Rövid pályás úszó Eb: az egyik Gyurtának sikerült, a másiknak nem

2015.12.03. 11:09
Gyurta Dániel készülhet a 200 mell délutáni fináléjára (Fotó: AFP – archív)
Gyurta Dániel 200 mellen, Verrasztó Dávid pedig 400 vegyesen bejutott a délutáni döntőbe a netanyai rövid pályás Európa-bajnokságon. A 400 gyorson tegnap Európa-bajnoki címet szerző Bernek Péter rosszulléte miatt visszalépett a 200 gyors és az 1500 gyors előfutamától, utóbbiban Gyurta Gergely nem tudta kiharcolni a fináléba kerülést. Hosszú Katinka mindkét délelőtti selejtezőjét könnyedén vette, 100 vegyesen Európa-bajnoki rekordot úszott.

Rossz hírrel kezdődött a nap, hiszen a 400 m gyors friss Európa-bajnoka, Bernek Péter rosszulléte miatt – végighányta az éjszakát – nem tudott elindulni a 200 gyors selejtezőjében, majd később 1500-on sem. Mészáros Márk futamában a 6. lett, összesítésben a 16. helyen végzett. Érdekesség, hogy a legjobb nyolc idő között négy belga is volt, de mivel egy nemzetből ketten juthatnak a döntőbe, csak az összesítésben is két legjobb időt úszó Glenn Surgeloose és Pieter Timmers ment tovább.

A DÉLUTÁNI PROGRAM
KÖZÉPDÖNTŐK, DÖNTŐK 16.30 (Tv: M4 Sport)
női 50 m pillangó, férfi 200 m gyors, férfi 200 m mell (Gyurta Dániel), női 100 m gyors (Hosszú Katinka), férfi 400 m vegyes (Verrasztó Dávid), női 100 m hát (Hosszú Katinka), férfi 100 m hát, női 100 m vegyes (Hosszú Katinka), férfi 100 m pillangó (Cseh László), női 800 m gyors (Juhász Adél, Kapás Boglárka), női 50 m pillangó, vegyes csapatok 4x50 m vegyes váltója
A döntőket vastaggal szedtük.

Hosszú Katinka ezúttal 100 gyorson csobbant vízbe először a nap folyamán, világbajnokunk 52.41-gyel, Ranomi Kromowidjojo és Sarah Sjöström mögött a harmadik legjobb idővel tempózott tovább a középdöntőbe. A délelőtt pozitív meglepetése volt Molnár Flóra remek úszása, aki futamát megnyerve, 53.96-tal szintén továbbjutott. Joó Sára (55.07) 30.-ként esett ki.

Női 100 vegyesen Jakabos Zsuzsanna nem állt rajthoz, Hosszú Katinka viszont a legjobb idővel, 57.52-vel (új Európa-bajnoki rekord!) könnyedén nyerte meg a selejtezőt, és jutott a középdöntőbe. György Réka 29. helyezettként zárt 1:02.89-cel.

A férfi 400 méteres vegyes harmadik előfutamában három magyar is rajthoz állt, Verrasztó Dávid, Grátz Benjámin és Sós Dániel. Verrasztó különösebb erőfeszítés nélkül nyerte meg a futamot, így a brit Roberto Pavonit és a szlovákiai Nagy Richárdot követve a harmadik legjobb idővel lett döntős. Grátz Benjáminnak pechje volt, három századdal maradt el a spanyol Joan Lluis Pons Ramóntól, és kilencedikként lemaradt a fináléról (halvány esélye maradt, visszalépés esetén ő az első számú tartalék). Sós Dániel összesítésben a 17. helyen zárt.

Férfi 200 mellen a szám világcsúcstartója, Gyurta Dániel 2:06.37-es eredménnyel a brit Andrew Willis mögött a második helyen végzett futamában, összesítésben a 7. idővel jutott be a délutáni döntőbe. A legjobb időt a német Marco Koch érte el (2:03.74).

Női 50 m mellen a 17 éves Szokol Szonja indult, 26.97-tel a 22. helyen zárt. Férfi 100 háton Balog Gábor nem állt rajthoz, Földházi Dávid 52.58-cal a 25. helyen végzett.

A délelőtt záró száma a férfi 1500 gyors volt, amelyen Bernek Péter nem állt rajthoz, Gyurta Gergely viszont a döntőbe kerülés céljával vágott neki a leghosszabb távnak, de nem járt sikerrel. Gyurta 14:46.57-tel az ötödik lett a futamában, összesítésben viszont csak 10., így lemarad a fináléról.