Rp. úszó-vb: Hosszú négy tizeddel a mezőny előtt 100 vegyesen

2018.12.13. 13:32
Hosszú Katinka negyedik helyet szerzett a kínai Hangcsouban zajló rövid pályás úszó-világbajnokság harmadik napján, az esti program egyetlen magyar érdekeltségű döntőjében. 100 vegyesen kirobbanó magabiztossággal, a legjobb idővel jutott fináléba a bajai sportoló. Lobanovszkij Maxim nem jutott döntőbe 50 gyorson. Kirill Prigoda 200 mellen új világcsúcsot állított fel.
Hosszú Katinka ezúttal lemaradt a dobogóról (Fotó: AFP)

Az orosz Kirill Prigoda rendkívül magabiztos és gyors úszással nyitotta a – hangcsoui idő szerint – esti programot. Az orosz mellúszó új világcsúccsal (2:00:16) nyerte meg a 200 méter mell döntőjét. Ez az ötödik megdöntött világrekord a kínai vb-n, s még mindig csak a harmadik napon járunk.

Női 100 gyorson megállíthatatlannak bizonyultak a hollandok: Ranomi Kromowidjojo az első (51.14), míg honfitársa, Femke Heemskerk a második helyen csapott célba (51.60).

A férfi 100 vegyes elődöntőit követően jött a nap első magyar érdekeltségű programja. Hosszú Katinka címvédőként és világcsúcstartóként ugrott medencébe a 200 hát fináléjában, igaz a délelőtti sűrű programnak hála, riválisaitól viszonylag távol, csupán az egyes pályáról.

50 méter után világcsúcsrészidőn belül Kathleen Baker fordult az élen, míg Hosszú a harmadik helyen úszott. Baker és Emily Seebohm egyre jobban elhúzott a mezőnytől, miközben Hosszú féltávnál már csak a 4-5. helyen haladt, és a következő két hosszt is ott csatázta végig. A bajai születésű úszó hiába próbált a táv második felében hajrázni, lemaradt a dobogóról, a 4. helyen ért célba (2:01.99). Az arany a szintén jól hajrázó amerikai Lisa Bratton nyakába került (2:00.71), Baker a második, Seebohm a harmadik lett.

Lobanovszkij Maxim az első elődöntőben jutott szóhoz 50 gyorson, saját futamában a hatodik helyet szerezte meg 21.20-as idővel, kettő századdal elmaradva az egyéni legjobbjától. Összesítésben a 11. helyen végzett.

„Szerintem az időm rendben volt. Egy picit reméltem, hogy lehetek gyorsabb, de nem sikerült. Jól rajtoltam, jók voltak a fordulók. Ebben ma nem volt több” – értékelt Lobanovszkij az M4 Sport kamerája előtt.

100 pillangón Chad le Clos rajt-cél győzelmet aratott, 50 méterig világcsúcs részidőn belül úszva, végül ha az újabb rekord nem is jött össze, a dél-afrikai így is címvédőhöz illő, imponáló magabiztossággal 48.50-es idővel csapott a célba.

Ezt követően érkezett újfent Hosszú Katinka a medencetérbe. Háromszoros olimpiai bajnokunk a 100 méteres vegyesúszás második elődöntőjében állt rajtkőre, miután az elsőt az amerikai Melanie Margalis 58.33-as idővel behúzta – majd másfél másodperccel elmaradva a magyar riválisa által tartott világrekordtól.

Hosszú az élmezőnyben fordult az első 25-öt jelentő pillangó után. A hát után a 3. helyen állt, majd az utolsó 25 méternek a 2. helyről vághatott neki. A mell után a gyors sem okozott gondot, lehajrázta a japán Imait megnyerte az elődöntőt (57.69), ezzel toronymagasan, a legjobb idővel jutott be a pénteki fináléba.

„Negyediknek lenni mindig kicsit frusztráló. Szerettem volna dobogóra állni, de már a verseny előtt is említettem, hogy sokkal többet koncentrálok a pillangóra, mint a hátra, és ezt most meg is éreztem. Nem volt annyira természetes a fordulás, a kidelfinezés. Van már három érmem, így könnyebb egy negyedik hellyel szembenézni. Aztán jött a száz vegyes, aminek nagyon örülök. Most gondolkodom azon, hogy az ötven hátat kihagyom holnap délelőtt, ezt még meg kell beszélnünk Árpival, hogy legyen egy szabad délutánom. Egy friss úszás talán többet ér, mint két közepes” – értékelte mindkét úszását Hosszú, előre is tekintve a negyedik napra.

A nap utolsó egyéni számában a kínai Vang Csien-csiaho az első háromszáz méteren óriási előnyre tett szert, jóval a világcsúcs-részidőn belül úszva. A táv második felére ugyan visszaesett a tempója, így sem volt esélye a mezőnynek utolérni őt (8:04.25). A második helyért annál nagyobb csata dúlt Leah Smith és Simona Quadarella között, amelyből végül az olasz jött ki jobban a 800 gyorson.