40 fölött is lehet aranyat nyerni: Szocsiban is jó volt az öreg a háznál

KARÁDI ZOLTÁNKARÁDI ZOLTÁN
2014.02.26. 09:36
Ole Einar Björndalenen nem látszik a kor: 40 évesen is lesprintelte a sílövőmezőnyt (Fotó: Action IMages)
Szocsiban sem csak a húszéveseké volt a világ, hiszen már a téli olimpia első versenynapján, 40 évesen bajnok lett a norvég Ole Einar Björndalen. Persze a versenyszámok zömében húsz és harminc év közötti versenyzők nyerték az aranyakat és az érmeket, sőt alpesi síben 18, rövid pályás gyorskorcsolyázásban pedig 17 éves aranyérmest is avattak, de jó néhány sportágban az idősebb versenyzők is felvették a harcot a fiatalokkal, és ezt eredményesen tették. Összeállításunkat a téli olimpia legidősebb érmeseiről, bajnokairól készítettük.

Kezdjük is mindjárt a már emlegetett Björndalennel, aki nemcsak az ötkarikás játékok legidősebb olimpiai bajnoka volt, hanem a 10 km-es sprintversenyen, illetve a vegyes váltóval megszerzett aranyéremmel a téli olimpiák legeredményesebb versenyzője is lett, mert így már nyolc arany-, négy ezüst- és egy bronzérem a mérlege, míg eddigi éllovas honfitársának, a sífutó Björn Dählie-nek egy bronzzal kevesebbje volt. A már az 1994-es lillehammeri olimpián is részt vevő sílövő január 27-én töltötte be 40. életévét.

A második legidősebb szocsi bajnok egy hölgy, a kanadai curlingválogatott szkipje, Jennifer Jones volt, aki július 7-én tölti be a negyedik ikszet, míg a harmadik az orosz kettes és négyes bob kormányosa, Alekszandr Zubkov, aki augusztus 10-én lesz negyven.

A negyedik ugyancsak női curlinges, Jill Officer, ahogyan a hatodik, Kirsten Wall is. Az további érdekesség, hogy a három curlinges hölgy nemcsak a három legidősebb női bajnok, hanem a három legidősebb női érmes is volt, míg utóbbi kategóriában a negyedik, ötödik és hatodik helyezett ellenfelükből, a svéd csapat soraiból került ki. A sportág legidősebb érmesei azonban mégsem ők, hanem az ezüstérmes brit férficsapat tartalékja, Tom Brewster, aki április 10-én már betölti a negyvenet.

De visszatérve a legidősebb bajnokokhoz, a női curlingesek közé még be tudott ékelődni az ötödik helyre a kanadaiak férfi hokiválogatottjának játékosa, Martin St. Louis. A top tízbe amúgy az észak-amerikai ország nyolc sportolója is bekerült: a női hokis Jayna Hefford, a női kettes bob tolója, Heather Moyse, a férfi curlingcsapat harmadik embere, Ryan Fry és egy másik női jégkorongozó, a válogatott immár négyszeres olimpiai bajnok kapitánya, Hayley Wickenheiser.

Björndalen és Zubkov után a harmadik legidősebb nem kanadai bajnok az északi összetettben győztes norvég csapat tagja, Havard Klemetsen volt, míg a két legidősebb nem kanadai női olimpiai bajnok a fehérorosz síakrobata, Alla Cuper, illetve a Szocsiban háromszoros, összességében pedig hatszoros olimpiai bajnok sífutó, a norvég Marit Björgen.

