Bravúr: női röpiseink győztek és továbbjutottak az Eb-n!

2015.09.28. 16:55
Remek győzelemmel vívta ki a magyar válogatott a továbbjutást – Németország következik (Fotó: CEV)
A magyar női röplabda-válogatott négy szettben legyőzte Azerbajdzsánt, és így továbbjutott a legjobb 12 közé a belga-holland közös rendezésű Európa-bajnokságon. A mieink szerdán 17.30 órától majd a legutóbbi Európa-bajnokságon ezüstérmes Németországgal játszanak majd a nyolc közé kerülésért.

Remekül kezdték a mieink a továbbjutás szempontjából sorsdöntő meccset, hiszen még fel sem ocsúdtak az azeriek, máris négy-öt pont volt a két csapat között, ami aztán meg is duplázódott, s végül nagyon simán nyerték a mieink az első szettet.

A másodikban aztán feljavult az ellenfél és végig tartani tudta a lépést. A mieinknek így is volt két szettlabdája, de aztán a végül 29 pontig jutó Polina Rahimova vezérletével fordítottak és egyenlítettek az azeriek.

Ez rá is nyomta a bélyegét a harmadik játszmára, amelyben szinte végig az ellenfél vezetett, a hajrában azonban sikerült fordítani, és végül 25:22-re nyerve újra vezetést szerzett a magyar csapat.

A negyedik szettben már eksztázisban játszottak Sándor Renátáék, és végül az egyre többet rontó azeriek hibáit kihasználva magabiztosan szerezték meg a szett- és összességében a meccsgyőzelmet.

NŐI RÖPLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
B-CSOPORT, 3. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–AZERBAJDZSÁN 3:1 (16, –26, 22, 16)
Antwerpen, 1000 néző. Vezette: Markov (orosz), Van Gompel (holland).
Magyarország: Tálas 10, Horváth D. 14, Dobi 12, Vacsi 6, Sándor 20, Pallag 12. Cserék: Kötél D., Lévai (liberók), Szakmáry, Széles 2, Liliom. Szövetségi kapitány: Jan De Brandt.
Azerbajdzsán: Poznyak 7, Kurt 10, Bayramova, Zhidkova 3, Karimova 4, Rahimova 29. Cserék: Mammadova (liberó), Kiselyova, Aliyeva , Azizova 5, Yagubova 1, Abdulazimova. Szövetségi kapitány: Bülent Karslioglu.
Az eredmény alakulása: I. játszma: 4:0, 8:5, 12:5, 16:7, 18:8, 24:15. II. játszma: 0:4, 13:15, 18:15, 22:22, 24:23, 25:26. III. játszma: 0:4, 6:8, 8:11, 12:16, 16:17, 16:19, 19:19, 24:21. IV. játszma: 8:4, 16:12, 20:14, 22:15, 24:16.
Jan De Brandt: –
Megérdemeltük a továbbjutást, mert nagyon jól játszott ma a csapat és jobbak is voltak az ellenfélnél. Most még nem foglalkozom azzal, hogy mi lesz a következő meccsen. Arra ráérünk majd holnap készülni. Ma este viszont még az ünneplésé lesz a főszerep.

További eredmények
B-CSOPORT

Belgium–Törökország 0:3
A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Törökország 9 (9:0), 2. Belgium 6 (6:3), 3. Magyarország 3 (3:7), 4. Azerbajdzsán 0 (1:9).

A-CSOPORT
Lengyelország–Szlovénia 3:0
Hollandia–Olaszország 3:0
AZ A-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Hollandia 9 (9:1), 2. Olaszország 6 (6:5), 3. Lengyelország 3 (5:6), 4. Szlovénia 0 (1:9)

C-CSOPORT
Fehéroroszország–Bulgária 3:2
Oroszország–Horvátország 0:3
A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Oroszország 6 (6:3), 2. Fehéroroszország 5 (6:5), 3. Horvátország 5 (6:5), 4. Bulgária 2 (4:9)

D-CSOPORT
Németország–Csehország 3:0
Románia–Szerbia 0:3
A D-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Szerbia 9 (9:0), 2. Németország 6 (6:4), 3. Csehország 3 (3:6), 4. Románia 0 (1:9)

