21 a Realnak, 25 szabadból, 33 tripla, 133 a hajrában – Messi: 500!

2016.04.18. 18:33
Lionel Messi 28 évesen félezer gólnál jár pályafutása során (Fotó: Reuters)
Aligha így képzelte a jubileumot Lionel Messi, hiszen csapata hazai pályán 2–1-es vereséget szenvedett a Valenciától, ennek ellenére az argentin játékos lenyűgöző jubileumhoz érkezett: pályafutása 500. találatát jegyezte – miközben még csak 28 éves.

A sorozat több mint tíz éve, 2005 májusában kezdődött egy Albacete elleni összecsapáson, az akkor még csak 17 éves tehetség pedig mára világklasszissá nemesedett.

„Ez a szám egy másik galaxisból való” – fogalmazott Luis Enrique, amikor Messi gólmennyiségéről kérdezték. Alábbi cikkünkben kicsit átnézünk ebbe a másik galaxisba.

Messi 500 góljából 450 született a Barcelona mezében, 50 pedig az argentin válogatott színeiben. A félezer találathoz 631 meccsre volt szüksége, ez 0.8-as átlag (a Barcában 0.86, a válogatottban 0.47). Cristiano Ronaldo átlaga jobb a Real Madridnál (1.05), ám pályafutása egészét tekintve elmarad Messitől (0.68).

• Az ötszázból 406 született bal lábbal, 71 jobbal, 21 fejjel, 2 pedig egyéb testrésszel (egy mellel és egy kézzel – utóbbit egy Espanyol elleni meccsen ítélték szabályosnak). A gólok 5 százaléka, 25 közvetlenül szabadrúgás után született, 64 büntetőből. A legtermékenyebb szezonja a 2011–2012-es volt, amikor meg sem állt 82 gólig. Naptári évet tekintve a 91 gólos 2012-es esztendő volt a legkiemelkedőbb számára, amikor átadta Gerd Müller rekordját (85) a múltnak.

Messi 42 gólnál jár ebben a szezonban – az elmúlt nyolc szezonban mindig eljutott legalább eddig (Forrás: BBC Sports)

• Messi két „kedvenc” ellenfele az Atlético Madrid és a Sevilla, mindkét csapat ellen 25-ször talált be a kapuba, ezután jön a sorban a Real Madrid, 21 alkalommal talált be az el Clásicókon – ezzel rekorder Alfrédo Di Stéfanót (18) és Cristiano Ronaldót megelőzve (16).

• Sorozatokat figyelembe véve természetesen a bajnokságban rezegtette meg legtöbbször a hálót (309), ezt követik a BL-ben (83), a Király-kupában (39), a válogatott felkészülési találkozókon (27), a vb-selejtezőkön (15), a spanyol Szuperkupa-meccseken (11) szerzett gólok. Világbajnokságokon és klub-vb-ken egyaránt 5-5 gólnál jár, továbbá ehhez jön még három Copa América-, illetve ugyanennyi európai Szuperkupa-meccsen elért találat.

• Az argentin futballistának pályafutása során egy brazil játékos, Dani Alves adta a legtöbb gólpasszt, szám szerint 42-t. Andrés Iniesta és Xavi Hernández 33, ill 31 alkalommal jeleskedett előkészítőként, őket Pedro követi a sorban 25 assziszttal. Érdekesség, hogy Luis Suáreznek csupán ez a második szezonja Messivel, mégis felfér a lista 5. helyére 16 gólpasszal!

• A Barca 10-ese 98 alkalommal duplázott, 33 triplája volt, négy alkalommal jegyzett négy gólt egy meccsen, a Bayer Leverkusen elleni 2012. március 7-i 7–1 során pedig ötször is a kapuba talált! A góljai 51 százalékát (254) a Camp Nouban szerezte.

• Messi a Barcelonában – a 232 gólos Césart és a 194 találatig jutó Kubala Lászlót megelőzve – már rekorder, az argentin nemzeti csapatban még hat gól szükséges számára, hogy beérje Gabriel Batistutát.

• A mérkőzésenkénti eloszlást tekintve Messi a meccsek elején a legvisszafogottabb, a hajrában pedig a legaktívabb. Íme, a gólok száma, negyedórás bontásban – 0–15. perc: 50, 16–30. perc: 79; 31–45+. perc: 92; 46–60. perc: 70; 61–75. perc: 79; 76–90+. perc: 130.