Rp úszó-vb: Hosszú, Bernek és Gyurta D. is a legjobb idővel döntős

2014.12.05. 11:28
A Dohában zajló rövid pályás úszó-világbajnokságon Hosszú Katinka (200 m hát) után Bernek Péter (400 m gyors) és Gyurta Dániel (200 m mell) is a legjobb idővel került be versenyszáma délutáni döntőjébe.
Bernek Péter nagyon bekezdett délelőtt: folytatás délután?

Hosszú Katinka 200 m háton a legjobb idővel (2:02.69 perc) jutott be a délutáni döntőbe. A fináléba jutó nyolc versenyző közül csak a magyar úszott 2:03 perc alatt, viszont senki sem csúszott 2:04 fölé.

női 100 m mell – középdöntő
női 100 m vegyes – döntő (Hosszú, Verrasztó E.)
férfi 50 m gyors – döntő
női 400 m gyors – döntő (Kapás)
férfi 200 m vegyes – döntő
női 4x100 m gyorsváltó – döntő

Bernek Péternél (3:37.34 perc) ugyancsak senki sem tudott jobbat úszni 400 m gyorson a péntek délelőtti előfutamok során, sőt, az őt második helyen követőn kanadai Ryan Cochrane 2.21 mp-cel volt lassabb. Gyurta Gergely (3:45.07 perc) a 28. helyen zárta az előfutamot. Bernek hatalmas országos csúcsot úszott, Nagy Péter tanítványa Kis Gergő 2007-es rekordját (3:39.52) írta felül.

„Még csak ismerkedem ezzel a közeggel, mármint a gyorsúszók négyszázas mezőnyével – mondta el a vegyes zónában Bernek a Nemzeti Sport helyszíni tudósítójának. – Nagyon jólesett ez az úszás, még egy pici azért maradt bennem. Fogalmam sincs, a »fiúk« mit csinálnak délután a döntőben, nyilván gyorsabbak lesznek, mint voltak délelőtt. Fogadtam Kapás Bogival, aki szintén négyszáz gyorsot úszik nemsokára, hogy 27.5 másodperc biztosan lesz közöttünk. Ezért mutattam egy négyest a lelátó felé a célban. Megspóroltam neki a számolást, tudattam vele, hogy 4:04-et kell úszni, különben jöhet a csoki!”

Gyurta Dániel favorithoz méltóan tartotta maga mögött a mezőnyt 200 m mellen (2:03.64 perc), viszont öt riválisa jött be egy mp-nél kevesebb hátránnyal, ami izgalmas döntőt sejtet. Az előfutam másik magyar versenyzője, Horváth Dávid a 13. helyen zárt (2:07.50), 2.49 mp-cel maradt el a nyolcadik idővel döntős szlovák Tomás Klobucníktól.

„Százötven méterig nem igazán találtam a helyem a medencében, akkora állt össze a mozgásom. Ezzel nincs gond, hiszen ez volt az első úszásom a világbajnokságon. Laza, könnyed úszás volt, kíváncsi vagyok, a többiek mire lesznek képesek a döntőben” – mondta Gyurta Dániel.

Balogh Gábor a 33. (24.49 mp), míg Földházi Dávid a 26. időt (24.25 mp) úszta az 50 m-es hátúszás előfutamában, így egyik magyar sem jutott be a középdöntőbe. A legjobb időt a francia Florent Manaudo (23.24 mp) érte el, a továbbjutáshoz 23.90-es idő kellett volna.

50 m pillangón Holoda Péter a 43. (23.95 mp), míg Kenderesi Tamás az 57. (24.54 mp) helyet érte el – Holoda ezzel az eredményével megjavította az ifjúsági országos csúcsot –, egyikük sem jutott be a középdöntőbe. A legjobb időt a dél-afrikai klasszis, Chad Le Clos úszta (22.47 mp), a továbbjutáshoz 23.17 mp kellett.

Gyurinovics Fanni a 37. helyen végzett (1:09.27 perc) a 100 m mell előfutamában, így kiesett. Viszont egyéni legjobbján majdnem három mp-et sikerült javítania. A legjobb idő a holland Moniek Nijhuisé lett (1:04.32 perc), megelőzve a litván Ruta Meilutytét (1:04.47 perc). Érdekesség, hogy a 16. helyen 1:06.13 perccel hármas holtversenyt lett, így a kanadai, szlovén, amerikai érintettre szétúszás vár.

Verrasztó Dávid (1:55.55 perc) a 10. helyen végzett, ezzel lemaradt a 200 vegyes döntőjéről, csakúgy, mint Grátz Benjamin (1:58.18), aki a 21. helyen zárt. A legjobb időt az amerikai Ryan Lochte úszta (1:52.92 perc), Verrasztó Dávidnak 57 századmásodperc hiányzott a fináléhoz.

„A négyszáz vegyest követő napon nem volt ez olyan rossz – mondta Verrasztó Dávid. – Az eleje még nagyon erős volt nekem. Nem baj, gond nincs, hiszen kevésen múlott a döntő. Kétszáz pillangón azért megpróbálom elcsípni a finálét. Az a szám vasárnap lesz, úgyhogy most jön egy nap pihenő.”

Kapás Boglárka a 8. idővel (4:02.30 perc) jutott be a 400 m gyors délutáni döntőjébe, amelynek előfutamában Hosszú Katinka végül nem állt rajthoz. A legjobb idővel a spanyol Mireia Belmonte García (4:00.29) kvalifikálta magát.

A fogadás, amelyet Bernek Péterrel kötött Kapás Boglárka, egyelőre utóbbi javára látszik eldőlni. A két úszó csokiban fogadott, s abban, hogy Bogi azt mondta, nem lesz 27.5 másodperc kettejük 400 gyorson elért ideje között. Péter természetesen úgy vélte, lesz.A délelőtti előfutamok után Bogi áll nyerésre, aki a vegyes zónában elárulta, a finálés eredmény is számít.

„El sem hiszem, hogy ez így sikerült – mondta meglepetten Kapás Boglárka a vegyes zónában. – A kilences pályán úsztam, igazából senkit sem láttam, azt hittem, utolsó vagyok… Hosszú Katinka azt mondta a száz hát döntője előtt, hogy semmi másra sem figyelt, csak arra, hogy kiadjon magából mindent. Nekem az előfutam előtt az edzőm, Nagy Péter ugyanezt mondta. Azt kérte, ne foglalkozzak senkivel és semmivel, csak ússzak ki magamból mindent.”