Az elődöntő két győztese

„NÉHÁNY LABDAMENETNÉL A HIDEG FUTKOSOTT RAJTAM”

PONTRÓL PONTRA

4. JÁTSZMA

0:1 – Szépen megcsináljuk az első pontot, az azeri nyitást követően egy bombabiztos lecsapás középre. 0:2, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3 – Lendületes magyar kezdés, egy jó nyitással kétpontos előny nálunk, de az azeriek gyorsan ledolgozzák a hátrányt. Újabb rettentően szoros szettre van kilátás... 3:4, 3:5, 3:6, 4:6, 4:7 – Megtorpannak az azeriek, egy remek lecsapás után egy ejtésnél egymásra várnak, ezt már nem tudja szó nélkül nézni a szövetségi kapitány, időt kér a technikai előtt. 4:8, 4:9, 5:9, 6:9, 7:9 – Belelendül a magyar válogatott, de Azerbajdzsán időben reagál és két sánccal válaszol. Közben Kötél Dóra sajnos megsérül, a bordáját fájlalja, de a játékvezető megadja a pontot az ellenfélnek.

7:10, 8:10, 8:11, 9:11 – Gyors pontváltások, most egyik csapat sem tud pontot csinálni saját nyitásaiból, de amíg mi vezetünk, addig ez sem gond. 9:12, 10:12, 10:13, 11:13 – Négy ponttal is megléphetnénk, de a challenge ismét az azerieket segíti, hálóhoz ér egy magyar játékos. Sőt, feljönnek kettőre az azeriek, hiába Vacsi Evelin remek nyitása. 11:14, 11:15, 12:15, 12:16 – A challenge ezúttal nekünk segít, a vonalon az újabb lecsapás, így most már négy ponttal vezetünk. Állandósítani tudjuk egyelőre ezt a különbséget, egy remek sánc után azeri időkérés. 12:17, 13:17, 13:18, 14:18 – Változatos a mérkőzés továbbra is, jól sáncol a magyar válogatott, az azeriek a lecsapásokkal nem tudnak előrébb jutni, a mi hibáinkból élnek gyakorlatilag.

14:19, 14:20, 15:20, 15:21, 15:22 – A legutóbbi ötből négy pontot csinál a magyar válogatott, egy remek elütés Horváthtól, majd ráütjük a sáncra a labdát, ahonnan kipattan. Nagyon közel a mérkőzés megnyeréséhez a magyar válogatott! 16:22, 16:23, 16:24, 16:25 – ÁSZ! Vacsi Evelin egy parádés nyitással nyolc (!) meccslabdához juttattja a magyar válogatottat! MEGVAN! Egy parádés sánccal a mienk a pont, ezzel a játszma és a mérkőzés is! TOVÁBBJUTOTTUNK!

VÉGE A NEGYEDIK JÁTSZMÁNAK! 1:3

3. JÁTSZMA

1:0 – Az azeriek jól kezdik ezt a játszmát is, rögtön övék az első pont egy rossz fogadás után. 2:0, 3:0, 4:0, 4:1 – Nagyon bekezd az ellenfél, jól sáncolnak az azeriek, nem tudunk mihez kezdeni vele egyelőre. Egy jó magyar sánccal törik meg a sorozat az időkérés után. 4:2, 4:3, 5:3, 5:4 – Egy jó fogadás és egy remek elütés a sánc mellett Horváthtól, felzárkózunk, az azeriek pedig időt kérnek. 6:4, 6:5, 7:5, 7:6 – Egy rontott nyitással segítjük az ellenfelet, majd egy ügyes leütéssel javítunk. Egy-egy rontott nyitás mindkét féltől, rendkívül szoros a mérkőzés.

8:6, 8:7, 9:7, 9:8, 10:8 – Tartjuk a lépést az azeriekkel, de a vezetést nem tudjuk átvenni, sőt, az egyre jobban sáncoló azeriek most a kezükben tartják a mérkőzést és futnunk kell az eredmény után. 11:8, 11:9, 12:9, 12:10, 13:10, 13:11 – Kezdenek belejönni az azeriek, egy szép elütés keresztbe és már három közte. Egy jó sánccal tudunk javítani, majd egy jó szervával közelebb férkőzni. 14:11, 15:11, 15:12, 16:12, 16:13 – Most egy kicsit meglép a rutinosabb azeri válogatott, már négy pont a különbség, amikor jön egy remek sánc Horváthtól középen, ez most nagyon kell. 16:14, 16:15, 17:15, 17:16 – Egyre közelebb zárkózunk, magabiztos hátsó játékkal feljövünk egy pontra.

