US Open: Djokovics másodszor; Federer négy szettben kapott ki

2015.09.14. 06:40
Djokovics másodszor nyert a US Openen (Fotó: Reuters)
Az első helyen kiemelt Novak Djokovics győzelmével zárult a US Open, miután a szerb világelső a 3:23 órán át tartó férfi egyes döntőben négy szettben nyert a második helyen rangsorolt svájci Roger Federer ellen. Az időjárás miatt a döntő késéssel kezdődött.

Djokovics pályafutása tizedik GS-győzelmét aratta, a US Openen 2011 után a másodikat. A szerb klasszisnak a GS-tornákat tekintve eddig az idei a legjobb éve. Négy évvel korábban már nyert egy szezonban három GS-tornát, csakúgy, mint idén, akkor viszont a Roland Garroson csupán az elődöntőig jutott, most viszont döntőt játszhatott.

1. JÁTSZMA

KATTINTSON A KÉPRE, ÉS TEKINTSE MEG
A DÖNTŐRŐL KÉSZÍTETT KÉPGALÉRIÁNKAT!
KATTINTSON A KÉPRE, ÉS TEKINTSE MEG A DÖNTŐRŐL KÉSZÍTETT KÉPGALÉRIÁNKAT!

A mérkőzés első adogatójátéka rögtön maratoni hosszúságúra sikerült, mintha azon múlt volna a győzelem. Az nem, viszont az önbizalom növelésére, illetve csökkentésére kiváló alkalomnak tűnt. Federer szervált, viszont csak három bréklabda hárítása után jutott hozzá az első gémhez. Djokovics nem dőlt a kardjába, hiszen 1:1 után a svájci következő szervajátékánál 40:0-ra sikerült meglépnie, a harmadik bréklabdából pedig elvette ellenfele adogatását. Más kérdés, hogy ezzel túl is nyugtatta magát, a felpörgő Federernek is összejött a brék. No hiszen, 0:40 után három bréklabda azért esetében is ziccer... Nem kellett sokat várni az újabb brékre, ami Djokovicsnak sikerült 3:3 után, onnan pedig be is fejezte a szettet a szerb. Federer adogatójátéka során még hárított egy újabb bréklabdát, amely egyben szettlabda is volt, de a szerb szervajátéka lezárta az első fejezetet.

2. JÁTSZMA

A második játszma is két hosszú szervajátékkal indult, a másodikban azonban a 40:0-re meglépő Federernek öt(!) bréklabda sem volt elég. Ennyit a ziccerről... Ezt követően a svájci 5:4-es előnyéig nagyon simán nyert az adogató, majd Federer nagyot küzdött, hogy brékkel kiegyenlítse a szetthátrányát. Djokovics azonban emberfeletti harcban hozta az 5:5-öt – a svájci két játszmalabdáját hárította –, a következő szervajátékában azonban ezt már nem tudta megismételni. Federer brékkel egyenlített.

3. JÁTSZMA

A harmadik szettben egy-egy korai brék után az döntött, hogy 4:4 után Djokovicsnak ismét sikerült elnyernie Federer adogatójátékát.

4. JÁTSZMA

A negyedik játszmában ez rögtön nyitásnak összejött, majd 4:2 után újfent. Federer érezte a vesztét, és a mérkőzés lezárása helyett visszabrékelt, de a szerb helyzeti előnye megmaradt, és 5:4 után lezárta a döntőt. A svájci akkor is nagyot küzdött – három bréklabdája volt –, ám a szerb amint mérkőzéslabdához jutott, azzal hozta is a találkozót.

A statisztikai mutatók többségében Federer volt ugyan a jobb, de összességében ez mit sem ért. A svájci 11 ászt ütött, a szerb hármat. Első szervákból közel hasonló hatékonyságot mutattak, a másodikban valamivel a szerb bizonyult jobbnak. Döntőnek bizonyult a ki nem kényszerített hibák száma: a szerbnek 37 volt, a svájcinak 54! Djokovics büszke lehet a 83 százalékban hárított bréklabdáira (19/23). Ez a svájci dicsérete is egyben, hogy ennyiszer eljutott a küszöbig, de a szerb fizikai, még inkább pszichés erejét mutatja, hogy onnan tovább már nem engedte ellenfelét.

US OPEN (42 300 000 dollár, kemény pálya)

96/155 (62%) első szerva 87/137 (64%)
63/96 (66%) első szervából megnyert pontok 62/87 (71%)
32/59 (54%) második szervából megnyert pontok 23/50 (46%)
199.5 km/h leggyorsabb szerva 201 km/h
185 km/h első szervák átlagsebessége 185 km/h
145 km/h második szervák átlagsebessége 153 km/h
21/32 (66%) hálónál megnyert pontok 39/59 (66%)
6/13 (46%) megnyert bréklabdák 4/23 (17%)
52/137 (38%) fogadóként nyert pontok 60/155 (39%)
35 nyerő ütések 56
37 ki nem kényszerített hibák 54
147 összes megnyert pont 145
3275 m megtett távolság 3341 m
11.22 m megtett távolság labdamenetenként (átlag) 11.43 m
A mérkőzés időtartama: 3 óra 20 perc (41+62+50+47 perc)

NŐI PÁROS, DÖNTŐ
Hingis, Mirza (svájci, indiai, 1.)–Dellacqua, Svedova (ausztrál, kazah, 4.) 6:3, 6:3