Őrült mérkőzésen szerzett újabb aranyérmet a Barcelona

2016.05.22. 21:20
A PSG, a Bayern München és a Juventus után a Barcelona is duplázott hazájában (Fotó: Action Images)
A friss bajnok Barcelona két gólt szerzett a hosszabbításban a friss Európa-liga-győztes Sevilla ellen a labdarúgó spanyol Király-kupa döntőjében, így a katalánok megvédték elsőségüket a pontvadászat után ebben a sorozatban is.

SPANYOL KIRÁLY-KUPA
DÖNTŐ

Barcelona–Sevilla 2–0 (0–0, 0–0, 1–0) – h. u.
Madrid, Vicente Calderón Stadion, 54.000 néző. V: Del Cerro Grande
Barcelona: Ter Stegen – D. Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba (Sergi Roberto, 120.) – Busquets, Rakitic (Mathieu, a szünetben), Iniesta – Messi, L. Suárez (Rafinha, 57.), Neymar. Vezetőedző: Luis Enrique
A kispadon:
C. Bravo (k.), Turan, Munir, Al. Vidal
Sevilla: S. Rico – Mariano ( Konopljanka, 80.), Carrico, Rami, Escudero – Krychowiak, Iborra (F. Llorente, 106.) – Coke, Banega, Vitolo – Gameiro. Vezetőedző: Unai Emery
A kispadon:
Soria (k.), Pareja, J. Reyes, Cristoforo, J. Munoz,
Gólszerző: Jordi Alba (97.), Neymar (122.)
Kiállítva:
Mascherano (36., Barcelona), ill. Banega (90., Sevilla), Carrico (121., Sevilla)

Bajnokok meccseként emlegették Spanyolországban a vasárnapi Barcelona–Sevilla kupadöntőt, hiszen a katalán csapat La Liga-arannyal, az andalúziai Európa-liga-győzelemmel melegített a madridi összecsapásra.

Amelynek első félidejében nem sok emlékezetesnek megmaradandó eseményt láthattunk: hajtott, zakatolt a Sevilla, szokásának megfelelően, Adil Rami még a guruló labdát is fejjel akarta megállítani ügybuzgalmában; a türelmesen passzolgató Barcelona előtt két gólhelyzet is adódott, de Luis Suárez és Gerard Piqué is célt tévesztett.

Utóbbi egy előreívelést sem ért el, és ezt a hibát Javier Mascherano azzal tetézte, hogy majdnem letépte a kiugró Kevin Gameiróról a mezt – indulhatott is zuhanyozni.

A minden bizonnyal utolsó Sevilla-mérkőzését vívó Éver Banega szabadrúgását (mert a 16-os előtt történt a lerántás) nagy bravúrral védte Marc-André ter Stegen, majd az argentin középpályás a fordulás után kétszer is majdnem betalált, de előbb Piqué, majd a jobb oldali kapufa blokkolta próbálkozását.

Javier Mascherano kiállítása ellenére nyert a Barca (Fotó: Action Images)

Luis Enrique Ivan Rakiticet „áldozta fel” egy védőért, Jérémy Mathieuért, Suárez helyére azonban sérülés miatt kellett beküldenie Rafinhát. A mérkőzés szép lassan a mezőnyharcba fulladt, szép támadások helyett főként kőkemény belemenéseket és sunyi szabálytalanságokat láthattunk, a Sevilla pedig elveszítette emberelőnyét a hosszabbításra, Éver Banega régebbi önmagát emlékeztető módon búcsúzott a spanyoloktól.

Következett a hosszabbítás, amelyben sokkal jobban futballozott a Barcelona, Jordi Alba gólja már tulajdonképpen győzelmet ért (1–0), de a legvégén még Neymar is betalált (2–0): hazai kupaarannyal zárta az idényt a katalán gárda, az egy hét alatt két finálét vívó Sevilla ezúttal fásultan futballozott.

Mint említettük, Messi két gólpasszal zárt ma, az idényben ő, Suárez és Neymar is 23-23-ig jutott összesen.

Az idényt hat győzelemmel zárta, 26–0-s gólkülönbséggel.

A Barca-duplák évei: 1952, 1953, 1959, 1998, 2009, 2015, 2016.

A 68. nagy hazai címét nyerte el a Barca, a nemzetközi színtereken 22-ig jutott.

