Pontszerző a 4x200 méteres női gyorsváltónk

2016.08.11. 02:59
Michael Phelps a 200 m vegyesen is abszolút favorit: sorozatban negyedszer nyerhet benne olimpiát (Fotó: Reuters)
A szerda esti – magyar idő szerint csütörtök hajnali – úszóprogramban négy döntőt és négy elődöntőt rendeztek. Az utolsó fináléban magyarokért is szoríthattunk: a májusi Eb-n aranyérmes 4x200 méteres női gyorsváltónk a pontszerző hatodik helyen végzett.

RIO 2016
ÚSZÁS
A SZERDA ESTI PROGRAM

03.03: férfi 200 m mell, döntő: Dmitrij Balangyin (Kazahsztán)
03.09: női 100 m gyors, elődöntő
03.25: férfi 200 m hát, elődöntő
03.54: női 200 m pillangó, döntő: Mireia Belmonte García (Spanyolország)
04.03: férfi 100 m gyors, döntő: Kyle Chalmers (Ausztrália)
04.08: női 200 m mell, elődöntő
04.26: férfi 200 m vegyes, elődöntő
04.55: női 4x200 m gyorsváltó, döntő: Egyesült Államok (6. Magyarország)

FÉRFI 200 M MELL – DÖNTŐ

Rögtön egy meglepetés az első döntőben: kazah aranyérem! A távon együtt volt a mezőny, de a japán Koszeki Jaszuhiro és a kazah Dmitrij Balangyin vezette fel a mezőnyt, fél távnál a világcsúcs előtt jártak. A hajrában ők visszaestek egy kicsit, így a riválisok feljöttek, a benyúlás végül a nyolcas pályán tempózó Balangyinnak jött ki a legjobban, Koszeki a dobogóról is lemaradt. (Zárójelben jegyezzük meg: a győztes ideje elmarad Gyurta Dániel londoni aranyérmét jelentő 2:07.28 perctől.) A kazahoknak korábban olimpiai érmük sem volt úszásban, nemhogy aranyuk!

NŐI 100 M GYORS – ELŐDÖNTŐ

A női 100 m gyors döntőjébe két-két ausztrál és amerikai úszó jutott be, no meg egy-egy dán, holland, kanadai és svéd. A legjobb időt a második futamot megnyerő, világcsúcstartó ausztrál Cate Campbell úszta, az 52:71 mp új olimpiai csúcs is egyben. Rajta kívül még a mögötte második helyen beérkező kanadai Penny Oleksiak tudott 53 mp alá menni. Az első futamot megnyerő amerikai Simone Manuel a harmadik időt érte el.

FÉRFI 200 M HÁT – ELŐDÖNTŐ

Az első futamban az amerikai Ryan Murphy rutinos versenyzéssel a táv második felében meglépett, és olyan előnyre tett szert, hogy a végén kicsit talán már ki is engedhetett. A második, gyorsabb futamban az esélyeknek megfelelőn a vb-címvédő ausztrál Mitch Larkin kezdett be. Előnye hamar elfogyott ugyan, de még 150 m-nél is ő fordult elsőként. Végül másodikként ért célba, az elődöntő legjobb idejét úszó, vb-bronzérmes orosz Jevgenyij Rilov mögött. A döntőben két-két amerikai és kínai versenyzőt láthatunk majd.

NŐI 200 M PILLANGÓ – DÖNTŐ

Az ausztrál Madeline Groves nagyon bekezdett, az első fordulót követően egy testhosszal vezetett. A mezőnyt sikerült is leráznia, nem úgy a rutinos spanyol Mireia Belmonte Garcíát, aki a hajrára már az első helyről fordult rá. A végén felúszott még rájuk a japán Hoshi Nacumi, így az utolsó métereken szinte együtt jöttek. Végül nyert a spanyol, az ausztrál és a japán előtt. Belmonte García két londoni olimpiai ezüstérem és egy riói bronz után először nyert.

