Juventus: Milan-verés hozta el a történelmi duplázást

2016.05.21. 20:35
A csereember Álvaro Morata gólja döntötte el a kupadöntőt (Fotó: Reuters)
A Serie A aranyérme után a labdarúgó Olasz Kupát is elnyerte a Juventus, amely a fináléban a csereként beállt Álvaro Morata találatával győzte le az AC Milant, hosszabbításban, nagy csata után. Olaszországban a Juventus lett az első csapat, amelyik két egymást követő évben is duplázni tudott.

OLASZ KUPA
DÖNTŐ

AC Milan–Juventus 0–1 – h. u.
Róma, Stadio Olimpico,
67 123 néző. Vezette: Rocchi
AC MILAN: Donnarumma – Calabria, C. Zapata, Romagnoli, De Sciglio – Montolivo (J. Mauri, 109.), Poli (M. Niang, 85.) – Honda, Kucka (Balotelli, 112.), Bonaventura – Bacca. Vezetőedző: Cristian Brocchi
A kispadon: Diego López (k.), Abbiati (k.), Mexes, J. Ménez, Luiz Adriano, Alex, K.-P. Boateng, M. Locatelli, Bertolacci
JUVENTUS: Neto – Barzagli, Rugani, Chiellini – Lichtsteiner (Cuadrado, 75.), Lemina, Hernanes (Morata, 104.), Pogba, Evra (Alex Sandro, 62.) – Mandzukic, Dybala. Vezetőedző: Massimiliano Allegri
A kispadon: Buffon (k.), Rubinho (k.), Zaza, Padoin, Asamoah, Sturaro és R. Pereyra
Gólszerző: Morata (110.)

A Juventus arra készült a Milan elleni, idényzáró kupadöntőn, hogy első olasz klubként megvédje bajnoki címe után Olasz Kupa-elsőségét is, míg nagy riválisánál az Európa-liga-indulás kiharcolásában bizakodtak.

Fogadta a római mérkőzés előtt a két csapatot Ferenc pápa is – a szakértők és a szurkolók egyetértettek abban, hogy a milánóiaknál kelne el inkább az isteni segítség, Silvio Berlusconi ennél földhözragadtabb módon próbálta motiválni játékosait a maga látogatásakor, ilyet szólva: ha nem nyernek, a labdarúgók nem fogják megkapni tőle a bérüket, és aztán pereskedjen, aki mer.

Nem tudni, melyik találkozás volt nagyobb hatással a Milanra, de jobban kezdte a találkozót, ám Giacomo Bonaventura mindkét helyzetét elpuskázta az ötös elől – a kispadon ülve nem győzött csodálkozni csapata gyenge teljesítményén Gianluigi Buffon, akit ezúttal is Neto helyettesített a hazai kupában.

Az „új Buffonnak", Gianluigi Donnarummának az első félidőre tulajdonképpen fölösleges volt bemelegítenie, mert csak egy-két hazaadás után akadt dolga, igaz, az egyik ilyen után csoda pimaszul cselezte ki a rárontó Mario Mandzukicot.

A másik milanos fiatal, a sérülések miatt a kezdőbe került Davide Calabria remekül futballozott, a jobbhátvéd remek passzokkal szolgálta társait. A Juve-mester Massimiliano Allegri beküldte Alex Sandrót és Juan Cuadradót a Patrice Evra, Stephan Lichtsteiner kettős helyett, míg kollégája, Cristian Brocchi M'Baye Niangban és Mario Balotelliben látta a gólaszály ellenszerét.

Végül Álvaro Morata döntötte el a mérkőzést, aki a hosszabbítás második félidejében állt be, és harmadik labdaérintéséből a jobb alsóba lőtte Cuadrado beadását: 0–1, történelmi duplázást hajtott végre a Juventus.

„Ti bajnokok vagytok a sportban, de legfőképpen az életben” – mondta a játékosoknak Ferenc pápa. Mint kiderült, az első kitétel ismét a Juventusra lett igaz.

A Milan-játékosok pedig izgulhatnak fizetésük miatt…

A Sassuolo indulhat az Európa-ligában a Milan helyett, amely sorozatban harmadszor marad le az európai kupaporondról. A Sassuolo is történelmi tettet hajtott végre.

123. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, TÖRTÉNELMI DUPLÁZÁST HAJT VÉGRE A JUVE, NEM TUDOTT SZÉPEN BÚCSÚZNI BROCCHI!

