Matri döntötte el a Juve-Intert, torinói siker a rangadón

2011.02.13. 20:43
A döntő pillanat: Matri fejese Júlio César kapujába tart (Fotó: Reuters)
Nagy szívességet tett a listavezető AC Milannak (és nem utolsósorban önmagának) a Juventus: a torinói „zebrák" az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 25. fordulójának vasárnap esti rangadóján Alessandro Matri fejesével 1–0-ra legyőzték a bajnoki címvédő Internazionalét.

Az első veszélyes akciót az Inter vezette, már a 2. percben (Pazzini került helyzetbe), majd az első kisebb hazai lehetőségre további két percet kellett várni: egy labdaeladás után Matri passzát Córdoba mentette. Az első tíz perc kifejezetten nyílt játékot hozott, no meg még egy Juve-akciót a 10. percben, Chiellini beadásába Luca Toni ugyan még bele tudott fejelni, de nem tudta a labdát kapura irányítani.

Szabálytalanság 4 3

Toni kisvártatva újabb galibát okozott az Inter hátsó alakzatában, de a milánói védelem tisztázott, majd Matri tűnt el büntetőt reklamálva a tizenhatoson belül – Valeri játékvezető (helyesen) nem fújt tizenegyest. Az első negyedórában az Inter védelmének elsősorban az erőszakos és aktív Toni okozott gondot, igaz, nagy helyzetig a Juventus nem tudott eljutni. Érdekes, hogy míg a labda többet volt a milánóiaknál (41–59 százalék), a játék ennek ellenére döntően a vendégek térfelén zajlott.

A 23. percben Matri állt be Ranocchia elé, Chiellininek játszott vissza, a beadás viszont nem találta meg Tonit – az igazi helyzetet kialakító utolsó passz rendre nem sikerült, egyik csapatnak sem. A félidő derekán egy gyors kombináció után Felipe Melo tüzelt, de ketten is odaértek blokkolni, Júlio Césarnak nem kellett izgulnia. Buffon kapuja előtt Samuel Eto'o "zavargott", aki egy jó esernyőcsel után nem jutott el lövőhelyzetig.

NEM A KEDVENC HELYÜK

Az Inter legutóbbi négy látogatása alkalmával nem tudta legyőzni a Juventust, és egyébként sem kedvenc terepe a fekete-kékeknek Torinó: az Internazionale valaha volt leghosszabb idegenbeli nyeretlenségi szériája is a Juventushoz kötődik, egy időszakban 17 mérkőzésen keresztül tartott a milánóiak rossz sorozata.

A 26. percben Maicon ívelt be jobbról, de a kissé mély labdát a kivetődő Buffon magabiztosan megkaparintotta – igaz, középen a Juventus-játékosok amúgy is jókora létszámfölényben voltak.

Fél óra elteltével Alessandro Matri gyakorlatilag a semmiből szerezte meg a vezetést a Juventusnak: Kraszics Javier Zanettivel szemben "táncolt", majd visszapasszolt, Sörensen egyből középre ívelt, az érkező Matrinak pedig egyszerű dolga volt és simán a hálóba is bólintott. (1–0) Az Inter védelme súlyos helyezkedési hibát követett el, Matri teljesen szabadon fejelhetett, de ha ő elvétette volna a labdát, még Luca Toni is ott volt a hosszún. Córdoba feleslegesen jött a labda elé a beadás után (ellépett Matritól a beadás irányába), nem érte el azt, és mivel Ranocchia a jobb oldalon helyezkedett, a center tökéletes magányban bólinthatott.

JUVENTUS–INTERNAZIONALE 1–0

A gól után a csapatok ott folytatták, ahol abbahagyták, legfeljebb az Inter kicsit nagyobb energiát fektetett a támadásszövésbe: a fekete-kékek Pazzini révén kis híján el is jutottak egy egyenlítési lehetőségig, de a Sampdoriától szerződtetett csatár elbotlott a labdaátvétel pillanatában.

Az Inter még néhány (többé-kevésbé veszélyes) beadással megkísérelt veszélyt teremteni, de Cambiasso fölött elment egy labda, majd a Juve védelme dolgozott jól – egy ellencsapás végén pedig Kraszics próbálta meg érvényesíteni sebességbeli fölényét Javier Zanettivel szemben, de a rutinbeli fölény jött ki, az Inter-kapitány szépen és tisztán szerelt. Kraszics semlegesítését egyébként is jól megoldotta az Inter (az más kérdés, hogy a gól előtti beadás is jobbról jött), viszont ez sem tölthette el elégedettséggel a vendégeket: a Juventus az első félidő egyetlen ziccerét kihasználta, ezzel 45 perc után vezetett 1–0-ra.

2. FÉLIDŐ

A második félidő ápolással kezdődött, Thiago Motta maradt a földön egy légi párbajt követően, a torkát fogva. A következő földre kerülő Samuel Eto'o volt (a kameruni Aquilani mellett esett el, szabadrúgás nem járt), a vonalak gyorsan kirajzolódtak: a Juve saját térfelére visszahúzódva várta a milánóiakat.

Az első igazi Inter-helyzet a 49. percben jött, a Juventus góljához hasonló szituáció után. Maicon ívelt be jobbról, Pazzini megelőzte az emberét, fejesét viszont Buffon reflexmozdulattal hárítani tudta.
Jött a válasz is, az 53. percben, a recept már ismert: beadás jobbról, a csatár (ezúttal Matri) fejel, de a Cagliaritól szerződtetett center a kapu mellé talált. Most Ranocchia hibázott a beadás után – nagyon könnyen 2–0 lehetett volna.