FÉRFI 100 M GYORS – DÖNTŐ

Fél távnál a kanadai Santo Condorelli fordult elsőként, akit a két amerikai követett. A második ötvenen aztán fordult a kocka, és az ausztrál Kyle Chalmersé lett az aranyérem. A klasszikus szám új bajnoka június 25-én ünnepelte a 18. születésnapját.

NŐI 200 M MELL – ELŐDÖNTŐ

Az első futamban a japán Kaneto Rie és a brit Chloe Tutton csatázott egymással sokáig. Végül előbbi nyert, utóbbi viszont csak a harmadik helyen ért célba, mert a négyszeres vb-aranyérmes, olimpia ezüst- és bronzérmes orosz Julija Jefimova erejét jól beosztva besiklott elé. A várakozásoknak megfelelően a 100 m-en Rióban már diadalmaskodó amerikai Lilly King diktálta a tempót a rajt után, de fél távnál már csak a mezőny közepén tempózott. A futamot végül az ausztrál Taylor McKeown nyerte meg, aki az egész mezőnyt tekintve a legjobb időt úszta.

FÉRFI 200 M VEGYES – ELŐDÖNTŐ

Az első futam felénél Hagino Koszuke egy karhosszal előzte meg a mögötte szinte együtt érkező mezőnyt, előnyét a hajrában közel egy testhosszra növelte és biztosan nyert. A második futamban egymással is meccselni készült a két amerikai csillag, Ryan Lochte és Michael Phelps. Az első 50 m megtétele után aztán a brazil Thiago Pereira haladt az élen, lázba is hozta a hazai közönséget. Fél távnál aztán megjött Phelps és Lochte. Végül előbbi nyert, utóbbi a másodikként ért célba. A különbségeket tekintve a mezőnyből egyedül a szám 2004-es, 2008-as és 2012-es olimpiai bajnoka, Phelps ment 1:56 alá, Lochte pedig 1:57 alá.

NŐI 4x200 M GYORSVÁLTÓ – DÖNTŐ

Az előfutamban a Verrasztó Evelyn, Késely Ajna, Kapás Boglárka, Hosszú Katinka alkotta magyar négyes 7:51.17 percet tudott, ami összesítésben az ötödik helyre volt elegendő. A döntőre egyet cseréltünk: Verrasztó helyett Jakabos Zsuzsanna került be a kvartettbe.

A kettes pályát kapó magyar váltó első embere, Jakabos Zsuzsanna együtt úszott a mezőnnyel, 50 m-nél az elejéhez, 150 m-nél már a végéhez volt közelebb, végül utolsóként váltott. Jött Késely Ajna, de nem tudott felzárkózni. Sőt, távolsága a riválisoktól tovább nőtt. Az élen közben a kínaiak a svédek elé úsztak. Az újabb váltásnál azonban már az ausztrálok embere érkezett elsőként, Kapás Boglárka hetedik helyen vette át a váltónkat. Öt csapat meglépett a többiektől, Kapás viszont felúszott az oroszokra. Záró emberünk, Hosszú Katinka számára az volt a kérdés és a teljesíthető feladat, hogy előzze meg az oroszokat. Ezt 100 m megtétele után megtette, onnantól kezdve már csak tartania kellett a megelőzött két váltót. Előre lépni ugyanis nem volt lehetősége. Az amerikaiak a végén megelőzték a sokáig élen haladó ausztrálokat. A bronzérem a kanadaiaké lett, a mieink pontszerzőként zártak. A májusi, londoni Eb-n 7:51.63 perccel nyert a magyar négyes – Késely helyett Verrasztó úszott –, azon az időn sikerült ugyan javítani, de ebben az erős mezőnyben ez ennyire volt elég.

NŐI 4x200 GYORSVÁLTÓ
1. Egyesült Államok (Allison Schmitt, Leah Smith, Madeline DiRado, Katie Ledecky) 7:43.03