122. perc Daniele Rugani kap még egy sárgát a végére, de ez keveseket érdekel már.

121. perc MECCSLABDA??? Chiellini rossz felszabadítása után Mauri 21-ről jobbal milliméterekkel lő a bal alsó mellé!

120. perc Balotelli bal oldali szabadrúgását kivágják a védők.

Három perc a ráadás.

119. perc Álvaro Morata is reklamál, sárga, az őt megrúgó José Maurinak dettó

118. perc Zapata arcon rúgja Mandzukicot, ápolás.

116. perc Giorgio Chiellini kap sárgát, mert túl hevesen reklamált sárgát Hondának, műesésért. A milanosok meg éppen 11-est reklamáltak az eset után.

112. perc Mario Balotelli a csodafegyver? Kuckát váltja.

110. PERC VEZET A JUVENTUS! A csereember Álvaro Morata jobbal 10-ről a jobb alsóba lő Cuadrado jobb oldali, jobblábas beadása után. 0–1!

109. perc José Mauri pedig Montolivo helyére fut be.

108. perc
Hernanes le, Álvaro Morata váltja.

107. perc Honda jobb oldali beadását Chiellini becsúszva menti a rövid alsó előtt, majd Montolivo újabb távolija is borzalmasra sikeredik..

106. PERC FOLYTATJUK!

Csere nincs.

105. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

105. perc Andrea Barzaglié
az újabb sárga, Baccát bántotta.

104. perc Majdnem! Sandro Bacca elé fejel egy ívelést, az ék az ötösről a kapu tetejére ollózza a labdát.

103. perc Donnarumma szépen hárítja Pogba 16 méteres lövését, a levegőben úszva.

101. perc M'Baye Niang kap sárgát Cuadrado lerántásáért.

98. perc Sandro bal oldali beívelését könnyedén elcsípi Donnarumma.

96. perc Honda távoli szabadrúgását kipaskolja a jobb felső elől Neto.

95. perc Pocsék passzokkal és szabadrúgásokkal.

91. PERC FOLYTATJUK!

90. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

90. perc Calabria beadása ismét éppen csak elsuhan Bacca előtt, a szöglet után Bonaventura a jobb felső mellé lő.

88. perc Honda Keiszuke odacsúszik Pogbának, villan a sárga lap.

85. perc Autóbalesete utáni hosszas lábadozása után visszatér M'Baye Niang, Poli helyére áll be.

80. perc
Pogba távoli lövése ölön találja a kapust. Lemina is szerencsét próbál nem sokra rá, de jóval kevesebb sikerrel jár.

77. perc Montolivo bemutatja élete talán legrosszabb lövését, bele is sérül.

75. perc Juan Cuadrado
váltja Lichtsteinert.

74. perc HOPP! Zapata lyukat rúg, Mandzukic a kapu elé gyötri a labdát, Donnarumma kiejti, de Romagnoli kisegíti őt.

73. perc De Sciglio betör a 16-os bal sarkára, majd jobbal a kapus ölébe lő.

69. perc HELYZET!
Pogba lő ballal kapura az ötös bal sarka elől, a labda megpattan Zapatán, de nagyot véd a rövid alsó előtt Donnarumma, egy gyors vetődéssel.

68. perc Mandzukic megzavarja a jobbon Romagnolit, bedobás. Elrontják.

62. perc Alex Sandro váltja Evrát, az első csere ma.

Barzagli és Evra látványosan nem bír a fiatal olasszal.

61. perc Ejj... Calabria remekül passzol a jobbon labdaszerzés után Kucka elé, aki pocsékul teszi kapura a labdát. A kontra közben Paul Pogba a levegőbe felugorva majdnem fejen rúgja Zapatát, sárga.

55. perc Poli passzol jobbra Calabria elé, a beadásról hárman is éppen csak lemaradnak az ötös környékén!

51. perc
Pogba 23-ról jobbal a sorfalba lő végül.

A szabadrúgás előtt borzalmasan összevész Zapata és Dybala. Dél-Amerika.

50. perc Cristián Zapata felrúgja a cselezgető Chiellinit a 16-os előtt, sárga lap.

48. perc
De Sciglio ilyen távolságról a jobb alsóba lőne, de Neto vetődve fogja a labdát, a másik ötösön Donnarumma vetődik ki Mandzukic elé Dybala jobb oldali beadására.

