Majdnem ráfázott a Real Madrid a tartalékolásra

2013.02.23. 21:52
Ricardo Kakáéknak (jobbra) nem jött össze a bravúr a Real Madrid ellen (Fotó: Reuters)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Primera División) 25. fordulójában a címvédő Real Madrid hátrányból 2–1-re nyert a sereghajtó Deportivo La Coruna otthonában.

Nem mondhatni, hogy irigylésre méltó mérkőzések előtt áll a Real Madrid: február 26. és március 5. között az ősi rivális Barcelonával kétszer, míg a Bajnokok Ligájában a Manchester Uniteddel csap össze José Mourinho együttese. Ám előbb még a bajnokság sereghajtója, a Deportivo La Coruna volt terítéken a fővárosiaknál – ráadásul idegenben. Alapvetően a Real Madridnak nem okozhatna gondot az aktuális ligautolsó legyőzése, ám a Depor igazi mumussá vált az elmúlt húsz évben. A királyi gárda legutóbbi tizenkilenc galíciai vendégeskedéséből csupán egyszer tudott győztesként távozni – igaz, az pont a Real Madridot ezer napja irányító José Mourinho edzősködése alatt esett (2010-ben 3–1).

Ráadásul a Depor legendás otthona, a Riazor Cristiano Ronaldo számára sem közömbös, hisz Spanyolországban ez az egyetlen stadion, amelyben a portugál aranylabdás Real-játékosként pályára lépett, de nem tudott betalálni eddig.

Mourinho a soron következő Barca és United elleni hadjáratok érdekében csupán a kispadra nevezte Ronaldót, illetve Mesut Özilt és Sami Khedirát is. Emellett továbbá nem számíthatott az eltiltott Sergio Ramosra és a meccs előtt kisebb sérülést szenvedő Raphaël Varane-ra sem, no meg a pihentetett Xabi Alonsóra sem – hogy aztán a hosszabb ideje harcképtelen Iker Casillasról ne is beszéljünk. Mondjuk, a Madrid kispadján ülők összesen így is többször voltak eredményesek a ligában, mint a Deportivo teljes kerete...

A Depornál a télen a Viditől szerződtetett brazil védő, Ricardo Kaká kezdőként kapott lehetőséget – ahogy a túloldalon névrokona (vagy druszája?), az aranylabdás is.

A találkozó első perceitől azt lehetett érezni, hogy a hazai csapat sokkal motiváltabban lép pályára, mint a listavezető Barcelonával szemben 16 pontos hátrányban lévő Real.

Az első helyzet a Depor előtt adódott, a nagy kedvvel játszó Riki (polgári nevén Iván Sánchez) balosa majdnem megtréfálta Diego Lópezt, míg a Madrid erre Ángel di María veszélyesen csavarodó szabadrúgásával válaszolt, amibe Daniel Aranzubia kapus ujjheggyel beleért.

A félidő közepéhez érve felpörögtek az események: a kék-fehéreknél Pizzi szinte minden helyzetből lövéssel próbálkozott (nem is rosszul), ráadásul pimasz cseleivel alaposan elfektette Pepééket – nem egyszer.

A 35. percben Riki már nem az első remek indítással lépett ki a bal oldalon, és ballal hatalmas gólt ragasztott a madridi kapuba – tegyük hozzá, López kapus eléggé „árnyékra vetődött". 1–0

Riki egyébként pályafutása során ötödször volt eredményes bajnokin a Real ellen, egyedül a Racingnak lőtt több gólt a ligában (hetet).

A blancók ismét egy Di María lövéssel jelentkeztek, majd egy mutatós támadás után Kaká (az aranylabdás, nem a korábbi Vidi-játékos) elé került a labda, aki kissé kisodródott helyzetből az oldalhálóba tüzelt.

Könnyen lehetett volna 2–0 is az eredmény Pizzi újabb lövése után, amelyet Marcelo fejjel hárított a gólvonalról, majd Riki is duplázhatott volna, de nem találta el a kaput nagy helyzetben. Nem állt le a Depor: Bruno Gama szaladt el a jobb szélen, egy okos csel után pedig lőtt, pechjére Diego López bravúrral védett.

