Stoch előtt még Schlierenzauer is meghajolt

2012.02.05. 18:26
Stoch mindenkinél messzebbre repült Olaszországban(Fotó: Reuters)
Az olaszországi Val di Fiemmében folytatódott a síugrók világkupa sorozata, ahol az északi összetett versenyzők számára is rendeztek versenyt. A sílövők a norvégiai Oslóban, a sífutók az oroszországi Ribinszkben, a férfi alpesi sízők a franciaországi Chamonixban, a hölgyek pedig a németországi Garmisch-Partenkirchenben versenyeztek.

A síugróverseny első sorozatát meglepetésre a német Andreas Wank nyerte 129 méteres ugrással, bár sikeréhez az is hozzátartozik, hogy az ő ugrásakor még nagyon kedvezőek voltak a szélviszonyok, később azonban, amikor a legjobbak következtek, már hátszél volt.

Így aztán a szombati versenyt fölényesen megnyerő osztrák Gregor Schlierenzauer ezúttal 126 méteres ugrásával be kellett, hogy érje a második hellyel, míg a lengyel Kamil Stoch fél méterrel repült kevesebbet. Ők ketten, és a Wankhoz hasonlóan ugyancsak 129 méterig jutó, egykori világcsúcstartó, Björn Einar Romören nagyjából hat pontra voltak az éllovas némettől.

Az összetett világkupában harmadik norvég Anders Bardal az ötödik helyen állt, de már több mint 11 pontos hátránnyal, míg az ott éllovas osztrák Andreas Kofler csak a 21. helyről várta a folytatást. De még mindig jobban járt, mint a négyszeres olimpiai bajnok, a szombati versenyen ötödik svájci Simon Ammann, aki a 31. helyével nem jutott a második körbe, csakúgy, mint az idényben már versenyt is nyerő szlovén Robert Kranjec.

Kofler 123 méterrel a második sorozatban sem tudott jelentősen előrelépni, nem így a Szapporóban két versenyt is nyerő Ito Daiki, aki a nap addigi legnagyobbat ugorva 130 méterig szállt, és végül a 23. helyről tizenötöt lépett előre.

Végül az első sorozatban kilencedik osztrák Thomas Morgenstern állította meg Ito menetelését, de őt meg két német, előbb Severin Freund, majd Richard Freitag előzte meg. Azonban ők sem örülhettek sokáig, mert Bardal 128 méterrel őket is felülmúlta.

Romören szokása szerint nem tudta megismételni az első sorozatban elért teljesítményét, de legalább így is az első tízben végzett. Stoch viszont a nap legnagyobb ugrásával (131.5) magasan az élre állt. Schlierenzauer csak 130 méterig szállt, s mivel kettőjük között csak kéttized pont volt a különbség, ezzel az is eldőlt, hogy az osztrák már nem nyerhetett.

Wank hatalmas előny birtokában első győzelméért ugrott, azonban nem bírta el a terhet: csak 122 méterig szállt, ráadásul a földet éréskor megbillent, s le kellett tennie a kezét. Így viszont csak a kilencedik lett, azaz még a dobogó is elszállt. Győzött Stoch, Schlierenzauer pedig második lett. Ő azzal vigasztalódhatott, hogy mivel Kofler csak a 16. helyen zárt, így három pontra megközelítette őt az összetett világkupában.

SÍUGRÓ-VK, VAL DI FIEMME (OLASZORSZÁG)
HS 134
1. Kamil Stoch (lengyel) 258.5 pont (125.5 méter; 131.5 méter)
2. Gregor Schlierenzauer (osztrák) 256.9 pont (126.0 méter; 130.0 méter)
3. Anders Bardal (norvég) 248.6 pont (123.5 méter; 128.0 méter)
A VILÁGKUPA ÁLLÁSA:
1. Andreas Kofler (osztrák) 1049 pont
2. Gregor Schlierenzauer (osztrák) 1046
3. Anders Bardal (norvég) 1017

A síugróverseny előtt az északi összetett versenyzők is összemérték erejüket Val di Fiemmében, ahol a síugrást is megnyerő Vatabe Akito a sífutásban is megőrizte első helyét, és pályafutása első vk-sikerét ünnepelhette. A második helyen a norvég Mikko Kokslien, a harmadikon pedig az amerikai Bill Demong végzett.

ÉSZAKI ÖSSZETETT-VK, VAL DI FIEMME (OLASZORSZÁG)
3. Vatabe Akito (japán) 673

A férfi sífutók 30 km-es síatlon versenyén kettős hazai siker született, miután az orosz Makszim Vljegzsanyin győzött honfitársa, Ilja Csernusov és a német Tobias Angerer előtt. Érdekes, hogy az ezüst és a bronzérmes személye megegyezett a szombati 15 km-es szabad stílusú versenyével.

A hölgyeknél viszont némileg borult a papírforma 15 km-en, hiszen a norvég Therese Johaug nagy fölénnyel, közel fél perccel verte a világkupában második lengyel Justyna Kowalczykot, és majdnem eggyel vk-éllovas honfitársnőjét, Marit Björgent.

3. Therese Johaug (norvég) 1215

A férfi sílövőknél is hazai, egészen pontosan norvég győzelem született, miután Emil Hegle Svendsen nyerte a tömegrajtos versenyt a német Andreasz Birnbacher és az orosz Jevgenyij Garanyicsev előtt. A hölgyeknél nem indult viszont a világkupát vezető német Magdalena Neuner, távollétében honfitársnője, Andrea Henkel vitte el a "pálmát" a fehérorosz Darja Domracseva és a szlovén Teja Gregorin előtt.

SÍLÖVŐ-VK, OSLO (NORVÉGIA)
FÉRFI 15 KM-ES TÖMEGRAJTOS VERSENY
1. Emil Hegle Svendsen (norvég) 40:44.1 (2)
2. Andreas Birnbacher (német) +6.3 (0)
3. Jevgenyij Garanyicsev (orosz) +17.8 (2)
1. Emil Hegle Svendsen (norvég) 681
2. Martin Fourcade (francia) 660
3. Andreas Birnbacher (német) 607
NŐI 12.5 KM-ES TÖMEGRAJTOS VERSENY
1. Andrea Henkel (német) 38:01.2 (1)
2. Darja Domracseva (fehérorosz) +26.6 (4)
3. Teja Gregorin (szlovén) +27.2 (0)
1. Magdalena Neuner (német) 816
2. Darja Domracseva (fehérorosz) 795
3. Tora Berger (norvég) 681

A férfi alpesi sízőknél az osztrák Romed Baumann nyerte a Chamonixban megrendezett szuperkombinációt a francia Alexis Pinturault és a svájci Beat Feuz előtt. Az összetett világkupában vezető, s az idény eddigi két kombinációs versenyét megnyerő horvát ivica Kostelic ezúttal csak a hetedik lett.