Kapás Boglárka és Cseh László Európa-bajnok!

2016.05.21. 17:23
Újabb magyar aranyérmek! Kapás Boglárka nyerte meg az 1500 méteres gyorsúszást a londoni úszó Európa-bajnokságon. Nem sokkal később pedig Cseh László 100 méter pillangón diadalmaskodott. Balog Gábor negyedik, Verrasztó Evelyn ötödik, Késely Anna és Juhász Adél hatodik helyen végzett a szombati döntőjében. Úszóválogatottunk már nyolc aranyérmet szerzett az angol fővárosban – vezeti az éremtáblát.

Kapás már a harmadik aranyérmét szerezte Londonban (Fotó: Action Images)

NŐI 1500 GYORS

A legjobb idővel döntőbe jutó Kapás Boglárka nyugodtan, magabiztosan kezdte a finálét. Az első kétszázon María Vilas Vidal és Mireia Belmonte García tartotta az iramot a magyar lánnyal. Kapás ezután fokozatosan húzott el a többiektől.

Kapás nyolcszáz méternél 2.69 másodperccel vezetett Vilas Vidal előtt, Belmonte pedig csak nem akart közelebb kerülni az első két helyezetthez. Juhász Adél eközben folyamatosan a hatodik helyen haladt.

És lassan elérkezett az a pillanat, ami után már nem izgultunk Kapás újabb győzelméért: Vilas Vidal kezdett teljesen elfáradni, így 200 méterrel a vége előtt már hét másodperces hátrányban volt Kapás mögött.

A címvédő Belmonte a végén megelőzte honfitársát, de Kapásra már nem volt veszélyes.

Kapás tehát a nyolcszázon és a 4x200-as gyorsváltóban szerzett első helye után újabb aranyérmet szerzett Londonban. Ráadásul Európa-bajnoki csúccsal. Juhász Adél a hatodik lett.

„Nagyon örülök, pont így terveztem ezt a versenyt, pontosabban Belmonténél sohasem lehet tudni, hogy épp aznap mit akar: megy, mint a meszes, vagy csak utazik, mint ma. Én mindenesetre azt mondtam magamnak 300-nál, egy életem, egy halálom, most elindulok. Az Európa-bajnoki csúcs megdöntése volt a célom, ez sikerült, boldog vagyok" – idézi Kapást az úszószövetség Facebook-oldala.

FÉRFI 100 PILLANGÓ

Cseh László a 33. Európa-bajnoki aranyérméért szállt vízbe, a tőle megszokott módon, rendkívül rossz reakcióidővel. Ez azonban nem szokta zavarni olimpiai ezüstérmesünket, aki a fordulónál már mindössze 22 százados hátránnyal a harmadik helyen fordult.

Cseh ezután az élre úszott, majd negyed-fél testhosszal végig vezetett, és első helyen csapott a célba – új országos csúccsal, 50.86-os idővel nyerte meg a 100 méter pillangó döntőjét..

„Tényleg, országos csúcs? Mennyivel? Egy század? Na, így kell rekordokat dönteni. Egyébként jó úszás volt, de nagyon azt érzem, hogy még rengeteg maradt bennem, és ezt ki is fogjuk elemezni, mert Rióban jóval többet akarok kihozni magamból ezen a távon is” – mondta Cseh.

Cseh László újabb Európa-bajnoki címe

NŐI 200 GYORS

A remekül hajrázó Federica Pellegrini győzött a női 200 méteres gyorsúszásban. Verrasztó Evelyn az ötödik, Késely Anna a hatodik helyen végzett.

FÉRFI 200 HÁT

Balog Gábor a negyedik helyen végzett 200 méter háton. A magyar úszó nagyon szépen tartotta magát az első ötvenen, csak ezután kezdett némileg visszaesni, de az ötödik helyét tartani tudta. Sőt, végül remekül hajrázott, és a negyedik helyen zárt.

Az élen Radoslaw Kaweckinek nem volt ellenfele: magabiztos győzelmet aratott a lengyel versenyző.

4X200 FÉRFI GYORSVÁLTÓ

A magyar 4x200-as férfi gyorsváltónk a legjobb idővel jutott a döntőbe, ahol azonban már nem tudta megismételni délelőtti teljesítményét.

Kozma Dominik kezdett a magyar csapatban, az első száz méter után a hatodik helyen fordult. Meglepetésre Izrael és Olaszország kezdett be nagyon, de nem bírták végig az első kétszázat. A váltásnál Lengyelország volt az élen, Kis Gergő a negyedik helyről kezdte meg saját kétszáz méterét...

Hogy aztán még onnan is visszacsússzon, háromszáznál utolsó helyen volt a magyar váltó. Az élre közben a britek úsztak föl.

Telegdy Ádámon volt ezután a sor, hogy valahogy visszahozza a magyar reményeket, de ötszáznál is még csak a hetedik helyen haladt. Aztán majdnem négy másodperces hátránnyal adta át a „lehetőséget" Bernek Péternek.

A befejező emberünk az izraeli váltót maga mögött tudta tartani, de arra már esélye sem volt, hogy előrébb kerüljön. A hetedikek lettünk, rosszabb időeredménnyel, mint, amit délelőtt úsztunk.

A hollandok lettek az Európa-bajnokok.

FÉRFI 50 GYORS – KÖZÉPDÖNTŐ

Takács Krisztián a hatodik legjobb idővel jutott a férfi 50 méteres gyorsúszás döntőjébe, míg Bohus Richárd a 16. legjobb időt érte el a középdöntőben, így ő lemaradt a fináléról.

„Na végre! Életem első Eb-döntője. És életemben először sikerült levegővétel nélkül leúsznom. Az utolsó öt méter már rettenetesen fájt emiatt, korábban ezt elkerülendő harmincötnél vettem egy levegőt, de úgy döntöttem, most megcsinálom eggyel, ahogy a többiek – és megérte” – mondta Takács.

NŐI 200 PILLANGÓ – KÖZÉPDÖNTŐ

Szilágyi Liliána a második, Jakabos Zsuzsanna az ötödik legjobb időeredménnyel jutott a 200 méteres hátúszás döntőjébe.

„Ó, ez nagyszerű volt, jól esett elejétől a végéig, minden úgy ment, ahogy terveztük, nagyon várom a döntőt ám!” – örömködött Szilágyi a középdöntős futama után.