Másodszor tud a Barcelona zsinórban duplázni odahaza, mert tavaly is bajnok és kupagyőztes lett, de 1952-ben és 1953-ban is besöpörte az aranyat mindkét sorozatban. A katalánokon kívül csak az Athletic Bilbao tudott egymás után kétszer is duplázni: 1930-ban és 1931-ben.

125. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Messi újabb asszisztja.

122. PERC NEYMAR IS BETALÁL MÉG! Messi passzát az ötös bal sarka elől jobbal a túlsó alsóba teszi a brazil. 2–0!

121. perc Daniel Carrico kap egy sárgát, most Messit buktatta becsúszva. Majd kap még egy sárgát, mert odaszólt a játékvezetőnek valamit gúnyosan.

Négy perc a ráadás.

120. perc Alba le, Sergi Roberto be.

118. perc
Rico elkapja a bal sarok előtt Neymar közeli fejesét, Iniesta bal oldali beívelését követően.

114. perc Kevin Gameiro

113. perc Konopljanka bal oldali beadását Busquets saját kapuja jobb sarka mellé menti.

Folytatja.

Ápolás, lesérült a játékvezető.

109. perc Coke kissé jobbról ballal 13-ról a bal alsó felé lő, Ter Stegen vetődve fogja a labdát.

106. PERC FOLYTATJUK!

105. perc Fernando Llorente is a pályán, Iborra ment le.

Messi első gólpasszát jegyzi a hazai kupa döntőiben.

105. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

104. perc A szabadrúgást Piqué az ötös bal sarka elől kapura fejeli, Ramit megelőzve, de eléri a labdát Rico a léc alatt, majd kikapja nem sokra rá a jobb felső elől Alves középtávoli lövését.

104. perc Escudero is megfekteti Messit.

102. perc Jevhen Konopljanka lerántja a jobbon Messit, sárga. A szabadrúgást Messi teszi kapura, balra vetődve véd Rico.

100. perc Messi meglepné Ricót távolról, de a kapu tetejére ível.

Alba mára tartogatta idénybeli első találatát.

97. PERC VEZET A BARCA! Messi ível a 16-os elől balra Jordi Albához, akit Vitolo nem ér utol, a védő meg az ötös sarka elől ballal a túlsó alsó sarokba lő. Rico rosszul helyezkedett: 1–0!

96. perc Iborra passzát Gameiro 8-ról ballal kapura teszi, bevetődve blokkol azonban Mathieu.

92. perc Grzegorz Krychowiak kap sárgát Neymar feldöntéséért, Messi újabb szabadrúgása sem jó.

91. PERC FOLYTATJUK!

A Sevilla 11 pirosat gyűjtött ebben az idényben. Idénycsúcs.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

90. perc Iborra kap sárgát, mert odalép a labdát előle felszedő kapusnak. Pirosat ért egyébként a talpalás.

90. perc
Messi ballal 21-ről a léc alá tekerne, de Rico védeni tud könnyedén, majd Neymar kornere után magához öleli Mathieu 12 méteres fejesét is.

Öt perc a ráadás.

90. perc ÉVER BANEGA IS KIÁLL! Messi remek passza után elhúzza a 16-os előtt nem sokkal Neymar lábát. Jó döntés, tulajdonképpen Banegától is...

89. perc Neymar
kap sárgát műesésért, teljesen jogosan. Dani Alves túl hevesen reklamál, ez is sárga.

89. perc Ter Stegen szépen kapja le Konopljanka bal oldali beadását, majd elejti a labdát, szerencséjére éppen ott van Neymar.

87. perc Jordi Alba
hátulról odarúg Banegának, sárga.

85. perc
Iborra eljátszana egy büntetőt, sikertelenül.

83. perc
Enrique egyik segítőjét (José Ramón de la Fuente, kapusedző) elküldik a kispadról, mert túlságosan is részrehajlóan ecsetelte a bírói csapat munkáját.

80. perc
Mariano lemegy, Jevhen Konopljanka váltja. Balbekk helyett balszélső.

79. perc
Gameiro éles szögből is kapura teszi Mariano passzát, Piqué becsúszva szerel.

77. perc
Messi ballal félmagasan a bal sarok felé teker, nem túl erősen, Rico vetődve fogja a labdát.

