSZÁG) 53.94

A hétfő délutáni program a 100 méteres férfi mellúszás döntőjével kezdődött. A szám világcsúcstartója, a vasárnapi elődöntőben 56.88 másodperces időt repesztő Adam Peaty féltávnál három századdal világcsúcsrészidőn belül fordult, majd 75 méternél már egy testhosszal vezetett a mezőny előtt. A brit hajrája nem sikerült olyan jól, mint vasárnap, ezúttal nem tudott 57 másodpercen belül úszni, de a győzelme nem forgott veszélyben. Peaty sorozatban harmadszor lett világbajnok 100 mellen.