nemzetisport.hu 2014.02.20 20:56 Frissítve: 2015.02.13 01:43

Szocsi 2014: Kanada női hokisai 0-2-ről védték meg címüket

Kanada női jégkorong-válogatottja nyerte meg Szocsiban az olimpiai tornát, miután a fináléban túlórás meccsen győzte le a világbajnoki címvédő, 57. percig 2–0-ra vezető amerikaiakat. Kanada zsinórban negyedik olimpiai bajnoki címet szerezte meg, az amerikaiak harmadik olimpiai döntőjüket bukták el, természetesen mindet az északi szomszéd ellen.

Kanada nem adta fel, nagyot küzdött, és végül nyert (Fotó: Reuters)

Az amerikaiak két fórnak köszönhetően a kezdés után nem sokkal mezőnyfölényre tettek szert, de Shannon Szabadossal az élen a kanadaiak kiválóan védekeztek, majd Hilary Knigth fegyelmezetlensége miatt a 9. percben emberelőnyhöz jutottak. Annak kimaradása után viszont megint emberhátrányba kényszerültek, igen ám, de az ellenfél akkor sem jutott gólig, sőt még a két perc végkifejlete előtt létszámban újfent megfogyatkozott. A jó iramú, de kemény, hat kiállítást (három-három) hozó ideges ütközet első harmadában nem született gól, a kanadaiak kilenc, az amerikaiak tizenegy kapura lövéssel próbálkoztak az első harmadban.

A második harmad kanadai mezőnyfölényére rásegített a felvonás közepi emberfór, Szabados után ekkor már Jessie Vetternek is igazolnia kellett jó formáját. A 32. percben aztán vezetést szereztek az amerikaiak: Meghan Duggan a bal oldalról szépen kilőtte a hosszú felsőt, Szabados előtt két brusztoló takarta a kilátást.

A címvédő határtalan öröme

Mindössze hét mp telt el a harmadik harmadból, amikor emberelőnyhöz jutottak az amerikaiak, amit 54 mp alatt Alex Carpenter révén gólra is váltottak. Kanada kétgólos hátrányba került, bár még majd' harmadnyi idő volt hátra akkor, ami a sportágban sok mindenre elég. Két gólra mindenképpen. Más kérdés, hogy Kanada sokáig nem igazán tudott nagy rohamra indulni.

Az amerikaiak ugyanis állták a sarat, és egyre inkább átérezhették: elérhető közelségbe került számukra az aranyérem. Brianne Jenner az 57. percben szépített a juharleveleseknek, így megcsillant valami halvány remény. A végére Szabadost is lehívták a kapuból, majd amerikai kapuvas után 59:05-nél Marie-Philip Poulin egyenlített. Hosszabbítás!

A ráadásban érződött a feleken a fáradtság, de mentek becsülettel. A 67. percben Catherine Ward takarított férfibekkek számára is irigylésre méltóan saját kapujánál, négy a három ellen maradtak a jégen a csapatok, de nem sokáig. Hat másodperccel később ugyanis Jocelyne Lamoureux odacsapott bottal a korongot már birtokló Szabadosnak – ő is mehetett a büntetőpadra. Nem sokkal később követte őt Hilary Knight, a túlórát érő, második kanadai gólt szerző Poulin pedig a hosszabbítás első igazi fórját kihasználva eldöntötte az aranycsatát!

SZOCSI 2014
NŐI JÉGKORONGTORNA, DÖNTŐ
Kanada–Egyesült Államok 3–2
(0–0, 0–1, 2–1, 1–0) – h. u.
G:
Brianne Jenner (56:34), Marie-Philip Poulin (59:05, 68:10), ill. Meghan (31:57), Carpenter (42:01)
KORÁBBAN
A 3. HELYÉRT

Svájc–Svédország 4–3
(0–1, 0–1, 4–1)

2014.03.27 18:06:37

Archív téli olimpia nemzetisport.hu

A 30 évvel ezelőtti téli olimpia helyszínei siralmas látványt nyújtanak.

2014.03.16 16:16:54

A sílövő Martin Fourcade három versennyel a vége előtt megnyerte az összetett világkupát.

2014.03.12 12:49:01

Svindal és Höfl-Riesch lett az évad a legjobb lesiklója. A német bukott, kérdéses a folytatás.

2014.03.02 17:35:58

A síző szerint sportszakmailag az olimpiaihoz hasonló eredmény a Crans Montanában elért 5. hely.