Messi vezérletével húzta be a katalán derbit a Barcelona

2014.12.07. 16:55
Lionel Messi az Espanyol ellen is ellenállhatatlanul futballozott (Fotó: Reuters)
A La Liga 14. fordulójában a Barcelona hazai pályán 5–1-re legyőzte az Espanyolt. A vendégek szereztek vezetést Sergio García révén, amire a Barcelona öt góllal válaszolt, Lionel Messi triplázott, az argentinon kívül Gerard Piqué és Pedro volt eredményes.

A Barcelona kezdte jobban a mérkőzést, a szokásoknak megfelelően többet birtokolta a labdát, mint ellenfele. A10. percben Lionel Messi átadásával Xavi tört be a tizenhatoson belülre, majd átesett Álvaro Gonzálezen, aki elcsúszott a tizenhatoson belül, a játékvezető nem ítélt büntetőt a hazaiak javára.

A TÖBBI VASÁRNAPI MÉRKŐZÉSEN TÖRTÉNT

A Sevilla Carlos Bacca góljával 1–0-ra legyőzte a Rayo Vallecanót, így megerősítette a helyét a tabella 4. pozíciójában. A kolumbiai Bacca már a 8. percben betalált. A durva mérkőzésen Alfonso Álvarez 12 sárga lapot osztott ki, ezekből kettőt Daniel Carrico, a Sevilla portugál védője kapott, akinek a 87. percben a második után a pirosat is felmutatta a játékvezető.

Egy győzelem és egy döntetlen után harmadjára óriási vereségbe futott bele David Moyes a spanyol labdarúgó-bajnokságban (La Liga): a skót tréner által irányított Real Sociedad 4–0-ra kikapott a Villarreal otthonában a 14. forduló vasárnap esti mérkőzésén. A Villarreal jó egy órán át nem tudta gólra váltani fölényét, a 64. percben azonban Bruno szabadrúgása után a labda a lécről Enaut Zubikarai kapusra, onnan meg a hálóba vágódott – és ezzel beindult a góleső.

Sorozatban negyedszer is győzelem nélkül maradt a Valencia, miután parázs hajrát követően 1–1-re végzett a Granada vendégeként a 14. forduló vasárnap késő esti mérkőzésén. A lényeges események a hajrára összpontosultak: a valenciai Álvaro Negredo a 83. percben a léc alá lőtt, ám csapata hamarosan emberhátrányba került. A percekkel korábban becserélt Paco Alcácer kissé szigorúan kapott pirosat egy labdáért vívott csetepaté során, és ezt a nigériai Isaac Success kisvártatva kihasználta: közeli találatával egy pontot megmentett a Granadának.

Három perccel később Felipe Caicedo vette el a labdát Sergio Busquetstől a felezővonal közelében, amellyel aztán Sergio García tört kapura, Gerard Piqué nem támadta meg, így 12 méterről lövésre vállalkozott, a labda a bal alsó sarokban kötött ki. Az Espanyol 2009 februárja óta először tudott gólt szerezni a Camp Nou-ban, érdekesség, hogy akkor és most is a Barca egykori játékosa volt eredményes: öt évvel ezelőtt De la Pena, ezúttal Sergio García. 0–1

A Barca támadásaiban nem volt átütőerő, a 30. percben viszont közel járt az egyenlítéshez, Messi 23 méterről elvégzett szabadrúgása a keresztlécen csattant. Az argentin a mostani bajnoki szezonban már hetedik alkalommal találta el a kapufát, mögötte Karim Benzema következik négy, kapufát eltaláló lövéssel. A 45. percben viszont már nem volt kegyelem, Jordi Alba passzát Xavi nem tudta lekezelni, de egy fordulást követően észrevette Messit, aki megtolta a labdát, majd 20 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot. A négyszeres aranylabdásnak ez volt a 400. gólja a Barca mezében, érdekesség, hogy csak a bajnokságban ez volt a 200. találata, amióta (a 200 bajnoki gólnál tartó) Cristiano Ronaldo a Real Madridhoz szerződött. 1–1

A szünet után beindult a henger: az 50. percben Neymar indult el nagy lendülettel a bal oldalon, majd Luis Suárezhez passzolt, aki bal külsővel tálalt Messi elé, az argentin hosszan vette át a labdát, de így is kiosztott egy kötényt Juan Fuentesnek, majd 16 méterről lőtte ki a jobb alsó sarkot. Messinek ez volt a tizedik gólja az Espanyol ellen a La Ligában, most már 14 csapat ellen szerzett tíz vagy több gólt a spanyol élvonalban (2–1). Három perccel később Ivan Rakitic jobb oldali szögletét követően Gerard Piqué fejelt a kapu jobb oldalába hat méterről. 3–1

A lényegi kérdések ekkor már eldőltek, de az utolsó tíz percre fordulva a kegyelemdöfést is bevitte ellenfelének a Barcelona: a 77. percben Jordi Alba a saját térfeléről indította Pedrót, aki szépen lekezelte a labdát, begyalogolt a tizenhatosig, majd 10 méterről kilőtte a kapu jobb oldalát (4–1). Négy perccel később Messi indult el, kidobta jobbra a labdát, amit szép ütemben kapott vissza Pedrótól, majd nyolc méterről lőtt a jobb alsó sarokba. A katalánok klasszisa 2012 májusa óta először tudott egymást követő két hazai bajnokin triplázni, de még félelmetesebb az a statisztikai adat, hogy a legutóbbi 12 lövése közül kilenc gólt eredményezett… 5–1

SPANYOLORSZÁG, LA LIGA
14. FORDULÓ

FC Barcelona–Espanyol 5–1 (Messi 45., 50., 81., Piqué 53., Pedro 77., ill. Sergio García 13.)
Granada–Valencia 11 (Success 89., ill. Negredo 83.)