75. perc Vitolo
feldönti a 16-os előtt a lendületbe jött Iniestát.

73. perc
Iborra földhöz csapja Neymart, nincs sárga. Adil Rami reklamál, ez már sárga.

72. perc Tes Stegen elpaskolja a bal felső elől Iborra bal oldali beadását.

Igaz, hat-hét védőre jut egy Messi és egy Neymar.

Megy, megy előre a Sevilla, de veszély nincs játékában, a Barca pedig kevés a veszélyes kontrákhoz.

65. perc Több beadást is ment a Barca-védelem, Krychowiak 14 méteres lövését pedig Busquets blokkolja. Ter Stegentől gól, a labda besurrant volna a jobb alsóba.

61. perc
Vitolo nem lő 16-ról, inkább cselezgetni kezd, de Piqué nem hagyja őt kibontakozni.

57. perc Rafinha váltja.

55. perc
Luis Suárez jobb combjához kap, és a földre fekszik. Csere lesz.

53. perc
Carrico és Messi összefejel, előbbi még egy taslit is elhelyez az ellenfél arcán. Ápolás.

52. perc Suárez odakönyököl sunyi módon Gameiro fejére, de megússza.

50. perc KAPUFA! Banega ugyanonnan jobbal a jobb oldali kapufa tövére lő, Piqué ebbe is beleért egyébként az ötösön.

46. perc Nagy mentéssel! Banega 19-ről, kissé balról jobbal a jobb alsóba lőne, de Piqué ment. Kapusa már nem ért volna oda.

46. PERC FOLYTATJUK!

45. perc Rakiticet Jérémy Mathieu váltja a Barcában.

Utoljára 1990-ben állt ki játékos a kupadöntőben a szünet előtt. Igaz, nem akárki: Fernando Hierro!

Az elmúlt öt évben nem volt gól nélküli félidő a kupadöntőben, az elmúlt hat fináléban 2013 kivételével mindig ott volt a Barca.

2014 óta nem állt ki Barca-játékos az első félidőben, akkor is Mascherano volt a tettes.

Dani Alves 2002-ben potom kétszázezer euróért érkezett a Bahiától a Sevillához, 2008-ban pedig úgy vitték el 36 millió euróért a Camp Nouba, hogy posztján már a világ legjobbjának számított. De a forgalmas Sevilla–Barcelona futballjárat neves utasai között meg kell említenünk Seydou Keitát, Adrianót, Ivan Rakiticet és Aleix Vidalt is. A jelenlegi keret egyik legnagyobb csillaga, a francia válogatott Kévin Gameiro a nyáron ugorhat egy szintet, és ha hihetünk a híreknek, a Barcelona áll az érdeklődők élén.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Neymar nem lő 14-ről, inkább Messihez passzol, akit blokkol Rami.

44. perc Helyzet!
Rakitic bal oldali szögletét az ötösről Piqué pár centiméterrel fejeli csak a jobb felső fölé.

A tavalyi európai Szuperkupa-döntőben Banega lőtte az első közvetlen szabadrúgásgólt az Enrique vezette Barcának.

38. perc Tes Stegen!
Nagy bravúrral kikapja a jobb felső elől Banega 20 méteres szabadrúgását.

Az argentin az egyetlen, akit kétszer is kiállítottak csapatából ebben az idényben. Érdekes, hogy előszörre is Del Cerro Grande zavarta az öltözőbe a bekket.

36. perc PIROS LAP JAVIER MASCHERANÓNAK!
Iborra fejjel Piqué mellől Gameirót indítja egy felívelés után, az ék mezét majdnem eltépi nagy igyekezetében Mascherano, még a 16-os előtt. Jó döntés a játékvezetőtől.

35. perc Iniesta elvéti az ötös előtt Alves jobbról érkező passzát.

A Sevilla 7 Király-kupa-döntőjéből 5-öt nyert, utoljára a Realtól kapott ki, még 1962-ben.

A Barca a sorozatban 17 mérkőzés óta veretlen. Utoljára a Real Madrid elleni 2014-es döntőben kapott ki.

33. perc Rami megszegi a Guruló labdába nem fejelünk! szabályt, közben még kezez is, de Neymar hiába reklamált.

30. perc Banega szereli becsúszva a balon Albát, majd nem sokra rá Alves lő 35-ről nem sokkal a jobb alsó mellé. Rico biztosított.

