Rio 2016: Pars a 7. helyen zárt; Boltnak megvan a kilencedik

2016.08.20. 01:57
Pars Krisztán a 7. helyen zárta a kalapácsvetés döntőjét (Fotó: Szabó Miklós)
A címvédő Pars Krisztián 75.28 méterrel a 7. helyen zárt a riói olimpián a férfi kalapácsvetés döntőjében, melyet a tádzsik Dilsod Nazarov nyert meg. Az esti atlétikai program utolsó számában az Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmeade, Usain Bolt jamaicai négyes nyerte meg a férfi 4x100 méteres váltófutás döntőjét, így Boltnak összejött a tripla tripla, azaz harmadik olimpiáján kilencedik aranyérmét szerezte meg.

FÉRFI KALAPÁCSVETÉS, DÖNTŐ

Pars Krisztián a negyedik legjobb eredménnyel (75.49 m) jutott be a selejtezőből a 12 fős döntőbe. A fináléba a lengyel Wojciech Nowicki jutott be a legjobb dobással (77.64), mögötte a fehérorosz Ivan Tyihon (76.51) és a tádzsik Dilsod Nazarov (76.39) kvalifikálta magát. A világ- és Európa-bajnok lengyel Pawel Fajdek óriási meglepetésre a selejtezőben ragadt.

A döntő első körében Tyihon 76.13 méterrel nyitott, Pars harmadikként állt a dobókörbe, majd 74.77 méterre dobta a kalapácsot. Nazarov 76.16-tal átvette a vezetés, Pars összesítésben a harmadik helyen állt, miután Nowicki első kísérlete érvénytelen volt.

A második körben Tyihon (77.43), Nazarov (77.27) és Pars (75.15) is javított. A katari Asraf Amgad el-Szeifi 75.40-et dobott, így Krisztián visszacsúszott a negyedik helyre. Nowicki másodjára is kilépett, ám utólag visszanézték a kísérletét, és érvényesre, 74.94-re módosították az eredményét.

A harmadik sorozatban a mexikói Diego del Real (76.05) megelőzte a harmadjára is javító (75.28) Parst, aki így visszacsúszott az ötödik helyre. Nazarov egy óriási, 78.07 méteres kísérlettel jelentkezett a harmadik körben, ezzel átvette a vezetést.

A negyedik körben Tyihonnak érvénytelen volt a kísérlete, az élmezőnyből pedig csak a szlovák Lomnicky (75.97) javított. Krisztián 74.89-et dobott, így a 6. helyre csúszott vissza.

Az ötödik sorozatban az egyre inkább fáradó Pars 74.62 métert dobott. Nazarov javított (78.68), így megerősítette az első helyét.

Az utolsó sorozatban Nowicki 77.73-mal megdobta a legjobbját, így fellépett a dobogó legalsó fokára. Pars Krisztián utolsó dobása hálót ért, nem is mérette le, így összesítésben a döntő 7. helyén zárt. A hatodik sorozatban Tyihon és Nazarov sem tudott újítani – utóbbinak már nem is kellett, hiszen 78.68 méterrel megnyerte a kalapácsvetés döntőjét, ezzel megszerezte Tádzsikisztán első olimpiai aranyérmét.

FÉRFI 4x100 MÉTERES VÁLTÓ, DÖNTŐ

Az Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmeade, Usain Bolt jamaicai négyes nyerte meg a férfi 4x100 méteres váltófutás döntőjét a riói olimpián. Ez egyben azt is jelenti, hogy Bolt megcsinálta a tripla triplát, azaz harmadik – és nagy valószínűséggel utolsó – olimpiáján megszerezte kilencedik aranyérmét.

A második helyen nagy meglepetésre a japán, harmadikként pedig az amerikai váltó futott be, ám az amerikaiakat kizárták, így az országos csúcsot repesztő Kanada szerezte meg a bronzérmet. Mint később kiderült, az amerikai váltó azért diszkvalifikálták, mert az első váltásnál Mike Rodgers nem a kijelölt zónában adta át a váltóbotot Justin Gatlinnek.

Az amerikaik mellett a trinidadi váltót is kizárták, ők pályaelhagyás miatt jutottak erre a sorsra.

