Férfi röplabda NB I: trónfosztás, bajnok a Barcika

Roska Emese BoglárkaRoska Emese Boglárka
2018.05.12. 20:46
Brutális csatát hozó meccsen ismét legyőzte a címvédő Kaposvárt a Kazincbarcika, így tizenkét év után ismét bajnoki címet szerzett.
A Kazincbarcika 12 év után lett újra bajnok – GALÉRIÁNK MEGTEKINTÉSÉÉRT KATTINTSON A KÉPRE! (Fotó: Dömötör Csaba)

„Ez megvan!" – kiáltott fel a kazincbarcikai szurkolók egyike a Don Bosco Sportközpont büféjében, amikor néhány perccel a vége előtt Eduarda Amorim üres kapuba lőtt gólt a CSM Bucuresti elleni kézilabda Bajnokok Ligája-elődöntőben, s nagyjából eldőlt, a Győr ismét finálét játszhat Budapesten. „Most már ez számít" – mutatott a drukkertárs az üvegablakon túlra, a már javában melegítő kazincbarcikai és kaposvári játékosokra.

„Direkt előbb jöttem, mert a legutóbbi bajnoki címből nem láttam semmit" – szólalt meg a harmadik. Régen „nem látott semmit", hiszen a Vegyész utoljára 2006-ban szerzett bajnoki címet a férfi röplabda-bajnokságban, a kispadon a most is dirigáló Daniel Oraveccel.

„MAGYARSZABÁLY”
Fontos döntéseket hozott a héten a röplabda-szövetség elnöksége, amelyek nyilvánosságra hozását éppen a női döntő szombati, utolsónak bizonyuló mérkőzése utánra időzítette. Talán nem véletlenül: a lényeges határozatok egyike, hogy a következő idényben a férfi NB I-ben és a hatcsapatos női Extraligában is két, versenyengedélye szerint „eredeti" magyar játékosnak kell lennie a pályán. Kettős állampolgárság esetén magyarnak számít a játékos (értelemszerűen, ha az egyik állampolgársága magyar), kivéve a liberót. A 2021–2022-es idényből háromra akarják növelni a kötelezően a pályán lévő magyar játékosok számát.

Az első – és a harmadik – játszma hajráját látva azt sem zárhattuk ki, hogy ötödik mérkőzés és kaposvári túra vár a Barcikára, hiszen bár jó játékkal 24:21-nél három szettlabdához jutott, a vendégek Nagy Péter vezetésével fordítottak. A hazaiak szempontjából ráadásul jött a hidegzuhany, mert a 27:25-re a kaposváriak nyerték a felvonást.

Nem véletlenül fogadkoztak azonban előzetesen a kazincbarcikaiak, mondván, a negyedik meccsen, hazai környezetben lezárnák a párharcot. Ugyan a játszma kezdetén a címvédő Kaposvár tartotta magát, olykor egy-egy ponttal vezetett is, ám 10:10 a Barcika szárnyakat kapott, jó szervákkal, jó sáncmunkával és támadásokkal többször majdnem tízpontos különbséget épített ki. A játszma képét híven tükrözte, hogy a hazai csapat végül Nagy József rontott szervája után nyerte meg a szettet (25:17).

A roppant küzdelmes harmadik játszmában tapadtak egymásra az együttesek, hibák és szép megoldások váltották egymást. A két csapatkapitány, Szabó Dávid és Nagy Péter vitte hátán a csapatát, de utóbbi bizonyult sikeresebbnek, hiszen a Kaposvár ismét lépéselőnybe került (25:23). A játszmavesztéstől megzavarodott a Barcika, hibák sorát követte el, Szabó az időkérés alatt nem is győzte tüzelni társait. Vlado Milev szervái, no meg Mészáros Dömötör lecsapásai meghozták a fordulatot és az egyenlítést (25:18).

Ahogyan az sejthető volt, a rutinosabb játékosok alkotta Kazincbarcika bírta jobban az ötödik, mindent eldöntő játszma feszültségét, 6:2-nél úgy látszott, a barcikai hengernek nem lehet ellenállni. Ebben a periódusban a hazai blokkon egy teniszlabdát sem lehetett volna átszuszakolni, ám a Kaposvár összeszedte magát, és összesen négy mérkőzéslabdához jutott. Nem éltek velük, ellenben a Kazincbarcika a saját második meccslabdájával igen, így – a Magyar Kupa mellé – tizenkét év után ismét bajnoki címet szerzett.

Szabó Dávid a szurkolóktól kapott óriási üveg pezsgőt, a nedűből még a fotósnak is jutott – a Kolorcity pedig aranyárnyalattal gazdagodott.

VEGYÉSZ RC KAZINCBARCIKA–FINO KAPOSVÁR SE 3:2 (–25, 17, –23, 18, 17)
Kazincbarcika, 900 néző. V: Bátkai-Katona Á., Szabó P.
KAZINCBARCIKA:
MILEV 22, Juhász P. 9, PÁEZ 5, MÉSZÁROS 22, Banai 9, SZABÓ D. 24. Csere: Dudás (liberó), Toronyai, Gebhardt N., Blázsovics,
Edző:
Daniel Oravec
KAPOSVÁR:
NIKOLOV 12, Nagy J. 8, NAGY P. 36, Bögöly 5, Vajda T. 6, Keen 6. Csere: Pápai, Kiss M. (liberó), Kalmár, Horváth K. 6.
Edző:
Demeter György
Az eredmény alakulása. 1. játszma:
3:1, 3:5, 7:7, 14:9, 18:13, 19:17, 22:19, 24:21, 25:26. 2. játszma: 3:4, 13:10, 20:12, 23:16. 3. játszma: 1:3, 6:6, 10:12, 17:15, 20:18, 23:24. 4. játszma: 2:3, 3:6, 10:8, 15:12, 20:15, 24:17. 5. játszma: 2:1, 6:2, 8:8, 10:12, 12:14, 17:16
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcának végeredménye:
3–1 a Kazincbarcika javára

Daniel Oravec:
– Az élet írja a forgatókönyvet, ezúttal nehéz meccsen nyertünk, ennél nagyobb öröm nem is kell. Az idegesség legyőzése után a szívünkkel győztünk. Háromszor is vesztett helyzetben voltunk, háromszor álltunk fel, pedig a Kaposvár roppant erős ellenfél volt. A bajnokság kezdetén esélyesek voltunk, de a sikerhet rengeteg munka, és mint most látszott, szerencse is kellett.
Demeter György:
– Elismerésem a Kazincbarcikának. Nehéz okosságot mondani arra, mi döntött ezúttal, ők csinálták meg az utolsó pontot, ennyi. Elég sok hibával játszottunk, főleg nyitásfogadásban, de mégis többször tudunk fordítani. Büszke vagyok a csapatomra, amely méltó ellenfele volt a remek Kazincbarcikának.