Djokovics és Berdych is hozta a papírformát a döntő első napján

2013.11.15. 18:23
Novak Djokovics hozta az egyik kötelezőt. Kezdeti idegességét levetkőzve a vártnak megfelelően szettveszteség nélkül győzte le Radek Stepáneket. A három évvel ezelőtti győztes Szerbia előnybe került a címvédő, Csehországgal szemben a férfi teniszezők Davis-kupájának döntőjében, ám Tomás Berdych szintén 3:0-s győzelmével egalizált később.

Novak Djokovics sorozatban 23. meccsét nyerte meg, újabb sikerével kerültek előnybe a szerbek (Fotó: Action Images)

Elképesztő show. Mármint a meccs előtt és közben is. Bár Szerbia viszonylag friss tenisznemzet, máris tökéletesen értik a helyiek, hogyan kell vendégül látni az év egyik legnagyobb eseményét. A 15 ezer rajongó adva van, de azért olykor ki kell provokálni belőlük a hangorkánt. Novak Djokovics bevonulását övezte az első csarnokrepesztő üvöltés, azonban az első szettben többször is akadt olyan, hogy a magukat jelentős kisebbségben képviseltető vendégek simán túlüvöltötték az ellenfelet. Aztán a karmester kapott először észbe: Djokovics előbb ütött néhány szédületeset, majd hatalmas karlendítésekkel ébresztette fel a pénteki munka után elbóbiskoló övéit.

A felek tizedik alkalommal találkoztak egymással, és bár két felvonás után 1–1-re álltak még, azóta mind a hét találkozót Djokovics nyerte meg.

Hangulatjelentés a Davis-kupáról

DJOKOVICS: HIGGYÉK EL, NEM ELŐSZÖR PÁROSOZNÉK

– Játszik párost szombaton?
– Még nem döntöttük el. A Lajovics–Berdych meccstől függ.

– Tudott egyáltalán edzeni külön erre a versenyszámra?
Mivel hétfőn még a londoni világbajnokságon játszottam döntőt, az egyénire sem nagyon tudtam edzeni. De higgyék el, nem először játszanék párost életemben, tudom, hogy mit kell tennem a pályán, még ha nem is vagyok specialista. Specialistának ott van Nenad Zimonjics, aki évek óta csak erre a versenyszámra koncentrál, Grand Slam-tornákat nyert, volt világelső. Bárkit állítunk mellé, jók az esélyeink.

Djokovics mérkőzés utáni nyilatkozatából készült teljes anyagunkat ide kattintva érheti el!

A korábbi világelső parádés formában várta a találkozót, hiszen a világbajnokságon sorrendben Federert, Del Potrót, Gasquet-t, Wawrinkát és a döntőben Nadalt is legyőzte, így felülhetett a trónra, összességében pedig legutóbbi 22 meccsét egyaránt megnyerte – igaz, az évet ettől függetlenül csak a 2. helyen zárja a ranglistán.

Az első játszmában hiába volt a csehnek öt bréklabdája is, ebből csak egyet tudott kihasználni, míg a szerb három lehetőségéből kettővel is élni tudott, így 5:2-ről ugyan még visszakapaszkodott Stepánek, 6:5-ös előnyénél Djokovics fogadóként behúzta a játszmát (7:5).

A második felvonásban 1:1-nél Stepánek három bréklabdához jutott, de Djokovics mindegyiket hárítani tudta, és végül megnyerte adogatását, sőt egyből ezt követően sorozatban 12 (!) labdamenetet nyert meg, így pillanatok alatt ellépett 5:1-re. Végül simán hozta a szettet is (6:1).

Mivel Djokovics emberemlékezet óta nem veszített ekkora előnyből, Radek Stepánek feladata annyi lett volna, hogy kicsit kifárassza a titkon talán a két egyes közé szombati párost is tervező ellenfelet, ő azonban ezt sem hagyta. Négy négynél, a legjobb pillanatban eresztett meg egy bődületes fonák keresztet, amire Stepánek is csak elismerően tudott bólintani, a következő labdát pedig elrontotta, így Djokovics saját szervájával fejezhette be a meccset. Miután pedig a hazai meccsekhez képest is maratoni hosszúságú kispadján (a szerb B-, C- és Zs-válogatott mellett a bő család ült még ott) mindenkit megölelt, a közönség is megkapta a szokásos ökölrázást. Igazi showman.

Érdekesség, hogy míg Djokovics hat bréklabdájából ötször is elvette ellenfele adogatását, Stepáneknek erre nyolcszor volt esélye, mégis csak egyszer sikerült neki.

A szerbek egy meccs után vezettek a csehek ellen, de a Janko Tipszarevics saroksérülése miatti visszalépése után a 23 éves Dusan Lajovics nem bírt a világranglista 7. helyén álló Tomás Berdychhel. A cseh Djokovicshoz hasonlóan hozta a papírformát, és három szettben nyerve kiegyenlített.