ÉS AKIKNEK NEM SIKERÜLT...
Persze voltak olyan idősebb sportolók is Szocsiban, akik amúgy a sportáguk legendái közé tartoznak, de ezúttal nem tudtak érmet szerezni. Ilyen például a finn síugró, Janne Ahonen, aki 1977. május 11-én született, s tavaly kifejezetten az olimpia kedvéért tért vissza sportágához. Korábbi két ezüstérme után most azonban csak egy nyolcadik hely volt a legjobbja. Az éppen az olimpia utolsó előtti napján 42. születésnapját ünneplő német gyorskorcsolyázó, Claudia Pechstein 1994 óta öt aranyat és kilenc érmet szerzett az olimpiákon, most azonban 3000 méteren éppen lecsúszott a dobogóról, míg 5000-en ötödik lett. Kicsit kilóg a sorból a francia Ophélie David, ám róla magyar származása miatt kell megemlékeznünk. Édesapja, Rácz János az 1964-es tokiói olimpián a magyar kosárlabda-válogatott tagja volt, míg ő az 1994-es lillehammeri olimpián, leánykori nevén, Rácz Oféliaként alpesi sízésben indult még magyar színekben. Azóta azonban átnyergelt a franciákhoz, és sportágat is váltott: az 1976. július 6-án született síző 2007-ben világbajnok volt síkrosszban, és indult a vancouveri olimpián is, ahol kilencedik lett. Szocsiban bejutott a négyes döntőbe, s ha dobogón végez, akkor Hunyady Emese után ő lett volna a második olyan téli érmes, aki korábban magyar színekben is részt vett már ötkarikás játékokon. A fináléban azonban elesett, így végül a negyedik helyen zárt.

De nézzünk körül a dobogó alacsonyabb fokain is: az éremszerzők között a legidősebb bajnok, Björndalen csak a hatodik, ráadásul három és fél évvel fiatalabb az éllovasnál, aki nem más, mint a finn jégkorongozó Teemu Selänne. A bronzmeccsen két gólt is szerző – és a torna legjobbjának megválasztott – csatárlegenda 1970. július 3-án látta meg a napvilágot, azaz a nyáron már a 44. születésnapját ünnepli.
A képzeletbeli dobogóra a két ezüstérmet szerző orosz szánkós, Albert Gyemcsenko, illetve a japán síugró Kaszai Noriaki fért még fel, de a svéd hokis, Daniel Alfredsson és az olasz szánkós Armin Zöggeler is megelőzi korban a norvég sílövőlegendát. Az első tízbe még két olimpiai bajnok – Björndalen mellett Jones és Zubkov –, a legidősebb curlinges (Brewster), valamint még egy finn hokis, Sami Salo fér be.

Amint az a felsorolásból is látszik, azért itt messze nincs kanadai fölény az első tízben, mint az aranyérmeseknél. Sőt, a top tízbe csak az észak-amerikai ország egy versenyzője tudott bekerülni, viszont elég színes a paletta, hiszen nyolc ország is képviselteti magát, s csak a finnek és az oroszok két sportolóval. A legidősebb negyvenöt érmest tartalmazó listán – amelyből tizennyolcan lettek olimpiai bajnokok is – azért ők vannak a legtöbben, szám szerint tizenketten. Rajtuk kívül öt-öt finn és svéd, három-három orosz, norvég és osztrák, két-két brit, holland és német, valamint egy-egy japán, olasz, amerikai, svájci, lett, fehérorosz, horvát és lengyel sportoló került be. A lista legfiatalabbja Marit Björgen, aki márciusban ünnepelheti meg 34. születésnapját.

Érdekes a különböző sportágak legidősebb érmeseinek listája is: a legidősebb curlingesről, Brewsterről már beszéltünk, a legidősebb hokis pedig értelemszerűen Selänne, mint ahogyan a szánkósoknál Gyemcsenko, a síugróknál Kaszai, a sílövőknél Björndalen, bobban pedig Zubkov a rekorder. A gyorskorcsolyázóknál a 10.000 méteren bronzérmes holland Bob de Jong, északi összetettben a csapatban harmadik osztrák Mario Stecher – ő egyébként nemcsak Szocsiban, hanem az összes olimpiát tekintve a legidősebb a sportág éremszerzői között –, alpesi síben a szuper óriás-műlesiklás bronzérmese, Bode Miller, sífutásban a női váltóval második Aino-Kaisa Saarinen, síakrobatikában az olimpiai bajnok fehérorosz Alla Cuper, műkorcsolyában pedig a párosban harmadik német Robin Szolkowy.