47. perc
Honda újabb visszagurítása most Kuckáé, akinek nincs embere, de ballal 20-ról rosszul találja el a labdát.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

... Louis van Gaal Manchester Unitedje ellenben kétszer is betalált.

A Bayern és a Dortmund kupadöntőjén sincs gólzápor...

„Ez az én spirituális otthonom, elképesztő hely. Fantasztikus a hangulat” – jegyezte meg a mérkőzés közben Russel Crowe. A színész a Juventusnak szorít, barátja, Alessandro Del Piero kedvéért.

A Milan 10-szer lőtt kapura eddig, de csak egyszer a kapu felületére, a Juve összesen egyszer próbálkozott gólszerzéssel.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc
Dybala megindulna, de Poli azonnal fellöki őt a felezőnél.

Egy perc a ráadás.

44. perc
Donnarumma cselezi ki hanyagul Mandzukicot.

43. perc
Tovább nyom a Milan, de Honda kapáslövése sem az igazi.

Egyre lelkesebbek a Milan-szurkolók, mostanában kevés kupadöntő közben örülhettek. Utána meg pláne.

40. perc
Bacca szépen vesz le egy Calabria-keresztpasszt, csak éppen a levegőben löki őt Rugani. Tovább.

38. perc
Honda jobbról Kucka passza után visszagurít Poli elé, aki jobbal 20-ról a bal felső fölé teker.

35. perc
Chiellini megmássza Bacca hátát, estében a kolumbiai fülébe kapaszkodik, aki ennek láthatóan nem örül, ezért úgy esik, hogy bal kézzel nyakon csapja közben a védőt.

34. perc
A ma születésnapos (30.) Mandzukic sokadik remek passzát Lichtsteiner adja be jobbról, a kapu előtt ment azonban Zapata.

30. perc Evra becsapja a balon Calabriát, beadása Hondáról az oldalhálóba perdül, majd Bonaventura jobbos beadását 10-ről Bacca jócskán a léc fölé fejeli.

29. perc Neto biztos kézzel fogja az ötösre kimozdulva Honda jobb oldali szabadrúgását.

26. perc
Neto kivetődik Calabria jobb oldali beadására.

Neto ötször játszott eddig a Milan ellen, négy gólt kapott, mindig maximum egyet. A legtöbbször Neto egyébként éppen a Juventus ellen szerepelt.

24. perc HELYZET! Bonaventura az ötös bal sarka elől ballal lő egy csel és Bacca passza után, de éppen Neto lába elé, és nem túl erősen. A labdát nem tudja ugyan fogni a brazil, de utoléri még azt a rövid sarok előtt.

23. perc De Sciglio gondol egy merészet, és mivel senki sem támadja, 22-ről jobbal lő: nem sokkal a bal felső fölé. Neto csak nézett.

A két csapat 22-szer találkozott egymással a hazai kupában, a Juve 8-szor nyert, a Milan eggyel kevesebbszer.

18. perc Továbbra is aktívabb a Milan, de pontatlan beadásokkal operál.

Egymás elleni mérkőzések a közelmúltból, jegyzőkönyvekkel ITT!

13. perc HELYZET! Kucka futtatja a jobbon ügyesen Calabriát, a beadás Bonaventuráé, aki az ötösről jobbal jócskán a bal alsó mellé helyez.

10. perc Donnarumma igen nyugodt, felszabadítását majdnem elérte pedig a bevetődő Mandzukic.

8. perc Lichtsteiner jobb oldali beadását Pogba kapura tenné 10-ről, de Calabria szereli, kőkeményen (láttunk már ilyenért 11-est), a kontrát Bonaventura egy pontatlan lövéssel zárja le. Mandzukic egyébként pompás sarkazással indította a Juve-támadást.

5. perc
Kucka kétszer is pontatlanul passzol a 16-osról, Rugani fejjel ment közben Bonaventura elől.

Lippi és Conte megbeszéli az esetet a lelátón, Rocchi nem adott sárgát. Még.

2. perc Kucka hatalmasat rúg a balon Dybalába, de tovább.

1. perc Rugani hibája után Bacca ad be balról, a 16-oson belül, de pontatlanul.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Juve-tábor hatalmas élőképpel készült a dupla dupla reményében.

A milánóiak vörös-fekete mezben és fekete nadrágban, a torinóiak fekete-fehér mezben és fehér nadrágban.

Az AC Milan a hivatalos televíziós csatornáján jelentette be, hogy Christian Abbiati befejezi a pályafutását.

