Hirscher és Fenninger a lejtők uralkodói

2014.03.16. 19:30
Marcel Hirscher és Anna Fenninger a két legjobb alpesi síelő (Fotó: Action Images)
Osztrák fölény alpesi síben: a férfiaknál Marcel Hirscher, a nőknél Anna Fenninger nyerte meg az összetett világkupát. Sílövészetben ugyan még hátra van egy versenyhét, de a férfiaknál Martin Fouracde már biztosan az élen végez.

ALPESI SÍ – Hirscher és Fenninger a király és a királynő

Volt nagy felzúdulás a férfiak első műlesiklófutamát követően Lenzerheidében. A szakági világkupa megnyerésére legnagyobb eséllyel pályázó osztrák Marcel Hirschernek ugyanis igazán kedvező pályát tűzött ki az erre a feladatra kijelölt szintén osztrák edző. Hirscher kihasználta, hogy elsőként indulhatott a pályán, s megnyerte a futamot, igaz, csak hat századdal.

A második menetben Neureuther átvette a vezetést, ám még hátra volt Hirscher. Az osztráknak az első futamban megszerzett előnye gyorsan elfogyott, s egy ponton holtversenyben állt a némettel. Azonban a pálya utolsó szakaszában Hirscher félelmetesen jól síelt, s végül ezen a néhány száz méteres szakaszon 76 századot vert riválisára.

Így tehát Hirscheré lett a szakági világkupa is, mivel ezen a vidalon húsz pontot vert Neureutherre, vagyis ötpontos hátrányából 15 pontos előnyt kovácsolt.

Az összetettet Hirscher sorozatban harmadik alkalommal nyerte meg. Ilyenre az amerikai Phil Mahre óta senki sem volt képes (1981–1983).

ALPESI SÍ, VK-DÖNTŐ, LENZERHEIDE (SVÁJC)

3. Alexis Pinturault (francia) 1028

A legfőbb kérdés, a nők összetett világkupájának sorsa már korábban eldőlt Anna Fenninger javára. Az osztráknak azonban még maradt egy nagy célja az utolsó napra, nevezetesen a legjobb óriás-műlesiklónak járó kis kristálygömb megszerzése.

Ehhez Fenningernek a svéd Jessica Lindell-Vikarbyt kellett legyőznie A két rivális között 14 pont volt a különbség a viadalt megelőzően. Az első futamban a francia Anemone Marmottan síelt a leggyorsabban, de rögtön utána jött Fenninger, majd Lindell-Vikarby.

A második körben Fenninger Lindell-Vikarby előtt tudott maradni, ráadásul Marmottan gyengélkedett, így az osztrák a győzelmet is meg tudta szerezni. Lindell-Vikarby csak harmadik lett, így 40 ponttal kevesebbet gyűjtött Fenningernél (a második hely sem lett volna elég az üdvösséghez).

Fenninger így meg tudta előzni svédet, és végül összesen 26 pontos előnnyel megnyerte a műlesikló-világkupát.

Fenningernek remekül sikerült az évad, hiszen az összetett vk és az óriás-műlesikló-vk mellett olimpiai bajnok lett szuper-G-ben, továbbá ezüstérmes lett óriás-műlesikásban Szocsiban.

SÍLÖVÉSZET – Martin Fourcade a bajnok, Kaisa Mäkärainen előzött

Kontiolahtiban Johannes Bö nyerte meg az üldözéses versenyt 16.3 másodperces előnnyel, s ezzel mind a három viadalon ő végzett az első helyen a finn városban.

Azonban az igazi győztes Martin Fourcade lett, aki ugyan csak a második helyen végzett, de ezzel az eredményével akkora előnyre tett szert az összetettben, hogy az utolsó három versenytől függetlenül már biztosan az első helyen végez.

Martin Fourcade sorozatban harmadik alkalommal nyerte meg az összetett világkupát. Ilyenre korábban csak ketten voltak képesek, a német Frank Ullrich (1980 és 1982 között), valamint a francia Raphaël Poirée (2000 és 2002 között).

SÍLÖVÉSZET, VK-VERSENY, KONTIOLAHTI (FINNORSZÁG)
Férfi üldözéses (12.5 km)

1. Johannes Bö (norvég) 33:37.1 (5 lövőhiba)
2. Martin Fourcade (francia) +16.3 (3)
3. Björn Ferry (svéd) +20.4 (3)
A szakági vk állása (még 1 verseny van hátra)
1. Martin Fourcade 254 pont
2. Anton Sipulin (orosz) 209
3. Simon Schempp (német) 201
Az összetett vk állása (még 3 verseny van hátra)
1. Martin Fourcade 798
2. Johannes Bö 560
3. Emil Hegle Svendsen 557

A nők 10 kilométeres sílövő-világkupaversenyén a finn Kaisa Mäkäräinen nyert, így a szakági rangsorban 42 ponttal, míg az összetettben 57 ponttal vezeti a mezőnyt.

Női üldözéses (10 km)

1. Kaisa Mäkäräinen (finn) 30:52.0 (2 lövőhiba)
2. Darja Domracseva (fehérorosz) +1:00.0 (1)

SÍFUTÁS – Johaug az összetett győztes, Sundby az utolsó versenyt is megnyerte

Therese Johaug győzelmével ért véget a női sífutók összetett világkupája a svédországi Falunban. A norvég annak köszönheti elsőségét, hogy megnyerte az utolsó, 10 kilométeres viadalt.

A papírformának megfelelően ők ketten kerültek az élre. Johaug azonban gyorsabbnak bizonyult, és végül fél perccel megelőzte vetélytársát, így az összetettben előtte maradt.

Johaug tehát megszerezte a nagy kristálygömböt. A világkupában nyomasztó volt a norvégok fölénye, mert az összetett első négy helyen ők végeztek.