Cseh László világcsúccsal Európa-bajnok

2009.12.11. 16:38
Cseh László nyerte meg a 400 méteres vegyes úszás döntőjét az isztambuli rövid pályás Európa-bajnokságon. Olimpiai ezüstérmesünk 3:57.27-es világcsúccsal diadalmaskodott. A magyar sikert Verrasztó Dávid tetté teljessé, aki szintén nagyszerűen versenyzett, 4:00.10-es idejével ezüstérmet szerzett.

Cseh hatalmas előnnyel nyert (Fotó: Reuters)

Cseh László és Verrasztó Dávid a négyes, illetve az ötös pályán vághatott neki a 400 méter vegyes döntőjének, amely szép reményekre jogosított fel minket, magyarokat. Ők pedig nem is okoztak csalódást.

Cseh azonnal az élre állt, és csapásról csapásra tett szert előnyre. A táv felénél, a hátúszás után két másodperccel a világcsúcs részidején belül volt, és több méteres előnnyel fordult riválisa előtt a második felvonásra.

SAJÁT REKORDJÁT DÖNTÖTTE MEG

Cseh László saját, két évvel ezelőtt Debrecenben felállított 3:59.33-as rekordját adta át a múltnak.

A folytatásban Cseh folyamatosan növelte az előnyét, még a"kritikus" mellúszásnál is alig tudtak közeledni olimpiai ezüstérmesünkhöz a riválisok. Hiába kísértett a csütörtöki mellúszás emléke, ezúttal nagy volt a fór, és ki is tartott az előny.

Végül könnyedén lett meg a győzelem, az újabb Európa-bajnoki aranyérem és a világcsúcs is.

Verrasztó Dávid közben nagyot küzdött, és nem hiába: egyéni rekordjából három másodpercet faragva megszerezte az ezüstérmet. Kettős magyar győzelem!

Gyurta Dániel szereplését is hatalmas reményekkel vártuk a mai nap folyamán. „Nagypályás" világbajnokunk nem is okozott csalódást, ezüstérmet nyert 100 méteres mellúszásban.

A legjobb idő (56.29) Robin van Aggeléé volt a szinte szempillantás alatt véget érő fináléban. A holland úszótól csupán kevéssel maradt el Gyurta, aki 56.72-es egyéni csúcsot úszott.

Kapács Boglárka kilencedik helye vezette fel a péntek délutáni programot magyar szemszögből női 800 m gyorson, a 16 éves fiatal magyar tehetség 8:29.21 perc alatt tudta le a távot. Az elején hetedikként is tempózott, ám mintha nem bírta volna az iramot, a végére hátracsúszott. A számot a dán Lotte Friis nyerte 8:08.02-vel, jócskán elmaradva a világcsúcstól.

Az 50 méteres férfi hátúszás középdöntőjében az orosz Sztanyiszlav Donyec 22.79-cel új Európa-csúccsal jutott be a döntőbe. Magyar versenyző nem úszott. Nem úgy 50 méter női pillangón, ahol két magyar is rajthoz állt. Dara Eszter a második futamban új országos csúcsot úszott, de ez csak a 15. helyre volt elég, Bordás Beatrix a 18. időt érte el, így egyikük sem jutott be a döntőbe.

A további magyar érdekeltségű középdöntőkben Takács Krisztián révén elcsíptünk egy helyet a férfi 100 m gyorsúszás szombati döntőjében, a magyar fiú 47.36-ja futamában az ötödik, míg összetettben holtversenyben a hetedik helyet jelentette. A továbbra is bombaformában repesztő Verrasztó Evelyn 58.61-gyel az első helyen kvalifikálta magát női 100 m vegyesúszásban a fináléba, Jakabos Zsuzsanna viszont 1:01.01-gyel a 16. helyen végzett és nem jutott be a döntőbe.

A női 200 m mellúszást a dán Rikke Möller Pedersen új Európa-csúccsal (2:16.66) nyerte meg. A női 100 m gyors fináléjában kettős holland győzelem született, az ott és akkor aranyérmes Inge Dekker, valamint második helyen végző Ranomi Kromowidjojo tagja volt a nap zárásaként első helyen végző holland 4x50 m gyorsváltónak is.

Kszenyija Moszkvina új Európa-csúccsal (56.36) győzött női 100 m háton, honfitársa, Jevgenyij Korotyiskin 48.93-ja férfi 100 m pillangón volt elég az aranyéremhez.  A holland Dekker 50 m pillangóban is felállhatott a dobogó legfelső fokára, a szám ismét kettős németalföldi siker hozott, azzal az apró különbséggel, hogy Hinkelien Schreuder is aranyérmet vehetett át, lévén mindketten 25.00 mp-vel csaptak célba. Kell-e mondani, bizony Schreuder kisasszony is odafért az aranyérmes holland gyorsváltóba...A nap végéhez közeledve az oroszoknak is jutott még egy aranyérem, amelyet 50 m háton az esélyeknek megfelelően Donyec szerzett.

Utolsóként került sor az 50 m női gyorsváltó fináléjára, amely a hollandok győzelmét hozta, méghozzá megdöntve a saját maguk által tartott világcsúcsot.

ÖRÖMSZAVAK
Cseh László: – A taktikám az volt: lehagyni mindenkit! Még mindig akadtak gondjaim a dresszel, de ezúttal mentálisan is rendben voltam. A tegnapi nap rossz emlékként bennem marad, ám a mai világcsúcs, az aranyérem azért feledteti valamelyest.
Verrasztó Dávid: – Végre összejött! Végre a felnőttek között is megvan az érem.
Gyurta Dániel: – Nem vagyok csalódott, miért is lennék az? Mindháromszor egyéni csúcsot úsztam, nem taktikáztam, mentem, ahogy bírtam mindháromszor. Hatalmas öröm és egyben azért meglepetés is számomra ez az ezüstérem.