A Serie A legjobbja, Gianluigi Buffon csak kispados, ez a címmérkőzés Netóé, aki eddig is védett az Olasz Kupában.

A Milan és a Juve 1942, 1973 és 1990 után negyedszer találkozik egymással az Olasz Kupa fináléjában, a piros-feketék csak 1973-ban tudtak nyerni.

Mint említettük, a Juventus lehet az első olasz csapat, amely két egymást követő évben duplázni tud (bajnoki cím és Olasz Kupa-győzelem).

Egy kis örökmérleg: 178 találkozó, 48 milánói és 66 torinói sikerrel, 224, ill. 245 rúgott góllal.

Eltiltott: a juvés Leonardo Bonucci.

A milánóiaktól Rodrigo Ely, Ignazio Abate és Luca Antonelli sérült, a torinóiaktól Martín Cáceres, Sami Khedira és Claudio Marchisio maródi.

„Korábban senki sem volt képes két egymást követő szezonban a kettős diadalra, ez külön ösztönzést jelent számunkra – mondta fel a leckét a korábban éppen a Milan kispadján dolgozó, Berlusconi által menesztett edző. – Mi a sporttörténelmi eredményért szállunk harcba, ők az Európa-liga-szereplésért. Különleges élmény lesz hatvanötezer ember előtt játszani, ahogyan azt is nagy megtiszteltetésnek vettük, hogy a Szentatya fogadott bennünket."

Mi több, olasz bajnoknak vallhatják magukat. Ha a torinóiak nyernek a Stadio Olimpicóban, Massimiliano Allegri vezetőedző Carlo Parola 1959–1960-as és Marcello Lippi 1994–1995-ös sikerét lemásolva egy idényben szerezne bajnoki és kupaaranyat. Igaz, mondhattunk volna közelebbi példát is: egy éve már ő maga is megcsinálta a duplát.

Ha valakire, a volt olasz miniszterelnökre érdemes odafigyelni a témában, tapasztalatnak ugyanis nincs híján: saját statisztikái szerint több mint 2500 bírósági meghallgatáson van túl. Hogy a főnök fenyegetése mennyire riasztotta meg a futballistákat, nem tudni, mindenesetre Alessandro Costacurta tanácsa hasznosabbnak tűnik: „Úgy kell felfogni a mérkőzést, mint egy harcot. Már csak azért is, mert tudvalévő, a Juventus labdarúgói rendkívül jó erőállapotban vannak.”

„Ha megnyernénk az Olasz Kupát, értelmet adna az idényünknek – mondta Silvio Berlusconi, a Milan tulajdonosa, akiről az is kitudódott, miként igyekezett sarkallni szűk körben a játékosokat: – Nem engedhetjük meg magunknak, hogy továbbra is hülyének nézzenek minket. A szponzoroknak köszönhetjük, hogy meg tudunk élni, ők hozzák a pénzt. Most viszont közölték velem, hogy ha továbbra is így futballoztok, nem támogatnak tovább. Így pedig én sem fogok fizetni nektek. Ha mégis ki akarjátok belőlem perelni a jussotokat, bíróságra kell mennetek. De ne számítsatok gyors eljárásra! Tudjátok, mennyi időt vesz igénybe, míg egy ilyen ügyben meghallgatnak titeket? Nyolc év.”

Könnyebb vitatkozni a pápai bölcsesség első felével, különösen a Milan-labdarúgók tekintetében – hogy a Serie A hetedik helyén végző, romokban heverő milánói együttes a sport bajnoka lenne, talán csak a vatikáni egyházfő gondolja manapság.

Ami azt illeti, Philippe Mexés, az élet császára valóban nyomott magáról egy szemtelen szelfit az apostoli palotában (a francia hátvéd a kamerába csókol, a háttérben a Szentatya tűnik fel), de a többi öltönyös futballistáról is érződött, nincsenek elveszve a világban.

Nem sok csapatnál mondhatják el magukról a játékosok, amit a Juventusnál és a Milannál: a mérkőzésük előtt maga a római pápa tartott nekik eligazítást. A szombati Olasz Kupa-döntő résztvevőit fogadta előző nap Vatikánban audiencián Ferenc pápa, és a következő gondolattal indította őket útjukra: „Ti bajnokok vagytok a sportban, de legfőképpen az életben.”

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ AC MILAN–JUVENTUS LABDARÚGÓ OLASZ KUPA-DÖNTŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!