Hosszú a legjobb, Cseh a negyedik idővel jutott döntőbe

2016.08.12. 03:01
Hosszú Katinka 200 háton a legjobb idővel döntős (Fotó: Szabó Miklós)
Hosszú Katinka országos csúccsal, az elődöntőben a legjobb időt úszva jutott be a 200 méteres hátúszás szombat hajnali 3.03-kor kezdődő döntőjébe a riói olimpián. Cseh László 100 méter pillangón a negyedik idővel jutott a szombat hajnali 3.12-kor kezdődő fináléba. A csütörtök esti programban négy döntőt is rendeztek, a férfiaknál 200 vegyesen Michael Phelps a 22. aranyérmét szerezte meg, sorozatban a negyedik olimpián volt a legjobb ebben a számban. Női 100 gyorson a kanadai Penny Oleksiak a 2000-es években született első olimpiai bajnok lett, a vele holtversenyben célba csapó amerikai Simone Manuel az első afroamerikai női úszóként nyert olimpiát.

NŐI 200 HÁT, ELŐDÖNTŐ – HOSSZÚ KATINKA A LEGJOBB IDŐVEL DÖNTŐS

Hosszú Katinka a második futamban indult, az elsőt a kanadai Hilary Caldwell nyerte meg 2:07.17-tel, Hosszú az előfutamban 2:06.09-et úszott. Ott van Missy Franklin is, aki 2:04.06-tal nyert Londonban, az a világcsúcs.

Hosszú remekül kapta el a rajtot, s már az első 20 méter után meggyőző fölénnyel vezetett. Fél távnál egy testhossz volt az előnye, ezt a második százon is kényelmesen megtartotta. 2:06.03-mal új országos csúcsot úszott, és a legjobb idővel jutott be a magyar idő szerint szombat hajnal 3.03 órakor kezdődő döntőbe.

Missy Franklin a 7. lett, nem jutott a fináléba.

„Szerettem volna 2:06 alá kerülni. Mindig van valami cél, amit üldözök. Már a száz hát után is elmondtam, hogy egy csomó dolgon lehet javítani. Megint azon leszek, hogy ezeket összerakjam. Még nem nagyon volt időm megünnepelni az eddigi aranyérmeket, mert a kétszáz hát még hátravan. De bármi is lesz ennek a vége, ez az olimpia már iszonyú jól sikerült” – összegzett röviden Hosszú Katinka.

FÉRFI 100 PILLANGÓ, ELŐDÖNTŐ – CSEH LÁSZLÓ NEGYEDIK IDŐVEL DÖNTŐS

Az előfutamok során a második legjobb időeredményt elérő Cseh László az első futamon a négyes pályán úszott, Michael Phelps mellett. Cseh rossz reakcióideje (0.78) után 50 méternél negyedik volt, de remek hajrával Phelpset egy századdal megelőzve 51.57-tel megnyerte a futamot.

A második futamban a szingapúri Joseph Schooling győzött 50.83-mal, Csehnél Chad Le Clos és Li Csu-hao is jobb időt úszott, így a magyar a negyedik idővel jutott a fináléba.

„Kis győzelem a lelkemnek, hogy megvertem Phelpset egy századdal, egyébként meg nem jelent semmit – mondta Cseh. – Örülök, hogy bent vagyok a döntőben, és ott akarom a legjobbamat megúszni, teljesen mindegy, hányadik leszek, ha nyolcadik, akkor is elégedett leszek már. Nincsenek olyan vágyálmaim, amiket nem biztos, hogy lehet teljesíteni.”

„Valahogy az elejét jobban össze kell rakni, mert valami nem olyan dinamikus. Nem fáradok el, csak a 24.2 nem olyan ütős. Lélekgyógyító úszások voltak, ha kicsit jobb lett volna az idő, akkor az még jobban gyógyította volna a lelkemet. Majd remélhetőleg holnap, a döntőben még jobban begyógyul.”

NŐI 100 GYORS, DÖNTŐ – VILÁGCSÚCS HELYETT 6. HELY; HOLTVERSENY AZ ÉLEN

A következő számban jó esély van világcsúcsra, az ausztrál Cate Campbell 52.71 másodperces olimpiai rekorddal nyerte meg az elődöntőt, és 65 századdal maradt el idei világrekordjától. A döntőben mégsem toronymagas esélyes, hiszen egy napja csak egy századdal előzte meg a kanadai Penny Oleksiakot.

A futamon világcsúcs nem született, az olimpiai rekord egy tizeddel javult, a 16 éves Oleksiak (a 2000-es években született első olimpiai aranyérmes egyéni számban) és az amerikai Simone Manuel révén (utóbbi az első afroamerikai nő, aki egyéni úszószámban olimpiai bajnok lett). Holtverseny az első helyen, 1984 óta először osztanak két aranyérmet úszásban. A harmadik helyen a svéd Sarah Sjöström végzett, Cate Campbell csak hetedik lett.

FÉRFI 200 VEGYES, DÖNTŐ – MICHAEL PHELPS MEGSZEREZTE A 22.-ET

A női 200 mell eredményhirdetése után Michael Phelps a négyes pálya rajtkövéhez állt fel 22. olimpiai aranyérme reményében.

A pillangó 50 métere a brazil Thiago Pereira volt, Phelps másodikként fordult a hátra. A második úszónem után Phelps egy századdal előzte meg Pereirát és Lochte-t. Phelps mellúszásban állva hagyta a mezőnyt, a gyors végére másfél testhosszos előnnyel nyert. A végén Pereira és Lochte is lemaradt a dobogóról, amelyre a japán Hagino Koszuke és a kínai Vang Sun állhatott fel.

Phelps ezen az olimpián a negyedik aranyérmét szerezte meg, és 200 vegyesen is sorozatban a negyediket gyűjtötte be. Rajta kívül Carl Lewis amerikai atléta (1984–1996, távolugrásban), Alfred Oerter amerikai diszkoszvető (1956–1968) és Paul Elfström dán vitorlázó (1948–1960) nyert meg egy egyéni számban egymás után négy olimpiát.