Az agilis Matri egy perccel később egy Aquilani-indítással került helyzetbe, de Maicon gyors helyzetfelismeréssel keresztezett és menteni tudott. Az akciót követő szöglet után Chiellini bólintott kapura, a labda elszállt a bal kapufa mellett.

Sárga lap 1 2

Leonardo 58 perc után elégelte meg a látottakat és harckészültségbe helyezte Goran Pandevet, de míg a macedón csatár cserére várt, az Inter majdnem egyenlített: nagy volt a káosz a Juventus védelmében, végül Hardzsa lövése vágódott le. Ez bizonyult Hardzsa utolsó megmozdulásának is, a középpályás lejött, Pandev beállásával pedig az Inter 4–2–3–1-re állt át 4–1–2–1–2 gyémántról.

Az első Inter-szögletre 64 percet kellett várni, de a korner helyzetet is hozott, Eto'o küldött pattogós lövést kapura, Ranocchia belestukkolt a labdába, de Buffonnak nem kellett közbeavatkoznia. Delneri is húzott egyet, igaz, posztra cserélt: lehívta Luca Tonit és Vincenzo Iaquintát küldte a pályára. A következő lehetőséget a 66. perc hozta: Wesley Sneijder Sörensen pocsék felszabadítása után tűzte kapura a labdát, de a holland saját játékost lőtt ki. Két perccel később Thiago Motta találta meg Pazzinit a büntetőterületen belül, de a válogatott csatár kísérlete nem okozott pulzusemelkedést a hazaiaknak...

A hajrá előtt a kép változatlan maradt: az Inter labdabirtoklási fölénye jelentős volt, és a második félidőben a vendégek már több időt töltöttek a Juventus kapuja előtt, viszont ezzel semmit nem tudtak kezdeni. A Juventusba Pepe, az Interbe Nagatomo jött be (Marchisio és az elég észrevétlen Cambiasso vált csere "áldozatává"), Delneri gondjait pedig növelte, hogy Matri és Felipe Melo is sérüléssel küszködött.

Eto'o kulcsfontosságú pillanatokban hibázott (Fotó: Reuters)

Kettejük közül a brazil volt rosszabb állapotban, cserét kért, és Momo Sissoko váltotta. Egy óriási hazai védelmi hiba után a 75. percben Eto'o robbant ki a védők közül, de (bár ehhez nem hiányzott sok) nem tudta elvinni a labdát a kivetődő Buffon mellett.

A kifejezetten sportszerű mérkőzésbe Sissoko "rondított bele", aki a 79. percben nagyot rúgott Sneijderbe, be is szedte az ezért járó sárga lapot. Jött a hajrá, és a Juventus gyakorlatilag tíz és fél emberrel küzdött – Matrit lépten-nyomon ápolni kellett, és kihúzódott a szélre, statisztálni.

Az Internazionale felpörgött és kapuja elé szorította a "zebrákat", de a mezőnyfölény mellé most már helyzet is társult: Samuel Eto'o került ziccerbe egy belöbbölt labda (és egy pocsék lesreállítás) után, de lövését a remek ütemben kimozduló Buffon hárítani tudta, a kipattanót pedig Chiellini eltakarította. A 87. percben egy Inter-hiba után Matri megszerezhette volna sérülten is a második gólját, de nagy helyzetben nem találta el a kaput – Júlio César kiszolgáltatott helyzetben volt.

Persze még Júlio César kiszolgáltatottsága sem volt hasonlítható Buffonéhoz, aki a 89. percben csak nézhette egy labdaszerzés és Maicon jobb oldali beadása után, hogy Eto'o megpróbálja a kapujába juttatni a labdát: a kameruni klasszis azonban nem az üres kapuba lőtt, hanem a felső lécre, ahonnan a labda a gólvonal elé vágódott le. Ezzel még nem volt vége Eto'o rossz szériájának, az Inter gólzsákja újra ziccerbe került, de ekkor rúgott egy hatalmas lyukat...

ETO'O KIHAGYOTT ZICCEREI

A két kihagyott ziccer megbosszulta magát: az Inter már nem tudott helyzetbe kerülni és alulmaradt, avagy Leonardón továbbra is fog a zebraátok: az Udinesét követően ismét fekete-fehér csíkos mezes csapat, a Juventus győzte le a címvédőt. A Juventus kiegyenlített meccset nyert meg, miután kíméletlenül kihasználta a vendégvédelem első nagy kihagyását – ez volt a 94. Juve-győzelem a Derby d'Italián.

Torinó, Olimpico. V: Valeri
Juventus: Buffon – Sörensen, Barzagli, Bonucci, Chiellini – Kraszics, Felipe Melo (Sissoko, 75.), Aquilani, Marchisio (Pepe, 73.) – Matri, Toni (Iaquinta, 66.)
A kispadon: Storari (kapus), Grygera, Martínez, Sissoko, Del Piero, Iaquinta, Pepe
Inter: Júlio César – Maicon, I. Córdoba, Ranocchia, J. Zanetti – Thiago Motta – Hardzsa (Pandev, 61.), Cambiasso (Nagatomo, 74.) – Sneijder – Pazzini, Eto'o
A kispadon: Castellazzi (kapus), Materazzi, Nagatomo, Natalino, Obi, Coutinho, Pandev
Gólszerző: Matri (30.)
1. Milan 25 15 7 3 44–19 +25 52
2. Napoli 25 15 4 6 40–22 +18 49
3. Lazio 25 13 6 6 32–22 +10 45
4. Internazionale 24 13 5 6 44–28 +16 44
5. Udinese 25 13 4 8 42–30 +12 43
6. Juventus 25 11 8 6 41–30 +11 41
7. Palermo 25 12 4 9 44–35 +9 40