A rendkívül izgalmasra sikeredett első félidőt José Callejón kihagyott helyzete zárta, a másodikat pedig egy hasonló nyitotta: Gonzalo Higuaín centerezése után a spanyol támadó a kapu torkából fölé lőtt.

Senki sem panaszkodhatott az iramra, percekkel később a múlt nyáron Madridba igazoló Luka Modric elegáns csel után Marcelo elé tálalt, aki jobbal egy blokkoló védőt lőtt telibe a tizenhatosról.

Érezhető volt, hogy Mourinho nemsokára alaposan felforgatja taktikai hadrendjét, ám előbb még Modric száguldott el a jobb szélen, becsúszva középre akart adni, de Ricardo Kaká blokkolni tudott – a visszajátszások alapján talán kézzel, ami – tekintve, hogy a tizenhatoson belül történt – nem elhanyagolható tény.

Mourinho nem várt tovább, az 57. percben lehívta Marcelót, Michael Essient és Modricot, helyükre Ronaldót, Özilt és Khedirát küldte. A középhátvéd Kaká mérkőzése is nagyjából eddig tartott, sérülés miatt ugyanis kénytelen volt őt lecserélni Fernando Vázquez, a Deportivo alig két hete kinevezett szakvezetője. Cristiano Ronaldo így ötödször lépett pályára csereként a spanyol bajnokságban, a padról beállva kétszer volt eredményes eddig. A Depor ellen pedig ugyebár összesen hatszor, de a Riazorban egyszer sem.

Egyre nőtt a Real mezőnyfölénye, s már-már a kapu előtt is veszélyesebb lett. Előbb Higuaín kapott remek kiugratást, s lőtt ballal hatalmas gólt, de mindezt lesről. Majd Cristiano Ronaldo is kapott egy jónak tűnő labdát, és Aranzubia kapujába emelt – szintén lesről.

A látványos futballra kevésbé emlékeztető jelenet tarkította a helyzetek sorát, amikor az időközben balbekkbe visszarendelt Callejón csúnyán felrúgta a kontrázó Rikit egy sárga lapért cserébe.

Szűk húsz perccel a vége előtt megtört a „galíciai jég": Kaká a tizenhatos vonaláról egy zseniális átlövéssel kiegyenlített a 73. percben. 1–1

A Milan korábbi kiválósága legutóbb tavaly márciusban tudott bajnokin betalálni Madrid-mezben. Kaká gólja egyben jó előjel volt, hisz a Real ezelőtt mind a 39 tétmeccsét megnyerte, amelyen a brazil gólt vagy gólpasszt jegyzett.

Nem sok kellett a fordításhoz! A 78. percben C. Ronaldo könnyedén áthámozta magát pár hazai védőn, majd jobb belsővel a hosszút vette célba, de Aranzubia hatalmasat védett. A portugál klasszis ezt követően fejjel próbálkozott – de továbbra sem tudott betalálni a Riazorban.

Ami nem jött össze az előbb, bejött később. Kaká hihetetlenül pontosan indította Ronaldót a tizenhatoson belül, aki a kapushoz érve rendkívül önzetlenül jobb külsővel Higuaín elé passzolt, az argentin a biztonság kedvéért egy átvétel után az üres kapuba passzolt. 1–2

Higuaínnak ez volt a 100. bajnoki gólja a királyi gárda mezében.

Sokan már biztos hiányolták, de ami késik, nem múlik alapon hamar villant a piros lap. Di María nagyjából fél percen belül két sárgát gyűjtött be, mert nem engedett elvégezni egy szabadrúgást, így idő előtt mehetett zuhanyozni – és kénytelen lesz kihagyni a Barcelona ellen bajnoki összecsapást a jövő héten.

Összességében a Madrid, ha nem is könnyedén, de hozta a kötelezőt. Cristiano Ronaldónak ezúttal sem jött össze a gól a Riazorban, de talán a nehezen kiharcolt győzelem feledteti a portugál zsenivel ezt az apróságot. Di María kiesése még okozhat némi fejtörést Mourinhónak a Barca elleni meccsen, ám az már a jövő (hét) zenéje.