Cristiano Ronaldo megtörte a Barca-mágiát

2011.04.20. 21:26
Megkövülve: a Barca-drukkerek a madridi örömünnepet nézik (Fotók: Reuters)
Hat nyeretlen el clásicót követően a Real Madrid ismét legyőzte a Barcelonát, és 1993 után újra – története során 18. alkalommal – elhódította a Király-kupát. A blancók győztes gólját Cristiano Ronaldo szerezte fejjel a hosszabbítás 107. percében. A portugál támadóhoz hasonlóan honfitársa, José Mourinho vezetőedző is első trófeáját nyerte meg a „királyi gárdával”.

Barcelona–Real Madrid, 2. felvonás. Úgy illett hát a csapatoknak, hogy ott folytassák, ahol az első mérkőzésen abbahagyták. Tehát már az első tíz percben ugyanolyan jelenetek zajlottak le, mint a madridi bajnoki utolsó pillanataiban: torzsalkodás, reklamálás, szolid csihi-puhi.

Ahogy kifüstöltek a fejek, szép lassan futballozni is nekiláttak a felek, bár a reflektorok elsötétülése esetén aligha kellett volna messze menni feszültségért: az energiaelvezetést szemvillámlással gyakorolták a játékosok, miközben a játékvezető tehetetlenül próbálta fékezni az indulatokat.

A Barcelona a szokásoknak megfelelően uralta a labdabirtoklást, de José Mourinho a négy nappal ezelőttihez képest is tovább fejlesztett a blancók védekezésén, így elérte azt, amely nagyon kevés Barca-ellenfélnek a szezonban: meddővé vált a katalán mezőnyfölény.

NEVEK, SZÁMOK, REKORDOK
18 év, 1993 után nyert ismét Király-kupát a Real, ez a 18. elsősége a sorozatban.
A Real Madrid legutóbbi 54 olyan találkozóját megnyerte spanyol földön, amelyen az első gólt ő szerezte.
A legutóbbi öt el clásicon öt Real Madrid-játékos kapott piros lapot.
A 2010–2011-es Király-kupa-sorozat gólkirálya Cristiano Ronaldo és Lionel Messi lett, hét-hét góllal.
Cristiano Ronaldo 42. gólját szerezte az idényben, ezzel beállította korábbi szezoncsúcsát.
Ruud van Nistelrooyt (2006–2007) követően Ronaldo szerzett két egymást követő el clásicón gólt.
José Mourinho 2003 óta minden évben nyert aktuális csapatával valamilyen trófeát.
Mourinho 10 nagy kupadöntőjéből kilencet megnyert, csupán a 2004-es Portugál Kupa fináléját veszítette el csapatát.

A fővárosiak képtelenek voltak mit kezdeni a stabil fallal, és Cristiano Ronaldo gyorsasága – illetve Carles Puyol hiánya – jól érvényesült a kontráknál, bár a portugál legnagyobb helyzeténél is a helyén volt José Manuel Pinto. A Real ennek ellenére megszerezhette volna a vezetést, de a félidő hajrájában Pepe fejesénél a kapufa nem a fehérmezesekkel volt.

A második játékrész viszont Barca-helyzettel kezdődött, és inkább a katalánok szájíze szerint alakult – a gólt leszámítva. Igaz, már azt is meglepő lehet a mai Guardiola-csapattal kapcsolatban leírni, hogy a gránátvörös-kékek első helyzetére egészen az 51. percig várni kellett, Pedro lőtt fölé.

A szélső a továbbiakban is aktív maradt: az állandósuló katalán fölény közepette a 69. percben ő volt az, aki betalált a madridi kapuba – les miatt jogosan annullálták a gólt –, majd pár perccel később szintén ő volt az, akinek lövésénél Iker Casillas a nap addigi legnagyobb védését volt kénytelen bemutatni.

A két hadvezér is érezhette, nem biztos, hogy eldől a találkozó a rendes játékidő alatt, hiszen egészen a 70. percig kellett várni az első cserére, Emmanuel Adebayor érkezett Mesut Özil helyére.

C. Ronaldo gólöröme

A 90. percben aztán Pinto is bizonyította, hogy az egész szezonban fenntartott látszattal ellentétben a Barcelona második számú kapusának is tudni kell vetődni, a 35 éves hálóőr hatalmas védéssel járult hozzá a ráadáshoz, és hallgattatott el alighanem minden élcelődőt, aki felesleges pénzkidobásnak vélte éves fizetését.

A hosszabbításban ismét a Realé volt az első lehetőség, Xabi Alonso indította Ronaldót, aki 97 perccel a lábában is lefutott három védőt, ám 17 méterről nem sokkal a jobb alsó sarok mellé helyezett. Hat perccel később azonban már rezgett a háló, méghozzá mintaszerű akció után: Marcelo játszott össze Ángel Di Maríával, az argentin adott be, Cristiano Ronaldo pedig Adriano mellől a fellegekbe emelkedve a léc alá fejelt. 0–1!

Guardiola Ibrahim Afellay és Seydou Keita beállításával próbált meg újat húzni a hátrányban, ettől kezdve azonban José Mourinho csapata kezében volt a mérkőzés, a portugál tréner csapatai pedig innen legfeljebb helyzetet szoktak elhibázni (Adebayor és Ronaldo megtette az utolsó percekben), mérkőzést már nem: a Real Madrid 2008 májusa után nyert ismét a Barcelona ellen.

GYORS REAKCIÓK
„Ez egy nagyon fontos trófea volt számunkra. Ez volt a cél, amiért egész szezonban küzdöttünk, és elértük. Ráadásul a Barcelona ellen tettük, amely kiválóan játszott a második félidőben – mondta Cristiano Ronaldo, aki Mourinhóban látta a siker titkát. – Mourinho a fő sikerkovács, győztes szellemet adott át nekünk. Most már tudjuk, hogy miként kell nyerni, és ez a fő.”
„Gratulálok a Real Madridnak! – mondta a meccs után Pep Guardiola. – Most az a feladatunk, hogy előre tekintsünk. Biztos vagyok benne, hogy a játékosaim fel fognak állni a kudarc után, így kell történnie, mert rengeteget foglalkoznak ezzel a játékkal. Természetesen mindig jobb győzni, mint veszíteni, de most az a feladatunk, hogy felemelkedjünk. Minden csapat annyira játszik, amennyire hagyják, de egy vereség után bármit mondok, kifogásnak hangzik, szóval most az egyetlen dolog, amit tehetek, hogy gratulálok a madridiaknak!”