Rp. úszó-vb: Hosszú Katinka világbajnok 400 vegyesen!

2018.12.11. 13:06
Hosszú pályafutása 23. rövid pályás vb-érmét szerezte (Fotó: MÚSZ/Derencsényi István)
A kínai Hangcsouban zajló rövid pályás úszó-világbajnokságon Hosszú Katinka 400 méter vegyesen megszerezte a magyar küldöttség első aranyérmét, bő húsz perc múlva pedig futamában harmadik helyen, végül a harmadik legjobb idővel bejutott a 100 méter hát szerdai döntőjébe. A japán Szeto Daija új világcsúcsot úszott 200 pillangón.

A 400 vegyesen legjobb idővel döntős, 100 háton pedig elődöntős, mindkét számban címvédő, Hosszú Katinka a helyi idő szerint este zajló program egyetlen magyar résztvevőjeként először a 400 vegyes döntőjében ugrott medencébe.

Közvetlenül Hosszú döntője előtt rendezték a férfiak 200 méteres pillangóúszásának döntőjét, amelyben a japán Szeto Daija új világcsúccsal győzött, és éppen azt a dél-afrikai Chad le Clos-t előzte meg, aki a régi, még 2013-ban úszott rekordot tartotta. A finálé egyébként egészen parádés versenyt hozott, fél távnál még a mezőny fele a régi csúcs részidején belül volt, végül a japán 1:48.24-nél állította meg az órát.

HOSSZÚ KATINKA
„Szerettem volna jobban úszni. Nagyon örülök, hogy így zárom az évet, örülök, hogy még egyszer világbajnok tudtam lenni idén. A hátúszás meg... amatőr hiba, de nagyon sokszor nekimentem korábban a kötélnek, mert gyönyörű a mennyezet, de zavaró. Most az elődöntőben már csak egyszer köteleztem, remélem holnap a döntőben már egyszer sem fogok nekimenni” – mondta Hosszú a vb-t közvetítő M4 Sport kamerája előtt.

Aztán jött Hosszú, és igazán lehengerlő úszással aratott rajt-cél győzelmet, a táv első felében a világcsúcsrészidőn belül úszva, miközben már 100 méternél közel három, 200-nál öt méter volt az előnye, amit 300-nál is megőrzött – igaz, ekkor már kicsúszott a világcsúcs részidőből, s a végén a világ idei legjobb idejével 4:21.40-nél csapott a célba.

Második helyen az amerikai Melanie Margalis csapott a célba, majdnem négy és fél másodperc hátránnyal, 4:25.84-gyel, a bronzérmet a francia Fantine Lesaffre szerezte meg 4:27.31-es idővel.

Jó húsz perccel később aztán már a 100 hát elődöntőjében volt érdekelt a magyar klasszis, és a második futamban 56.46-tal a harmadik helyen csapott célba a két amerikai, az 56.13-mal a legjobb időt úszó Olivia Smoliga és az 56.27-nél célba csapó Kathleen Baker mögött.

A 100 hát döntőjét szerdán a magyar idő szerint délben kezdődő programban rendezik.

A nap utolsó döntőjére is maradt egy világcsúcs: a 4x100-as amerikai férfi gyorsváltó 3:03.03 alatt teljesítette a távot, megelőzve az orosz és a brazil váltót.

A 400 vegyes dobogója (Fotó: MÚSZ/Derencsényi István)