Röplabda: aranyszettben nyerte az Európa-ligát a női válogatott

2015.09.13. 19:38
Első ízben nyerte meg női válogatottunk az Európa-ligát (Fotó: hunvolley.hu)
Vasárnap este Izmirben játszották le a női röplabda Európa-liga visszavágóját a török és a magyar válogatott között. A mieink az első meccsen 3:0-ra legyőzték ellenfelüket, így a visszavágón két nyert szett is elég lett volna a sikerhez. A mieink vezettek is 1:0-ra, ám a törökök fordítani tudtak, s 3:1 után következett az úgynevezett aranyjátszma, amelyet a mienk óriási csatában 15:13-ra megnyertek.

Az első szett hasonlóan szorosan indult, mint az első meccs Érden, s bár a mieink a második szünetben három ponttal vezettek, ezt követően a törökök egy 8:1-es sorozattal fordítottak (21:17). A mieink ugyan még fel tudtak zárkózni egyre, de sajnos rontott nyitások és technikai hibák után megint három volt a különbség (23:20). A mieink azonban ekkor sem adták fel, és Pallag Ágnes remek nyitásaival megfordították a szettet (23:25).

Ezzel sajnos még nem nyerték meg a mieink az Európa-ligát, mert röplabdában speciális szabály van: a szettarány nem számít, hanem a 3:0-s és a 3:1-es siker is három pontot ér, míg 3:2-nél a győztes két, a vesztes egy pontot kap. Amennyiben mindkét csapatnak ugyanannyi a pontja, egy úgynevezett aranyjátszma következik, amely 15 pontig tart.

A második játszmát a magyar csapat kezdte jobban, vezetett három-négy ponttal, a második technikai szünetre azonban fordítottak a hazaiak. Egyszer még sikerült ledolgozni egy hárompontos hátrányt, ám a végjátékban nagyon jól összeállt a törökök blokkja, így végül ez a szett a hazaiaké lett (25:21).

A harmadik játszmát megint a mieink kezdték jobban, s Sándor Renáta vezérletével már hét ponttal is vezettek (7:14). Sajnos a hazaiak innen is fel tudtak állni, előbb egyenlítettek, majd a végjátékban a vezetést is átvették (25:21).

A magyar csapatnak ekkor némileg szétesett a nyitásfogadása, s ez a negyedik szettben is folytatódott. A törökök 6:0-lal kezdtek, s bár a mieink feljöttek egy pontra, ezt követően két játékvezetői tévedés is sújtotta a mieinket, sőt egy piros lapot is kapott a csapat Jan De Brandt reklamálásai után. Végül nagyon simán, 25:18-ra nyerte ezt a szettet a hazai csapat, igaz a végén a mieinknél már a cseresor játszott.

Az aranyszettre így a mieink a pihent első sorral kezdtek, s vezettek is 3:0-ra. Bár a törökök többször is visszazárkóztak, így is nekik kellett futniuk az eredmény után. Sajnos a térfélcsere után sorozatban négy pontot szereztek a hazaiak, de szerencsére Liliom Rita beállása után sikerült visszaszerezni a vezetést. 14:13-nál a mieinknek volt meccslabdája, s stílszerűen, a sorozat legeredményesebb játékosának, Sándor Renátának a bombáját már nem tudták hárítani a törökök (13:15), így a mieink az aranyjátszmával megnyerték az Európa-ligát.

NŐI RÖPLABDA EURÓPA-LIGA, VISSZAVÁGÓ
TÖRÖKORSZÁG–MAGYARORSZÁG 3:1 (–23, 21, 21, 18), aranyjátszma: 13:15
Izmir, 4500 néző
. Vezette: Santi (olasz), Fischer (német).
Törökország: Aydinogullari 1, Yildirim 15, Yilmaz 6, Boz 12, Dagdelenler 11, Gürkaynak 12. Cserék: Ersari (liberó), Kayacan (liberó), Güler, Kestirengöz 4, Cakiroglu, Dilik 5. Szövetségi kapitány: Ismail Yengil.
Magyarország: Tálas 4, Horváth D. 13, Dobi 6, Vacsi 4, Sándor 19, Pallag 13. Cserék: Kötél D. (liberók), Szombathelyi (liberó), Szakmáry 2, Liliom 3, Kötél Zs., Széles. Szövetségi kapitány: Jan De Brandt
Az eredmény alakulása: I. játszma: 8:7, 12:14, 13:16, 21:17, 21:20, 23:20. II. játszma: 3:7, 5:8, 12:12, 16:15, 20:17, 20:20, 24:21. III. játszma: 5:9, 7:14, 12:14, 13:16, 17:17, 20:19, 24:21. IV. játszma: 6:0, 10:9, 16:9, 22:10, 24:14. Aranyszett: 0:3, 3:4, 4:7, 6:8, 10:8, 10:12, 13:14.

Jan De Brandt: - Nagyon kemény munkát végeztünk a négy hónappal ezelőtti kezdés óta. A mai napon meg lett az eredménye, hiszen egy nagy trófeát sikerült nyernünk. Nagyon boldogok vagyunk most!

Sándor Renáta: - Nagyon nehéz volt a meccs. Az elején nekik mentünk, de utána megijedtünk attól, hogy nyerhetünk, miközben nekik kellett volna izgulniuk. Szerencsére az aranyszettre helyén volt a csapat szíve és meg tudtuk nyeri a találkozót, s ezzel az Európa-ligát. Nagyon-nagyon elfáradtunk, de az a boldogság, amit most érzek és érzünk mindannyian, felbecsülhetetlen. Nagyon köszönjük minden támogatónknak, az otthon ülőknek, akik nézték a meccset és szurkoltak nekünk. Éreztük, hogy velünk voltak, és már értük is meg akartuk nyerni ezt a gigászi csatát. Remek érzés, hogy újra röplabdalázban ég Magyarország.