Messi öt Király-kupa-döntőn játszott, hármon eredményes is tudott lenni, összesen négy gólt lőve. A Sevilla ellen eddigi 25 fellépésén 25 gólt és 7 gólpasszt termelt.

26. perc Messi 16-os előtti gurítását elkapja a jobb alsó előtt Rico, vetődve.

23. perc Rico és Ter Stegen is hárít egy-egy beadást.

Jelentjük, Vicente Del Bosque és Javier Clemente is a helyszínen tekinti meg a mérkőzést.

20. perc
Neymar kicselezi Marianót a balon, de Rami kisegíti, Messi megindulna a jobbon, Krychowiak azonnal felrúgja.

17. perc
Ter Stegen kikapja a rövid sarok elől Vitolo félmagas, szélről kapura tett lövését.

Egymás elleni mérkőzések a közelmúltból, jegyzőkönyvekkel ITT!

14. perc Banega jobb oldali beadása éppen csak magas az ötös túlsarkán Raminak.

12. perc
Rami összehoz egy kornert a Barcának, majd javít, kifejeli Rakitic kornerét Piqué elől.

Iniesta majdnem gólpasszal ünnepelt:ez 593. mérkőzése a klubban, beérte ezzel az örökranglista második helyén Carles Puyolt. Az éllovas Xavi, 767 találkozóval.

8. perc Suárez! Iniesta csodapasszát az ötös bal sarka elől jobbal a jobb alsó mellé pazarolja.

7. perc Messi lőne 16-ról kapura, de szerel pompás becsúszással Escudero, a másik kapu előtt Ter Stegen lép ki szépen Coke beadására.

A két csapat még soha nem találkozott egymással a hazai kupa döntőjében.

5. perc Messi futtatná az előbb a labdával a 16-os meglepően sokat ácsorgó Neymart, de Mariano közbelép, a másik ötös előtt a Rami-passzal meglóduló, magát Piquén már átverekedő Gameirót Mascherano szereli.

2. perc Carrico ütközés közben megsérthette Suárez fejét, aki azonnal elterül, fájdalmas arccal.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Sevilla fehérben, a Barca gránátvörös-kékben.

Adil Rami felépült mára, ott a kezdőben.

Egy kis örökmérleg: 155 találkozó, 82 Barca- és 39 Sevilla-sikerrel, 309, ill. 198 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A Barcában mindenki bevethető, a Sevillától Marco Andreolli, Benoit Trémoulinas, Michael Krohn-Dehli és José Antonio Reyes sérült.

Nem lehet szó nélkül elmenni a Sevilla idegenbeli teljesítménye mellett, az andalúziai együttes ugyanis vendégként egyetlenegy meccset sem nyert meg a vasárnap véget érő bajnokságban – erre a La Ligában 12 éve „nem volt képes” egy csapat sem, de a többi topligában sem volt gyakori eset mostanában. A legkevesebb pontot ugyanakkor nem Unai Emery együttese szerezte, hanem a Levante, amely mindössze hat pontot gyűjtött be otthonától távol, míg a Sevilla kilencet. A kétszeres El-címvédő a Bajnokok Ligája csoportkörében mindhárom idegenbeli fellépésén kikapott, és az Európa-ligában is csak az Athletic Bilbao elleni negyeddöntő első mérkőzését nyerte meg (1–2).

A DVTK vezetőségéből Szabó Tamás, Benczés Miklós és Sütő Szilárd az elmúlt napokban Sevillában járt, ahol a kapcsolatfelvétel mellett megismerkedhettek többek között az Európa-liga-győztes klub utánpótlás-filozófiájával is.

És most valami egészen más: a katalán sztárklub eléggé retro stílusú mezzel rukkolna elő a következő szezonra.

Luis Enrique a döntésre úgy reagált: a Barca több mint egy klub.

Mint megírtuk, az illetékes spanyol bíróság először úgy határozott, betiltja a katalán zászlók használatát Madridban, a Király-kupa döntőjén, ám pénteken, a Barcelona fellebbezését követően megváltoztatta álláspontját, és eltörölte a rendeletet.