18:16, 19:16, 19:17, 19:18, 19:19 – Elrontunk egy lehetőséget az egyenlítésre, Szakmáry szerváját rutinosan középre ütik az azeriek, majd Raimova bombáz középre egy óriási nyitást. A válasz egy jó sánc, sőt, még egy, amikor az azeriek challenge-et kérnek, de mindhiába. EGYENLŐ!20:19, 20:20, 20:21, 20:22, 20:23 – Visszakapaszkodik a magyar válogatott, sőt, a lehető legjobb pillanatban vesszük át a vezetést egy azeri rontást követően. SŐT! Egy parádés lecsapás, majd egy ász, micsoda fordulat! 21:23, 21:24, 22:24, 22:25 – Egy challenge után az azerieké a pont, így négy szettlabda helyett csak háromhoz jutunk a következő pontot követően. Az elsőt hárítja az ellenfél egy hatalmas lecsapással, majd Sándor egy parádés ejtéssel befejezi a szettet! MEGVAN!

VÉGE A HARMADIK JÁTSZMÁNAK! 1:2

2. JÁTSZMA

1:0 – Az azerieké az első pont, egy jó nyitás után rosszul blokkolunk, kipattan a labda. 1:1, 1:2, 2:2, 3:2 – Gyorsan egyenlíteni tudunk egy remek lecsapással, majd egy-egy jó sánc mindkét csapattól, fej-fej mellett. 4:2, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5 – Két remek lecsapás a mieinktől, majd Rahimova egy óriási lecsapással bontja szét a sáncunkat. Az azeriek is idegesek kicsit, egy rossz nyitás után egyenlő. 6:5, 6:6, 7:6, 7:7, 7:8 – Most egyik csapat sem tud előnyt szerezni, egy jó fogadás a mieinktől, majd egy rossz nyitás az azeriektől. Ismét vezetni tudunk – másodszor ebben a szettben –, egy remek nyitás kell hozzá. Technikai szünet.

7:9, 8:9, 9:9, 10:9, 10:10 – Továbbra sem tud egyik csapat sem meglépni, a mieink most a fogadásban nem remekelnek, az azeriek pedig a nyitásban. 10:11, 10:12, 11:12, 12:12, 13:12, 13:13 – Többet ront most a magyar válogatott az utóbbi percekben, a rossz fogadásokért nagy árat fizetünk. Az egyenlítés azonban ismét összejön, egy challenge kikérése után mienk a pont, rajta a labda a vonalon. 14:13, 15:13, 15:14, 15:15 – Meglépnek az azeriek egy kicsit, de nem adjuk fel, türelmes támadójátékkal egyenlíteni tudunk, technikai szünet. 15:16, 15:17, 15:18 – Dobi Edina kétszer is remekül sáncol egymás után, amiből két pontot csinálunk. SŐT! Bajramova ütését is sáncoljuk, itt a harmadik magyar pont zsinórban. Időt kér Azerbajdzsán.

16:18, 16:19, 17:19, 18:19 – Közelebb zárkózik Azerbajdzsán, egy fogadást és egy sáncot is elront a magyar csapat, időt is kér a szövetségi kapitány, rendet kell tenni a fejekben. 18:20, 18:21, 19:21, 19:22 – Egy challenge, ami ismét a javunkra dönt, Horváth Dóra jókor kéri ki. Tálas egy remek szervával fejeli ezt meg, amire időt kérnek az azeriek. A szusszanásnyi szünet segít egy ponttal az azerieknek, majd egy pazar szerva a mieinktől. 20:22, 21:22, 22:22, 22:23, 23:23 – Nagyon szoros a végjáték a második játszmában, egy jó magyar sáncra egy még jobb azeri lecsapás a válasz. 23:24, 24:24, 24:25, 25:25, 26:25, 26:26 –Szettlabdához jutunk, de a blokkról kipattan a labda, így hárítják az azeriek. Újabb szettlabda, de elrontjuk a nyitást, ismét egyenlő. Az azeriek jutnak szettlabdához, ezt meg mi hárítjuk egy pazar lecsapással. 27:26, 28:26 – Jó sánc az azeriektől, oda a szett.

