Hosszú, Jakabos és Cseh is biztosan jutott a döntőbe

2013.07.31. 19:30
Irány a döntő: Jakabos Zsuzsanna az utolsó 50 m-n a 7. helyről jött fel futamában a harmadik helyre 200 m pillangón<br />(Fotók: MTI/Kovács Anikó)
A Barcelonában zajló vizes-világbajnokságon a női 200 m pillangóúszás középdöntőjében Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna is remekül hajrázott: előbbi végül a 3., utóbbi a 6. idővel jutott be a döntőbe. A férfi 200 m vegyesúszás középdöntőjében Cseh László futamában a második helyen végzett, és összesítésben a harmadik legjobb idővel jutott be a fináléba. A nap döntőiben két dél-afrikai, valamint egy-egy amerikai és kínai aranyérem született.

Itt találja a nap délelőttjén történteket: Cseh a legjobb idővel középdöntős 200 vegyesen

Női 200 m pillangó (középdöntő)

Hosszú Katinka az első futamban a világcsúcstartó kínai Liu Ce-ko mellé került, aki aztán meghatározta a versenyt, legalábbis 150 m-ig. Mert utolérte őt a mezőny, amelyből különösen az amerikai Adams Cammile és Hosszú hajrázott jól: előbbi első, utóbbi második lett. Méghozzá 2:07 percen belüli, remek idővel. A magyarnak 2:07.51 perce volt a selejtezőben.

Komoly kínai ellenfélből kijutott a második futamban érkező Jakabos Zsuzsannának is, igaz, neki azért az olimpiai bajnok Csiao Liu-jang kiesett a látószögéből, hiszen két rivális is közéjük ékelődött. A futamban két spanyol is tempózott, így érthetően megjött a közönség hangja. Főként, mert féltávnál mindketten dobogós helyen álltak a lényegesen kiegyenlítettebb mezőnyben. Jakabos a 7. helyen fordult az utolsó 50 m-re, és végül lett harmadik extra hajrával, valamint idei legjobbjával. Ja, és hol végzett az olimpiai bajnok? A magyar által „vert” mezőnyben...

Hosszú a 3. idővel jutott be a 200 m pillangó fináléjába

Hosszú a 3., Jakabos a 6. idővel jutott be a döntőbe.

„Sokkal jobban éreztem magam a vízben, mint a délelőtt – mondta Hosszú Katinka. – Az előfutammal ellentétben az volt a taktika, hogy a végét nyomjam meg. Örülök, hogy döntőbe jutottam, hiszen ez sem a tavalyi olimpián, sem két éve, a sanghaji világbajnokságon nem sikerült. Úgy érzem, maradt még bennem.”

„Ahhoz képest, hogy ez kétszáz pillangó volt, nem is fájt annyira – nyilatkozta Jakabos Zsuzsanna. – Remélem, hogy a holnapi döntőben még rá tudok erre tenni egy keveset. A taktika egyébként az volt, hogy az utolsó ötvenen adjak bele igazán mindent.”

Cseh Lászlónak nem kellett megnyomnia a finist. Majd a finálét

A tavalyi olimpián – csakúgy, mint a legutóbbi vb-n – ebben a versenyszámban bronzérmes Cseh László ismét összecsaphatott egyik nagy amerikai riválisával, Ryan Lochtéval, aki Sanghajban két, Londonban egy hellyel előzte meg a magyar úszót. Említsük meg: a harmadik dobogós mindkétszer az amerikai megaklasszis, Michael Phelps volt. Utóbbi azonban ezúttal hiányzott. Nem úgy a délelőtti előfutamok során a legjobb időt úszó Cseh, valamint a világcsúcstartó amerikai.

A pillangó után Cseh a 4. helyen fordult, a hát után viszont már feljött elsőnek. A mezőny szétszakadni látszott. Lochte azonban majd' egy testhossznyi előnyt szerzett a gyorsra fordulva, így visszavett picit, Cseh feljött rá, és lett 1:57.41-gyel második egy olyan futamban, amelyben a hajrára már minden eldőlt. A magyar a harmadik idővel lett finalista.

Az első futamban a japán Hagino Koszuke és Thiago Pereira fél testhosszt adott a mezőnynek, rajtuk kívül viszont senki nem került 1:58 perc alá.

„Nem túl jó érzés, amikor az ember mellett elmennek mellen. Ráadásul így. Persze, borítékolható volt, attól még nem jó érzés. Nem volt rossz ez az úszás, nem volt rossz, technikailag nagyjából rendben voltak a dolgok. Meglátjuk, mi lesz a döntőben” – mondta Cseh a Nemzeti Sportnak.

Férfi 100 m gyors (középdöntő)

Az első futamban jött az amerikai olimpiai bajnok Nathan Adrian, a másodikban a két éve vb-t nyerő, Londonban második ausztrál James Magnussen, utóbbi nem mellékesen a legjobb időt – egyedül jutott 48 mp alá a mezőnyből – úszta a délelőtti előfutamban. Nos, Adrian is 48 mp alá ment, meg is nyerte a futamát, az ausztrál viszont holtversenyben lett harmadik. Utóbb az amerikai James Feigen 48:07-tel lett futamgyőztes. A szám kétszeres vb-győztese (2005, 2007), az olasz Filipo Magnini Sanghaj után ezúttal sem jutott túl a középdöntőn.

Női 50 m hát (középdöntő)

Az első futamban a spanyol Mercedes Peris Minguet új egyéni és spanyol csúccsal az ötös pályán meglepte a világcsúcstartó kínai Csao Csinget, aki a négyesen tempózott és a második helyen jutott be a döntőbe. Kínai, japán, brazil volt a sorrend a második futamban, amely erősebbnek bizonyult az elsőnél. Elsőként Fu Jaun-hu 27:40 mp-vel csapott a célba.

Férfi 200 m pillangó (döntő)

Az olimpiai bajnok dél-afrikai Chad le Clos szerezte meg szerda első aranyérmét: 100 m-nél és a végén ő volt az élen, míg 50-nél és 150-néla második helyre szorult a lengyel Pawel Korzeniowski mögé, aki végül ezüstérmes lett. A 21 éves dél-afrikai az első vb-érmét szerezte meg, mindjárt a legfényesebb színűt.Kettejük csatájába jó hajrával a kínai Vu Peng tudott hozzászagolni, de meg kellett elégednie a bronzéremmel.