„Sorozatban harmadszor is megnyerték ez El-t, így duplázhatnak ebben a szezonban, ez a találkozó minden bizonnyal nekik is rendkívül fontos lesz. A sikerek nem csak egy személynek tudhatóak be – Luis Enrique ezzel Monchira, a Sevilla sportigazgatójára célzott –, van egy nagyszerű edzőjük, illetve egy kiváló akadémiájuk is. A nehéz helyzetekre is jól reagálnak, például ha hátrányba kerülnek. Az andalúz csapat ellen sosincs könnyű dolgunk.”

„Egyszer minden véget ér. Már a fináléra koncentrálunk, jónak vélem a csapatot – mondta a Barca-vezér Luis Enrique. – Sokat segített, hogy az elmúlt három hétben nem nagyon kellett tétmeccset játszanunk, a Sevilla viszont eléggé motivált ahhoz, hogy ne foglalkozzon az Európa-liga-döntő okozta esetleges fáradtsággal.”

Másként fogalmazva: van élet a Bajnokok Ligáján, a Barcelona és a Real Madrid életterén kívül is. A hozzáállás kifizetődő, elvégre 2006 óta a Barcelona mellett a Sevilla nyerte meg a legtöbb európai serleget. Amíg a „nagy testvér” négyszer győzött a BL-ben és háromszor az európai Szuperkupa-döntőben, a sevillaiak ötször lettek elsők az El-ben és elődjében, valamit egyszer hazavitték a európai Szuperkupát is.

A nyilatkozat pontosan szemlélteti a Sevilla ösztönzését, lehetőségeit – a csapatnál megtanulták, hogy az óriások árnyékában is terem babér.

„Amikor három éve munkába álltam Sevillában, azt mondták nekem: »Unai, szép és jó, hogy a csapatoddal Bajnokok Ligájában szerepeltél, de még nem tudod, milyen nemzetközi kupát nyerni.« Aztán megtapasztaltam ezt is. Mit mondjak? Csodálatos érzés” – ragadta meg a 2014-es, a 2015-ös és a 2016-os El-diadal lényegét Unai Emery edző.

A jelek szerint tényleg csak a szép búcsú maradt, mondjuk kupagyőzelmet érő gól a Barcelona ellen. Tavaly az 5–4-re elveszített európai Szuperkupa-találkozón már a harmadik percben betalált a katalánok kapujába.

A megszerzését honfitársa, Javier Zanetti, az Inter alelnöke is kész tényként közölte, az egykori védőnek valószínűleg jelentős szerepe van abban, hogy sikerült a bajnokság negyedik, Európa-liga-indulást érő helyén végző csapathoz csábítani a Juventus és a Manchester United által is kiszemelt labdarúgót.

A védekező és támadó középpályásként egyaránt bevethető játékos állítólag három évre szóló megállapodást ír alá a milánóiakkal, akik elsősorban támadóként, Mauro Icardi mögött számítanak rá. Bár egyes források szerint ingyen szerzi meg az Inter, valójában nemrégiben automatikusan egy évvel, 2017 nyaráig meghosszabbodott a szerződése, így valószínűleg kap érte valamennyi pénzt a Sevilla, még ha nem is sokat. Mindenesetre a transfermarkt.de internetes szakportál 15 millió euróra becsüli az értékét, ám ennyit vélhetően nem fizetnek érte az olaszok.

„Inter? Egyelőre csak a Sevilláról vagyok hajlandó beszélni, végtelenül hálás vagyok a klubnak, amiért visszaadta a hitemet, és mellém állt, amikor nehezebb időszakot éltem meg” – mondta a 27 éves középpályás, akit 2014 nyarán igazolt a Sevilla a Valenciától.

Az újabb sikerért rengeteget tehet az örökmozgó Éver Banega, aki a Liverpool ellen is a találkozó egyik legjobbja volt, és a vasárnapi lesz utolsó fellépése az együttesben. Merthogy egybehangzó olasz lapértesülések szerint az Interben folytatja.

A bajnok Barcelona ellen nehéz feladata lesz a vasárnap a madridi Vicente Calderón Stadionban rendezendő fináléban, de már többször bizonyította, nem szabad leírni.

A szerdai, Liverpool elleni Európa-liga-győzelem (3–1) után az andalúziai együttes a Spanyol Kupa-trófeával teheti még szebbé a hetet, meg általában az egész szezont a maga számára a Sevilla.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FC BARCELONA–FC SEVILLA SPANYOL KIRÁLY-KUPA-DÖNTŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!