VÉGE A MÁSODIK JÁTSZMÁNAK! 1:1

1. JÁTSZMA

0:1 – Vacsi Evelin jó nyitása után az azeriak elütik a fogadást, mienk az első pont. 0:2, 0:3, 0:4 – Állva hagyjuk az azerieket a kezdésnél, két szépen kijátszott pont után ront az ellenfél, így villámgyorsan meglép a magyar válogatott. 1:4, 2:4, 2:5, 3:5 – Két hatalmas lecsapás az azeriektől, amikkel nem tudunk mihez kezdeni, kapaszkodik az ellenfél. 3:6, 4:6, 4:7, 5:7 – Változatos játék, jól tartja magát a magyar válogatott, állandósulni látszik a kétpontos különbség egyelőre.

5:8, 5:9, 5:10, 5:11 – Egy vonalra vágott lecsapás, majd egy hálóhoz érés az azerieknél, ellenfelünk rögtön challenge-et kér, de hiába, valóban volt egy kis kontakt. Két hatalmas lecsapással tovább növeljük a különbséget, az azeriek egyelőre nem vállalnak sok kockázatot, a mieink bátor játéka pedig beválik. 5:12, 6:12, 6:13, 7:13, 7:14 – Nagyon összeszedetten röplabdázik a magyar válogatott, az azeriek sokat rontanak. Ezután jön két magyar rontás, de gyorsan javítunk, Palag óriási lecsapására nincs ellenszere az ellenfélnek.

7:15, 7:16, 7:17, 8:17 – Sorra jönnek a magyar pontok, a bátor támadójáték kifizetődő egyelőre a tanácstalan azeriek ellen. Sándor véletlenül a hálóhoz ér, így jut egy pont az ellenfélnek is, de izgulnunk továbbra sem kell túlzottan ebben a szettben egyelőre. 8:18, 9:18, 10:18, 11:18 – Három jó nyitás az azeriektől, amikkel nem tudunk mihez kezdeni, közelebb zárkózik az ellenfél. Nem csoda, hogy időt is kér Jan De Brandt magyar szövetségi kapitány. 11:19, 11:20, 12:20, 13:20, 13:21 – Csinálunk egy szép pontot a blokkról, majd két hiba a mieinktől, egy szélesre ütés és egy átlépés. Az előny még mindig megnyugtató. 14:21, 14:22, 15:22, 15:23, 15:24, 16:24 – Nagyon közel kerülünk a játszma megnyeréséhez, egy hatalmas lecsapás és egy rossz blokk az azeriektől, de mi is produkálunk ez utóbbiból egyet. 16:25 – ITT A VÉGE! Egy hatalmas lecsapás, ami azeri lábat ér, mienk a pont és az első játszma.

VÉGE AZ ELSŐ JÁTSZMÁNAK! 0:1

AZ ELLENFÉL

A világranglistán 31. helyen álló Azerbajdzsán rutinos és összeszokott csapatnak számít. Legjobb Európa-bajnoki helyezése a 2005-ös 4. hely. Eddig mindössze egyszer, a 2007-es olimpiai selejtezőben találkozott vele a magyar válogatott, akkor az azeriek 3:2-re győztek. A nyolc évvel ezelőtti azeri együttesből heten voltak ott (Natavan Gasimova, Aynur Karimova, Oksana Kiselyova, Oksana Kurt, Valerya Mammadova, Kseniya Poznyak, Polina Rahimova) a júniusi, hazai pályán rendezett Európai Játékokon negyedik helyen végző válogatottban, míg a magyar csapatban a mostaniak közül csak Horváth Dóra volt kerettag nyolc éve is. Az említettek közül Rahimovára kell figyelni különösen: a Japánban légióskodó 25 éves, 198 centis ütő a Szlovákia elleni Eb-pótselejtező két meccsén negyven, a Szerbia ellen 3:2-re elbukott Európai Játékok-bronzmeccsen harmincegy pontot szerzett.