RIO 2016 – ATLÉTIKA

1. Jamaica (Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmeade, Usain Bolt) 37.27 másodperc
2. Japán (Jamagata Rjota, Iizuka Sota, Kirju Josihide, Aska Cambridge) 37.60
3. Kanada (Akeem Haynes, Aaron Brown, Brendon Rodney, Andre De Grasse) 37.64
4. Kína 37.90
5. Nagy-Britannia 37.98
6. Brazília 38.41

*Az Egyesült Államok, valamint Trinidad és Tobago váltóját kizárták.

Usain Bolt a kilencedik olimpiai aranyérmét ünnepelhette a 4x100-as váltó élén (Fotó: AFP)

NŐI 4x100 MÉTERES VÁLTÓ, DÖNTŐ

A női 4x100 méteres váltófutás döntőjében az Egyesült Államok megvédte az olimpiai bajnoki címét, a második helyen – négy évvel ezelőtthöz hasonlóan ismét – a jamaicai váltó végzett. Harmadikként az országos csúcsot futó brit váltó ért be a célba.

1. Egyesült Államok (Tianna Bartoletta, Allyson Felix, English Gardner, Tori Bowie) 41.01 másodperc

2. Jamaica (Christania Williams, Elaine Thompson, Veronica Campbell-Brown, Shelly-Ann Fraser-Pryce) 41.36
3. Nagy-Britannia (Asha Philip, Desiree Henry, Dina Asher-Smith, Daryll Neita) 41.77
4. Németország 42.10
5. Trinidad és Tobago 42.12
6. Ukrajna 42.36
7. Kanada 43.15
8. Nigéria 43.21

NŐI 5000 MÉTER, DÖNTŐ

A kenyai Vivian Cheruiyot óriási hajrával, olimpiai rekordot futva nyerte meg a női 5000 méteres síkfutás fináléját. Mögötte honfitársa Hellen Onsando Obiri és a 10 000 méteren olimpiai aranyérmet szerző, sokáig az élen álló etióp Almaz Ayana végzett.

A négyszeres világbajnok (kétszer 5 ezer, kétszer 10 ezer méteren) Cheruiyot első olimpiai aranyérmét szerezte, hiszen 2012-ben rövidebb számában második, a hosszabban pedig harmadik helyen zárt, míg Rióban Ayana mögött ezüstérmet szerzett 10 000 méteren.

NŐI RÚDUGRÁS, DÖNTŐ

A riói olimpia női rúdugrásának döntőjét a fedettpályás világbajnoki bronzérmes és a 2016-os amszterdami Európa-bajnokságon aranyérmes görög Ekaterini Sztefanidi nyerte meg 485 centiméteres teljesítménnyel. Mögötte az amerikai Sandi Morris és az új-zélandi Eliza McCartney végzett.

NŐI 4x400 MÉTER VÁLTÓ, SELEJTEZŐ

A papírformának megfelelően az Egyesült Államok (Courtney Okolo, Taylor Ellis-Watson, Francena McCorory, Phyllis Francis) váltója jutott be a legjobb idővel a női 4x400 méteres váltófutás döntőjébe. A második előfutamot megnyerő jamaicai váltóval nagy csata várható az aranyéremért, a – két-három másodperces hátrányban záró – többiek azonban valószínűleg csak a bronzért küzdhetnek majd a fináléban.

FÉRFI 4x400 MÉTER VÁLTÓ, SELEJTEZŐ

A férfi 4x400 méteres váltófutásban a nőkhöz hasonlóan jamaicai, amerikai párharc alakult ki, ám a nőkkel ellentétben itt a jamaicaiak (Rusheen McDonald, Peter Matthews, Nathon Allen, Javon Francis) jutottak a legjobb idővel a döntőbe.

A selejtezőből két, az idők alapján továbbjutó váltót is diszkvalifikálták, az első futamból a trinidadi négyest, míg a másodikból a Martyn Rooneyt is soraiban tudó brit váltót, így a brazilok nyolcadikként ott lesznek a fináléban.

FÉRFI 4x400 MÉTER VÁLTÓ, A DÖNTŐ MEZŐNYE